Poschodie: 85 nápadov na dizajn

Bohužiaľ, podkrovie v súkromných domoch sa stáva priestorom, kde sa kladú zbytočné veci, starý nábytok alebo stavebné materiály. Vskutku, bez správnej opravy, tmavej miestnosti so šikmými ošuntělý steny nevyzerá veľmi priateľský. Je však potrebné vydať, spustiť trochu svetla - a ďalšie obytný priestor bude k dispozícii. Dnes budeme hovoriť o možnostiach návrhu podkrovia, kde chcete žiť!

Vlastnosti podkrovia

Slovo "podkrovie" sa objavilo v polovici XVII storočia, keď jeden architekt mal skvelý nápad - použiť podkrovie ako obytný priestor. Pravda, v tej dobe tam žili len sluhovia, ale dnes dostávajú hostí, vyhradia spálňu pre dieťa alebo organizujú ďalšiu kúpeľňu.

Záleží na tom, či podkrovie zaberá celú plochu budovy alebo jej časti, jej rozmery závisia. Podkrovné izby sa líšia výškou stropov a dispozičnou geometriou - jednou šikmou stenou alebo niekoľkými. S týmito indikátormi sú spojené rôzne konštrukčné riešenia.

Ale predtým, ako sa pôda zmení na obytný interiér, je potrebné ju vybaviť všetkými technologickými jemnosťami. Podkrovie je odkryté nielen zhora, ale aj zdola, z obytnej časti domu, odkiaľ stúpa vlhký vzduch. Je potrebné vopred sa postarať o tepelnú izoláciu a hydroizoláciu, aby sa na poslednom stupni vytvorili čo najpohodlnejšie podmienky.

Odporúča sa na konečnú úpravupoužívajte ľahké materiály - to zjednoduší prepravu a tiež minimalizuje zaťaženie budovy. Ak sa rozhodnete medzi drevenými a betónovými konštrukciami, potom prvá možnosť má oveľa viac výhod. Vnútorná výstelka je prevažne zo sadrokartónových dosiek, ako aj vnútorných priečok.

Prirodzené svetlo vstupuje do podkrovia cez zvislé okná a /alebo cez podkrovné okná, ktoré sú inštalované pod uhlom. Tieto poskytujú rovnomernejšie osvetlenie priestoru.

Spolu s úkosmi sú ďalším vrcholom podkrovia nosníky, ktoré podopierajú strechu. Prinášajú sa do popredia a vytvárajú tak druh priemyselnej estetiky, ktorá by nemala byť skrytá za sadrokartónovými konštrukciami, ak to štýl nevyžaduje. Tým však môžete naplniť interiér neobvyklými objemami.

Podkrovie má výrazný vzhľad, ktorý je ideálny pre krajiny, etno-štýly a podkrovia. Ale tieto dizajnové riešenia nie sú obmedzené len na - môžete zadať modernejšie trendy, bez strachu z experimentov a odvážnych kombinácií.

Dizajn salónika v podkroví

Posledné poschodie môže slúžiť ako hlavná obývacia izba alebo ďalšie posedenie, kde chcete odísť do dôchodku so svojou rodinou. Voľba závisí od veľkosti miestnosti, ktorá je často najpriestrannejšia v dome, a niekedy aj naopak - malá, ako komoda. Ale to nie je na škodu pohodlne zdobiť obývacia izba v podkroví, ktorým sa podosobné potreby.

Svetlíky nenechávajú len prirodzenejšie svetlo, ale poskytujú aj lepší výhľad na terén. V tomto ohľade sú zriedka pokryté záclonami, a nábytok sa snažia usporiadať tak, že vedľa otvoru bola stolička alebo pohovka.

Prvé ťažkosti pri usporiadaní úrovne sú spojené so šikmými stenami, pretože je ťažké nájsť miesto pre skrine a regály - dôležité atribúty obývacej izby. Všimnite si, že tento priestor sa neodporúča nútiť vysoké objekty, a to stojí za to používať len minimálny súbor nábytku.

Skladovacie miesta môžu byť usporiadané na zvislých stranách. Ak to chcete urobiť, skúste si vybrať kompaktný model, experimentovať s formami alebo si vytvoriť vlastné vstavané výklenky. V priestrannom podkroví poskytujú regály, ktoré nie sú umiestnené pozdĺž steny, ale sú kolmé na ňu.

Farby, dokončovacie materiály a použitý dekor závisia od štýlu. Mnohé moderné riešenia sa riadia čistým, diskrétnym, funkčným interiérom, naplneným svetlom. Na vytvorenie jednoty sú steny so stropom natreté bielou farbou a podlaha je pokrytá ekologickým, praktickým materiálom.

Krajina alebo Provence budú vyzerať dobre v podkroví, zatiaľ čo klasika je lepšie, aby sa zmestili do miestnosti s menej výraznými strešnými nosníkmi.

Dizajn spálne v podkroví

Útulnýmalá posteľ pod šikmými stenami je obraz, ktorý sa často používa v kine, takže spálňa v podkroví sa zdá byť niečo viac známe. Pre to nepotrebuje veľa miesta a nízka úroveň stropu nezasahuje do spánku. Svetlíky nad pohovkou vám umožnia obdivovať hviezdnu oblohu počas pokojných letných nocí.

Spálňa sa zdá byť ideálnou voľbou pre podkrovie, pretože jej organizácia vyžaduje minimálne množstvo nábytku: manželská posteľ, nočný stolík so stolnou lampou - a interiér je pripravený. Ospravedlniť taký súbor môže byť, volanie do miestnosti dočasné útočisko pre hostí, čo je veľmi výhodné pre malé domy.

Na skomplikovanie miestnosti pridajte komodu s oblečením, toaletným stolíkom, knižnicou alebo pracoviskom. Táto voľba závisí od potrieb obyvateľov a ich počtu.

Konečná úprava a farby hrajú dôležitú úlohu pri navrhovaní priestoru na spanie v podkroví. Odporúča sa okrem bielej aj pastelové alebo neutrálne odtiene, pretože tmavé riešenia vytvárajú v uzavretom priestore nepríjemnú atmosféru, hoci jej hlavným cieľom je poskytnúť majiteľom zdravý a zdravý spánok. Prírodné materiály nevypúšťajú škodlivé látky, "dýchajú" a majú pozitívnu energiu, ktorá tiež prispieva k odpočinku.

Pre dekor môžete použiť textílie: posteľnú bielizeň, posteľnú bielizeň, obliečky na vankúše, pléd na stoličke. Mali by zodpovedať základnému štýlu. Rastliny a svietidlá budú konečným nádychom interiéru.

Dizajnová detská izba v podkroví

Deti budú potešené, ak ich umiestnite do podkrovia - nie do tej, ktorá je kreslená v hororových filmoch, ale ľahká a dobre upravená, pripomínajúca tajnú pevnosť.

V podkroví je možné prideliť materskú školu dieťaťu, ktoré dosiahlo školský vek. Toto usporiadanie bude nebezpečné pre deti: kvôli šikmým stropom, prítomnosti schodiska, ktoré musíte neustále pohybovať, ako aj izolácii od zvyšku domu, nehovoriac o rodičovskej kontrole.

Pestujúce deti môžu žiť v miestnosti s nízkymi stropmi, ktoré ešte stále nebijú hlavou. Bez ohľadu na to, ako esteticky vyčnievajúce trámy vyzerajú, budú musieť byť skryté za sadrokartónovými priečkami kvôli bezpečnosti detí. Všeobecne platí, že výber nábytku, snažte sa zamerať na modely so zaoblenými rohmi, hladké fasády a ergonomický dizajn.

Vek mladého majiteľa tvorí plniaca miestnosť: komoda s hračkami alebo pracovná plocha. Je možné zariadiť detskú škôlku pre dvoch, len poschodové postele môžu byť nahradené samostatnými lôžkami.

Nie je tajomstvom pre nikoho, že deti, ktoré poznajú svet okolo seba, milujú pestré, rôznorodé farebné kombinácie, ale v tejto veci je dôležité, aby ste to nepreháňali. Dávajte prednosť pastelovým odtieňom s niekoľkými jasnými akcentmi a celkový dojem pomôže zvýšiť množstvo prirodzeného osvetlenia.

Návrh domácej kancelárie v podkroví

Na prvý pohľad vyzerá kancelária v podkroví neobvykle, ale ak sa nad tým zamyslíte, je to skvelé miesto na usporiadanie vášho pracovného priestoru. Podkrovie je zvyčajne oplotené od „zvyšku sveta“, čo znamená, že sa tu môžete plne sústrediť na svoj druh činnosti. To isté platí pre workshopy alebo miniknižnice.

Vo výnimočných prípadoch je pridelená veľká plocha pre domácu kanceláriu, ale priestranný interiér plný svetla a vzduchu môže prispieť k produktívnej práci. Je lepšie zvoliť neutrálne alebo prírodné odtiene - vytvárajú priaznivú atmosféru a zelená farba dokonca aktivuje činnosť mozgu.

Pracovný stôl môže byť umiestnený proti stene, v strede miestnosti alebo vedľa okna. Okenné parapety sa často používajú ako dosky, čím sa funkčnosť dizajnu.

Okrem osobnej knižnice v podkrovnej miestnosti by malo byť miesto na odpočinok. To je zvyčajne malá pohovka s konferenčným stolíkom, na ktorom je príjemné sadnúť si a ponoriť sa do čítania.

Existujú osobitné požiadavky na osvetlenie - musí tvoriť komplexný systém, zabezpečiť dodávku svetla na všeobecnej a miestnej úrovni.

Podkrovný kúpeľňový dizajn

Kúpeľňa je v podkroví úplne atypická, ale aj pre ňu môžete vytvoriť optimálne podmienky. V tomto interiéri sú okná, ale nie sú tam susedia, ktorí by sa do nich mohli náhodne pozrieť. Okrem súkromia si všimneme útulné dispozičné riešenie a pomerne veľkú plochu.

Kúpeľňa, na rozdiel od iných miestností, vyžaduje dôkladnejšie technické školenie, ktoré zahŕňa kanalizáciu a vodovod. Nezabudnite na vlhkú mikroklímu, ako aj na neustále zmeny teploty. Bežné obklady sú vhodné na obklady stien a strop môže byť chránený sadrokartónovou konštrukciou s vrstvou odolnou voči vlhkosti.

Pre malú kúpeľňu v podkroví je lepšie zvoliť roh alebo závesné umývadlo a toaleta by mala mať zabudovanú cisternu. Tvar a veľkosť kúpeľa sa musí zmestiť pod šikmú strechu, ak sa tam plánuje inštalovať.

Napriek tomu, že závesy na okná sa zriedka používajú v podkroví, v kúpeľni budú vyzerať viac ako vhodné. Pre dekor vyberte krásne tvarované zrkadlo, uteráky a súvisiace doplnky. Estetické dizajnové objekty tiež pomôžu transformovať priestor.

Video: Podkrovie - Nápady interiéru