Navrhnite malú obývaciu izbu (60 fotografií)

Malá obývacia izba - žiadny problém. Dokonca aj najbližší, na prvý pohľad, miestnosť sa dá ľahko zmeniť na útulné miesto pre večerný odpočinok pred televízorom, chatovanie s priateľmi a rodinnými dovolenkami. Naše nápady a rady vám pomôžu poskytnúť pohodlie a vytvoriť príjemnú atmosféru!

Štýl interiéru pre malú obývaciu izbu

Obývacia izba je tvárou domu a jej usporiadanie by malo byť venované osobitná pozornosť. V krásnom interiéri je vždy príjemné relaxovať, ako aj pozvať priateľov. Pre vizuálne zväčšenie priestoru v miestnosti je vhodné zvoliť jeden zo spôsobov opísaných nižšie. Sú zjednotené ľahkosťou, nedostatkom detailov a väčšinou svetlými farbami.

Obývacia izba v modernom štýle

Tento štýl kombinuje funkčnosť a presnosť. Jasné grafické línie, tiché čiernobiele farby, špičkové materiály a najnovšie inovácie v elektronike sú ideálnym miestom pre zaneprázdnených ľudí. Moderný štýl pripomína kanceláriu, ale vždy môže byť doplnený o roztomilý dom, textílie, pohovky vankúše alebo izbové rastliny.

Obývacia izba v klasickom štýle

Harmónia a symetria sú charakteristické pre luxusný klasický štýl. Množstvo bielych, krištáľových lustrov a svietnikov, zrkadiel v pozlátených rámoch zaplní miestnosť jemným svetlom.

Hlavnou výzdobou malej obývacej izby v klasickom štýle je vyrezávaný nábytok.slonoviny alebo leštené na lesk drahé drevo.

Štukatura, reliéfne odkvapy, oblúky a stĺpiky sú nevyhnutne prítomné. Okná sú pokryté ťažkými závesmi so zvislým závesom a drahokamami.

Obývacia izba v štýle Provence

Očarujúca jednoduchosť južného Francúzska je najlepším riešením pre malú romantickú obývaciu izbu. Charakteristické rysy Provence sú čipky, kvetinové tapety, rovnako ako pastelové béžové, broskyňové, modré a sivé odtiene. Zostáva len získať krásny set, dať vázu s domácim džemom a mať čajový večierok!

Obývacia izba v podkroví

Dizajn malej obývacej izby v podkroví ponúka holé steny, panoramatické okná a minimálne množstvo nábytku. Abstraktné obrazy, čiernobiele fotografie, kovové podlahové lampy môžu byť použité ako dekor.

Obývacia izba Minimalizmus

Názov tohto smeru hovorí sám za seba - minimum vecí, žiadne dekorácie, len potrebný kompaktný nábytok a moderné spotrebiče.

Z kvetov jeden, v extrémnych prípadoch - dva. K dispozícii v bielej, šedej, béžovej, striebornej alebo modrej farbe. Akcenty môžu byť bohaté, ale vždy v pokojnom rozsahu.

Obývacia izba v škandinávskom štýle

Škandinávsky štýl interiéru je snehovo biele pozadie s miernou prímesou béžovej, svetlej akcenty a množstvom prirodzeného svetla. takýdizajn vytvorí v malej obývačke pocit sviežosti.

Farba je dôležitá!

Aby bolo možné vizuálne zväčšiť malú obývaciu izbu, je potrebné zachovať dekoráciu v dvoch alebo troch svetlých alebo neutrálnych farbách. Tmavší môže byť použitý vo výzdobe podlahy, nábytku, elegantný dekor. Vzor by mal byť na jednej veci - ak sú steny zdobené, textílie sú pevné a naopak. Obmedzená paleta, stručnosť, nedostatok kričiacich detailov - to je tajomstvo miestnosti, v ktorej nič nebude rozptyľovať alebo obťažovať.

Biela obývacia izba

Biela farba je ideálna pre pozadie (steny, strop), dobre sa mieša s inými farbami - dodáva im kontrast. Vďaka tomu je obývacia izba priestrannejšia a ľahšia.

Obývacia izba v sivej farbe

Neutrálne sivé odtiene sú príliš svetlé. Pre vertikálne povrchy vhodný bielený tón suchého asfaltu, striebra. Nábytok a dekor môžu byť tmavšie.

Obývacia izba v hnedých tónoch

Hnedá farba vyzerá skvele v jesenných farbách - od piesočnatej až po čokoládu. Tam môžu byť škvrny oranžovej, červenej, vínovej alebo svetlo zelenej.

Obývacia izba v modrej farbe

Modrá farba má upokojujúci účinok na ľudskú psychiku, chladí. Biely strop, modré steny a ľahký nábytok - magická možnosť pre interiérový dizajn malej obývačky.

Obývacia izba v odtieňoch zelenej

Zelená farba má dobrý vplyv na videnie a zlepšuje pohodu.Vyzerá krásne obklopený prírodnými prvkami v odtieňoch dreva, kameňov, vody a kvetov.

Obývacia izba Lilac

Odtiene políčok západu slnka a levandule. Malá obývacia izba vo fialovej farbe sa prispôsobí romantickej nálade a stane sa obľúbeným miestom pre všetkých obyvateľov bytu.

Zdobenie malej obývacej izby

Ak chcete, aby obývacia izba vyzerala veľkolepé, mali by ste si pre jej dekoráciu vybrať kvalitné, ale nie nevyhnutne drahé materiály. Hlavným kritériom v tomto prípade je estetika.

Pohlavie

Na podlahy v malej obývacej miestnosti sa najčastejšie používajú prírodné parkety, laminát a koberec.

Extravagantný dizajn sa dá vytvoriť aj pomocou samonivelačnej podlahy, umelého kameňa, dlaždice alebo porcelánu. Lesklý alebo leštený povrch umožňuje vizuálne pridať výšku miestnosti.

Ak sú v dome malé deti, stojí za to položiť koberce - zmäkčia pády a zahrejú deti pri hraní na podlahe a ochránia drahé dekorácie pred poškodením.

Steny

Bočné pozadie malej obývacej izby by malo byť jasné, bez viditeľných farebných škvŕn. Vhodné monochromatické maľovanie, bezšvové tapety (možné s úzkymi vertikálnymi vzormi), tehál alebo muriva, leštený kameň, plastové panely.

Zaujímavým doplnkom môže byť aj panoramatická tapeta s 3D efektom, zrkadlovými a sklenenými priečkami, umelecká maľba.

V stenách sadrokartónu možno urobiťzaujímavé osvetlené výklenky pre umiestnenie vybavenia, akvária, zbierky suvenírov alebo kníh.

Strop

Najlepšie v malej obývacej izbe bude vyzerať roztiahnuté zrkadlo strop, dvojúrovňové sadrokartónové dosky alebo kombinácie.

V ekonomickej verzii jednoducho zarovnajte a natrite bielu farbu. Stojí za to odmietnuť všetky druhy plastových panelov - malé štvorčeky a pásy vizuálne redukujú výšku miestnosti. To isté platí pre masívne závesné lustre.

Dekor a textil

Výber tkanín bude vo veľkej miere závisieť od celkového štýlu interiéru. Tak, satén, hodváb, zamat textúry sú ideálne pre klasiku; pre podkrovie - priesvitná biela, pre Provence a krajinu - v malom kvete.

Na vizuálne zväčšenie priestoru malej obývacej izby sa odporúča používať ľahké a lesklé textílie. Záclony by mali byť v súlade so zvyškom cieľa, čiastočne opakovať vzory na tapete, zdôrazniť farbu stien alebo zlúčiť s ním.

Ak pripevníte odkvap na strop a spustíte závesy na podlahu, miestnosť sa bude zdať vyššia. Dobré riešenie pre malú sálu - záclony plnej dĺžky, vždy svetlé a zvislé závesy.

Na výzdobu budú vhodné veľké obrazy s perspektívnymi pohľadmi, zrkadlami, modulárnymi obrazmi, rodinnými fotografiami a zaujímavými panelmi. V obývacej izbe budú vhodné aj vázy s kvetmi alebo konármi, izbové rastliny.

Na otvorených policiach môžetemiesto zberateľských edícií kníh, figurín a vnútorných sviečok. Aby nedošlo k narušeniu harmónie malého priestoru, odporúča sa použiť dekor veľmi mierne.

Sedací nábytok a technológie

\ t

Umiestnenie pohovky, televízora, konferenčného stolíka, políc a iných dôležitých vecí v malej obývacej izbe závisí vo veľkej miere od jej usporiadania. Takže v štúdiovom apartmáne budete musieť spojiť rekreačnú oblasť s jedálňou a je možné zabezpečiť rozkladaciu posteľ; prechádzka obývacou izbou by mala nejako chrániť, aby bola pohodlnejšia; obdĺžniková miestnosť bude musieť byť vyvážená geometrickými technikami.

Obývacia izba s malým štvorcom

Symetrická harmónia námestia vám umožňuje krásne usporiadať akýkoľvek nábytok pod stenu alebo v strede. Pomocou uhlových vzorov môže byť situácia vytvorená v tvare diamantu.

Úzka (obdĺžniková) malá obývacia izba

V týchto miestnostiach sa dvere zvyčajne nachádzajú oproti oknu a získa sa efekt chodby. Situáciu môžete vylepšiť nasledujúcim spôsobom: zatiahnite okno bielymi závesmi s hladkým horizontálnym závesom, urobte predné dvere veľké a ľahké - to zvýši úzke steny. Prázdne miesta by mali byť ukončené prvkami ako murivo alebo usporiadať regály s pozdĺžnymi policami.

Široké strany by mali byť zrkadlené, lesklé, so zreteľnými zvislými čiarami kontrastnej farby a jasným tvarom od podlahy až po samotný strop.

Boardwalkby mali byť položené rovnobežne s úzkymi stenami.

Je žiaduce vybrať si nábytok s vysokými chrbátmi - squat bude "rozmazávať" miestnosť.

Malá obývacia izba nepravidelného tvaru.

Ak sa obývacia izba prejavila ako dôsledok komplexného územného členenia alebo ak sa vlastníci rozhodli na tento účel vybaviť podkrovie, vzniká problém neštandardného plánovania.

V tomto prípade stojí za to objednať si uhlový alebo polkruhový nábytok, steny so skosenými hranami, nezvyčajné stoly a starostlivosť o prístup svetla ku každému segmentu priestoru.

Osvetlenie v malej obývacej miestnosti

Správne umiestnenie a estetický vzhľad svietidiel môžu veľmi malé rozmery miestnosti premieňať. V obývacej izbe potrebujete aspoň jedno silné svietidlo na strope, ale nemali by ste visieť objemný luster, ak je skutočná výška miestnosti menšia ako 4 metre.

Nekonečné bodkované diódy môžu byť namontované po obvode, nástenná lampa môže byť pripevnená na stenu v blízkosti pohovky (napríklad, je vhodné čítať knihy), a dekor alebo police s vašimi obľúbenými vecami môžu byť osvetlené flexibilnými páskami. V niektorých variantoch dizajnu budú štýlové lampióny, girlandy a svetelné prvky vyzerať veľmi krásne.

Svetlo prichádzajúce zdola, zvisle od podlahy pomôže zbaviť sa pocitu stropu visiaceho nad hlavou. Odráža sa v lesklom filme, vďaka čomu bude miestnosť vyššia.

Navrhnúť malú obývaciu izbu v Chruščove

BChruščov, spravidla nemôže robiť bez prestavby - v takýchto prípadoch je obývacia izba často kombinovaná s kuchyňou. To pomáha zväčšiť priestor a premeniť známu miestnosť na moderné štúdio.

Aby sa ušetrilo voľné miesto, odporúča sa dodržať minimalizmus: používajte kompaktné úzke regály, dvere bez rúčok, zaveste TV s plochou obrazovkou na stenu a neinštalujte ho na objemnú skrinku.

Čalúnený nábytok je lepšie zvoliť skladacie - takže v prípade, že hostia strávia noc, bude k dispozícii prístelka.

Voľný roh malej obývačky v Chruščove by mal byť vybavený na pracovisku: položte počítač, lampu a pripevnite sklopné police na knihy.

Združenie s inými priestormi

\ t

V stiesnených podmienkach je dobrým spôsobom ako zvýšiť priestor kombinovať obývaciu izbu s priľahlými miestnosťami.

Kombinácia malej obývačky a kuchyne

Toto je veľmi logická možnosť - v obývačke si berú priateľov, relaxujú, nerobia bez pitia čaju alebo sviatkov. Stačí len vizuálne oddeliť varnú zónu pri barovom pultu a na druhej strane dať pohovku, TV, stenu - a dostanete pohodlné multifunkčné štúdio.

Kombinácia obývacej izby s balkónom alebo lodžiou

Odstránením priečky medzi malou obývacou izbou a lodžiou na úkor druhej je možné priestor výrazne rozšíriť, ako aj zariadiť skleník.alebo pracovnej oblasti. Aby sa neponechal byt teplý, balkón bude musieť byť zasklený, aby sa utesnili medzery a dobre izolovali.

Kombinácia obývacej miestnosti s chodbou alebo chodbou

Táto možnosť prestavby sa často nachádza v súkromných domoch, ale dokonale sa hodí aj pre byty. Niekoľko metrov štvorcových pri vchode môže byť ponechané na uloženie oblečenia a obuvi, oddelenie tejto oblasti, napríklad, s podlahovou keramickou dlažbou (aby bolo čistenie jednoduchšie), a pokryť zvyšok priestoru koberec alebo parkety a použitie pod obývacou izbou.

Nápady dizajnu malej obývačky - foto

Naša galéria obsahuje najzaujímavejšie riešenia pre dizajn malých obytných miestností. Na fotografii vidíte, aký vplyv má táto alebo táto úprava, aké rôzne farebné kombinácie vyzerajú, kde je lepšie umiestniť nábytok a spotrebiče. Nechajte sa inšpirovať!

Video: Navrhnite malú obývaciu izbu