Primula (75 fotografií): typy a starostlivosť

Na kopcoch a hranách kvitnú svetlé okvetné lístky prvosienka pred mnohými inými farbami. Dokonca aj jeho názov - Primulaveris - pochádza z latinského "primus" - prvého. Starovekí Nemci a Slovania nazývali slnečníky prvosienok "kľúče jari", pretože jeden z divokých druhov tejto rastliny sa skutočne podobá banda zlatých majstrovských kľúčov. Kultivary prvosienok radujú kvetinárov s pestrými odtieňmi a dlhými kvetmi. Počas celej sezóny sú tieto očarujúce kytice skutočnou ozdobou parapetov, balkónov, kvetinových záhonov, terás a záhrad, veselo vítajúc oživenie slnka a tepla.

Opis a typy

\ t

Primula alebo prvosienka je obyčajná rastlina v miernych zemepisných šírkach Eurázie a Severnej Ameriky. V prírode sa tieto kvitnúce byliny nachádzajú na horských svahoch, lúkach a na okraji lesov. Primula je ľahko rozoznateľná hustým vývodom hustých, reliéfnych listov - textúrou sa podobajú vlne mladých oviec, astrakhanskej kožušiny, čo je dôvod, prečo ľudia tiež nazývajú prvosienka „baranov“. S príchodom jari, stonky s umbellate alebo spike púčiky (u vysokých druhov) alebo veľa veľkých kvetov na krátkych stonkách sú otvorené od stredu listového koša, tvoriace jasný "čiapka" nad zelenou základňou.

Vysoké prvosienky môžu dosahovať dĺžku až 30 - 35 cm, priemer kvetov je 2 - 4 cm, dobre sa cítia na otvorenom poli a sú nenároční na starostlivosť. Nízka, v ktorej sú okvetné lístky výraznejšie a širšie, si užívajtepopulárne ako izbové rastliny, sú často prezentované na jarné prázdniny. Špeciálna pýcha chovateľov - froté odrody so sviežimi viacvrstvovými kvetmi, pripomínajúce kvitnúce ruže.

Paleta odtieňov Primrose je neuveriteľne bohatá: monochromatický strieda s výraznými kontrastmi, jemnými gradientmi - so vzormi, neobvyklými hranami, ťahmi, žilami. Centrálna časť pravidelných päť-okvetných kvetov je často žiarivo žltá, okolo ktorej vyzerajú rôzne kombinácie tónov ešte nasýtenejšie.

Do rodu Primula patrí viac ako 550 druhov rastlín, ale na uľahčenie ich možno rozdeliť do niekoľkých častí.

Zubatý prvosienok

\ t

Ozubené prvosienky sa vyznačujú listami s malými zárezmi na okrajoch, ako aj krásnym guľovitým kvetenstvom na dlhom kmeni. Jeho výška môže dosiahnuť 60 - 70 cm.

Capitate primula

Má podobnú štruktúru, ale keďže horná časť kvetenstva sa rozpúšťa pomalšie ako dolné zvony, tvar kvetu v tomto okamihu zostáva sploštený. Stonka a neotvorené mini-puky druhu capitate sú pokryté bielym kvetom, z ktorého sa zdá, že rastlina je "prášková".

Primula obyčajný

Je to nízka (15–25 cm) bezlistá rastlina s množstvom kvetov. Zástupcovia tejto sekcie sú ideálne pre pestovanie vo vnútorných aj vonkajších podmienkach. Môžu byť použité na vytvorenie živých hraníc, skladieb,kompozície na lôžkach a rabatkah.

Primula vysoká

Kvitne skôr ako všetky ostatné druhy a zimu znáša v prirodzených podmienkach. Dĺžka jeho stonky dosahuje 30 cm, ale kvety samotné sú malé - až 2 cm, farba divokých prvosienok je skôr skromná - zvyčajne je to jednotný citrón, biely alebo karmínový so žltým srdcom.

Poliantovy primrose

Ide o hybrid založený na vysokých odrodách. Má väčší priemer a farby sú zaujímavejšie - tam sú už červené, oranžové, fialové, fialové a dokonca hnedé tóny.

Výsadba a rozmnožovanie prvosienok

\ t

Väčšina druhov prvosienok je trvaliek, takže jedna rastlina môže žiť v hrnci alebo na ulici viac ako desať rokov. Reprodukcia sa vykonáva hlavne semenami alebo delením kríka, veľmi zriedka - odrezkami.

Výsev osívje žiaduce vykonať najneskôr 6 mesiacov po odbere, pretože rýchlo strácajú svoju klíčivosť. Ideálny čas na začatie procesu je december až január, takže keď sa objavia výhonky, slnečný deň je už dlhý.

Semená sa na povrchu zasievajú do ľahkej záhradnej pôdy a nie sú pokryté zhora. Počas prvých 3 - 4 týždňov sa v chladničke - na najteplejšej polici alebo vo dverách - skladuje nádoba s vlhkou pôdou a plodinami, pri teplote + 5 ° C. Je dôležité, aby substrát v tomto čase nevyschol.

Po takejto „umelej zime“ sa kontajner premiestni na parapet (východ alebo západ) aotvorte kryt pre prístup vzduchu k výhonkom. Mladé výhonky prvosienok by mali byť vždy v polostrove, potrebujú tiež vysokú vlhkosť a minimálne teplo (nie viac ako + 12 ... + 15 ° C.) V lete by mali byť sadenice chránené pred priamym slnečným svetlom a vysychaním z pôdy. Všeobecne platí, že bude trvať rok a pol pred presadením sadeníc do otvoreného terénu, a to začne kvitnúť len na tretí.

Rozdelenie kríkovje najvhodnejšou a najprístupnejšou metódou šírenia prvosienok. Za týmto účelom je dospelá 3-5 ročná rastlina vykopaná a rozdelená na časti tak, že každá má aspoň jeden púčik s koreňmi. Najlepšie je to urobiť ihneď po skončení obdobia kvitnutia, keď ste predtým kŕmili materský krík dusíkatými hnojivami. Oddelené výhonky sa vysádzajú na trvalé miesto v studniach alebo v nových nádobách, prehlbujú sa na predchádzajúcu úroveň, po ktorej sa pravidelne krčia a zavlažujú.

Rezanie prvosienkasa vykonáva, ak neexistujú korene rozdelenia. V tomto prípade sú výhonky rezané na úrovni pôdy, ktoré sú zasadené vo vlhkej zmesi záhradnej pôdy a riečneho piesku. Výhonok sa ponechá na jasnom mieste pri teplote + 18 ° C, až kým sa listy neobjavia, po ktorom je pripravený na výsadbu.

Starostlivosť o prvosienky

\ t

Vzhľadom na to, že klíma strednej zóny pre prvosienky je celkom známa, túto rastlinu nemožno považovať za rozmarnú. Výnimkou sú niektoré neskoré kvitnúce odrody, ktoré netolerujú mraz. Poddimenzované a veľké kvety budú musieť venovať viac pozornosti ako „divoké“ s vysokými stonkami - napr.v zime sa tieto kríky odporúčajú pokryť veľkou vrstvou mulča. Všeobecne platí, že prvosienky sú nenáročné, a každý môže pestovať.

Pôda

Pôda pre prvosienky by mala byť voľná, dobre prechádzala vlhkosťou a vzduchom. V podmienkach miestnosti si môžete v rovnakom pomere vziať zmes listovej pôdy, rašeliny a riečneho piesku. V spodnej časti hrnca musí byť umiestnená dobrá drenážna vrstva. Pri výsadbe na ulici stojí za to robiť humus, piesok, zhnité listy a ihličie. Je potrebné sa vyhnúť ťažkým ílom a kamenistým pôdam - stagnujúca vlhkosť, podobne ako sušenie, škodí týmto rastlinám.

Osvetlenie

Prvosienky milujú mierne zatienené plochy, ale v ranných a večerných hodinách by slnko malo dobre osvetľovať kvetinový záhon. Miestnosti prvosienok nemožno ponechať na južných parapetoch - je lepšie ich presunúť hlboko do miestnosti.

Zvlhčovanie

Zavlažovanie prvosienok je často potrebné, aby substrát vždy zostal mierne vlhký. Postrekovanie bude potrebné len vtedy, keď je vzduch príliš suchý alebo horúci, aj keď stačí len odstrániť rastlinný kvet na chladnom mieste. Záhradné prvosienky dostatočne zvlhčujú len vo fáze zakorenenia sadeníc. Ak je miesto chladné a tienisté, v budúcich prvosienkach bude dostatok dažďa.

Napájanie

Aby sa kríky vyzeral zdravo, na začiatku jari sú napojené slabým roztokom minerálnych hnojív pre kvitnúce rastliny podľa pokynov. Začiatkom leta môžete pridať organickú hmotu do koreňa,napríklad humus. V auguste sa prvosienky oplodnia malým množstvom dusičnanu amónneho alebo draslíkom (15 g na 10 l vody) a superfosfátom (20 g na 10 l vody).

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Dodržiavanie uvedených podmienok je zárukou, že rastliny budú silné a kvitnúce, ale niekedy aj správna poľnohospodárska technológia nechráni pred napadnutím hmyzom alebo chorobami. V boji proti nim pomôžu špeciálne drogy - insekticíd a fungicídy. Obyčajné farmaceutické riešenia, ktoré sú v každej domácnosti, alebo ľudové prostriedky, ako je popol, tinktúry cesnaku, cibuľovej šupky, tabaku, aloe šťavy, atď, sú tiež veľmi užitočné niekedy

.

Hlavní škodcovia prvosienky:

Nematódy - zosobnenie nadúvania a zakrivenia stoniek. Aby sme sa ich zbavili, pôda je ošetrená sírou. V kvetinových záhonoch slúžia nechtíky v susedstve ako dobré preventívne opatrenie.

Voška - objavuje sa, keď je nedostatok kyseliny fosforečnej a možno ju pozorovať lepkavými bielymi alebo čiernymi bodkami na stonke a na vnútornej strane listov. Ak chcete odstrániť, môžete použiť insekticídy alebo bioaktívne látky, infúziu cesnaku, cibule alebo tabakových listov, mydlový roztok (100 g dechtového mydla na 10 litrov vody), popol infúzie (1 šálka popola na 5 litrov vody, vydržať 12 hodín).

Slimáky - môžu poškodiť prvosienka, ak rastie na príliš vlhkom mieste alebo ak prší dlho. Budete musieť zbierať slimáky ručne alebo transplantovať kríky na suchšie miesto.

Choroby prvosienok, hlavne vyvolávajú plesne.Môžu sa javiť ako hrdza na listoch, sivé a hnedé škvrny, hniloba na koreňoch a stonkách. Striekanie zmesou Bordeaux alebo Fitosporinom pomáha zničiť škodlivé spóry, ale hlavnou vecou je zabrániť nadmernému zahmlievaniu rastlín správnym regulovaním zavlažovania.

Primula - foto

V našej fotogalérii nájdete mnoho obrázkov s prvosienkami. Sú tu zbierané fotografie rôznych druhov a odrôd prvosienok, čo môže byť jasná jarná výzdoba pre interiér alebo záhradný plot.

V kompozíciách s inými rastlinami alebo dokonca prvosienkami sami vytvárajú príťažlivý vzor na záhony, kamenisté kopce, okolo vodných plôch, pozdĺž ciest a chodníkov. Jeden pohľad na slávnostné odtiene prvosienka stačí na to, aby bol navždy fascinovaný ich žiarivou krásou a láskou k tomu, aby ste si tieto kvety vychutnali v byte alebo v dache.