Portulak (80 fotografií): typy a starostlivosť

Názov tejto jemnej a nádhernej kvetiny sa prekladá z latinčiny ako „golier“. Je to presne ten druh, ktorý má zrelé semienko, ktoré otvára dvere úložiska nového materiálu na výsadbu. Portulaca je domovom Južnej Ameriky, ale v európskych krajinách získala veľkú lásku k pestovateľom kvetov s neokázalosťou a naivnou krásou dlhého kvitnutia počas celého leta. Ale to ešte nie je to najlepšie, čo sa rastlina môže pochváliť. Niektoré z jeho typov sa používajú ako lieky od čias Hippokratov, podporujú hojenie ochorení, hojenie rán, odstraňovanie zápalových procesov.

Hlavné typy

\ t

Vo voľnej prírode existuje asi dvesto druhov portulakov. Avšak pre pestovanie v domácich záhradách a bytoch sa používajú dva hlavné typy - záhrada a rozkvetlá, z ktorých každá má mnoho odrôd.

Záhradný prívesok

Tento druh môže rásť na úplne akejkoľvek pôde a prakticky nevyžaduje pozornosť. A v niektorých prípadoch sa vyvíja dobre aj napriek neochote majiteľov stránok, ktorí to považujú za tvrdohlavú burinu. Záhradná purslane má dlhú, mäsitú stonku, ktorá umožňuje karmínové výhonky dosiahnuť 60 cm, listy zelenej farby (niekedy so žltosťou) sú tiež šťavnaté a husté, oválne. Kvety majú nevýrazný tvar, skôr malý,preto tento druh nemá dekoratívnu hodnotu. Najbežnejšie odrody: "Macovei", "Paradox", "Firefly".

Jeho hlavná výhoda spočíva v jeho liečivých vlastnostiach. Listy a výhonky Portulaca obsahujú veľké množstvo živín: vitamíny (A, E, C), bielkoviny, sacharidy, organické kyseliny, minerálne soli atď. Lieky na báze tejto látky sa používajú na zmiernenie zápalu močového mechúra, ochorenia obličiek, pečeň, s poruchami oka. Šťava Portulaca pomáha znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Kultúra je známa aj pre svoje varenie. Zelené šťavnaté výhonky, pridané do rôznych jedál, dávajú kyslú, osviežujúcu chuť. Purslane sa používa ako súčasť šalátov, prísad do zeleninových jedál, prísady na omáčku na mäso, rybie pochúťky. Jeho nakladaný, solený, zberaný v sušenej forme.

Veľkoplodý prívesok

\ t

Tento typ portulaky sa používa na zdobenie miest, balkónov, parapetov bytov. Veľká rozmanitosť jej odrôd umožňuje vybrať si požadovanú farebnú paletu dizajnu alebo vytvoriť sprisahanie, ktoré je žiarivo posiate jemnými, farebnými kvetmi. Medzi najbežnejšie odrody patrí:

- „Scarlet“ - má malú výšku asi 10 cm so silne rozvetveným kmeňom a fialovými kvetmi froté kvetov. Doba kvitnutia trvá do októbra;
- "Cherry" - má čerešňové kvety, ktorých priemerasi 5 cm;
- „Krém“ je nízka rastlina, ktorej farba kvetov má prepad od ľahkého krému pozdĺž okrajov okvetných lístkov až po tmavý bližšie k stredu;
- "Splendex" - má froté ružovo-červenú farbu;
- "Oranžová" - názov hovorí sám za seba, čo naznačuje farbu kvitnutia.

Populárne sú aj odrody Flamenco a Calambour, známe svojimi veľkými pestrofarebnými kvetmi.

Riadna starostlivosť o portulac

\ t

Hoci rastlina nie je náročná (pre ktorú ju mnohí pestovatelia kvetov oceňujú), musia sa dodržiavať určité pravidlá jej údržby. Vo väčšej miere sa to týka dobrého svetelného a špeciálneho zloženia pôdy, kde sa uprednostňuje ľahká, piesčitá, zlá pôda. V bohatej pôde získava ďatelina zelenú hmotu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebude kvitnúť.

Osvetlenie

Portulak má rád dobré osvetlenie - keď sa nachádza v tienistých oblastiach alebo počas období dlhodobého zatiahnutého počasia, púčiky sú zle zverejnené, existuje tu riziko úplného nedostatku kvetu. V tieni rastliny sa stonka výrazne predlžuje a celková atraktivita kvetinového krytu sa stráca. Ale na priamom slnečnom svetle sa nebojí. Pri výbere miesta bydliska pre kvetinu v podmienkach bytu, výber padá na južné parapety a v lete je lepšie preniesť kvetináče na balkón alebo lodžiu. Odporúča sa tiež občas obracať hrnce, aby rastliny rástli rovnakým spôsobom.

Teplota

Pretožeportulac je rodiskom Južnej Ameriky, treba dbať na to, aby sa mu dostalo veľa tepla. Optimálna teplota by mala byť aspoň + 22 ° C. Najkrajší svieži kvet možno pozorovať, keď teplomer dosiahne + 30 ° C. Portulaca by sa mala vylodiť aj v teplom počasí, keď teplota neklesne pod +20 ° C.

Vlhkosť

Kultúra sa nevzťahuje na milovníkov nadmernej vlhkosti. Žiadny prívesok nepotrebuje ďalšie postrekovanie, s výnimkou obdobia rastu semenáčikov. Súčasne, so silným nedostatkom vlhkosti, môže rastlina začať skladať listy, preto je potrebné mierne, ale pravidelné zvlhčovanie pôdy, ktorá je nevyhnutne vybavená drenážou (to platí najmä pre vnútorné druhy). V daždivom lete sa podľa potreby aplikuje zalievanie.

Polievanie

Počas pestovania a počas jeho rastu by sa mala zavlažovať dôkladne. Potom množstvo krmiva klesá, pretože dozrievajúce mäsité listy majú schopnosť akumulovať vodu. Dospelý kvet je dostatočný na to, aby bol napojený raz týždenne. Zároveň je potrebné uvoľniť pôdu, aby sa zabezpečilo dostatočné množstvo kyslíka pre korene. V obzvlášť suchých obdobiach sa frekvencia zavlažovania zvyšuje na 1-krát za 3-4 dni. Zástupcovia izieb môžu byť veľmi dlho bez vlhkosti.

Hnojivá a obväzy

\ t

Dospelá Purslane nepotrebuje kŕmenie. Hlavná vec - poskytnúť mu vhodnú pôdu. Najpriaznivejšie bude piesčitá pôda bez rašeliny. Ak je pôda ťažká - môže byť oplodnená dreveným uhlím.

Zvýšená pozornosť sa venuje sadeniciam - sú kŕmené dvakrát. Prvé kŕmenie by malo byť dva týždne po zbere dusíkatými hnojivami. Druhý - je vyrobený krátko pred výsadbou v otvorenom teréne. V tomto prípade je potrebné aplikovať komplexné kompozície s vysokým obsahom draslíka a fosforu.

Škodcovia a choroby

Portulac mimoriadne zriedkavo trpí chorobami, ale napriek tomu môžu závod predbehnúť za nepriaznivých podmienok zaistenia. Zvlášť nebezpečné huby, príznaky, ktoré sú škvrny na listoch, poškodené výhonky. Infikované časti perličky musia byť odstránené a zvyšný vegetatívny systém musí byť ošetrený fungicídnym prípravkom obsahujúcim meď.

Hlavným škodcom plodiny je voška, ​​ktorá napadne výhonky počas kvitnutia. Insekticídne riešenia pomáhajú vyrovnať sa s ním. Kŕmenie kŕmnych rastlín je tiež nebezpečné. Ich prítomnosť sa vyznačuje výskytom kvapiek striebra na listoch a blednutím. Uistite sa, že vyžaduje liečbu insekticídmi.

Ako recyklovať portulac

Portulak dokonale toleruje transplantáciu. Tak môžete pristáť mladú rastlinu alebo transplantovať časť kultúry dospelých, oddeliť časť odnožou lopatou.Je potrebné zabezpečiť vhodné svetlo, voľné, piesočnaté pôdy, slnečné územie. Je lepšie ho nasadiť v teplej sezóne - na konci jari. V chladných podmienkach, keď teplota kolíše v rozmedzí + 10 ° C, nemusí sa obruba usadiť, listy začnú padať.

Kríky sú umiestnené 15 až 20 cm od seba. Prvé dni musia zabezpečiť denné zalievanie, najmä počas sucha.

Reprodukcia doma

V prírode sa purslana ľahko znásobuje samosiatím, preto v mnohých európskych krajinách rastie ako pole burín. Doma najčastejšou metódou reprodukcie je získanie sadeníc výsevom semien. Je tiež možné zvýšiť počet obľúbených druhov rezaním, ale táto metóda je výhodnejšia pre oblasti nachádzajúce sa v teplých klimatických podmienkach.

Reprodukcia portulaca semien

Ako už bolo uvedené, semená sú usporiadané v malých škatuliach, ktoré sa pri zrení otvárajú. Vzhľadom k tomu, niektoré semená môžu dozrieť o niečo rýchlejšie ako ostatné, je lepšie zbierať materiál vopred, nevedie k prvoradému, pretože človek nemôže čakať na klíčenie. Zozbierané semená sa šíria na dozrievajúcom papieri. Jednoduchšie a spoľahlivejšie pre začiatočníkov je nákup materiálu na výsadbu.

Výsev sa vykonáva na konci februára - začiatkom marca. Na to potrebujete nádrž s piesočnatou pôdou a hrubú vrstvu drenáže. Semená sa naniesli na povrch bez prehĺbenia.a nie práškové so zeminou. Nádobu zakrývajú sklo alebo film, ktorý je umiestnený na teplom mieste, najlepšie na slnku. Optimálna teplota by nemala klesnúť pod + 20 ° C. Denné skleník musí otvoriť a postriekať semená pomocou spreja. Po tom, čo klíčky rezance dosiahli výšku najmenej 5 cm a objavili sa 8 - 10 nových plnokrvných listov, môžu sa presadiť do kvetináčov alebo kvetináčov. Pristátie v otvorenom teréne sa odporúča najskôr na konci mája.

Reprodukcia portulaca rezne

\ t

S cieľom propagovať portulak odrezkami je potrebné odrezať vetvičky z dospelého kríka v jarnom období. Je lepšie ich ďalej spracovať pomocou stimulačného roztoku. Ďalej sa konáre vysadia do pripraveného kontajnera so sypkým substrátom na zakorenenie. Často je tiež pokrytý skleneným vekom, aby sa vytvorilo priaznivé mikroklímo. Prvým znakom zakorenenia je vzhľad nových listov na odrezkoch. Po 2 - 3 týždňoch sa môže leták premiestniť na trvalé miesto.

Portulak - foto

Vzhľadom na svoju neokázalosť a schopnosť zakoreniť sa na všetkých pôdach, sa v širokom rozsahu používa na výrobu krajiny. S ním môžete vytvoriť celý kvetinový koberec, ozdobiť skalný oblúk, alpskú šmýkačku, doplniť pestrú kvetinovú záhradu, alebo výrazne zmeniť balkón alebo lodžiu. Celú bohatosť pestrej pestrosti rastliny možno vidieť v našej fotogalérii, kde sú prezentované aj rôzne spôsoby jej pestovania.Šťastné prezeranie!