Oblúky sadrokartónu: nápady na dizajn

Na rozdiel od bežných interiérových dverí, oblúky zo sadrokartónových dosiek vyzerajú slávnostne, vizuálne zdvíhajú stropy a rozširujú priestor bytu. Plastickosť tohto stavebného materiálu vám umožňuje vystrihnúť z neho oválne reliéfy a všetky druhy hladkých oblúkov, ktoré tak krásne dopĺňajú interiér. Na rôznych oblúkoch sadrokartónu budú ich vlastnosti a konštrukčné vlastnosti opísané ďalej v článku.

Vlastnosti oblúkov sadrokartónu v interiéri

Oblúky sadrokartónu sú trojrozmerné štruktúry, ktoré zdobia otvory medzi miestnosťami v súkromných domoch, apartmánoch, kaviarňach, galériách, divadlách, vzdelávacích inštitúciách a chrámoch. Môžu byť rôzneho priemeru, úzke alebo zaberajúce takmer celú stenu, jednoduché alebo nezvyčajné formy.

Základom oblúka je kovový rám, ku ktorému je pripevnená zakrivená sadrokartónová doska. Na dodanie materiálu sa používa forma, továrenské spracovanie (výroba oblúkových polotovarov značky GKLA), ako aj mokré a suché ohýbanie pôvodne hladkých plechov. V prvom prípade sú rezy uskutočnené, v druhom prípade je sadrokartónová doska impregnovaná vodou, ohnutá a v tejto forme vysušená pod tlakom.

Pozitívnymi stránkami oblúkov sadrokartónu sú ich estetika, jednoduchá inštalácia a nízke náklady (v porovnaní s betónom, tehlou, drevom). Medzi nevýhody patrí nízka odolnosť voči vlhkosti. V niektorých prípadoch môže byť nevýhodou to, že klenutý otvor v stene zostáva otvorený, čo znamená cez nehoprievan, cudzie zvuky, pachy, svetlo prenikajú.

Aké sú formy?

Pripomínajúc starobylé chrámy a paláce renesancie, klenby pridávajú do vnútra kopca. Sú vhodné na vizuálne zónovanie chodieb, chodieb, schodísk, obývacích izieb, recepčných sál. Veľký počet geometrických tvarov, ktoré môžete dať do sadrokartónu, poskytuje možnosť vybrať si ideálnu možnosť pre interiér akéhokoľvek typu.

Oblúkové oblúky sádrokartónu

Kruhové a polkruhové oblúky harmonicky dopĺňajú klasický, grécky, byzantský a viktoriánsky štýl. Mali by byť zdobené štukovou omietkou, zlatou alebo striebornou ozdobou, aby bočné časti boli vo forme stĺpikov. Povrchová úprava by mala byť pevná, biela alebo veľmi blízko farby.

Obdĺžnikové oblúky sádrokartónu

Takéto portály sú veľmi podobné dverám. Je to dobrá voľba pre minimalistický a moderný interiér. Môžu byť súčasťou priečok s policami umiestnenými po stranách, a ak je to potrebné, aj uzavreté posuvnými clonami.

Eliptické oblúky sádrokartónu

Oblúky zo sadrokartónu, ktorých horná časť je vyhotovená vo forme polovice horizontálnej elipsy, sú vhodné pre miestnosti s nízkymi stropmi (od 2,5 m). Úspešne zapadajú do takých štýlov ako moderné, Provence, loft, country - stačí nájsť vhodný rám.

Arabské /východné oblúky sadrokartónu

Východné otvory vyzerajú ako špicatá kopula. Tento typ oblúkov je typický pre Indiu, Turecko a všetky moslimské krajiny. Okrem toho sú možné zubaté a vlnité reliéfy, komplexné miniatúrne vzory nasýtených farieb.

Trapézové oblúky

\ t

Oblúky s geometrickými uhlami vyzerajú dobre obklopené drevom a kameňom, pretože tieto materiály neumožňujú hladké ohyby. Sú vhodné najmä pre vidiecke domy, kancelárie, krčmy a knižnice.

Figurálne oblúky zo sadrokartónu

Fantastické mäkké reliéfy môžu byť vrcholom interiéru, ktoré sú vytvorené v futuristickom, romantickom alebo hernom štýle. Mimochodom, oblúk sadrokartónu môže nielen ozdobiť otvor v stene, ale aj vykonávať funkciu dekoratívneho rámu okolo výklenku.

Dekorácia oblúka sadrokartónu

\ t

Po zhotovení oblúka sadrokartónu požadovaného tvaru, nanesením základného tmelu a základného náteru, je možné jeho vzhľad výrazne zlepšiť pomocou dekoru. Existuje mnoho možností dokončenia a medzi nimi si môžete vybrať akékoľvek vhodné pre cenu a estetické kvality.

Maľovanie

Alkydový smalt pomôže dosiahnuť lesklý efekt a zlúčeniny na báze vody a vody budú mat matný povrch.

Maľba

Na kreslenie obrázkov na oblúku môžete použiťšablóny a v prítomnosti umeleckého talentu - aby si ich vytvorili ručne. Techniky a materiály sú v tomto prípade limitované iba predstavivosťou pána.

Sieťovina a PVC dekor

\ t

Sieť, ako aj lacné výrobky z polystyrénu vo forme rôznych figúr a čipiek pomôžu okamžite ozdobiť akýkoľvek oblúk. Vďaka svojej nízkej hmotnosti sú ľahko prilepené k základni sadrokartónu.

Tapeta

Tapetovanie je jedným z najdostupnejších spôsobov, ako dokončiť klenuté konštrukcie. Bude to trvať len veľkú zručnosť a presnosť ako na plochých stenách - takže švy nemohli byť vidieť.

Dekoratívny kameň

Prírodný alebo umelý kameň dokonale zapadne do otvoru, čím dodá interiéru luxusný a úplný vzhľad.

Dýha z dreva

Jedinečný strih drahých drevín na oblúku sadrokartónu vytvorí jednoduchý interiér s elitou s minimálnymi finančnými nákladmi.

Vitráže, sklo, zrkadlá

\ t

Dekoratívne kusy môžu byť vyplnené priesvitnými alebo reflexnými vložkami. Tento dizajn vyzerá elegantne a vytvára krásnu lúčovú hru.

Ako urobiť oblúk sadrokartónu vlastnými rukami

Na vykonanie inštalácie oblúka budú potrebné vhodné materiály:

- sadrokartón (pre začiatočníkov je lepšie zvoliť už zakrivený oblúk (GKLA);
- kov alebodrevené profily, preglejky;
- skrutky, hmoždinky;
- tmel, základný náter.

Prístroje by mali byť pripravené s meracími prístrojmi (spojovací hranol, zvinovací meter), veľkým kompasom, ceruzkou, nožom na sadrokartónovej doske, nožnicami na rezanie kovov, skrutkovačom, jemnozrnným brúsnym papierom na leštenie hrán, špachtľou, osobnými ochrannými prostriedkami.

Pracovné stupne

1) Konštrukcia. Na základe parametrov miestnosti je potrebné presne určiť veľkosť a topografiu budúceho dizajnu.

2) Výpočet materiálov. Sadrokartónové dosky a spotrebný materiál sú vhodnejšie na viac ako je potrebné. Takže v prípade náhodného poškodenia môžete bezpečne pokračovať v inštalácii.

3) Rezné a zaisťovacie profily. Výsledkom by mal byť druh rámu, vhodný pre šírku. Mali by byť najprv pripevnené na betónovú stenu na hmoždinkách a potom pripevnené skrutkami. Optimálna vzdialenosť medzi skrutkami je 10-15 cm.

4) Rezanie prírezov zo sadrokartónu, čo im dáva zakrivený tvar. Tento proces môžete vo videu jasne vidieť.

5) Podšívka rámu. Priemer a dĺžka skrutiek by sa mali zvoliť v závislosti od hrúbky plechov. Po zoskrutkovaní by mali byť ich uzávery na rovnakej úrovni ako sadrokartón, aby nevznikali zbytočné nezrovnalosti.

6) Posilnenie štruktúry. Za týmto účelom je k vonkajším okrajom oblúka pripevnený zakrivený kovový profil.

7) Zosúladenie. V tomto štádiu je potrebné vyhladiť drsnosť, stierať povrch a pripraviť hopovrchová úprava.

8) Ozdobná ozdoba.

Navrhovanie oblúkov sadrokartónu - foto

Naša galéria predstavuje najzaujímavejšie a najjasnejšie príklady toho, ako môžu oblúky sadrokartónu vyzerať v interiéri. Pre pohodlie sú zoskupené podľa rôznych typov priestorov. Pri pohľade na obrázky určite nájdete inšpiratívne možnosti dizajnu!

Oblúky sadrokartónu v obývacej izbe

Oblúky sadrokartónu na chodbe /chodbe

Oblúky sadrokartónu v kuchyni

Oblúk zo sadrokartónu v detskej izbe

Spálňový oblúk

Video: Oblúky sadrokartónu v interiéri