Návrh malej obývačky (80 fotografií)

V malých bytoch, renovácia obývacej izby spôsobuje veľa problémov, pretože táto miestnosť najviac potrebuje kompetentný dizajn. Tu sú tiché rodinné večery, hostia sa zhromažďujú na oslavy a niekedy sa konajú obchodné rokovania. Každý majiteľ bytu chápe, že obývacia izba je vizitka, ktorá preukazuje dobrý vkus a materiálne bohatstvo. Ale čo robiť, ak jej veľkosť neumožňuje inštalovať elegantný nábytok a ozdobiť interiér bohatou výzdobou? V našom článku sa pozrieme na to, ako môžete zmeniť malú obývaciu izbu na štýlovú, pohodlnú izbu, ktorá sa môže stať skutočnou pýchou jej majiteľov.

Zväčšiť priestor

Oprava malej obývacej izby by sa mala začať zvážením možností zvýšenia plochy. To možno dosiahnuť kombináciou miestnosti s priľahlými miestnosťami. Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť lodžiu alebo balkón k dispozícií. Je pravda, že bude potrebné dodatočne zahriať priľahlú oblasť, ale bude to vynikajúce miesto na organizovanie obeda, stola alebo oddychového kúta so stoličkami a konferenčným stolíkom. Pripojenie balkóna, najčastejšie zbúrať len okenné a dverné rámy, a časť steny je prevedená na barový pult. Otvor môže byť krásne porazený klenutou klenbou, čím sa vytvorí dekoratívny dekor v interiéri.

Problematickejším, ale účinným spôsobom, ako zvýšiť priestor, je kombinovať obývaciu izbu s kuchyňou. V tom prípade nierobiť bez zón - pracovný priestor môžete oddeliť od priestoru pre hostí pomocou dokončovacích materiálov, osvetlenia alebo nábytku vo forme pohovky alebo barového pultu. Jednoizbové malé apartmány sa často stávajú štúdiovými apartmánmi, kde sa takmer všetky interiérové ​​priečky demontujú s výnimkou kúpeľne. Táto izba bude svetlá a priestranná.

Ak neexistuje možnosť alebo túžba zapojiť sa do prestavby, môžete použiť techniky vizuálneho rozšírenia priestoru miestnosti. K tomu si vyberte svetlé farby dokončovacích materiálov, nainštalujte len potrebné predmety interiéru, dajte miestnosti rôzne zdroje svetla. Sklo a zrkadlové povrchy pomáhajú, aby bol priestor ľahší a voľný: lesklý strečový strop, lakované nábytkové fasády, zrkadlové dvere skrine, sklenené stoly, police.

V malej obývacej miestnosti je možnosť „odtrhnúť“ a „zdvihnúť“ steny vďaka vlastnostiam dokončovacích materiálov. Jedna zo stien môže byť vyzdobená v jednej tmavej farbe - dodá hĺbke priestor a bude klásť dôraz na seba. Rovnaký efekt vytvárajú tapety a veľké výtlačky. Umiestnenie vzorov na steny vertikálne vytvorí ilúziu vysokého stropu a horizontálne rozšíri rovinu stien. Takéto techniky môžu byť kombinované v tej istej miestnosti. Malé kresby, rovnako ako diagonálne usporiadané, vytvárajú dynamiku, jednoduchosť nastavenia.

Farebné riešenia pre malú obývaciu izbu

Malá miestnosť bude vyzerať oveľa priestrannejšia, ak si vyberiete ľahkú paletu pre svoj dizajn. Tmavé tóny sú tiež prítomné v interiéri, ale nie ako hlavné pozadie, ale ako pomocné prvky so zameraním na konkrétnu oblasť.

Môžete použiť bielu farbu, ktorá opticky rozširuje priestor, dáva pocit čistoty a sviežosti. Proti takému pozadiu, všetky tmavé a svetlé detaily harmonicky vyzerajú. Biela môže zdôrazniť studené tóny a mufle teplé, usporiadanie situácie.

Béžové tóny dodajú atmosfére viac pohodlia a tepla a vytvoria neutrálne pozadie pre dôvernú konverzáciu. V tomto prostredí si môžete po náročnom pracovnom dni oddýchnuť a omladiť. Béžová paleta zároveň dokonale ladí s akýmikoľvek studenými a teplými farbami, ktoré pomáhajú diverzifikovať interiér, robia ho dynamickejším.

Šedá môže byť základnou farbou pre vytvorenie malej obývačky, ktorá je veľmi obľúbená u moderných dizajnérov. Je to skvelé pre akékoľvek štýlové rozhodnutie a pomocou rôznych polovičných tónov môžete vytvoriť jedinečné módne interiéry. Najlepšie zo všetkých na pozadí palety popola vyzerajú pastelové tóny, ale aj jasné kontrasty sa pripojí nie menej harmonicky.

Na výzdobu malej obývacej izby môžete použiť farebné riešenia, ktoré robia miestnosť v modrej, svetlozelenej, citrónovej, ružovej farbe. Zavedenie jasnejších odtieňov by malo byť mierne av kombinácii s bielou paletou.

Povrchová úprava a materiály

\ t

Moderný trh je plný rôznych materiálov pre dekoráciu interiéru a pre obývaciu izbu, ktorá nemá vlastnosti mikroklímy, si môžete vybrať úplne ľubovoľnú. Ale stojí za to zvážiť, že v malých miestnostiach je lepšie sa vyhnúť dokončeniu dekorácie, ktorá ukradne časť priestoru, ako sú sadrokartónové obklady stien alebo PVC panely inštalované na kovovom ráme.

Pohlavie

Je lepšie položiť na podlahu teplý materiál, napríklad laminátové alebo zhutnené linoleum. Používajú sa aj samonivelačné a kameninové nátery, ale sú celkom v pohode, takže potrebujete teplý koberec. Ak je obývacia izba kombinovaná s inými priestormi, môžete vytvoriť rôzne kombinácie materiálov, zvýrazňujúce oblasti.

Steny

Pre steny v malej obývacej izbe existuje veľa možností na dokončenie. Vo väčšine prípadov výber závisí od osobných preferencií majiteľov, štýlu koncepcie a finančných možností. Pred dokončením steny je potrebné starostlivo zosúladiť a odstrániť existujúce chyby. Môžu byť pokryté tapetou, kombinujúc monochromatické a vzorované povrchy, maľované, zdobené dekoratívnymi omietkami alebo PVC panelmi. Na akcenty sa používa umelý kameň, fototapety a korok, kožené látky.

Strop

Najjednoduchší spôsob navrhovania stropného obloženiasadrokartónové dosky, po ktorých nasleduje maľovanie. Môžete použiť natiahnuté plátno, obzvlášť dobré v malej obývacej izbe budú lesklé nátery, ktoré vytvárajú reflexný efekt. S pomocou sadrokartónu, môžete vytvoriť rôzne stupňovité štruktúry, vyberte funkčné oblasti.

Nábytok pre malú obývaciu izbu

\ t

Výber nábytku pre malú obývaciu izbu je dôležitým bodom, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť detailov. Je dôležité správne určiť priority a vybrať len potrebné prvky. Pohovka, kreslá a televízny panel zostávajú potrebnými vnútornými predmetmi.

Môžete si kúpiť transformačný konferenčný stolík, ktorý sa v prípade potreby zmení na veľký jedálenský stôl, nainštaluje zavesený modulárny set s lesklými fasádami. Ak sa skrinka nedá opustiť - dávajte prednosť dizajnu priestoru so zrkadlovými dverami. Pre niektoré štýly (klasický, škandinávsky) je falošný krb dobrým riešením.

Osvetlenie a dekorácia

V malej obývacej miestnosti by malo byť osvetlenie dostatočne intenzívne, aby žiadny roh nezostal bez dozoru. Môžete zariadiť viacúrovňové osvetlenie: nainštalovať lustre, reflektory, skryté osvetlenie po obvode stropu a miestne osvetlenie jednotlivých zón, napríklad stojaci lampu alebo svietidlo z pohovky, závesné zariadenia nad barovým pultom.

Dekor by nemal presývať malú miestnosť, aby sa v nej neuskutočňoval neporiadoknastavenia. Vyberte si časti, ktoré zodpovedajú štýlu. V každom interiéri budú vhodné živé kvetináče, svetlé dekoratívne vankúše, rodinné fotografie. Môžete použiť dekoratívne dokončovacie materiály ako dekorácie: objemné alebo vzorované tapety, tkaniny tkaniny, fotografie, atď

Interiéry

Pre malú obývaciu izbu je veľmi dôležité, aby zariadenie bolo čo najjednoduchšie, preto je potrebné zvoliť si určitý štýl. Navrhujeme zvážiť niekoľko možností, ktoré dokonale zapadnú do podmienok kompaktnej haly.

Malá obývacia izba v štýle minimalizmu

Asi najlepšou voľbou pre malú obývaciu izbu nie je nájsť. Minimalistický trend, ktorý si získal veľkú popularitu v poslednom čase, znamená ľahkú výzdobu interiéru, vybavenú len užitočným nábytkom. Jasné línie a správne geometrické proporcie všetkých detailov, neprítomnosť dekoratívnych excesov - takáto stručnosť nebráni tomu, aby interiér obývačky bol útulný a príjemný.

Malá obývacia izba v japonskom štýle

Interiéry ľudí krajiny vychádzajúceho slnka sú kombináciou japonských tradícií a európskej praktickosti. Prírodné motívy sú v miestnostiach veľmi obľúbené, pretože filozofia kultúry je založená na harmonickom znovuzrodení človeka s prírodou. V dizajne preferovaných prírodných farieb a materiálov, krajiny a prírodné ornamenty.

Obývacia izba v japonskom štýle je obmedzená na prítomnosť výlučne funkčných drepov. Duch Japonska je ideálne podčiarknutý zavesenými lustrami, lampášmi, tradičnými striebornými priečkami alebo ich autentickou imitáciou, bambusovými nátermi vo výzdobe stien, filozofickými výrokami z hieroglyfov.

Malá obývacia izba v škandinávskom štýle

Severné národy, ktoré kvôli klimatickým podmienkam nemajú dostatok slnečného svetla, potrebovali najviac a potrebné svetlé a priestranné izby, čo jasne potvrdzuje škandinávsky štýl interiérov.

Tu sú vítané jasné farby povrchovej úpravy, medzi ktorými je aj biela paleta. Etnická orientácia je zdôraznená zámerne hrubým povrchom - steny sú omietnuté alebo zdobené murivom aj bez predchádzajúceho vyrovnania, strop je obielený a podlaha je položená drevenými doskami (môže byť nahradená laminátom alebo parketami). Teplé dekoratívne detaily poskytujú špeciálny komfort: podložky, koberce, drevený nábytok, zelené kvetináče.

Obývacia izba v štýle Little Loft

Fanúšikovia výnimočného dizajnu svojho domova by mali venovať pozornosť dizajnu loftu, kde nájdete úžasné kombinácie neopatrnej dekorácie, starnúceho nábytku s modernými výrobkami technologického pokroku.

Tu je miesto pre interiérové ​​predmety, s ktorými sa stretávame, ako aj preosobne: malá obývacia izba v štýle podkrovia môže byť ozdobená konferenčným stolíkom, vyradeným z paliet alebo zásuviek, starého, obnoseného šatníka alebo komody, podlahového koberca, pôvodne z minulého storočia. Špeciálna „továrenská“ atmosféra je vytvorená z dokončovacích materiálov: tehla, betón, drevené steny, vysoké omietnuté stropy s kovovými lampami.

Interiérový dizajn malej obývačky - foto

Ďalšie oboznámenie sa s tým, ako môže byť dizajn malej obývačky, odporúčame pokračovať v našej fotogalérii. Tu sme sa snažili zozbierať najlepšie príklady interiérov, ktoré vás inšpirujú k vášmu projektu. Šťastné prezeranie!

Video: Obývacia izba - nápady na interiér