Nástenné dekorácie v kuchyni: aký materiál si vybrať

Kuchyňa je jednou z najnáročnejších miestností v dome z dôvodu vysokej vlhkosti, častých zmien teploty, sadzí a lietajúcich kvapiek tuku. Obzvlášť nebezpečný je obklad stien, ktorý ani tie najvýkonnejšie kapoty nemôžu vždy chrániť. Ale čo robiť, ak chcete zariadiť krásnu izbu? Odporúčame, aby ste sa zoznámili s 10 najlepšími materiálmi na dokončenie stien v kuchyni a vyberte si najoptimálnejšie riešenie!

1. Keramické dlaždice

Začnime s najpopulárnejšími úpravami. Keramické dlaždice sa používajú v dizajne mnohých moderných bytov, a to z dobrého dôvodu: jedná sa o trvanlivé, stabilné obloženie s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami. Môže tolerovať vysoké teploty, je odolný voči vlhkosti, ako aj horúcemu tuku. Je ľahké sa starať o dlaždice s použitím čistiacich prostriedkov.

Okrem toho má materiál estetický vzhľad, rôzne farebné a textúrne roztoky. Skvelé pre najnebezpečnejšie miesto v kuchyni, kde sa nachádza sporák. Interiér je možné kombinovať s inými druhmi povrchových úprav, čím vytvára harmonické zloženie.

Pri výbere keramickej dlažby si všimnite, že môže mať niekoľko typov: hladký, textúrovaný, matný alebo lesklý. Táto klasifikácia zohľadňuje vizuálny aspekt bez ovplyvnenia technických vlastností. V interiéri kuchyne sa takáto dyha môže stať jasným prízvukom, „oživením“ aj tých najtajnejších dizajnov.

2. Tapeta

Univerzálna možnosť pre akýkoľvek interiér. Len majte na pamäti, že tradičné papierové tapety nie sú vhodné pre kuchyňu kvôli nízkej stabilite a relatívnej krehkosti. Dnes môžete nájsť ďalšie, pokročilejšie pohľady, ktoré nielen hrdinsky vydržia akúkoľvek prácu v kuchynskom priestore, ale tiež pomôžu vytvoriť krásny dizajn.

Vinylové tapety dobre zvládajú svoje úlohy. Sú dvojvrstvové: papier, na ktorom je nanesená vrstva polyvinylchloridu. Posledný prvok chráni steny pred mechanickými a chemickými vplyvmi a tiež zvyšuje životnosť.

Na rozdiel od vinylu je základom netkanej tapety flizelín. Dokážu skryť nepravidelnosti stien a často sa používajú na ďalšie maľovanie. Pre technické vlastnosti majú veľa spoločného s predchádzajúcim typom, zatiaľ čo sú považované za drahšiu možnosť.

Pri výbere typu tapiet vychádzať z finančných možností, potrieb návrhu a požiadaviek na trvanlivosť. S ohľadom na dekoratívne vlastnosti - na modernom trhu môžete nájsť možnosti pre širokú škálu farieb, vzorov a textúr.

3. Farba

Rozpočtová, ako aj minimalistická možnosť, ktorá môže priniesť pocit čistoty a harmónie do vnútra kuchyne. Všetko, čo potrebujete, je farba a dokonale hladký povrch. Potreba poslednej zložky môže byť považovaná za jednu z nevýhod, pretože v tomto prípade steny vyžadujúďalšieho vzdelávania. Ale ak nemáte čo skrývať, potom maľovanie bude ideálnou voľbou.

Obyčajná farba na konečnú úpravu nebude fungovať - ​​je lepšie dávať prednosť prednostiam odolným voči vlhkosti a umývateľným. Starostlivosť o steny nebude potom problematická a trvanlivosť povlaku bude ďalšou výhodou.

Niekto sa môže zdať, že jednofarebný nástenný kryt vyzerá matne a nie je atraktívny. Všetko záleží na dizajne kuchyne: ak váš interiér nemá jasné akcenty, odporúča sa kombinovať niekoľko farieb, matný alebo lesklý náter.

4. Dekoratívna omietka

Chcete vytvoriť v kuchyni jedinečný dizajn? Dekoratívna omietka je na tento účel ideálnym materiálom. Dokonca aj keď sa naozaj pokúsite tvrdo, môžete sotva vytvoriť dve steny s rovnakou textúrou - v závislosti od aplikácie bude obraz iný.

Zloženie dekoratívnej omietky zahŕňa rôzne zmesi so spojivami. V tomto ohľade existuje mnoho druhov, ale do kuchyne sa hodia len silikáty a kamenné triesky.

Tento povrchový materiál zakrýva nedokonalosti stien, ale vyžaduje najrovnomernejší povrch. Líši sa v trvanlivosti, šetrnosti k životnému prostrediu a je veľmi pohodlný pri odchode.

5. Panely

Tento typ dekorácie je menej populárny, ale často sa používa v prípadoch, keď je potrebné diverzifikovať interiér. Najbežnejším materiálom je plast, ktorý sa ľahko montuje a nákladylacná. Často v kombinácii s inými povrchovými úpravami, ako v niektorých interiéroch, môžu pevné steny s panelmi vyzerať monotónne a nudne. Napriek tomu sú vhodné do kuchyne - kvôli ich odolnosti voči vlhkosti a rôznym znečisťujúcim látkam. Nevýhody zahŕňajú neekologický materiál, ako aj krátku životnosť.

Ak ste si pre svoju kuchyňu vybrali štýl krajiny, bude ťažké riadiť sa bez drevených panelov. Ale tento typ dekorácie na stenu vyžaduje dodatočnú úpravu na zvýšenie odolnosti proti vlhkosti. Okrem toho je pomerne drahé, ale peniaze stoja za teplo a pohodlie, ktoré dáva textúru dreva.

6. Dekoratívny kameň

Dekoratívny alebo umelý kameň prispeje k tomu, že do interiéru sa dostane trochu jemnosti a exkluzivity. Líši sa od prirodzenej ľahkosti, ktorá je obzvlášť dôležitá počas prepravy, vysokej pevnosti, ako aj odolnosti voči vonkajším podnetom. Zloženie materiálu môže zahŕňať piesok, betón, hlinku alebo dokonca sadrovec, čo z neho robí veľmi šetrné k životnému prostrediu. Pri výbere treba uprednostniť vodotesné verzie, inak budete musieť použiť špeciálny ochranný náter.

Dekoratívny kameň je najvhodnejší pre priestranné, svetlé kuchyne, najmä v kombinácii s inými povrchovými úpravami. Napriek "umelému" pôvodu budú steny vyzerať prirodzene a originálne.

7. Tehla

Kľúčovým prvkom každého z nich sú tehlové stenydizajn podkrovia. Ale pre iné štýly je vhodný ako brutálny, svieži prízvuk. Samozrejme, môžete vizuálne vytvoriť murivo pomocou panelov alebo tapiet. Avšak, ak máte holé tehlové steny bez omietky, potom zvážte šťastie.

Tento typ steny priťahuje nízke náklady na dekoráciu a jednoduchosť tvorby. Iba v kuchyni je murivo lepšie ošetrené špeciálnymi ochrannými prostriedkami.

Rovnako ako v prípade dekoratívneho kameňa, aj tehly vyzerajú vo veľkých priestoroch harmonickejšie. Súčasne sa dá kombinovať s tmavými aj svetlými tónmi v interiéri.

8. Korkové povlaky

Ihneď si všimneme, že korok je vhodnejší pre jedálenský kút ako pre prácu. Nie je veľmi trvanlivý, má nízku odolnosť voči mechanickému poškodeniu a nelíši sa v trvanlivosti. Moderné ochranné spreje, výkonné kukly, ako aj elementárna presnosť však dokážu tieto nedostatky vyrovnať.

Korkové povlaky priťahujú svojou variabilitou, krásnou textúrou a zaujímavými technikami tvarovania. Napríklad, tam sú korkové dosky, tapety, alebo dokonca tekutý korok. Je to prírodný materiál, ktorý pomôže vytvoriť útulnosť v interiéri kuchyne a zároveň ušetriť značné finančné prostriedky.

9. Mramor

Tento materiál na dekoráciu stien v kuchyni nemožno nazvať lacným. Mramor nie je ničím považovaný za elitný kameň, ktorý je vhodný pre luxusné alebo minimalistické interiéry. Mákrásna prírodná textúra, ušľachtilý lesk, široká škála odtieňov. Vhodné pre kuchynské zástery a pre iné priestory.

Mramorové povrchy sú veľmi vhodné na použitie. Sú odolné voči nečistotám, teplote a ľahko sa udržujú. Je bezpečné povedať, že sa jedná o steny na veky - určite nebudete musieť starať o životnosť.

10. Sklo

A nakoniec najneobvyklejší materiál, ktorý je najvhodnejší pre kuchynskú zásteru. Nemá strach z vlhkosti a vysokých teplôt. Niektorí môžu povedať, že tuky alebo odtlačky prstov sú na takýchto povrchoch výraznejšie. V skutočnosti existuje toľko stôp ako na keramickej dlažbe, pričom je zároveň oveľa ľahšie sa o sklo starať.

Odporúča sa použiť tvrdené sklo - je silnejšie a bezpečnejšie ako obvykle a bez pracovnej plochy sa bez neho nedá robiť. Okrem technických vlastností je potrebné uviesť aj dekoratívne. Okrem bezfarebného skla nájdete na modernom trhu aj povrchy s fotografickou tlačou, kresby na filme alebo jednoducho maľované. Možnosti pre návrh dizajnu. Hlavná vec je správne vstúpiť do interiéru.

Video: Nápady na dekoráciu kuchynských stien