Pergola (70 fotografií): krásne nápady pre dom a záhradu

Slovo „pergola“ je v každodennom živote mimoriadne zriedkavé. Preto si mnohí ľudia ani neuvedomujú svoj význam. Často je budova označená štandardným altánkom, ale nie je to tak. Že táto časť exteriéru predstavuje seba samého, ako aj to, ako môže zmeniť atmosféru vašej záhrady - prečítajte si v našom článku.

Úloha pergol v záhradnom dizajne

\ t

Kedy a kde presne sa pergoly začali prvýkrát používať, je takmer nemožné stanoviť. Možno však s istotou povedať, že boli použité na uľahčenie zberu hrozna a ochrany pred spáleným slnkom. Uplynul nejaký čas a estetická príťažlivosť týchto budov nemohla byť pre ľudí zaujímavá a nakoniec sa tieto búdky stali samostatnými dekoratívnymi prvkami architektonického súboru krajinnej architektúry, ktorý nemusel nevyhnutne niesť určitú funkčnú záťaž. Zachytenie jednoduchosti prevedenia, elegancie, praktickosti a funkčnosti odporúčajú stavať z najlepších strán nielen medzi krajinářmi, ale aj vášnivými záhradníkmi a záhradkármi.

Hlavným účelom drevených a kovových konštrukcií je v dnešnej dobe vytvoriť priechod do rôznych zón záhrady. V tomto prípade môže pergola slúžiť ako druh oddeľovača medzi záhradou a záhradou alebo detským ihriskom a rekreačnou oblasťou. Pôvodná stavebná úloha zároveň nestratila svoj významÚspešne sa používa na pestovanie hrozna a vytvorenie tmavého kútika pre rekreáciu v prírode.

V lete, pokrytý lezeckou vegetáciou, vytvára povlak odľahlé miesto s príjemnou sviežosťou a tieňom a tiež chráni pred nárazmi vetra a prachu. Okrem toho môže budova dokonale zakryť nepopísateľný pomocný priestor. Preto, bez ohľadu na úlohu, ktorú pergola vykonáva, slúži ako vynikajúci dekor pre stránky.

Čo je pergola?

Vo výrobnom procese sa samostatne používajú tieto materiály alebo ich kombinácie: drevo, kovové rúry, kameň, polykarbonát, plast.

Najpopulárnejšou surovinou na výrobu je nepochybne drevo. Varianty borovice, dubu, arabskej gumy a smrekovca sú najvhodnejšie vďaka estetickým a praktickým vlastnostiam. Pri navrhovaní exteriéru staršej drevenej budovy sa hrubo nasekané dosky organicky zmestia do celkového kontextu. Pre budovy moderného typu je vhodné pridať baldachýn ošetrených tyčí. Drevené časti sú nevyhnutne pokryté antibakteriálnymi látkami. Na ochranu proti rozkladu a poškodeniu by mal byť povrch pergoly potiahnutý roztokom nitro-enamelu alebo linotexu.

Kombinácia dubových nosníkov so stĺpmi alebo na tehlovej stene vyzerá veľmi atraktívne.podporu. Neošetrené brezy sú ideálne pre vytvorenie rustikálnej atmosféry.

Odrody dizajnov pergoly

\ t

Okrem stavebných materiálov sa pergoly líšia aj v type zariadenia:

Markíza.Táto odroda je mriežkovým prístreškom, súborom plochých alebo veľkoplošných dosiek. Chrániť pred slnečnými lúčmi, ale nebráni vstupu dažďových kvapiek. Môže byť inštalovaný ako priľahlá časť k inej budove, alebo môže byť oddelený.

Visor.Takýto baldachýn pochádza z južných území. Svietidlo umožňuje získať odtieň otvorov pre okná na južnej strane domu alebo organizovať rekreačnú oblasť.

Obrazovka.Má vertikálny tvar, slúži ako podpora pre horolezcov. Používa sa aj na oddelenie alebo kombinovanie jednotlivých zón na mieste.

Koridor.Vytvára romantický zelený tunel horolezcov, ktorý je spravidla podopretý kovovou podperou.

Všetky typy budov sú podmienečne rozdelené na dve hlavné skupiny - osamotené stavby (umiestnené oddelene od ostatných budov), ako aj susediace s budovami. Predstavujú vonkajšiu časť letnej kuchyne, sauny alebo doma.

Pergola môže mať štvorcový, obdĺžnikový, trojuholníkový, oblúkovitý a dokonca vlnovitý tvar. Voľba bude určená osobnými preferenciami.vlastníkov a zariadení zvyšných častí dvora, ako aj veľkosti stavby a ostatných budov.

Štruktúra oblúka je vo výrobnom procese náladovejšia, a preto môže stáť o niečo viac ako obdĺžniková úprava. Jeho vzhľad je však neuveriteľne elegantný a elegantný, čo eliminuje akékoľvek náklady. Čipka tenkých čiar premieňa aj najjednoduchší dizajn, ktorý prináša nenápadné tóny luxusu a šľachty.

Pri výbere typu pergoly je potrebné určiť správnu veľkosť. Nadmerne veľká stavba v malom priestore bude neharmonická, nadmerne vysoká bude vytvárať malé množstvo tieňa, a príliš malá nebude odolávať pri zaťažení rastlín. V každom prípade bude všetko závisieť od veľkosti celej lokality a rozsahu ďalších budov, ktoré tvoria krajinnú kompozíciu. Pergola by mala byť v kontexte spoločnej myšlienky, aby sa z nej nedostala, ale naopak - doplnila a ozdobila.

Farebné riešenie pre pergoly

Tak ako v prípade výberu zariadenia stavby, aj výber farby by mal byť založený na potrebe harmonického súboru celého dizajnu. Farba baldachýnu môže zdieľať spoločnú farebnú paletu, ktorá je jej organickým pokračovaním, a môže byť aj samostatným prízvukom, ktorý vyniká na zvyšku pozadia, ale musí byť kombinovaný s ním azavolať

Väčšina zmien vo výkone akejkoľvek štruktúry krajiny z dreva je spojená s použitím jej príťažlivého prírodného tónu. V skutočnosti je samo o sebe krásna a organická na prírodnom plátne, najmä ak sú iné časti vyrobené podobne. Samozrejme, výrobky z dreva ešte musia byť ošetrené špeciálnymi prostriedkami vo forme antiseptík a lakov, ktoré chránia pred hnilobou a vlhkosťou.

Výkon v bielej farbe vyzerá neuveriteľne krásne, obklopený záhony, trávniky a stromy. Čerstvý a čistý obraz bielych budov vytvára veľký slávnostný dojem z celého dizajnu infieldu.

Pre pergoly, môžete si vybrať kombináciu textúr a odtieňov. Ak je vrchnák zhotovený z viacerých materiálov naraz, napríklad z kameňa a dreva alebo kovu a dreva, potom je rozumné zastaviť na rôznych farebných riešeniach pre jednotlivé materiály. V tomto prípade dizajnéri krajiny uprednostňujú viac ako dve farby. Napríklad biele stĺpiky môžu byť kombinované s akýmkoľvek odtieňom dreva vo forme nosníkov a lamiel. Hlboké tóny kovu dokonale ladia s jasnými drevenými tónmi.

Nasýtené variácie kontrastnej šedej, čiernej a tmavohnedej sú schopné rozlíšiť budovu od všeobecného pokojného halo. Najmä štýlový dizajn vyzerá v blízkosti nábytku pre záhradu v rovnakej tmavej verzii.

Kde by mala byť umiestnená pergola?

Miesto výstavby závisí v prvom rade od jeho účelu. Preto by ste sa mali začať s tým, akú úlohu bude hrať pergola - doplnok k dekoratívnym prvkom, alebo to bude podpora pre rastliny alebo bude stále vytvárať tieň ako altánok alebo baldachýn.

Jednou z najobľúbenejších možností umiestnenia je samostatná budova nad miestom na obed a odpočinok. Koniec koncov, mať svoj vlastný domov, bolo by veľkou stratou mať špeciálne miesto na jedenie vonku. Samozrejme, takáto budova nie je schopná chrániť jedálenský priestor pred silným dažďom, ale je schopná ho chrániť pred letným slnkom.

Inštalácia pergoly aspokračovania budovy je pomerne populárna . Dizajn často zahŕňa veľký priezor, ktorý vám umožní vytvoriť priestor na konzumáciu priamo v blízkosti domu. To je pomerne pohodlné a praktické riešenie, a mimochodom, je ideálny pre majiteľov domov s malou plochou pôdy.

Osobitne určený priestor pregrilovaniebude poctou pre každého majiteľa súkromného domu. Proces varenia pod šírym nebom nemôže priniesť nič viac a ešte viac potešenia ako samotný príjem. Pergola môže nielen stmavnúť miesto pre ohnisko alebo sporák, ale zároveňbyť rafinovanou zložkou krajinného dizajnu.

Miesto odpočinkupri bazénetiež vyžaduje zatemnenie. Dokonca aj malý prístrešok je schopný ubytovať niekoľko ležadiel, ležadiel a dokonca aj malú pohovku. Dostanete možnosť relaxovať pri vode na dlhú dobu, bez strachu z popálenín a úpalu. Okrem toho bude pergola poskytovať neobmedzené vetranie, ktoré štandardný altán nie je schopný.

Ak máte oblasť dachy, ktorá je konvenčne rozdelená do niekoľkýchfunkčných oblastí , potom bude pergola dobrou voľbou na vytvorenie dekoratívnej pasáže medzi nimi. Dizajn tiež umožňuje vytvoriť odtieň pre rastliny, ktoré to potrebujú, detské ihrisko, horizontálne tyče a hojdačky. Podobné triky sú aplikovateľné na organizáciu malého dvorku v mestskej súkromnej domácnosti.

Okrem iného sa carport môže stať prvkombalkónasúkromného domu. Ak je loggia sa nachádza na južnej alebo východnej strane, potom po celý deň slnečné lúče budú prenikať a vykurovať priestor nielen na balkóne, ale aj v izbách, čo vyžaduje vytvorenie zatemnenie. Poskytne pevný, ale ľahký a nenápadný dizajn. Vzhľad by mal organicky zapadnúť do všeobecnej predstavy o štylistickej a farebnej schéme všetkých priľahlých objektov.

Video: DIY pergola