Nástenné dekorácie v kúpeľni: 10 najlepších materiálov

Ako si vybrať správne materiály pre dokončenie steny v kúpeľni, aby sa izba krásne, bezpečné a ľahko sa čistí? Čo môže neustále odolávať účinkom vlhkosti, výparov, teplotným zmenám a agresívnym účinkom detergentov? V tomto článku sa pozrieme na 10 materiálov, s ktorými si môžete navrhnúť svoju kúpeľňu, ako aj vytvoriť skutočne prvotriednu atmosféru.

1. Keramické dlaždice

Začnime klasikou! Najčastejšie pre steny v kúpeľni vybrať keramické dlaždice. Vyrába sa v rôznych formách, typoch a farbách. Môže byť obdĺžnikový, štvorcový, šesťuholníkový, lesklý, matný, s textúrou alebo so špeciálnou dekoratívnou aplikáciou. Dlhodobo uveďte možné vlastnosti.

Výrobcovia vynakladajú maximálne úsilie na uspokojenie všetkých potrieb zákazníka. Napríklad, veľa vyrábať dlaždice v sérii. Vďaka tomu si môžete vybrať obklad pre steny, podlahy a dekoratívne prvky z jednej sady. To všetko bude vyrobené v rovnakom štýle a všetky jeho farby budú navzájom perfektne kombinované.

Zaujímavým riešením pre dizajn môže byť kombinácia monochromatického a farebného náteru. Napríklad biela so vzorom patchwork. Aj s bielymi keramickými dlaždicami Stredomoria alebo iné autentické kresby, ktoré nastavujú určitú náladu do miestnosti, sú dokonale kombinované.

Je veľmi dôležité vyzerať ako kombinácia bielej a drevenej farby. Je tosmer prišiel k nám z ekologického dizajnu. Tento dizajn odstraňuje pocit sterility, ktorý sa môže vyskytnúť v čistej bielej kúpeľni.

Pri výbere keramiky si zvláštnu pozornosť zaslúži mozaika. To nie je najjednoduchší stylingový materiál, ale výsledok bude stáť za námahu. S pomocou týchto miniatúrnych dlaždíc môžete vytvoriť krásny a prepracovaný dizajn pre sprchový kút a umývadlo. Okrem toho, pomocou špeciálne označených sád môžete kresliť malé kresby alebo dokonca plnohodnotné obrazy v kúpeľni.

2. Farba

Maľovanie nie je menej populárny spôsob dekorácie stien v kúpeľni. Zvyčajne sa odporúča použiť akrylovú alebo pololesklú emulznú farbu z akrylového kopolyméru. Pri výbere si prečítajte návod na obale. Zvyčajne obsahuje podrobný opis materiálu s uvedením stupňa odolnosti voči vlhkosti, ako aj saponátov a čistiacich prostriedkov.

V porovnaní s rôznymi obkladačkami je farba cenovo dostupnejším materiálom. Okrem toho je oveľa jednoduchšie použiť. Je však potrebné vziať do úvahy, že takéto spracovanie je stále vystavené určitému negatívnemu vplyvu vlhkosti. Preto je lepšie ho používať alebo v kombinácii s inými materiálmi na povrchovú úpravu, alebo ak je inštalatérske zariadenie umiestnené tak, aby steny nemali stály kontakt s vodou.

3. Dekoratívny kameň

Vďaka trendu smerujúcemu k dizajnu interiéru s prírodnými materiálmi sa čoraz častejšiečastejšie sa kameň používa na dokončenie stien v kúpeľni. Súčasne je prírodný materiál a jeho správna inštalácia pomerne drahá radosť, ktorú si každý majiteľ domu nemôže dovoliť.

Alternatívne výrobcovia začali vyrábať umelé náhrady vysokej kvality. Vizuálne je veľmi podobná prírodným surovinám. Okrem toho, na rozdiel od tohto kameňa, umelý - má veľmi malú hmotnosť a je oveľa jednoduchšie stohovať.

Pokiaľ ide o dizajn, stojí za to zvážiť, že nadbytok takýchto expresívnych materiálov môže nepriaznivo ovplyvniť celkový interiér kúpeľne, najmä ak je miestnosť malá. Je lepšie ozdobiť kameňom len časť miestnosti alebo niekoľko malých zón. Môžete napríklad vytvoriť jednu kontrastnú stenu alebo položiť kamenný tvar do kúpeľne a umývadla.

S kombinovaným dizajnom sa tento typ povrchovej úpravy najlepšie kombinuje s maliarskou, sadrovou alebo keramickou dlažbou. V závislosti od vášho projektu sú však možné aj iné možnosti.

4. Strom

Podobne ako kameň, aj drevo sa vďaka trendu v oblasti prírodných materiálov aktívne používa na dekoráciu kúpeľní. Aby však bolo možné vykonať takúto povrchovú úpravu, musí byť drevo najprv starostlivo pripravené špeciálnymi prostriedkami. Musíte si byť istí, že dosky sa za pár rokov nebudú hniť a nebudete musieť robiť opakované opravy.

Drevo v kúpeľni sa najčastejšie používa ako kontrastný materiál pre jednu stenu aleboniektoré špecifické oblasti - umývadlo, skrine a iné.

Ak nie ste pripravení použiť prírodný materiál, môžete si namiesto toho zvoliť umelú možnosť. To môže úplne obnoviť vzhľad stromu alebo jednoducho mať drevený vzor.

5. Dekoratívna omietka

Ďalším neštandardným materiálom na dekoráciu stien v kúpeľni je omietka. Môže sa aplikovať, ak je kúpeľ čiastočne dokončený s dlažbou alebo iným materiálom odolným voči vlhkosti, ako aj v prípade, že vodovodné potrubie nie je v blízkosti stien.

S cieľom chrániť takúto povrchovú úpravu pred negatívnymi faktormi by mal byť povrchovo upravený špeciálnym ochranným lakom alebo iným prostriedkom podobného účinku.

Pomocou dekoratívnej omietky môžete vytvoriť jemný a príjemný dizajn v škandinávskom štýle. To môže byť tiež navrhnutý ako trochu drsný povrch s výrazným reliéf textúry - táto možnosť je ideálny pre zdobenie podkrovia v kúpeľni.

6. Tehla

Pôvodne nebola určená na dokončovanie stien v kúpeľni, tehla si vyžaduje opatrné zaobchádzanie s ochrannými a antiseptickými prostriedkami.

Tento materiál by sa nemal prednostne umiestniť v blízkosti vody. Skôr by sa mal stať len konštrukčným prvkom - môže sa použiť na ozdobenie určitých častí miestnosti, na vytvorenie kontrastných stien v miestnosti alebo na usporiadanie výklenkov.

Mierne príležitostný vzhľad, ktorý prichádza s použitím tehál, je skvelý na vytvorenieŠkandinávsky štýl a štýl podkrovia. Pri maľovaní bielym môžete získať zaujímavú klasickú verziu Provence alebo Chebbi-chic.

7. Zrkadlová doska

Ak máte malú kúpeľňu a chcete ju vizuálne zväčšiť, zvážte použitie zrkadlovej dlaždice. Aplikuje sa rovnako ako keramika, ale musíte byť s ňou trochu opatrnejší, pretože ide o krehší materiál.

Samozrejme, nie je zmysel vyrábať plne zrkadlovú miestnosť - zvyčajne sa obklady aplikujú buď v častiach alebo len na jednej zo stien. Musíte tiež pochopiť, že tento typ dizajnu vyžaduje komplexnú starostlivosť - je lepšie umiestniť takéto vložky tam, kde je nepravdepodobné, že by sa namočili, inak ich budete musieť neustále trieť.

Pri výbere veľkosti dlaždíc je vhodné zvážiť, že veľké možnosti sa môžu používať len vo veľkých kúpeľniach. Nevidia sa vizuálne, ale naopak - mierne skryjú priestor. Pre malý kúpeľ je vhodnejší materiál strednej alebo malej veľkosti. Okrem toho si môžete zakúpiť zrkadlovú mozaiku. Môže byť použitý ako samostatný dizajnový prvok, ako aj časť keramického alebo skleneného mozaikového muriva.

8. Tapeta

Bez ohľadu na to, ako to znie nečakane, steny v kúpeľni môžu byť tiež zdobené tapetou. Stačí si vybrať tie typy, ktoré dobre odolávajú vplyvu vlhkosti - vinylu alebo akrylu.

V malej miestnosti na jednej zo stien môžete nalepiť tapetu.V závislosti od obrázku môžu dať miestnosti určitý štýl. Napríklad krajina vytvorí do diaľky pocit perspektívy, svetlé kvety zvýšia váš duch a teplý vzor v pastelových farbách dodá pocit pohodlia.

Napriek relatívnej vodotesnosti pri použití tapety v kúpeľni by ste si mali vždy pamätať - ak sa kvapalina dostane do križovatky dvoch plátien, potom sa postupne môžu odsťahovať od stien.

9. Sklenená dlažba

Nedávno sa sklenená dlažba stala ďalším obľúbeným materiálom pre steny kúpeľní. Jedná sa o pomerne silný a bezpečný povlak, ktorý je vyrobený z tvrdeného skla. Dokonale zachováva čistenie s čistiacimi prostriedkami a iné druhy agresívneho vplyvu.

Sklenené dlaždice sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, od najmenších po najväčšie. Môže mať rôzne farby alebo vzory. Okrem toho sa tento materiál vyrába vo forme mozaiky.

Vzhľadom k tomu, že povrchová úprava skla sa nebojí vlhkosti, môže byť umiestnená v akejkoľvek časti kúpeľne, vrátane sprchy alebo v blízkosti vane, kde voda prúdi.

10. Mramor

Jedným z najkrajších a najdrahších materiálov na dokončenie kúpeľne je mramor. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti má niekoľko funkcií, pre ktoré je lepšie pripraviť sa vopred. V budúcnosti to pomôže správne monitorovať jeho stav a zachovať jeho prirodzenú krásu tak dlho, ako je to len možné.

Ide o tože tento kameň môže absorbovať malé množstvo látok, ktoré naň padnú. To znamená, že ak použijete nejaký druh farebných hygienických výrobkov a spadnú na sporák, môžu sa na ňom objaviť nezmazateľné škvrny. Okrem toho môžu agresívne čistiace prostriedky poškodiť.

Inými slovami, mramor je „živý“ kameň, ktorý aktívne spolupracuje s okolitými látkami a môže sa pod ich vplyvom zmeniť.

Video: Kúpeľňové nástenné dekorácie - Krásne nápady