Pelargonium (pelargónia): 70 fotografií

Pelargonium je rovnaké pelargónie známe všetkým. To je dôvod, prečo niektorí ľudia chovajú pelargonium doma, bez toho, aby vedeli, čo to vlastne je. Z gréčtiny sa názov kvetiny prekladá ako "žeriav". V 19. storočí sa stala populárnou v Anglicku a odvtedy sa rozšírila do ďalších krajín sveta. Geranium je elegantný a krásny a starostlivosť o neho je tak jednoduchá ako je to možné aj pre neskúsených záhradníkov. Ďalším rysom to - výrazný zápach kvôli vysokému obsahu éterických olejov. Z rovnakého dôvodu sa pelargonium často používa v tradičnej medicíne. Pri chate vám umožní sa zbaviť niektorých záhradných škodcov svojou prítomnosťou.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Pelargonium je trvalka, ktorá patrí do čeľade Geraniahs. Niekedy sa jedná o polosuché odrody. Vzhľadom na rôznorodosť druhov je takmer nemožné určiť spoločné znaky charakteristické pre všetkých zástupcov. Stonky môžu byť plíživé, rovné alebo rozvetvené, listy - jednoduché, členité alebo palmové, kvety v kvetenstvách, dáždniky - všetkých veľkostí, tvarov a odtieňov.

Pelargonium pochádza z Južnej Afriky, takže sa dobre pestuje v skleníkoch, miluje slnko a vyrovná sa s nedostatkom vlhkosti. Z toho istého dôvodu neprežije studenú zimu na otvorenom poli. Na rozmnožovanie sa používajú odrezky a semená.

Geránový éterický olej sa vyrába z listov pelargónia. Extrakt z koreňov sa používa na lekárske účelyliečivá, najmä na liečenie infekčných chorôb. Niektoré odrody sú toxické pre opeľovače hmyzu v dôsledku prítomnosti kyseliny chisgalovej v zložení.

Pelargonium je univerzálna rastlina, ktorá sa pestuje na pozemku, v záhonoch a v dome.

Druhy Pelargonia

V prírode existuje mnoho druhov pelargónia, z ktorých nie je možné vytvoriť jednotnú a univerzálnu klasifikáciu. Najčastejšie existuje šesť hlavných kategórií: zonálne, brečtanové, voňavé, kráľovské, jedinečné a pelargoniové-anjeli. Líšia sa svojím vzhľadom, lokalitou a životnými podmienkami.

Zonal Pelargonium

Ide o najbežnejší druh, ktorý má desiatky tisíc odrôd. Za svoj názov vďačí určitej farbe listu: v strede je časť, ktorá je zafarbená inou farbou. Niekedy táto zóna zmizne, keď je nedostatok svetla, a objaví sa na jar.

Zóna Pelargonium je rovný, hustý ker s voňavými, voňavými listami. V kultúre sa pestuje viac ako tri storočia. Všetky odrody sú rozdelené na 5-lalokovité dvojité, 6–8-lalokové polo-dvojité a 8-laločnaté froté.

Najznámejšie a veľké podskupiny sú ružové, tulipánovité, klinčekovité, hviezdicovité, kaktusovité a „diakoni“.

Ivy Pelargonium

Vyznačujú sa dotvarovaním alebo zavesením výhonkov do metra. Tieto odrody sa používajú na pokrytie pôdy pri zdobení balkónov a lodžií. Kvety - akýkoľvek tvar a odtieň, alelisty sú hladké a podobné brečtanu, väčšinou husté a tuhé.

Voňavé pelargónie

Ide o skupinu odrôd známych svojimi arómami. Najčastejšie sú skôr nenápadné, s malými ružovými alebo bielymi kvetmi a nepravidelnými palmami laločnatými listami. Kríky - voľné a rozvetvené. Takéto muškáty sa pestujú nie na dekoráciu, ale na vôňu. Listy môžu cítiť vôňu ovocia, bobúľ, iných bylín a dokonca aj komplexných parfumov.

Royal Pelargoniums

Ide o silné kríky do výšky 50 cm. Ich znakom sú veľké kvety s vlnitými alebo lemovanými hranami. Farbenie - nerovnomerné v dôsledku pruhov a škvŕn. Listy - široké a ozubené, pripomínajúce javor. Na rozdiel od zón, ktoré môžu kvitnúť celý rok, kvitnutie kráľovského pelargónia je obmedzené na 3-4 mesiace.

Unicums

Ide o jednu z najstarších skupín, ktorá sa pestovala od polovice XVIII. Storočia. Vzali ju krížením kráľovských a brilantných muškátov. Kvety pripomínajú kráľovské, ale majú menší priemer. Rozpadnuté listy majú výrazný zápach. "Unicums" boli obzvlášť populárne v kvetinových záhradách vo viktoriánskej dobe.

Pelargonium-Angels

Nezvyčajnú odrodu získal anglický pestovateľ kvetov Langley Smith, ktorý prekročil kráľovské a kučeravé pelargónie. Následne sa objavili nové druhy v dôsledku kríženia v rámci samotnej skupiny.

„Anjeli“ sa vyznačujú malými kvetmi, listami a ampeóznymi kríkmi. Tieto odrodymenej náročné ako kráľovské muškáty, ale potrebujú viac svetla.

Starostlivosť o Pelargonium

Pelargonium - jedna z najviac nenáročných okrasných rastlín. Ale aby to krásne a jasne kvitlo, stále sa musíte starať o náležitú starostlivosť.

V dome je pelargónia umiestnená na slnečnom parapete. V ideálnom prípade s poludňajším tieňom, aby nedošlo k vyblednutiu. Miluje svetlo a južnú stranu, ale nechutne nesie vietor a prievan. Prvým signálom nedostatku osvetlenia je postupné vystavenie kmeňa.

Optimálna teplota je nad + 12 ° C, inak kvet nekvitne. Ak je rastlina príliš studená, okraje listov menia farbu. Najčastejšie sa vyskytuje v zime. Potom je lepšie odstrániť hrniec z okna.

Zavlažovanie je mierne. V dôsledku prebytku vlhkosti, pelargonium vybledne a rozpadne sa, jeho koreňový systém je poškodený. Zachrániť takúto rastlinu je takmer nemožné, s výnimkou šírenia zvyšných zdravých vetiev.

Na to, aby pelargónie dobre padol, sa na jeseň rozreže a vytvorí sa squatová koruna. Môžete to urobiť skoro na jar, ale potom znížiť iba tipy z najdlhších výhonkov.

Na leto môže byť pelargónia vysadená v otvorenom teréne. Potom množte rastlinu v predzimye, a na jar len transplantovať do pôdy. S nástupom mrazu, pelargónie musí byť transplantovaný späť do hrnca zachrániť.

Transplantácia a reprodukcia pelargónia

\ t

Krásny výhľad na Pelargonium a jeho pravidelné kvitnutie závisí nielen od zalievania a kŕmenia, ale tiežz pravidelného prerezávania. Z takto získaných odrezkov možno zároveň pestovať novú rastlinu.

Odporúča sa vykonávať štepenie nie viac ako raz za dva roky, aby sa pelargónia mohla rozvíjať a rozvíjať. Ak je Bush malý a slabý, potom raz za tri roky. Rezy sú rezané kedykoľvek, vrátane zimy. Ak tak urobíte na začiatku jari, v lete už môžete vidieť prvé kvety.

Jar je ideálny na chov aj preto, že v tomto čase sú všetky procesy rastu a vývoja mimoriadne intenzívne, čo znamená, že rezanie bude rýchlejšie a silnejšie zakorenené. Ale toto je len odporúčanie, nie povinné pravidlo. Pelargonium toleruje štepenie v každom ročnom období. Je to preto, aby sme obdivovali prvé výsledky budúci rok.

Pri rozmnožovaní pelargónia by sa mali brať do úvahy takéto nuansy:

- Pre trpasličích odrôd je dĺžka rukoväte do 2,5 cm, pre obyčajné - 5 cm;

- Je možné zakoreniť vo vode alebo v zemi. Pre spoľahlivosť používajte špeciálne nástroje na zlepšenie zakorenenia, ktoré sa používajú na spracovanie porcií, ale to nie je nevyhnutné;

- Na výsadbu budete potrebovať hrnce s palietami, vhodnú zmes pôdy a piesok;

- Vyberte si tip s tromi alebo viacerými listami;

- Je lepšie, aby sa vetvy nerozrezávali púčikmi. Ak sú tu puky, odporúča sa ich odstrániť tak, aby na seba nepreťažili zdroje. Mladá rastlina ich nedovolí, aby ich otvorili;

- Odrežte vrstvy len ostrým ostrým nožom v pravom uhle. Rezané odrezky potrebujúuschnúť niekoľko hodín na zníženie filmu ťahal ďalej. V budúcnosti bude chrániť pred hnilobou;

- Výseky sa vysádzajú v odkvapkaných nádobách s otvormi. Približne tretina piesku sa pridáva do pôdy;

- Na dezinfekciu pôdy postačuje jej spracovanie vriacou vodou alebo slabým roztokom manganistanu draselného;

- Odrezky idú hlbšie do zeme o niekoľko centimetrov. Zem musí byť mierne zhutnená tak, aby výhonky neklesli;

- Prvé dni držia hrnce v tieni, ale do konca týždňa ich možno hojne preniesť na slnko a vodu. Nalejte vodu nie do zeme, ale do panvice;

- Snažte sa namočiť listy pelargónia. Z tohto dôvodu sa môžu zafarbiť alebo dokonca hniť;

- Priemerná dĺžka procesu zakorenenia výhonkov - 2-6 týždňov, v závislosti od odrody pelargónie;

- Ak ste si vybrali zakorenené rezne vo vode, dajte ich do vopred usadenej vody. Stonky môžete repotovať, keď korene rastú o viac ako 2,5 cm a pelargónia sa vysádzajú čo najjemnejšie, aby nedošlo k poškodeniu podzemku.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Najčastejšou chorobou pelargónia je hniloba koreňového krčku. Tomu sa dá predísť len starostlivou kontrolou zavlažovania a pôdnej vlhkosti.

Ak sa na listoch objaví sivastá pleseň, rastlina sa môže zachrániť. Zastavte zalievanie, odstráňte poškodené fragmenty a vysušte pôdu. Ošetrite pelargóniou huby a nechajte ju na slnku.

V záhrade alebo v krajineWhitefly môže byť videný. Tento hmyz sa schováva od zadnej časti listu a vyzerá ako motýle. Sajú šťavu z rastliny a množia sa rýchlo. Parazity sa ručne odstraňujú a kvet sa ošetruje insekticídmi. Rovnaké insekticídy pomôžu zbaviť vošky, ďalší spoločný problém.

Pelargonium (pelargónie) - foto

Vybrali sme pre vás najlepší výber fotografií, aby sme pochopili, ako vyzerá pelargonium a aké sú jeho vlastnosti. Pozrite sa, porovnať a vybrať nové domáce zvieratá pre domáce zelené rohu alebo záhradné sadenice!