Physalis (70 fotografií): typy a starostlivosť

Keď rozmýšľate o výsadbe na vlastnom pozemku alebo v byte tohto nádherného zástupcu flóry, musíte najprv rozhodnúť o účele takéhoto rozhodnutia: šťavnaté ovocie na výrobu vynikajúcich džemov, kompótov a iných kulinárskych špecialít alebo hodných záhradných dekorácií. Pôvodne pochádzala zo strednej a južnej Ameriky, táto rastlina bola zavedená do Európy v 17. storočí a bola rozšírená. Nazýva sa tiež peruánsky egreš, zemiaková čerešňa. O tom, čo sú fyzikálne, ako aj o tom, ako sa o ne správne starať a vykonávať reprodukciu, budeme hovoriť v našom článku!

Hlavné typy

\ t

Physalis má mnoho druhov a odrôd, medzi ktorými sú dve hlavné skupiny: jedlé a nejedlé. Medzi prvé patria druhy ako "zelenina" a "jahoda", a druhá - dekoratívne. Okrem toho, jedlé plodiny majú omnoho viac odrôd, z ktorých každá má svoje výhody. Teraz o všetkom v poriadku.

Zelenina Physalis

Tento druh sa môže pochváliť odolnosťou, chladom, rýchlym rastom, ako aj liečivými vlastnosťami. Dokonale sa reprodukuje samo o sebe a je relatívne nenáročný vo svojej starostlivosti. Pomerne veľké a šťavnaté plody tejto kultúry sú vhodné na morenie, prípravu zimných šalátov, výrobu vlastných korenín a pomerne korenistú chuť. Najbežnejšie odrody tejto skupiny sú:

- "Ananás" s malými šťavnatými plodmi, ktoré sa môžu konzumovať čerstvé;

- „Raisin“ je krátka, ale skôr skorá odroda, plody sa často používajú na varenie kompótov, džemov;

- „Columbus“ - je cenený pre svoje bobule, ktoré sú bohaté na stopové prvky, vitamíny a pektín. Úroda môže byť použitá ako čerstvé a varené kompóty;

- „The Kinglet“ je skvelou voľbou pre milovníkov domáceho vína, pretože jeho plody sú na to vynikajúce. Sú tiež spracované na kaviár, džemy, kandizované ovocie.

Najviac bohatá na pektínovú „cukrovinkovú“ odrodu. Jeho názov hovorí sám za seba, pretože plody rastliny sa používajú pri príprave marmelády, sladkostí, paty a iných cukroviniek. Takéto odrody ako „kráľ“ a „cukráreň“ sú najvhodnejšie na pestovanie doma.

Okrasné Physalis

Sedenie tohto typu je jednou z najobľúbenejších metód dizajnérov krajiny, pretože krásne zdobí tienisté časti záhrady. Kvitne na začiatku jesene, keď jasne oranžové púčiky pripomínajú „čínske lucerny“, ktoré dozrievajú na pozadí nepoznaného lístia. Vetvičky takejto krásnej rastliny tiež zdobia interiéry: zdobia steny a dvere vencami, zložia „lucerny“ do akvária bez vody a umiestnia ich do prelamovaných váz.

Dekoratívny vzhľad má tiež plody nachádzajúce sa v krabici, ale sú jedovaté a nejedlé. Existuje niekoľko odrôd: „Alkekengi“ s červenými, oranžovými alebo žltými púčikmi, „Franche“ a „Longifolia“ s pohármi s orechovými farbami.

Správna starostlivosť o Physalis

\ t

Vytvorenie kultúry potrebnej mikroklímy, ako aj neustála systematická starostlivosť ju zachráni pred rôznymi druhmi chorôb, poskytne vysokokvalitnú plodinu jedlých druhov a ohromujúcu dekoratívnu krásu. Začať sa starať o rastliny je potrebné od najskoršieho obdobia jej výsadby, kŕmenie je potrebné mikroelementy.

Osvetlenie

Miestna kultúra sa cíti najlepšie na južných oknách, ako aj na východe a na západe, kde je veľa svetla. Severné sú tiež prípustné, ak nie je iná možnosť, ale je potrebné usporiadať dodatočné elektrické podsvietenie.

Na otvorených pôdach sa rastliny vysádzajú v čiastočnom tieni.

Teplota

Physalis v otvorenej pôde je dostatočne odolný voči suchu a mrazu. Môže zima aj pri teplote + 30 ° C. Počas zrenia a rastu sadeníc by mala byť teplota v rozmedzí + 15 ... + 20.

V podmienkach miestnosti je optimálny rozsah od +16 do +22 vo dne a + 10 ... + 12 v noci. Pri vyšších teplotách sa výnosy výrazne znížia.

Vlhkosť

Optimálna pôdna vlhkosť pre túto trvalku sa považuje za 70 - 80%, ale je povolený menší ukazovateľ. Najdôležitejšou vecou je zabrániť vyschnutiu pôdy. Pri izbových podmienkach sa zariadenie môže dodatočne postriekať v období dozrievania sadeníc, ak sa v blízkosti nachádzajú vykurovacie zariadenia. Na vlhkosť vzduchu Physalis nie je náročná.

Polievanie

Physalis uprednostňuje ťažký nápoj, ale nie príliš často. Postup je spravidla potrebný raz týždenne a v suchom čase sa môže opakovať každý druhý deň. Tiež dobré zavlažovanie je potrebné pre rastliny pri výsadbe, potom je režim znížený. Zvlášť starostlivo musíte zvlhčiť špičaté sadenice v domácich vázach, od okraja hrnca. Treba dbať na to, aby nedochádzalo k prílišnému množstvu vody a stagnácii. Ak pôda silne ustúpi po zalievaní, môžete pridať pôdy na vrchole. Pri sušení musí byť pôda navlhčená. Keď sa ovocie leje, vlhkosť môže byť úplne zrušená, aby sa zabránilo praskaniu bobúľ.

Hnojivá a obväzy

\ t

Kŕmenie začína, keď sa sadenice sadia a prechádzajú každé tri týždne. Na tento účel aplikujte roztok vtáčieho trusu v pomere 1:20 alebo mullein 1:10. Zalievanie tohto zloženia je potrebné v koreňoch, aby nedošlo k spáleniu mladých listov. Pre dospelé druhy je roztok pripravený na báze draselnej soli, superfosfátu a dusičnanu amónneho. Každá zložka musí mať 15 g a všetko rozriediť v 10 litroch vody. To znamená dosť pre 1 m2. pristátie.

Pre dospelé rastliny v izbových podmienkach môžete použiť minerálne tyčinky alebo ich kŕmiť každých 10 dní univerzálnymi hnojivami.

Choroba škodcov a fyzík

Treba poznamenať, že táto kultúra je oveľa menej náchylná na choroby ako iní predstavitelia záhradných druhov, \ tale stále existujú určité nebezpečenstvá. Medzi najbežnejšie ochorenia patria:

1. "Mozaika" - je typická pre prípady, ktoré nedostávajú náležitú starostlivosť. Tento názov choroby bol získaný z charakteristických príznakov, ktoré sa javia ako kontrastné škvrnité sfarbenie zelených plôch. Výsledkom je, že výťažok je významne znížený. Rastlina musí byť okamžite odstránená a spálená, pretože nie je doposiaľ spracovaná a miesto rastu by malo byť ošetrené roztokom manganistanu draselného.

2. „Čierna noha“ zvyčajne poškodzuje Physalis v počiatočnom štádiu, ak je v podmienkach vysokej vlhkosti. Ochorenie sa prejavuje sčernením základne kmeňa a ďalšou smrťou.

3. Fytosporóza je ďalšia choroba, ktorá je v období dozrievania ovocia dosť nebezpečná, keď sa na nich začínajú objavovať subkutánne hnedé škvrny. Tieto plody sú prirodzene nevhodné na spotrebu. Toto ochorenie je liečené postrekom jednopercentným roztokom Bordeauxovej kvapaliny.

Okrem chorôb je kultúra často vystavená útokom škodcov, ktorých prominentnými zástupcami sú drôty a medvedky. Ten doslova hltal korene sadeníc, takže skúsení záhradníci zasadia rastlinu do hrnca bez dna alebo krúžku z plastových fliaš, ktorý poskytuje ochranu. Súčasne by mal zakopaný „plot“ vystúpiť niekoľko centimetrov nad zemou. Na boj proti dážďovke sa vytvárajú jamy, ktoré sú naplnené slamou a pokryté doskami. keďhmyz sa tam bude pohybovať, návnada spálená.

Ako repotovať Physalis

Rastlina sa musí presádzať každé štyri roky na novú hnojenú pôdu. Ak chcete transplantovať Physalis, musíte si vybrať jasné slnečné miesto s ľahkou úrodnú pôdu, takže je potrebné uvoľniť a vykopať ho pár týždňov pred vylodením. Môžete pridať popol a humus. Neodporúča sa umiestniť výsadbu na miesta, kde sa baklažán, zemiaky alebo paprika predtým pestovali, aby sadená plodina neprevzala možné choroby svojich predchodcov. Počas výsadby, musíte vodu rastlín hojne, potom tento postup sa vykonáva v suchom počasí.

Reprodukcia doma

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými sa dá rastlina šíriť - semená, odrezky a laterálne procesy. Za zmienku stojí aj schopnosť rozptýliť kultúru bezsemennou metódou. Pred zimou alebo skoro na jar sú semená zasiate len v otvorenom teréne. Zaujímavosťou je, že takéto sadenice sú oveľa zdravšie a viac tvrdené ako domáce, ale ovocie možno vidieť oveľa neskôr. Physalis stačí zasiať raz, v budúcnosti bude nezávisle zvyšovať svoj počet samosiatím.

Propagácia Physalis semenami

Najdôležitejšie je vybrať správny materiál a pripraviť ho na výsadbu v pôde. Tam je trochu tajomstvo, ako vybrať to najlepšie z nich: je potrebné ponoriť semená v päťpercentnom fyziologickom roztoku. Tí, ktorí sa vynorili, potrebujúzlikvidujte a usaďte - zbierajte, opláchnite čistou vodou a osušte. Bezprostredne pred siatím by sa mal materiál držať krátko v mierne ružovom roztoku manganistanu draselného.

Výsev sa vykonáva uprostred jari. Na pôdu tvoria plytké drážky vo vzdialenosti 25-30 cm, semená sa nehodia ľahko. S výskytom prvých výhonkov je potrebné ich riediť tak, aby boli sadenice vo vzdialenosti najmenej 30-40 cm od seba, pretože rastlina je silne rozvetvená. Domácnosti dobre rastú pri teplote + 15 ... + 18 a periodickom vetraní. Preniesť ho na lodžiu alebo balkón je možné len vtedy, keď hrozba mrazu zmizne. Je možné transplantovať v pôde v sadení za jeden a pol mesiaca Potom nasleduje náležitá starostlivosť.

Reprodukcia postranných procesov Physalis

Plíživý podzemok, nachádzajúci sa v zemi plytký, v priebehu času vytvára výhonky, ktoré sú dosť veľké. V jarnom a jesennom období musia byť oddelené (vykopané) od materského kríka spolu s časťou podzemku. Materiál sa následne presadí do novej, hnojenej a dobre navlhčenej pôdy.

Rozmnožovanie odrezkov Physalis

Ak chcete týmto spôsobom šíriť Physalis, je potrebné nájsť na vetvách kríka a odrezať vrcholy stoniek, ktoré majú niekoľko vyvinutých vnútorností. Výsledný materiál je zasadený do polovice voľnej pôdy. Je dôležité vytvárať skleníkové podmienky. Preto je najprv lôžko pokryté fóliou, ale nie pevnou, ale perforovanou, aby bolo možnézabezpečujú ventiláciu. Po určitom čase sa odstráni a zároveň je potrebné zabezpečiť ochranu pred priamym slnečným svetlom a bohatým pitím po dobu zakorenenia odrezkov.

Physalis - foto

Samozrejme, že chuť zrelých jedlých bobúľ Physalis nemôže byť prenášaná fotografiami, ale odporúčame obdivovať krásu tejto nádhernej rastliny vo fotogalérii. Tu sú zozbierané rôzne druhy a odrody, ako aj metódy zdobenia záhrad a domácich lodžií. Šťastné prezeranie!