Pandanus (80 fotografií): typy a starostlivosť

Pandanus je pomerne veľkolepá, krásna rastlina, ktorá k nám prišla z afrických trópov. Špirálovité usporiadanie jeho dlhých listov s bodmi vztiahnuté k osi stromu dalo druhému názvu rastliny - špirálovitý strom. V prirodzených životných podmienkach pandanus kvitne ročne, čo sa bohužiaľ nemôže pochváliť vnútornými exemplármi. Po opelení vzniká proces tvorby veľkých jedlých plodov s príjemnou nasladlou chuťou. Tiež, Pandanus je veľmi nenáročný, a to je to, čo získava sympatie začínajúcich pestovateľov kvetov. Často sa používa na výzdobu nielen bytových domov, ale aj verejných budov a kancelárií.

Hlavné druhy pandanu

\ t

Celkový počet študovaných rôznych zástupcov rodu pandanus je asi šesťsto druhov. Prevažný počet z nich však môže rásť len v prirodzených podmienkach. Pre pestovanie v domácich a domácich podmienkach používajte niekoľko adaptabilnejších druhov.

Pandanus Veitch

Tento zástupca pandanusu patrí k pomaly rastúcim rastlinám - jeho priemerný prírastok v priebehu desiatich rokov nepresahuje 1,5 m, preto je vynikajúci pre záhradníctvo v interiéri. Táto stálezelená trvalka má skôr krátky kmeň stromu. Dlhé listy (až 90 cm) xiphoidnej formy pevne priliehajú k základni, z ktorej sa potom rozchádzajú ako ventilátor. Plechy sú zdobené belavým pruhom a svetlohnedé.malé hroty.

Pandanus Užitočné

skôr pôvodný rozľahlý strom. Ak si ho chcete ponechať doma, je potrebné si vybrať priestrannú izbu - halu alebo terasu, pretože závod je schopný získať výšku 3 metre. Starý silný trup má vetvy, ktorých vrcholy sú korunované skrutkovými korunkami s klesajúcim lístím. Listy sú veľmi dlhé, niekedy rastú na 120 cm, pričom majú šírku nie väčšiu ako 10 cm.

Pandanus Sander

Je ľahké rozpoznať tento druh farbou jeho dekoratívnych listov - úzke slnečné žlté pruhy sú jasne viditeľné na bohatom zelenom pozadí platne. Hrany lístia majú huby hnedasté.

Pandanus Disguise

Kultúra je listnatý ker s rozvetveným kmeňom. Výška elektrárne často dosahuje 4 m, preto stojí za to ju usadiť na území priľahlej oblasti domu - bude stiesnená v miestnosti. Zvláštneho záujmu je štruktúra pandanus - vlastnosť je, že v dôsledku prítomnosti korene vzduchu, základňa sa nachádza vo výške. Šírenie koruny rastliny je reprezentované skôr tuhými elastickými listami monotónnej zelenej farby a má pyramídový tvar.

Riadna starostlivosť o pandanus

Pandanus je nenáročný druh a môže rásť bez ľudského zásahu. Takýto obsah však ovplyvní dekoratívne ukazovatele domácej kultúry. Dodržiavanie jednoduchých pravidielMôžete dosiahnuť najlepší estetický výkon a vyhnúť sa chorobám.

Osvetlenie

Pandanus potrebuje doma čo najviac svetla. Absolútne sa nebojí priameho slnečného svetla a preferuje dobre osvetlené priestory. Pri izbových podmienkach sú kvetináče umiestnené v blízkosti okien orientovaných na východ a západ. Rastlina miluje dlhý svetelný deň, takže v zime, keď sa znižuje, musíte sa postarať o organizovanie umelého osvetlenia na 5-7 hodín.

Teplota

Mikroklíma obývacej izby, pokiaľ ide o teplotu, je ideálna pre pandanus, pretože sa cíti najpohodlnejšie pri teplote + 22 ... + 24 ° C. Počas zimného obdobia je potrebné zabezpečiť, aby teplomer v miestnosti neklesol pod + 15 ° C - chladenie môže byť katastrofálne. V lete sa pandanus vykonáva na balkón alebo terasu a zároveň vytvára ochranu pred možnými prúdmi vetra a chladnými prievanmi.

Vlhkosť

Rastlina potrebuje miernu vlhkosť. Z času na čas je spokojný s vodnými procedúrami vo forme kúpania a postreku. Po takýchto postupoch je potrebné sa uistiť, že dutiny nie sú naplnené vodou, čo často vedie k hnilobám. Pandanus listy môžu byť utreté vlhkou handričkou, ale počas práce musíte byť veľmi opatrní, nezabudnite na hroty.

Úroveň vlhkosti je možné zvýšiť umiestnením na paletu s vlhkou expandovanou hlinkou (mach, kamienky). nebezpečenstvopredstavuje prehriatú pôdu, v ktorej sa môže vyvinúť choroba hnilobného systému. Aj v štádiu výsadby je potrebné nádobu vybaviť drenážnou vrstvou, ktorá pomáha zabrániť stagnácii vody.

Polievanie

Aby sme pochopili, ako často pandanus vyžaduje pitie, je potrebné monitorovať stav pôdy - nemali by byť viac ako polovične sušené. V teplej sezóne je zalievanie hojné (raz za dva dni) a pri chladnom prasknutí sa postupne znižuje na raz za štyri dni. Dôležitou úlohou pre zdravie kultúry je stav vody - musí byť oddelený (filtrovaný) a teplý, nie nižší ako + 25 ° C.

Hnojivá a obväzy

\ t

Okrem toho, že pri výsadbe pandanu sa nádoba naplní živnou pôdou, potreba obliekania zostane relevantná počas celého života kultúry. Počas teplých období sa musia hnojivá aplikovať dvakrát mesačne a s chladiacim obdobím sa pravidelnosť znižuje na jeden mesačný top dressing. Môžete použiť tekuté univerzálne hnojivá určené pre tento druh plodín.

Choroby a škodcovia

Pandanus je vysoko imunitný voči chorobám. Hlavnou príčinou chorôb, ktoré ho môžu predbehnúť, je nesprávna starostlivosť alebo nevhodné podmienky zadržania. Kvôli pobytu v podmienkach príliš suchého vzduchu (často sa to deje počas vykurovacej sezóny) sa kultúra zmenšuje na koncoch listov, čím získava hnedý odtieň.

Tie isté príznaky môžu poukazovať na nedostatok živín. Strata listov a pestrosť opúšťa ich rast naznačuje nedostatočné svetlo. Ostré zosvetlenie lístia je signálom, že zalievanie sa vykonáva tvrdou vodou. Nájdenie týchto znakov, musíte obnoviť správnu starostlivosť o rastliny.

Ako obnoviť Pandanus

Pandanus sa musí pravidelne opakovane vysádzať, ale vzhľadom na skutočnosť, že miestnosť „obyvatelia“ majú pomerne zraniteľné korene, nestojí za veľký záujem o zmenu miesta bydliska. Transplantácia prenosom sa vykonáva, keď je koreň tkaný s zemitou guľôčkou.

Pred začatím procesu je potrebné spojiť listy do zväzku tak, aby nedošlo k zraneniu rúk na mnohých tŕňoch. Je dôležité zvoliť si nový kontajner, ktorý bude vo všetkých ohľadoch o niečo väčší ako ten predchádzajúci. Asi tretina nádoby je naplnená drenážnou vrstvou, na ktorej je položená ľahká pôda pieskom, humusom a pôdou z tvrdého dreva.

Je nevyhnutné pandanus presadiť veľmi opatrne, bez poškodenia vzdušných koreňov, ktoré pri výsadbe musia zostať viditeľné na povrchu. Na konci procesu je pôda mierne podkopaná a hojne zvlhčená.

Reprodukcia doma

Je možné chovať nových členov rodu pandanus doma niekoľkými spôsobmi, pričom ako východiskový materiál sa berú semená alebo rôzne odrezky. Aj pri presadení dospelej rastliny môže byť jednoducho rozdelená.

Reprodukcia Pandanususemená

Semená Pandanus nemusia byť pred sejbou vopred ošetrené. Je potrebné pripraviť plytkú nádobu a naplniť ju pieskovou a rašelinovou pôdou. Siaté lôžko musí byť pokryté filmom, vytvoriť skleník a postavené na teplom mieste. Priaznivá teplota pre dozrievanie - cca + 25 ° C. S výhradou tohto stavu, prvé výhonky pandanu možno vidieť do dvoch týždňov. Predtým, ako sa objavia listy, budú potrebovať pravidelné zavlažovanie a vetranie. Potápanie doma sa vykonáva v prítomnosti sadenice troch plných listov.

Reprodukcia pandanu rezaním

Táto metóda poskytuje dve možnosti na získanie výsadbového materiálu - môžete si vziať odrezky alebo stonky. Apical, dlhé 18 - 20 cm, vyrezané z bočných tenkých konárov rastliny. Všetky miesta porciovania musia byť ošetrené dreveným uhlím.

Materiál sa v upravenej pieskovej a rašelinovej pôde zmršťuje a je pokrytý polyetylénom. Celý proces zakorenenia (približne dva mesiace) by sa mal uskutočňovať pri teplote vzduchu najmenej + 25 ° C. Na urýchlenie tvorby koreňov je možné pred výsadbou ošetrovať odrezky pandanusu špeciálnymi stimulačnými zlúčeninami.

Stonkové odrezky sú odrezané z kmeňa a ošetrené koreňom. Potom nasleduje podobný postup na výsadbu na zakorenenie, ako je to v prípade apikálnej.

Reprodukcia Pandanusu podľa divízie

Dospelý Pandanus môžepočas transplantácie. Ak to chcete urobiť, opatrne ho vyberte z hrnca, zatraste zo zeme a urobte rez. Výsledné segmenty sú umiestnené v oddelených nádobách s čerstvým substrátom. Toto oddelenie sa vykonáva na jar.

Pandanus - foto

Pandanus je nádherná palma, s ktorou môžete ozdobiť interiéry sál a zimných záhrad. Svojou veľkou veľkosťou vyzerá skvele v jednotlivých pristátiach. Rastlina sa tiež môže stať jasným akcentom krajinného dizajnu, ktorý poteší každého jedinečným tropickým vzhľadom, čo potvrdzuje aj náš výber fotografií. Šťastné prezeranie!