Nápady na návrh malej kuchyne v Chruščove (65 fotografií)

Väčšina bytov postavených v 50. - 70. rokoch v Sovietskom zväze má veľmi malé kuchyne. Typické panelové a blokové domy - Khrushchev tej doby boli koncipované ako dočasné bývanie pre pracovníkov - poskytované štátom bezplatne a podliehajúce demolácii po 25 rokoch prevádzky. Avšak z rôznych ekonomických a politických dôvodov tieto budovy stále tvoria väčšinu architektúry každého mesta v bývalom ZSSR a ich obyvatelia neustále hľadajú nové spôsoby na zlepšenie dizajnu a zväčšenie priestoru svojho domova.

Sanácia kuchyne v Chruščove

Prvá vec, ktorú musíte vedieť o prestavbe je, že znamená zmenu umiestnenia priečok v byte. Bezohľadné zničenie niektorých múrov môže viesť k mimoriadnej udalosti, takže takéto akcie (bez ohľadu na vlastníctvo bývania) vyžadujú predbežnú dohodu s príslušnými štátnymi službami, ktorá musí schváliť návrh zmien a vydať písomné povolenie. Podrobnosti o poradí registrácie dokumentov vo vašej obci nájdete na adrese advokáta.

Často je možné rozšíriť kuchynský kút v Chruščove tak, že sa spojí s obývacou izbou alebo chodbou. Výsledkom je komfortný apartmán. Niekedy stačí odstrániť iba časť priečky, aby sa vytvoril krásny klenutý otvor, alebo namiesto bývalej tehlovej steny (ak nie je ložisko), urobte priestrannýnástenný stojan zo sadrokartónu alebo dreva. Ak chcete zmeniť umiestnenie kúpeľne, plynový sporák, umývadlo, kúrenie batérie neumožňujú komunikačné potrubia a otvory, ktoré v týchto domoch sú spojené do jedného systému.

Interiér kuchyne Chruščevovej kuchyne

Pri plánovaní interiérového dizajnu malej kuchyne je vhodné uprednostniť tie dizajnové riešenia, ktoré pomôžu zvýšiť využiteľnú plochu. Pre usporiadanie kuchyne v Khrushchev perfektné moderné, klasické a škandinávske štýly, rovnako ako Provence.

Kuchyňa v modernom štýle

Súčasná, moderná - je to stručná, jasná línia a maximálna funkčnosť. Namiesto objemných "antediluvian" sporák - elektrický sporák a vstavaný rúra; elegantná stolová doska kombinovaná s parapetom alebo súčasne slúžia ako barový pult; uzavreté police a zásuvky od podlahy po strop; bodové osvetlenie; Znížené tóny nábytku, harmonicky kombinované s kovovými povrchmi zariadení; pohodlné žalúzie.

Kuchyňa v klasickom štýle

\ t

Klasika vykazuje dokonalú chuť a oddanosť tradícii. Takýto interiér je trochu pripomínajúci domy ušľachtilých šľachticov alebo obchodníkov: drevené súpravy, potiahnuté lakom alebo ľahkým smaltom mliečnych odtieňov; zlaté strieborné akcenty; sadrovec; vysoké mäkké stoličky; saténové závesy. Pick up kuchynské spotrebiče, aby zodpovedali drahé nábytok nie je ťažké - krásneZdobené kachle, digestor a chladničku si môžete kúpiť v každom veľkom obchode. To všetko pomôže zabudnúť na sovietsku minulosť bytu a premeniť ho na oázu luxusu.

Kuchyňa v štýle Provence

Tento štýl kombinuje jednoduchosť vidieckeho domu s komfortom mestského života. Provence sa vyznačuje pastelovými odtieňmi, čipkovými vložkami, prírodnými textíliami (kaliko záclony a obrusy v malom kvete, puntíky a pokojná klietka). V malej kuchyni Chruščov takýto dizajn vytvorí atmosféru sviežosti a ľahkosti.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Škandinávsky minimalizmus je odrazom čistoty islandských fjordov medzi zasneženými pohoriami. Na krištáľovo bielom pozadí stien, stropu, nábytku, sú povolené minimálne inklúzie takmer transparentných modrošedých prvkov alebo bieleného dreva. Dizajn kuchyne Chruščova v tomto štýle vizuálne zväčší miestnosť a poskytne relaxačný pokoj všetkým obyvateľom.

Farebné riešenia pre kuchyňu v Chruščove

Na 5-6 m2. Vaša kuchyňa sa nezdala príliš stiesnená, musíte sa správne priblížiť k výberu odtieňov. Úlohou optickej expanzie oblasti je najlepšie zvládnuť svetlé farby, ako aj hladké zrkadlové plochy.

Biela

Čistý snehobiely tón najlepšie odráža svetlo. Vyzerá to dobre s ostatnými farbami, čo im dáva kontrast. To je dobrá voľba pre keramické dlaždice, headset, steny, strop. Väčšina dosiek aChladničky tiež lakované v bielej farbe. Ale pre podlahu, dosky, priestor okolo umývadla a varná doska je lepšie zvoliť tlmené farby.

Farba prírodného dreva

\ t

Jedinečná textúra a ušľachtilé odtiene dreva - čo potrebujete pre útulný interiér kuchyne v Chruščove. Dokonca aj imitácia prírodného povrchu borovice, lipy, orecha, dubu urobí z varnej zóny pohodlnú a oduševnenú. Príroda sama o sebe ponúka krásne prírastky do dreva: sú to trávnaté zelené, sivasté tóny kameňov, modré odtiene vody a oblohy, jesenná paleta od jantárovej žltej po čokoládu.

Žltá

Táto farba osvetlí a zahreje vašu malú kuchyňu teplom, ak slnečné lúče len zriedka padnú do okna. V kombinácii s jarnou oranžovou, zelenou, ružovou, bielou, tento odtieň môže byť ako pozadie, tak aj jasný akcent. Vyzerá elegantne žlté medzi fialovými a sivými detailmi interiéru.

Zelená

Životný štýl mladých listov je jednou z najlepších možností pre návrh malej kuchyne v Chruščove. V tejto farbe môžete maľovať steny alebo použiť na dekoratívne predmety. S lakovanými drevenými, oranžovými, sivými, ružovými a hnedými povrchmi bude vyzerať dokonale.

Červená

Táto bohatá farba priťahuje pozornosť, ale zároveň vizuálne zaberá veľa miesta. Preto by sa v Chruščovovej kuchyni malo používať opatrne, vako malý prídavok alebo kontrastný povrch.

Pastelové farby

Ak je akákoľvek farba zmiešaná s bielou, získa jemnú ľahkosť. Obklopený pastelovými farbami, je tu pocit pokoja, harmónie, čistoty. Je ideálnou voľbou pre malý priestor, ktorý mu dodáva vzdušnosť.

Je lepšie doplniť belavé odtiene nasýtenými farbami, ale nie svetlými. Môžete napríklad kombinovať svetlo fialovú s fialovou; transparentná modrá s tyrkysovou; mliečne s farbou kávy.

Povrchová úprava a materiály pre kuchyňu v Chruščove

\ t

Pri výzdobe každej kuchyne je dôležité nájsť rovnováhu medzi krásou a praktickosťou materiálov. Musia byť odolné voči vlhkosti, ľahko umývateľné a niektoré - a vydržať ťažké mechanické zaťaženia.

Paul

Najvýhodnejšou variantou podlahy v tejto miestnosti je linoleum. Je lacný, esteticky príjemný a veľmi ľahko sa čistí. Pre viac rafinovaný dizajn kuchyne v Chruščove, bude veľký keramický dlaždice svetlej farby bude robiť (mimochodom, bude to potrebovať veľmi málo). Podlaha malých, pútavých prvkov môže vizuálne zmenšiť priestor. Laminát v kuchyni nebude trvať dlho - náhodne rozliata vriaca voda alebo kvapky horúceho oleja z panvice môžu ľahko poškodiť jeho povrch.

Je tiež nepraktické položiť prírodné drevené parkety do varnej zóny - nečistoty sa dostanú do medzier medzi prvkami a stopy môžu zostať z horúcej panvice alebo vodnej louže.

Steny

Vzhľadom na to, že sa kondenzát môže usadiť na stenách, je optimálne ich natrieť vodou odpudzujúcim smaltom alebo ich prilepiť umývateľnými vinylovými tapetami.

Najdrahší, ale ekologický spôsob - opäť keramická dlažba. Je lepšie zvoliť lesklý, stredne veľký, bez kontrastných detailov. Ľahký objem a takmer nepostrehnuteľné malé vzory (napríklad zlaté kvety s kučeravými na piesočnatom pozadí, strieborný lesk na bielom, imitácia tehál alebo muriva) prispejú k zvýšeniu objemu kuchyne. Vertikálne čiary na stenách vizuálne zvýšia strop, než je v skutočnosti. A pre lepší odraz svetla - stojí za to použiť zrkadlá.

Strop

Postačuje vyrovnať strop v kuchyni v Chruščove s omietkou alebo tenkou sadrokartónovou doskou a vymaľovať ju svetlou farbou odolnou voči vlhkosti (tmavé alebo nasýtené zmenší priestor). Možnosti s ťahom filmu, zavesené trámy, PVC panely v týchto bytoch bude len znížiť výšku a zase malý priestor do skrine bez toho.

Textílie

Kuchynské závesy, obrusy, uteráky a obrúsky často vyžadujú umývanie. Škvrny sú najľahšie odstránené zo syntetických tkanín, takže pre každodenné použitie je lepšie zvoliť si vysokokvalitný polyester. Nie je to horšie ako výrobky z bavlny alebo ľanu, okrem toho rýchlo schne a vyzerá krásne aj bez žehlenia.

Z estetického hľadiska je v malej kuchyni vhodnejšie používať jednoduché žalúzie, ktoré sa zhodujú s farbaminábytok alebo steny, krátke závoje (tylu), svetelné závesy, rímske, japonské, bambusové alebo rolety. Masívne závesné záclony lepšie vľavo do spálne a obývacej izby.

Nábytok pre malú kuchyňu v Chruščove

Hlavným nábytkom v kuchyni v Chruščove je súprava, jedálenský stôl a stoličky. Hlavné požiadavky na tieto veci - kompaktnosť, spoľahlivosť a estetický vzhľad.

Kuchynský nábytok

Súprava je vyrobená z dreva, je na vonkajšej strane pokrytá vodotesným lakom alebo drevotrieskovými doskami s PVC fóliou alebo dyhou, s prídavkom kovových, plastových, sklenených prvkov. Tmavé matné povrchy sú vhodnejšie pre priestranné izby, ale žiarivý lesk - ideálne riešenie v interiéri malej kuchyne.

Na optimalizáciu priestoru je lepšie najprv kúpiť vstavané spotrebiče a potom objednať nábytok s konektormi podľa štandardov sporáka, rúry, chladničky a umývadla. Zástera pokrývajúca kapotu môže byť prispôsobená farbe zariadenia alebo v štýle samotnej náhlavnej súpravy.

Stravovanie

Umiestnenie plnohodnotného stola do 5 metrov dlhej Chruščovovej kuchyne je takmer nemožné. V štúdiu je možné ho nahradiť barovým pultom, ktorý bude zároveň slúžiť ako oddiel. Dobrým riešením môže byť aj skladací nábytok, široké výškovo nastaviteľné parapety, skladacie stoly.

Skladovacie systémy

\ t

Pred zakúpením alebo objednaním kuchynskej súpravy musíte zvážiť, kde sa budú skladovať pomôcky, malé domáce spotrebiče a výrobky. Pomôže to pri vytváraní častí vhodnej veľkosti, poučí výrobcu, aby urobil požadovaný počet zásuviek, políc a výklenkov. Je veľmi dôležité, aby nábytok neabsorboval vlhkosť a ľahko sa čistil.

Pokiaľ ide o úsporu miesta, dá sa to dosiahnuť zvýšením výšky skrine na úroveň stropu a použitím maximálnej plochy rohov. Je vhodné umiestniť do nich rotujúce kruhové objazdy. Kuchárske knihy, fotografie a suveníry nezasahujú, ak ich usporiadate na otvorených policiach nad jedálenským stolom. Takáto kompozícia bude súčasne slúžiť ako voľná nástenná dekorácia.

Chladnička v kuchyni v Khrushevka - kde na miesto?

Otázka, kam umiestniť veľkoplošnú chladničku do stiesnenej kuchyne a ako ju umiestniť tak, aby bolo vhodné otvoriť dvere, je pre väčšinu obyvateľov Chruščova bolestí hlavy. Najlepšou cestou z tejto situácie by bol vstavaný model.

Zaujímavým riešením by bolo umiestniť nízku chladničku (alebo dokonca dve) do prázdneho výklenku pod parapetom po odtiahnutí starej liatinovej batérie. Malá chladnička môže tiež zapadnúť pod umývadlom alebo do pultu.

Správne osvetlenie kuchyne

Čo by sa naozaj nemalo robiť v malej kuchyni, je zavesiť veľký luster. Oveľa lepšie bude vyzerať 2-4 bodové svietidlá namontované na strope.Nad jedálenským kútom, pracovnou doskou a sporákom je možné inštalovať ďalšie LED diódy.

Ak sa duša pýta na závesné svietidlá, potom je lepšie umiestniť ich nad tyč alebo do strednej časti stola.

Dizajn kuchyne v Chruščove - foto

Naša fotogaléria vám pomôže nájsť inšpiráciu a nové riešenia pre dizajn interiéru kuchyne v Chruščove. Ide o myšlienky, ktoré sa už realizovali v malých miestnostiach, ktoré sa dajú prijať a premenili nudný sovietsky život na svetlú modernú rozprávku.

Video: Návrh kuchynky v Chruščove 4-5-6 m2