Obývacia izba v Chruščove: 65 nápadov na interiérový dizajn

Postavené v 50. - 80. rokoch, panelové výškové budovy stále predstavujú väčšinu dostupného bývania v bývalom Sovietskom zväze. Apartmány v týchto domoch sa nelíšia v pohodlí, ale aj oni môžu byť útulné a moderné. Zlepšenie interiéru sa často začína chodbou, pretože v tejto miestnosti ľudia zvyčajne relaxujú a trávia čas s blízkymi. Pre nápady a príklady, ako zrekonštruovaný dizajn obývacej izby v Chruščove môže vyzerať, pozrite si tento článok!

Vlastnosti obývačky v Chruščove

V časoch rozvíjania socializmu štát urobil plány pre staviteľov, aby v krátkom čase pracovníkom poskytli lacné bývanie, ale v tom čase sa sotva starali o pohodlie, kvalitu a estetiku bytov. Kto nepozná problémy s tenkými priečkami, cudzie zvuky od susedov, neúspešné plánovanie, stiesnené izby a nízke stropy v apartmánoch tohto typu?

Dizajn pre mnohých vyzeral takmer identicky - vo všetkých obytných miestnostiach v krajine sa nachádzala stena s knihami a súpravami, televízorom, štandardným pružinovým gaučom a nezmeneným hnedočerveným kobercom s rovnakými vzormi.

Ale čas sa nezastaví a teraz, vďaka obrovskému výberu dokončovacích materiálov, technológií a nábytku, môže každý vytvoriť doma atmosféru, ktorá najviac odráža jeho osobnosť a osobné preferencie.

Ako zvýšiť malú obývaciu izbu?

Malá obývacia izba v Chruščove nie je sama osebešpeciálny problém, pretože aj 6 m2 je dosť na pohovku, konferenčný stolík, niekoľko políc a TV s plochou obrazovkou. V priestranných izbách sa však ľudia cítia slobodnejšie. Existujú dva hlavné spôsoby, ako rozšíriť malú miestnosť: ide o skutočné zvýšenie (prestavbu) a vizuálne zvýšenie (rad techník, ktoré vytvárajú vizuálnu perspektívu).

Sanácia obývačky v Chruščove

Bohužiaľ, nie každý má možnosť odstrániť všetky steny alebo ich časť medzi miestnosťami. Neoprávnené zničenie nosných konštrukcií muriva môže viesť k nehode, takže akékoľvek zmeny usporiadania musia byť najprv koordinované s príslušnými orgánmi. Ak sa však niektoré z vnútorných priečok ešte nechajú zbúrať, bude možné ušetriť veľa miesta a umiestniť funkčné zóny viac zamyslene.

Najbežnejšími možnosťami prestavby obývačky v Chruščove sú - spojenie s halou, kuchyňou a balkónom. Ukazuje sa teda, že je otvorený štúdiový apartmán, v ktorom je ťažké rozpoznať typické sovietske bývanie. Veľmi neobvyklé, ale pohodlné riešenie je posuvné steny medzi kuchynskou časťou, obývacou izbou a spálňou.

Zrkadlové povrchy

Reflexné schopnosti lesklých povrchov ich robia nevyhnutnými, ak potrebujete do priestoru pridať vizuálny priestor alebo výšku. Tak sa správajú zrkadlové dvere puzdier, lesklé strešné stropy a hladké prvky dekoru.

Tapety na plochu

Správne vybrané tapety môžu premeniť aj malú obývaciu izbu v Chruščove, čím sa vytvorí realistická ilúzia. Najlepšie sa hodí pre tento účel krajiny s perspektívou otvorenia a nápadnou hrou svetla v obraze (lúče slnka, svetla nočného mesta), ako aj 3D scény.

Štýl interiéru obývačky v Chruščove

Aby nedošlo k preťaženiu priestoru zbytočnými podrobnosťami, majiteľom malej obývacej izby sa odporúča, aby túto miestnosť usporiadali v obmedzenom štýle. Voľba smerov je pomerne veľká, hlavná vec je pozorovať harmóniu a umiernenosť.

Obdivovatelia tradícií môžu mať radi pokojný klasický štýl, Provence alebo krajinu. V takomto interiéri je vždy cítiť prirodzenú harmóniu a pokojný pokoj.

Medzi skutočne mestskými, urbanistickými možnosťami pre navrhovanie obývačky v Chruščove Chruščova vyniká uvoľnený a hrubý podkrovie, futuristické high-tech, ako aj lakonický minimalizmus. Všetky tieto štýly majú veľkú výhodu - nepreťažujú priestor detailmi a vykonávajú sa v obmedzených farbách.

Závažnosť línií, presnosť a vzdušnosť sa vyznačujú aj veľmi populárnym nedávno japonským a škandinávskym štýlom. Nenápadné etnické motívy dodajú obývačke pocit pohodlia domova a tepla.

Farebné riešenia

S vlastnými fyzickými a estetickými vlastnosťami majú farby veľkývplyv na vnímanie interiéru. Správne zvolené odtiene tak môžu premeniť obývaciu izbu na pohodlnú zónu pre odpočinok a zotavenie, a disonančné kombinácie farebných farieb môžu byť niekedy únavné.

Biela obývacia izba

Keďže hala v Chruščove je zvyčajne malá, svetlá výzdoba je jednou z najlepších možností. Biele a súvisiace pastelové farby rozširujú priestor, zapĺňajú ho žiarivosťou a sviežosťou. Táto farba je ideálne kombinovaná so zvyškom palety, čím plní funkciu prázdneho plátna pre realizáciu akýchkoľvek dizajnérskych nápadov.

Šedý život

Úplne sivá obývacia izba v Chruščove vyzerá dosť ponurá. Táto farba je však veľmi vhodná pre stručné kompozície v achromatickom sortimente a tiež kladie dôraz na jasnosť malých dekoratívnych prvkov bohatej farby (záclony, vankúše, maľby).

Béžová obývacia izba

Vo svojej neutralite je táto farba podobná sivej, ale škvrny hnedej a ružovej mu dodávajú teplo. Proti takémuto pozadiu, nábytok z jasných prírodných odtieňov a dreva v upokojujúcich studených farbách bude vyzerať krásne.

Modrý život

Modrá farba je najlepšou voľbou pre oddychovú zónu. To bude vyplniť "Khrushchev" obývacia izba so vzduchom a požadované chlad, pomôcť rýchlo relaxovať, zmierniť únavu.

Ekologické bývanie

Príroda samotnáobklopuje ľudí zelenými farbami. Bylinné, olivové odtiene, farba listov alebo ihiel sú známe pre vnímanie, ale zvyčajne nie sú dostatočné pre moderných obyvateľov mesta. Aby ste si po práci v počítači a cestovaní po metropole oddýchli oči, môžete stráviť niekoľko hodín v zelenej miestnosti.

Červená salónka

Pre malú obývaciu izbu v Chruščove je šarlátová farba príliš aktívna, ale viac umiernené odtiene červenej farby, ako sú víno, vínové alebo bobuľovité tóny, sa stanú nádherným akcentom obklopeným achromatickou čierno-sivou bielou paletou.

Žltý život

Ak v miestnosti nie je dostatok slnečného tepla, je možné ho priviesť do interiéru pomocou žltých farieb. Môže to byť ako nasýtený šafran, piesok, banán alebo zlatá farba. Najlepší doplnok k tomuto dizajnu je biela a hnedá detaily.

Fialová obývacia izba

Lila a fialové tóny sa často nenachádzajú v interiéri, ale s ich pomocou môžete vytvoriť skutočne ušľachtilý dizajn obývačky v Chruščove. Veľmi zaujímavá kombinácia fialovej sa získa s ružovou, bielou alebo svetlosivou farbou.

Orange Living

Veselá oranžová bude skvele vyzerať v dekore obývačky. Pomarančové závesy, vankúše, maľby, vázy vytvoria priateľskú a veselú náladu, ktorá osvetlí priestor jasom. Veľkou výhodou tejto farby je kompatibilita so všetkými, bez výnimky,odtiene.

Použitie liniek v dizajne obývacej izby

Grafické kresby často pomáhajú vizuálne zväčšiť priestor malej haly v Chruščove. Zdá sa, že napríklad horizontálne čiary „oddeľujú“ steny, čím sa rozširujú. A vertikálne - zdvihnite strop nad.

Aby sa miestnosť zdala väčšia, na podlahe môžete použiť pruhy. Môže to byť aj parkety, laminát tmavších farieb alebo koberec. Predpokladá sa, že čiary rovnobežne s oknom vizuálne vytvárajú priestor širší a kolmý k nemu.

Správne osvetlenie

Na zdôraznenie krásy dizajnu a zvýraznenie niektorých oblastí sa uistite, že sa postaráte o dobré osvetlenie v obývacej izbe.

V každodennej verzii to môže byť zaujímavý luster (lepší ako strop, vzhľadom na nízke stropy v domoch v Chruščove), reflektory po obvode stropu alebo v hornej časti stien, diódové osvetlenie políc a výklenkov televízora.

Pri večerných stretnutiach na televíznej obrazovke používajte nezvyčajné farebné osvetlenie (modré, fialové, zelené, oranžové). To vytvorí v obývacej izbe atmosféru skutočného domáceho kina jedným kliknutím prstov.

Veľmi neobvyklé je mäkké podsvietenie konštrukcií sadrokartónu a iných dekoratívnych prvkov. LED pásik, čiastočne skrytý za vystupujúcimi hranami, vytvorí v hale útulnú a uvoľnenú večernú atmosféru.

Návrh obývačky v Chruščove - foto

V tejto fotogalérii sme pre Vás zostavili najlepšie možnosti dizajnu interiéru obývačky v Chruščove. Dúfame, že tu nájdete nové zaujímavé riešenia, ktoré pomôžu zlepšiť dizajn Vašej malej miestnosti a zároveň ju spríjemnia a spríjemnia!

Video: Obývacia izba v Chruščove - návrh a opravy