Petúnia (65 fotografií): pestovanie a starostlivosť

Vzhľadom k svojej mimoriadnej farbe sa petúnia už dlho stala miláčikom väčšiny záhradkárov. Počas leta zdobí záhony a chodníky, balkóny, verandy a parapety, záhrady a parky. Kvitnúce petúnie pripomína svetlé nadýchané mraky červeno-ružovej, fialovej, fialovej, žltooranžovej odtiene, existujú aj exotické čierne, modré, hnedé odrody. Rozmanitosť a bohatosť farieb vám umožňuje vytvárať úžasné kompozície aj bez kombinácie s inými rastlinami. Petunie kríky sú sebestačné dekorácie pre vidiecke miesta, mestské trávniky, terasy a iné oblasti, ktoré s takýmto terénne úpravy okamžite prijať elegantný vzhľad.

Všeobecné vlastnosti kvetu

\ t

Petúnia je hosťom z juhoamerických trópov a patrí k svetlým a teplomilným plodinám. V závislosti od odrody, môže dosiahnuť od 10 do 100 cm na výšku, priemer kvetov je 5-10 cm.V odrôd Bush, stonka je vzpriamený a dospelý rastlina má guľovitý tvar. Tam sú tiež mušle petúnie s plazivými výhonky - sú zavesené v kvetináčoch, sú zdobené zvislými konštrukciami a vysoké kvetináče.

Hojne kvitnúce kríky sú pokryté jasnými kvetmi, ktoré môžu byť monofónne alebo s kontrastnými žilami, v strede alebo na hrane. Veľmi neobvyklý vzhľad odrôd zmiešaných farieb. Bohatá fialovo-fialová paleta je spravidla charakteristická pre petúnie, ale tiežpastelovo ružovo-fialové, broskyňové, biele tóny.

Starostlivosť o petúniu

\ t

Miesto výskytu petúnií vo voľnej prírode je rovníkové a subkvantiálne zóny, v ktorých sa nachádzajú krajiny Latinskej Ameriky (Brazília, Uruguaj, Paraguaj, Bolívia, Argentína). Ide o región s teplým a vlhkým podnebím. V priebehu roka je teplota vzduchu 30 - 33 ° C a nikdy neklesne pod + 10 ° C. V takých podmienkach sa rastlina prejavuje ako trvalka, ktorá dodáva jasu nižším stupňom trópov, ale v oblastiach so zasneženými zimami sa musí každé obdobie znovu kultivovať. Je ľahké sa starať o južného hosťa - stačí poznať základné pravidlá a dávať rastlinám to, čo potrebujú.

Pestovanie

Kvety Petúnie sa množia zo semien, ktoré sú veľmi malé. Neodporúča sa ich zasiať okamžite v otvorenom teréne - v chladnej krajine a bez náležitej starostlivosti, ktoré takmer nikdy nevyrastú, ale sú výborne vyvinuté na slnečnom parapete v „skleníkových“ podmienkach.

Semená sa vhadzujú do nádoby na zvlhčenej pôde, ale zhora nesedia. Pred objavením sa 1 - 2 listov by mal byť obal s budúcimi sadenicami pokrytý fóliou alebo plastovým vekom, ale vždy priehľadný, aby mohlo zostať svetlo. Po 20-25 dňoch, výhonky swoop dole na samostatných šálok, a keď sa objaví skutočný list, štipka na vrchol posilniť kmeň.

Slabý roztok humátu draselného sa používa na kŕmenie mladých sadeníc.(3-5 kvapiek na 250 ml vody) raz týždenne. O dva mesiace neskôr sú rastliny pripravené na presadenie do vonkajšieho prostredia, ale aspoň týždeň - dva pred tým, mali by byť postupne prispôsobené vonkajším podmienkam, napríklad vystavovať ho ráno a večer na balkón.

Pôda

Petúnie potrebuje ľahkú, ale dobrú vlhkosť zadržujúcu pôdu. Ideálna je 60% listnatá pôda s prímesou piesku a rašeliny (20%). Kyslé pôdy môžu byť vyvážené pridaním malého množstva vápna. Ak bude ker rásť v kvetináčoch alebo kvetináčoch, odporúča sa vytvoriť päťcentimetrovú drenážnu vrstvu a pridať hydrogel do pôdy.

Hnojivá

Hnojivá sa používajú pri presádzaní sadeníc na ulicu. Organické látky - humus, kompost alebo humín by sa mali pridávať do mletej zmesi, ale čerstvý hnoj by sa mal zlikvidovať. Potom, raz týždenne, môžete nakvapkávať kvety ľahkým roztokom humátu draselného, ​​čo prispieva k vzniku väčšieho počtu púčikov.

Zvlhčovanie

Zvlhčovanie pôdy by malo byť pravidelné, ale mierne. Petúnie vydrží krátkodobé sucho a krátke zamokrenie počas letných dažďov, ale stagnácia vody, najmä v chladnom počasí, môže nepriaznivo ovplyvniť koreňový systém a znížiť dekoratívny efekt rastliny. Okrem zalievania by sa pôda pod kvetom mala pravidelne zaplavovať, aby sa zabezpečil prístup vzduchu.

Osvetlenie

\ t

Pre petúniu je potrebné jasné a dlhotrvajúce osvetlenie, preto sa odporúča vybrať si oblasti na juhu, juhozápade alebo juhovýchode, aby sa zabránilo tienistým a studeným rohom. Najlepšie z tejto rastliny je vhodná otvorená plocha ďaleko od stromov, kríkov a plotov. Pod vrcholom verandy alebo pergoly sa však vyvinie petúnia, ako aj pod priamymi lúčmi slnka.

Petúnia na záhonu

Farebný a atraktívny vzhľad petúnie definuje jej sólovú časť v kvetinových súboroch. Akékoľvek iné rastliny v tejto štvrti sú trochu stratené alebo sa zdajú byť na mieste. Jedinou výnimkou sú malé zemné kryty, ktoré by mali byť nižšie a umiestnené na okrajoch kompozície.

Napriek zvláštnemu egoizmu tropického hosťa však kvetinové záhony s kvitnúcimi kríkmi vyzerajú z diaľky neobvykle jasné a viditeľné. Môžete si vybrať odrody kontrastné alebo podobné v tónovej farbe, hrať s najmenšími prechodmi, alebo maľovať krajinu s farebnými šplouchá a ťahy.

Mimochodom, najčastejšie sa na navrhovanie neštandardných záhonov používajú petúnie. Sú zasadené do rôznych položiek, ktoré môžete vyplniť zemou, či už je to stará vaňa, vozík, topánky alebo dokonca bicykel. Aj tieto farebné a svieže kríky nádherne hrajú úlohu rámovania na okrajoch chodníkov alebo rabatok, a dokonca z nich dopadajú nádherné vence okolo základov stromov.

Ampel petúnia

Suspendované odrody petúnií sú široko používané pre vertikálne záhradníctvo. Okrem obvyklých hrncov pripojených k balkónom, plotom, stenám, prístreškom pri vstupe do domu, altánkom a letným terasám sa nachádzajú celé stĺpy a pyramídy kvitnúcich kríkov. Ako základ pre tieto konštrukcie, špeciálne rúrky s otvormi na stranách, ktoré sú naplnené zeminou, a cez ktoré rastú krásne rastliny, konať.

Kaskádové pohľady vyzerajú veľmi pôsobivo vo výške - padajú z parapetov, oblúkov alebo kvetináčov, vyzerajú ako úžasné vodopády čerstvých kvetov. Lianoobraznye pobočky týchto rastlín v dĺžke môže dosiahnuť 1 meter, ktoré tvoria zdanie svetlé závesy alebo tropické girlandy.

Vo všeobecnosti je petunia ideálna pre najneuveriteľnejšie krajinné projekty. Tieto farebné oblaky farieb, ktoré sú svojho druhu, vytvárajú sviatočnú náladu a dodávajú leto ešte viac jasu. Môžete nielen zasadiť takú zaujímavú rastlinu do záhonu alebo do fasády domu, ale aj ozdobiť mestský park, dvor, trávnik vedľa kancelárie, kaviareň alebo reštauráciu a výlohu. Experimentujte a svet okolo vás sa zmení!

Petunia - foto

Náš výber fotografií vám ukáže, ako vyzerajú rôzne druhy a odrody petúnie. Pozrite sa, porovnajte a vyberte si! Šťastné prezeranie!