Netkané tapety v interiéri: typy, ako lepiť

Medzi materiálmi použitými na dekoráciu interiéru majú netkané tapety značný úspech. Táto praktická, odolná a estetická stenová krytina vám umožní rýchlo zariadiť akúkoľvek miestnosť. V porovnaní s bežným papierom je netkaná základňa oveľa jednoduchšie pripevniť na akýkoľvek povrch, pričom si zachováva dokonalý vzhľad aj pod vplyvom nepriaznivých faktorov, ako je vysoká vlhkosť, ultrafialové svetlo a dokonca aj mierne zmrštenie budovy. Príklady použitia tohto typu tapety v interiéri, pozri nižšie.

Druhy netkaných tapiet, ich vlastnosti

Pod všeobecným názvom "netkaná tapeta" sa rozumie niekoľko typov materiálov: skutočná netkaná textília, ako aj papierová, vinylová a textilná tapeta na netkanej báze. Ich rozdiel spočíva v hornej dekoratívnej vrstve, ktorá určuje nielen vzhľad náteru, ale aj jeho prevádzkové vlastnosti. Výhody papiera zahŕňajú vysokú paru a priedušnosť, vďaka čomu sú steny prirodzene vetrané, ale rýchlo strácajú svoj jas na slnku, obávajú sa vlhkosti a podliehajú mechanickému poškodeniu. Vinyl označuje polyméry, takže je úplne vodotesný, má hustšiu textúru a objem. Látka tiež dodáva interiéru ušľachtilú eleganciu, ale vyžaduje osobitnú starostlivosť v starostlivosti.

Na maľovanie sa spravidla používa tapetový papier zo zhrubnutých listov flizelínu . Ich pevná textúra je trochu ako látka,aj keď je reliéfna razba. Repaint môže byť v priemere až 10-krát. Farba pre netkané tapety vhodný akryl, vodná disperzia a latex.

Papierový papier na báze flizelinovy ​​ je vhodný len pre suché miestnosti - spálňu, salón a detskú škôlku. Sú lacné a hit s rôznymi výtlačkami, takže môžu byť najlepšou voľbou pri plánovaní rozpočtu opravy.

Vinylové tapety na podklade z netkanej textíliesú odolné voči vlhkosti. Podľa typu dekoratívneho náteru môžu byť hladké a reliéfne, so sieťotlačou, pozlátením a inými efektmi, s hotovým vzorom a na maľovanie. Tento materiál bude vhodný v kuchyni a na chodbe, ale v spálňach je lepšie ju opustiť, pričom uprednostňuje priedušnú úpravu.

Textilný stenový papier s flizelinovým švomvyzerá naozaj luxusne, aj keď nie veľmi prakticky. Velurové, plstené, jutové, žakárové plátna priťahujú prach a rýchlo absorbujú pachy, takže ide skôr o „múzejnú“ úpravu. Hladké ľanové a viskózové hodvábne tkaniny - prírodné, hladké a celkom šetrné k životnému prostrediu - sú vhodnejšie pre obytné priestory.

Ako lepiť netkané tapety?

Netkané obloženie výrazne uľahčuje lepenie tapiet. Tento druh netkanej textílie vyrobenej z lisovanej celulózy a polyesteru poskytuje silnú priľnavosť k povrchu a lepidlo sa aplikuje len na stenu. V porovnaní s papieromFlizelin je oveľa ľahšie odstrániť - stačí navlhčiť povlak vodou a zvinúť cez hrany, odstrániť. Sucho sa odstráni len vrchná vrstva a substrát zostane ako podklad pre následné dokončovanie.

Príprava stien je veľmi dôležitou etapou pred nalepením netkaných tapiet. Mali by byť prednostne vyrovnané av prípade potreby základne. Niektoré netkané tapety svietia, takže v ideálnom prípade by základňa mala byť jednotná, bez vzorov a škvŕn. Potom sa na steny aplikujú značky. K tomu potrebujete stavebný bar (laser, lano), úroveň, kriedu alebo ceruzku. Budúce švy by mali byť prísne zvislé (alebo horizontálne, v závislosti od orientácie listov). Začnú sa správať z rohu miestnosti so štandardným krokom 1 meter.

tapetovanie sa vykonáva po prerezaní prírezov, pričom sa zohľadňuje súhra vzorov pozdĺž okrajov. Potom sa podľa inštrukcií nariedi špeciálne lepidlo na netkanú textíliu, ktoré je rovnomerne a v častiach aplikovaných priamo na steny valčekom. Suchý valček na tapety sa používa na vyhladenie tkaniny a prebytočné lepidlo sa odstráni špachtľou.

Sušenie netkanej tapety trvá od 24 do 48 hodín. Teplota vzduchu by mala byť + 15 ... + 30 ° C a vlhkosť by nemala prekročiť 60%. Pre úplné odparenie vlhkosti a silnú fixáciu lepidla potrvá asi týždeň, po ktorom môžete ozdobu doplniť základovými doskami alebo obrubníkmi.

Netkané tapety v interiéri - foto

Konštrukcia stien má veľmi veľký vplyv na atmosféru vizby. Široká škála textúr, vzorov a odtieňov netkanej tapety vám umožní poskytnúť interiéru estetický vzhľad čo najrýchlejšie a bez výrazných nákladov. Pre každú miestnosť sa typ povlaku volí individuálne s prihliadnutím na dizajn, štýl, účel a vlastnosti mikroklímy v ňom.

Netkané tapety na chodbu

Steny pri vstupe do bytu sú často vystavené mechanickému poškodeniu, domáce zvieratá sú na nich poškriabané a kvapky z mokrého oblečenia a dáždnikov môžu pokaziť nevhodný náter. Pri výbere netkanej tapety na chodbu je lepšie použiť hladký vinyl - takýto materiál je možné prať, je trvanlivý, odolný voči teplotným zmenám a nebojí sa vlhkosti. Ak je priestor v blízkosti dverí chránený iným spôsobom (napríklad dekoratívnym kameňom), zostávajúce steny môžu byť úplne nalepené netkanou tapetou na maľovanie.

Čo sa týka vzorov, pre malé chodby sú vhodné hladké plátna s jemným razením, imitácia bieleho muriva, malé matné výtlačky. Priestranná sála bude zdobená ornamentami v klasickom štýle, pozlátením, fotografickou tlačou.

Netkané tapety do kuchyne

\ t

Predpokladá sa, že tapeta v kuchyni - nie je najlepším riešením, ale umývateľný vinyl na netkanej podšívke úplne vyvracia tento názor. Aby tapety nezachytávali pachy a vlhkosť, je lepšie vylúčiť penové a reliéfne typy povlakov. Na stolovaniezóny môžu byť použité pre maľovanie možnosti; ak sa nachádza v dostatočnej vzdialenosti od dosky a umývadla, potom bude papier s hladkým povrchom.

V nástennej dekorácii rustikálnych kuchýň môžete často vidieť klietku, hrach, obrazy ovocia a zeleniny, kvety, domáce zvieratá a vtáky. Veľmi často, vzor tapety opakuje ďalšie typy povrchových úprav: tehál a muriva, dlaždice, drevené obloženie stien, bambusové stonky a podobne. Vo veľkých izbách môže také tiché pozadie slúžiť ako rám pre fototapety alebo veľké nástenné dekorácie (maľby, hodiny, závesné police, originálne lampy).

Netkané tapety pre obývaciu izbu

Výber tapety pre obývaciu izbu je obmedzený iba koncepciou dizajnu tejto miestnosti. V klasických interiéroch sa zvyčajne používajú textúry drahých tkanín, a to buď imitácia (sieťotlač na vinyle) alebo skutočné textílie s netkanou podšívkou. Monochromatické tapety pre maľovanie sú ideálne pre kompaktné miestnosti - neodvádzajú pozornosť od okázalých výtlačkov a schopnosť aktualizovať farbu uľahčuje zmenu dizajnu.

Podľa najnovších trendov, pri zdobení hosťovských izieb, sa čoraz viac používajú spoločníci tapiet, v ktorých majú odtiene alebo vzory niečo spoločné. Ak je dekorácia na stene úplne rovnaká, musí byť doplnená kontrastnými závesmi, rozkladacími vankúšmi, svetlým nábytkom. Vo veľkých obývacích izbách monotónnaPovlak môže byť striedaný s veľkými viditeľnými vzormi alebo dokonca fotografickými tapetami.

Netkané tapety do spálne

Vzhľadom k tomu, že spálňa patrí do dosť uzavretých miestností, je dôležité v nej zabezpečiť dobré vetranie. Aby sme nezasahovali do prirodzenej cirkulácie vzduchu cez mikropóry stien, v tejto miestnosti by sme mali opustiť vinylové tapety. Súčasne bude v oblasti spánku veľmi vhodná netkaná textília na natieranie a netkaný základný papier.

Svetlé, pastelové tapety s takmer nepoznateľnými vzormi sa harmonicky zmestia do interiéru malej spálne. Po výbere vzorov tmavšej farby by sa mal ich odtieň opakovať v textilných prvkoch, ako sú závesy, prikrývky, posteľná bielizeň. Pozlátené monogramy môžu ozdobiť priestrannú izbu v klasickom štýle, ale aby sa nestratili predmety z domácnosti na takomto pozadí, budete potrebovať luxusný nábytok, svietidlá a dekor.

Netkané tapety pre detskú izbu

Pri výbere dokončovacieho materiálu pre detskú izbu by mala byť prvoradá šetrnosť k životnému prostrediu a praktickosť. Netkané tapety - farebné alebo určené na maľovanie - bezpodmienečne spĺňajú všetky tieto kritériá. Druhá možnosť bude obzvlášť úspešná, ak budú deti stále malé a radi maľujú na steny - lepenie môže byť nahradené maľovaním. Dospievajúci sa hodia lacný obal s papieromvrchná vrstva, ktorá sa za pár rokov ľahko zmení na niečo iné. Pokiaľ ide o vinyl, je vhodné ozdobiť len malú časť miestnosti, aby zostávajúce steny mohli „dýchať“.

Detská tapeta sa líši od dospelých v jasnejších, slnečnejších farbách a atraktívnych výtlačkoch. Predškoláci budú potešení z obrazov rozprávok a kreslených postavičiek. Pre dievčatá vo veku 6 - 12 rokov, princezná motívy, kvetinové vzory, motýle, vtáky, konáre stromov a ďalšie objekty prírody budú vyhovovať, zatiaľ čo chlapci rovnakého veku sa bude tešiť dobrodružné motívy, autá, geografia, priestor, šport. V prechodnom období by mali mať deti možnosť zvoliť si dizajn miestnosti nezávisle.