Pohovka akordeón (75 fotografií): typy, ako si vybrať

Otázka úspory miesta je mimoriadne dôležitá pre obyvateľov malých bytov a štúdií, kde obývacia izba často slúži ako hlavná alebo ďalšia spálňa. Jedným z najlepších rozhodnutí pri výbere nábytku pre takúto zónu je pohovka akordeón. Jeho dizajn vám umožní rýchlo a bez námahy zmeniť kompaktné sedenie na pohodlné lôžko a zásuvka v spodnej časti je ideálna na uloženie posteľnej bielizne a malých vankúšov. Prečítajte si viac o tomto type pohovky v tomto článku.

Dizajnové prvky gauča harmoniky

Mechanizmus "akordeón" sa líši od ostatných v jeho pohodlí a jednoduchosti pri každodennom používaní. Napodobňovanie rozťahovacieho pohybu harmoniky je postačujúce zdvihnúť pohovku na spodnú hranu (iba kým nezacvakne bezpečnostný zámok) a otočiť zložené časti smerom k vám. Fyzická sila na to sa takmer nevyžaduje a samotná transformácia zvyčajne netrvá dlhšie ako 20 sekúnd. Pre ďalšie zjednodušenie procesu sú niektoré modely vybavené gumovými kolieskami alebo automatickými pákami.

Výhodou akordeónového gauča je tiež to, že výsledná posteľ nemá výškové rozdiely, ako je to v prípade „kníh“ a iných sklopných postelí pre hostí. V rozloženej forme, zadná časť zaberá centrálnu časť lôžka, sedadlo sa stáva podnožkou a zadná časť pod hlavou. Celá konštrukcia sa vyznačuje vysokou pevnosťou a stabilitou. takýpohovky sa pred rozložením nemusia pohybovať, ale voľný priestor by mal byť umiestnený tak, aby bolo možné usporiadať veľmi priestranné miesto na spanie.

Skutočný nočný komfort poskytuje základňu pružných ortopedických lamiel, ktoré sú upevnené na vrchu škatuľky alebo sú upevnené nohami. Horná časť rozkladacej pohovky je matraca z troch priečne usporiadaných matracových blokov. Tieto bloky sú upevnené spolu elastickými väzmi, čo uľahčuje pohyb konštrukcie správnym smerom.

Typy pohovkových harmoník

Dizajn

Podobne ako iné typy pohoviek, aj modely s mechanizmom harmoniky sú rovné a uhlové. Priame čiary sú zvyčajne umiestnené v strede miestnosti, niekedy sú doplnené mäkkými stoličkami. Jedná sa o modely s pomerne jednoduchým dizajnom troch rámových a troch matracových prvkov umiestnených naprieč, s malým zadným čelom, niekedy s podrúčkami.

Rohové pohovky majú doplnkovú časť s predĺženým sedanovým sedadlom. Spravidla zaberá 1/4 alebo 1/5 šírky pohovky a skladá sa z troch, ale dvoch alebo jedného fragmentu. Osmanská oblasť zväčšuje priestor na spanie, čím sa posteľ stáva priestrannejšou a pohodlnejšou. Niektoré rohové pohovky majú vstavané drevené tácky, ktoré možno použiť ako konferenčný stolík alebo nočné stolíky.

Rám

Je to v najväčšej miere od rámuzávisí od sily a trvanlivosti nábytkových výrobkov. Hliníkové základne, kovové siete, ako aj drevené, MDF alebo drevotrieskové škatule môžu byť použité v akordeónových pohovkách. Oddelene sa vyčíri materiál lamely Tieto preklady sú vyrobené z plastu, gumy, polypropylénu, preglejky a dreva. Gumové a polypropylénové držiaky lamiel ich dotiahnu a eliminujú pískanie pri používaní lôžka.

Matrac

Pohodlie pri sedení a spaní závisí od kvality mäkkej súčasti pohovky - matraca. Môže byť akéhokoľvek typu: pružina alebo pružina, rôzneho stupňa tuhosti, s takýmito plnivami ako polyuretánová pena, latex, kokosové vlákno, plsť, elastická „pamäťová“ pena, bavlna, vlna.

Čalúnenie

Výrobcovia nábytku spravidla poskytujú zákazníkom možnosť vybrať si typ čalúnenia sami na základe ich vkusu a estetických požiadaviek. Obľúbené materiály - koža (prírodná alebo umelá), žakár, gobelín, semiš, kŕdeľ. Ak máte v pláne používať pohovku často na spanie, tkanina je lepšie používať prírodné a najviac odolné voči opotrebeniu. Husté čalúnenie na báze bavlny a ľanu neelektrifikuje a menej priťahuje prach, a plynulé plyšové syntetické materiály vďaka neustálemu zaťaženiu môžu rýchlo stratiť atraktívny vzhľad.

Ako si vybrať pohovku

Vnútorné vypĺňanie pohovky do značnej miery určuje pohodlie a trvanie jej prevádzky. kvalitaPoužité materiály ovplyvňujú cenu, ale rozhodne to nestojí za úsporu na veciach, ktoré sú v každodennom živote nevyhnutné. Všeobecne platí, že pri výbere akordeónovej pohovky je dôležité venovať pozornosť takýmto komponentom:

Rozmery

Veľkosť lôžka závisí od dĺžky a šírky matracov a môže byť až 2x2 ma niekedy aj viac. Výsledkom je plnohodnotná jednolôžková alebo manželská posteľ, takže v miestnosti by mal byť dostatok voľného miesta, neplnený inými kúskami nábytku.

Typ konštrukcie

\ t

Ak bude pohovka umiestnená v jednom z rohov, má zmysel dávať prednosť produktom s pohovkou. Okrem efektívneho vyplnenia priestoru môžu byť súčasne použité na sedenie a ležanie (na pozdĺžnom dieli). Pohovka s dvoma rohovými dielmi môže vyplniť výklenok. V strede steny alebo uprostred miestnosti vyzerajú lepšie rovné modely.

Pevnosť rámu

\ t

Kvalita základne určuje, ako ľahko sa celý mechanizmus rozvinie a ako dlho bude možné pracovať bez opravy. Hliníkové konštrukcie majú najlepšie vlastnosti - sú ľahké, odolné a nie sú odolné voči hrdzaveniu. Pevné skrinky majú tiež dlhú životnosť, ale len vtedy, ak je materiál riadne vysušený. Ale základ drevotrieskovej dosky alebo MDF môže byť deformovaný po niekoľkých rokoch pod vplyvom prirodzenej vlhkosti vzduchu a všetkých druhovmechanické trenie.

Pohodlie matracov

Pri výbere plniva pre matrac by ste sa mali zamerať predovšetkým na jeho hustotu. Napríklad pre polyuretánovú penu (nazývaná aj penová guma) by hodnota nemala byť nižšia ako 35 kg /m3, latexová pena-pamätník by nemal byť nižší ako 30 kg /m3. Pružinové bloky - ako pevné (bonnel), tak aj nezávislé typy - v matracovách pre pohovky, akordeóny sa vyskytujú zriedkavo kvôli pomerne veľkej váhe. Častejšie sa jedná o mäkkú, úplne bez pružinovú podlahu, ktorej ortopedický účinok sa dosahuje položením na pružné lamely.

Materiál čalúnenia

Vzhľadom na širokú rozmanitosť čalúnenia nepredstavuje pri kúpe pohovky osobitný problém. Treba si len pamätať, že tento kus nábytku sa bude pravidelne premieňať a pri rozložení sa dostane do kontaktu s posteľou. Z tohto dôvodu je vhodné zvoliť neutrálne materiály, ktoré nepúšťajú vlákna, ktoré sú odolné voči treniu a častému mechanickému zaťaženiu. Je veľmi dobré, ak výrobca ponúka vymeniteľné kryty v súprave - týmto spôsobom môžete uložiť hlavné čalúnenie a použiť čistú, umývateľnú, lacnú tkaninu na spanie.

Prítomnosť kolónky

\ t

Krabica na bielizeň v akordeónových pohovkách je zvyčajne malá, pretože je pripevnená len na spodnej strane predného oddelenia. Môže byť zatiahnuteľný alebo sklopný pomocou špeciálneho hardvéru. Okrem boxu je pohovka niekedy doplnená o ďalšie funkčnéprvky - lakťové opierky s vstavanými policami, drevené, plastové alebo kovové podložky, komody, káva alebo prebaľovacie pulty.

Pohovka - akordeón - foto

Vo fotogalérii na tejto stránke nájdete celú zbierku zaujímavých príkladov toho, ako by mohla vyzerať pohovka v interiéri. Výber môže zaujímať nielen tých, ktorí si chcú kúpiť túto položku pre svoju obývaciu izbu, ale aj dizajnérov, ako aj zástupcov firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou čalúneného nábytku.

Rôzne pohovky s transformáciou typu akordeónu umožňujú ich použitie v akomkoľvek prostredí, pokiaľ je dostatok miesta na transformáciu pohodlného sedadla na plnohodnotné miesto na spanie. Vyberte si svoj obľúbený model a nechajte svoj domov ešte pohodlnejší!