Rám domy (90 fotografií): projekty a nápady

Dnes je často možné počuť o výstavbe rámových domov - tieto budovy sa stali veľmi populárne. Rodiskom tejto technológie je Nemecko, ale najčastejšie sa vyskytuje na severoamerickom kontinente. V našej oblasti bola výhoda rámových domov odhadovaná v druhej polovici minulého storočia a dnes sa ich výstavba rýchlo rozvíja. Čo je to "rám domu" a aké sú jeho výhody? Budeme o tom diskutovať v tomto článku, ako aj o najlepších projektoch a nápadoch na usporiadanie takýchto štruktúr.

Čo je rámový dom

Rámové domy majú špeciálnu technológiu montáže, ktorá spočíva v tom, že najprv sa kladie silná kostra z predspracovaných silných tyčí alebo kovových nosníkov, ktoré sa potom opláštia stenami z preglejky alebo dosiek OSB.

Keďže stavba je relatívne ľahká, nevyžaduje si výstavbu silného základu - používajú sa ľahšie, lacnejšie stavby. Keď je stavba pripravená, najdôležitejšia etapa montáže stĺpikov, začína formovanie páskovania. Zároveň sa vytvárajú stropy. Potom je načase, aby bola budova na všetkých stranách lemovaná preglejkou, ktorá je potom opláštená hydroizolačnými a parnými izolátormi a izolovaná. V záverečnej fáze sa vykonávajú dokončovacie práce.

Typ konštrukcie rámového domu je rámová konštrukcia, keď je dom kompletne zmontovanývýrobu, a potom sa dopravil na miesto s nadáciou.

Na základe uvedených skutočností je možné identifikovať hlavné výhody budov, a to:

- Krátka doba výstavby - stredne veľký dom môže byť postavený za niekoľko týždňov;

- Relatívne nízke náklady na materiál a prácu;

- Žiadne obdobie zmršťovania - na rozdiel od ťažších budov, ako je drevo, je možné dom prevádzkovať od prvých dní výstavby;

- Rýchle zahriatie - ak sa izolačné práce vykonajú správne, dom sa dostatočne rýchlo zohreje, pričom sa zachová príjemná mikroklíma;

- Trvanlivosť - berúc do úvahy skutočnosť, že vo výrobnom procese je všetok materiál podrobený spracovaniu špeciálnymi prostriedkami, nie je náchylný na hnilobu a zničenie hmyzu;

- Ekologická bezpečnosť.

Keďže výstavba rámového domu je oveľa lacnejšia ako používanie iných materiálov, umožňuje to mnohým odvetviam spoločnosti, aby mali vlastné bývanie.

Vyberte počet poschodí

Rámové domy môžu mať od jedného do niekoľkých poschodí. Voľba podlahy závisí od osobných preferencií a potrieb rodiny. Nízke náklady, bezpečnosť pohybu detí a starších rodinných príslušníkov v dome, pretože schody do vyšších poschodí nie sú, svedčia v prospech jednopodlažných budov. Dvojpodlažné a trojpodlažné budovy umožňujú získať viac využiteľného obytného priestoru pri šetrení územiapozemok. Ale takéto domy budú vyžadovať veľké výdavky na komunikáciu počas prevádzky a náklady na výstavbu budú oveľa vyššie.

Moderné rámové domy so suterénom alebo, ako sa to tiež nazýva, suterén sú veľmi populárne. Tieto budovy majú vyššiu úroveň pevnosti, mrazuvzdornosť, univerzálnosť. Na prízemí môžete umiestniť kotolňu, saunu, mini-telocvičňu, vybaviť práčovňu alebo skladovacie priestory.

Nápady na plánovanie rámových domov

Každý majiteľ chce, aby bol jeho budúci domov spoľahlivý, pohodlný a samozrejme krásny. Ak chcete postaviť rám domu, môžete si vybrať štandardný projekt, ktorý umožní vybudovať štruktúru v krátkom čase, bez toho aby museli obťažovať s povoleniami a premýšľať prostredníctvom rôznych drobností. Nevýhodou takýchto budov je ich jednotnosť. Ak chcete, aby bol dom odlišný od dostupných vzoriek, môžete vytvoriť individuálny projekt, ktorý poskytne všetky potrebné zariadenia. Ďalej ukážeme niekoľko nápadov, ako racionálne plánovať bývanie tak, aby sa stal čo najpohodlnejším a najmodernejším.

Budovanie nie hore, ale dole

Maximálna výška rámových domov najčastejšie nepresahuje tri poschodia - je možné postaviť štyri, ale je potrebné vziať do úvahy, že každé ďalšie poschodie bude vyžadovať značné investície, čo bude mať vplyv aj na konštrukciu nadprirodzeného základu.

Organizácia vysokej triedyPrízemie v dvojpodlažnom dome bude najlepším riešením. Tak môžete získať ďalší obytný priestor a umiestniť tu všetko, čo sa nenachádza na horných poschodiach. Ak to umožňuje odľahčenie, môže byť na podzemnom podlaží inštalovaný aj suterén s dielňou.

Dokonca aj vo fáze plánovania je potrebné predvídať všetky inžinierske a konštruktívne nuansy spojené s dodávkou komunikácie, tepla, hydroizolácie, ventilácie atď., Aby sa pivničná miestnosť stala skutočne funkčnou.

Vyberte tvar strechy

Rámové domy majú dve hlavné formy zastrešenia - jedno a dvojité. Ak však k tomuto problému pristupujete kreatívne, môžete získať pôvodnú modernú strechu, ktorá bude tiež vybavená určitými funkciami. Viacvrstvová manzardová strecha vyzerá veľmi krásne, akoby tvorila vlnu v hornej časti budovy. Okrem vysokej dekorácie má aj ďalšie výhody. Mansardová strecha vám umožňuje zorganizovať vo svojich hĺbkach dodatočný obytný priestor s vysokými stropmi a originálnym interiérovým dizajnom vďaka šikmým stenám. Ďalším dôležitým plusom je, že sneh a iné zrážky tu nebudú stagnovať.

Dnes, tak v architektúre, ako aj v interiérovom dizajne, má popularitu minimalistický trend. Pre rámový dom postavený v tomto štýle by najvýhodnejšou možnosťou bol dom s plochou strechou. Aj keď pre nás toforma sa zdá byť niečo nové, nezvyčajné, v západných krajinách je veľmi populárna.

Aká je jeho výhoda? Hlavnou výhodou je schopnosť prispôsobiť svoju oblasť potrebám rodiny. Ak je priestor okolo domu malý, je celkom možné usporiadať rekreačnú oblasť na plochej streche inštaláciou lehátok a iného nábytku, vybavenia športového ihriska alebo krásnej kvitnúcej záhrady. Samotná plochá strecha bude zároveň vyzerať štýlovo a originálne a nepostrehnuteľný svah, ktorý je nejakým spôsobom prítomný, pomôže zabrániť hromadeniu zrážok.

Ďalšie architektonické prvky

Aby bol dom naozaj krásny a zároveň uspokojil potreby vlastníkov, môžete ho doplniť o tieto funkčné prvky:

Erker - urobia výraznejší exteriér budovy. Najčastejšie sa na územiach takýchto figurálnych výčnelkov organizuje jedálenský alebo obývací priestor. Môžete tiež vyzdobiť presklenú lodžiu alebo priestranný balkón;

Terasy - vybavené priestory medzi domom a zelenou zónou. Môžu byť otvorené alebo zatvorené. Prítomnosť terasy a jej funkčnosť je potrebné vopred zvážiť. Ak je tu rekreačná oblasť, stačí na ňu usporiadať strechu alebo ju glazovať, a na sporák alebo ohnisko je potrebné zabezpečiť samostatný priestor;

Garáž - v podmienkach vidieckeho bývania je nevyhnutným prvkom. Jeho umiestnenie na území domu pomôže výrazne zachrániť územie pozemku, okrem toho aj v roku 2007. \ TMiestnosť sa dá ľahko dostať aj za zlého počasia. Garáže sú často usporiadané v pivniciach, ale môžu byť umiestnené aj na prízemí, ak všetko plánujete vopred;

Balkón - krásny a funkčný, môže byť skutočnou výzdobou domu. Voľba jeho dizajnu závisí od architektúry domu. Priestranný balkón môže byť skvelým miestom na relaxáciu pre mladých ľudí alebo starších členov rodiny, najmä ak máte krásny výhľad na okolie z jeho územia.

Dokončenie fasády rámového domu

\ t

Dôležitou otázkou pri výstavbe rámového domu je výber surovín na obloženie, pretože na ňom závisí nielen dekoratívny ukazovateľ, ale aj kvalita. Zo všetkých existujúcich materiálov sú najčastejšie používané:

- Fasádna omietka - má čistý vzhľad, nízke náklady, ale jej životnosť nepresahuje 5 rokov;

- Fasáda (slinok) dlaždice - vyzerá veľmi osobne, trvanlivé, má veľké množstvo tvarov povrchu;

- Vinyl siding - najjednoduchšie prevedenie a možno najekonomickejšia možnosť;

- Blokový dom - materiál, ktorý vytvára vizuálny efekt, ako keby bol dom postavený z dreva (guľatina alebo drevo);

- Maľovaná predná doska - variant dokončovacích fínskych domov, kde sa na lepšiu absorpciu farby používajú dosky s fuzzy povrchom. Ak je technológia udržiavaná správne, materiál vydrží farby až 12 rokov bez opätovného zafarbenia.

- V poslednej dobe, vo výzdobe rámových domov tiež začal používať prírodné, umelý kameň a tehly. Konštrukcia s takýmito fasádami vyzerá pevne, ale náklady na obkladový materiál a prácu sú pomerne vysoké.

Rámové domy - fotografie a projekty

V koncepte môže byť zakotvený prakticky akýkoľvek koncept dizajnu, pričom sa treba pozrieť len na živé príklady európskych architektonických budov. Môžu mať rôzne formy, obrovské panoramatické okná, všetky druhy architektonických prvkov, ktoré úspešne zdôrazňujú kompetentne vybrané materiály pre dekoráciu. Viac informácií o hotových projektoch rámových domov nájdete vo fotogalérii, ktorá obsahuje najlepšie moderné verzie budov. Šťastné prezeranie!