Obdĺžniková izba (90 fotografií): nápady na dizajn

Usporiadanie obdĺžnikovej miestnosti v byte často vyvoláva mnoho otázok. Akú farbu zdobí, aby sa miestnosť čo najviac priestranná? Ako najlepšie zariadiť nábytok? Ako usporiadať priestor pre viac zón? Bude to trvať veľa úsilia, a čo je najdôležitejšie - znalosť design triky, s ktorými môžete urobiť obdĺžnikové miestnosti krásne a pohodlné.

Charakteristiky usporiadania

Obdĺžniková miestnosť, hoci vytvára určité ťažkosti v dizajne, môže sa stať útulným pohodlným obydlím, ak sa správne priblížite k výberu dekorácie a umiestneniu nábytku. Dôležité je dať podlhovastú miestnosť, najmä ak je to tiež úzky, čo najviac voľného priestoru, "oddeľovať" paralelné dlhé steny a starať sa o kvalitné osvetlenie. Každá izba v byte má svoj vlastný účel, ale napriek tomu existujú niektoré všeobecné odporúčania skúsených dizajnérov o tom, ako najlepšie zariadiť priestor.

Obdĺžniková miestnosť

\ t

Prvá vec, ktorá začína s renováciou každej miestnosti, je výber materiálov na konečnú úpravu. Pre obdĺžnikové izby sa odporúčajú svetlé pastelové farby. Steny miestnosti vyzerajú celkom štýlovo, namaľované v rôznych odtieňoch tej istej palety - takže miestnosť získava dodatočnú šírku. Ďalším tajomstvom dizajnu, ktorý vám umožní vizuálne rozbehnúť jednu zo stien, je maľovať s jasným kontrastomv tóne, na vydávanie stenových panelov (napríklad pod tehlou alebo umelým kameňom) alebo na prelepenie fotografickým papierom.

Ak sa chcete zbaviť účinku uzavretého trojuholníka, pomáha pri navrhovaní povrchov líšiť typy povrchových úprav, ktoré spracúvajú určité časti miestnosti. To môže byť vybrané odtiene tapety, laminát, položené v rôznych smeroch, alebo asymetrický strop. Aby bola plocha miestnosti širšia, je prípustné položiť podlahovú krytinu so vzorom v pravom uhle k veľkým stenám.

Umiestnenie nábytku

Správne rozmiestnenie nábytku výrazne prispieva k tomu, že miestnosť je viac štvorcová. Je lepšie, že miestnosť má jeden hlavný prízvuk nábytku, napríklad pohovku, okolo ktorej sa vytvorí ďalšie usporiadanie. Pre obdĺžnikové miestnosti si vyberte modulárnu náhlavnú súpravu, ktorá dokáže ľahko napraviť nedostatky v rozložení. Dlhé skrine sú oveľa menej časté, pretože sú schopné ďalej zúžiť priestor.

Nábytok by mal byť rovnomerne rozmiestnený po celej miestnosti a najlepšie zo všetkých, asymetricky, ale nie zoskupený. Podrobnejšie by sa tento problém mal zvážiť v závislosti od funkčnej príslušnosti miestnosti - o tom budeme diskutovať neskôr.

Územná obdĺžniková miestnosť

Rozdelenie na zóny do značnej miery diverzifikuje interiér. Rozloženie pozemkov závisí predovšetkým od účelu bývania.Napríklad v obývacej izbe môžete navyše postaviť jedálenský kút alebo spálňu, čím sa miestnosť stane funkčnejšou, čo je najdôležitejšie v malých apartmánoch.

Na územné členenie sa používajú rôzne typy objemových priečok - ľahké sadrokartónové konštrukcie, sklenené zábrany, sieťoviny. Pomocou nábytku je tiež ľahké oddeliť určitú oblasť. Pohovka, rozložená späť na jedálenský stôl, oddelí priestor na posedenie s televízorom a zvukovým zariadením, ktoré by malo byť umiestnené v zadnej časti miestnosti tak, aby neprechádzalo. V nočných regáloch pomôže oddeliť roh pre dieťa alebo pracovnú plochu.

Je tiež možné vymedziť zóny s rôznymi úpravami, ktoré tiež prispejú k „zničeniu“ obdĺžnika. Ďalšou skvelou možnosťou je umiestniť určitú funkčnú plochu na pódium, ktorá je najčastejšie umiestnená na konci miestnosti pri okne. Vysoká konštrukcia môže byť doplnkovým úložným systémom so zásuvkami.

Osvetlenie

Pri osvetľovaní obdĺžnikovej miestnosti zohráva významnú úlohu správne umiestnenie osvetlenia. Jeden centrálny luster nebude schopný plne osvetliť odľahlé oblasti, takže je potrebné miestne osvetlenie, ktoré môže tiež hrať úlohu zonátora. Ak sa rozhodnete pre bodové stropné svietidlá, musíte vedieť, že v obdĺžnikovej miestnosti by ste ich nemali umiestňovať po obvode - to len zlepší geometrický tvar.účinok. Je lepšie umiestniť ich paralelne k dvom stenám a zostávajúce zóny môžete osvetliť nástennými lampami a stojacími lampami.

Tipy a nápady pre interiéry

Po oboznámení sa so všeobecným tajomstvom dizajnu pravouhlých miestností je možné zvážiť, ako najlepšie zariadiť priestory jedného alebo druhého funkčného príslušenstva. Začnime teda v poriadku.

Dizajn obdĺžnikovej chodby

\ t

Prvá miestnosť, kde sa dostaneme, ideme do domu - to je chodba. Samozrejme, že každý majiteľ chce, aby vyvolala najteplejšie pocity, aby bola pohodlná a funkčná. Úzka miestnosť je lepšie usporiadať v jasných farbách, zatiaľ čo podlaha môže byť oveľa tmavšia - táto kombinácia bude vizuálne rozšíriť priestor a "zvýšiť" strop.

Ak existuje príležitosť, je lepšie sa zbaviť vnútorných dverí a namiesto nich usporiadať klenuté uličky. Na stenách by mali byť zrkadlá, ktoré okrem svojej hlavnej funkcie „rozprestierajú“ steny. Kvalita nábytku je vhodná pre malé modulárne konštrukcie, vešiak na stenu, rohovú skriňu, inštalovanú proti stene so vstupnými dverami. Pre obdĺžnikovú chodbu bude najvhodnejší moderný minimalizmus alebo škandinávsky „svetelný“ prísľub.

Konštrukčná obdĺžniková obývacia izba

Pohodlné usporiadanie obývacej izby je kľúčom k dobrému odpočinku s blízkymi priateľmi. Je dôležité umiestniť dostatočný počet miest, vybaviť rekreačnú oblasť av niektorých prípadoch aj ďalšie funkčné oblasti. Pri výbere nábytku, ktorý potrebujetena základe veľkosti miestnosti: ak je miestnosť obdĺžniková, ale dostatočne priestranná, môžete nainštalovať náhlavnú súpravu pozdĺž jednej zo stien, priestrannú modulárnu pohovku, ktorá sa dá ľahko umiestniť vo výhodnom smere. Pre uzavretú miestnosť je lepšie zastaviť sa na minimalistických interiéri. V tomto prípade je to dosť dosť lakonický konferenčný stolík, jednoduché stoličky alebo pohovka bez kudrliniek, úzkych políc alebo modulárnych vzorov.

Vizuálnemu rozšíreniu priestoru obývacej izby prispejú svetlé farby a priečne pruhy v dekorácii podlahy a stropu, ktoré môžu byť prítomné v usporiadaní laminátovej podlahy, na výkresoch kobercov alebo stropných trámov. Prázdna široká stena môže byť zvýraznená zavesením krásneho obrazu, nástenných malieb alebo tapetovania.

Ak chcete oddeliť ďalšie oblasti, ktoré by v obývacej izbe nemali byť viac ako dve, môžete použiť police typu end-to-end, koberce, tvarované stropné konštrukcie alebo prvky čalúneného nábytku.

Návrh obdĺžnikovej spálne

\ t

Na opravu proporcií obdĺžnikovej spálne postačuje správne vybrať a zariadiť nábytok. Skriňa môže byť pridelená miesto v rohu pozdĺž steny s dverami - týmto spôsobom sa v miestnosti objaví priestranný skladovací systém a geometria priestoru bude vyvážená. Lôžko môže mať v hĺbke čestné miesto, ktoré sa otočí späť na stenu. Dokončovanie je lepšie organizovať vo svetlej palete, s niektorými odrodami. Napríklad, malé steny prelína s tapetoumalá tlač a veľká voľnosť monotónna. Na podlahe, podľa všeobecných pravidiel, môžete položiť podlahu so vzorom oproti veľkým stenám.

Na rozšírenie priestoru sa niekedy používa metóda zavesenia zrkadiel kolmých na krátke steny. Mimoriadne zaujímavý dizajn sa dosiahne vtedy, keď sú zrkadlá súčasťou obkladu stien v spoločnosti s tapetami alebo dekoratívnymi omietkami.

Návrh obdĺžnikovej detskej izby

Dizajn detskej izby vyvoláva pre rodičov mnoho otázok, pretože tu je potrebné usporiadať niekoľko oddelených priestorov pre hry, aktivity, rekreáciu, ako aj nájsť miesto na šatník, knižničné poličky a dostatok priestoru. Nemôže to bez zón. Jednou z úspešných možností je dizajn pódia, na ktorom môžete umiestniť posteľ alebo stôl a vo vnútornom priestore - skrinky na bielizeň, oblečenie alebo hračky. V malej a úzkej obdĺžnikovej detskej postieľke je možné zabudovať do vnútornej časti pódia av prípade potreby sa pohnúť dopredu.

Ak nie je možné vybaviť stupňovité pódium, môžete si kúpiť posteľ premenenú na malú pohovku a nainštalovať ju pozdĺž jednej zo stien. Ďalšou vhodnou možnosťou je podkrovná posteľ, pod ktorou sa bude nachádzať pracovný, hrací kútik alebo šatníková skriňa s nočnými stolíkmi.

Pracovný stôl je najčastejšie inštalovaný v blízkosti okna, ktoré zabezpečí dobré dodanie denného svetla a pomôže prispôsobiť priestor. Nie je to rušivémiestnosti skrine, môžete použiť steny ubytovať závesné police, regály. Pruhované tapety, záclony, podlahy, položené cez miestnosť alebo diagonálne pomôže vytvoriť optickú ilúziu priestoru expanzie.

Dizajn obdĺžnikovej kuchyne

V prípade obdĺžnikovej kuchyne existuje niekoľko možností inštalácie kuchynskej linky a výber závisí od veľkosti miestnosti a potreby konkrétnej rodiny v určitých prvkoch. Hlavné formy inštalácie sú:

- Jednoradový (lineárny) - nábytok a spotrebiče sú umiestnené pozdĺž jednej z dlhých stien a jedálenský kút je rovnobežný;

- Dvojitý riadok - znamená, že všetky položky v náhlavnej súprave sú umiestnené paralelne na oboch stranách kuchyne; Pri okne sa organizuje jedálenský kút alebo posedenie.

- Usporiadanie v tvare U, keď sa nábytok nachádza pozdĺž troch stien, pričom zaberá priestor v blízkosti okna. Táto súprava poskytuje dostatok miesta na skladovanie a varenie, ale ponecháva malý priestor na inštaláciu jedálenského stola;

- Inštalácia nábytku v tvare L pozdĺž priľahlých stien. V tomto prípade môžete rozšíriť parapet, čo je pokračovanie stola, a potom bude dostatok priestoru na jedálenský stôl.

V úzkej kuchyni si môžete nainštalovať transformačný jedálenský stôl, ktorý sa ľahko zloží alebo skryje na pult. Jeho úlohu môže vykonávať aj skromný barový pult. V interiéri obdĺžnikovej kuchyne je lepšie dávať prednosť svetlým farbám,lesklé povrchy fasád a skromný dekor.

Obdĺžniková miestnosť - foto interiéru

V našej galérii nájdete mnoho riešení, ako usporiadať dizajn obdĺžnikovej miestnosti. Dúfame, že fotografie, ktoré sme zozbierali, vám pomôžu vytvoriť útulnú, krásnu a funkčnú izbu. Šťastné prezeranie!