MDF: charakteristiky, opis, vlastnosti

Pri plánovaní opravy alebo kúpy nábytku sa vždy chcete dozvedieť viac o existujúcich materiáloch, ich výhodách a nevýhodách. S komplexnými informáciami je ľahšie pochopiť, pre ktoré podmienky prevádzky sú určité veci určené, vypočítať približnú životnosť a urobiť informovaný výber. Tento článok sa zameriava na MDF - náhradu masívneho dreva, ktorá sa často zamieňa s drevotrieskovou doskou. S množstvom výhod, o ktorých sa bude diskutovať nižšie, je tento materiál vynikajúci pre konštrukciu, interiérové ​​dekorácie, nábytok, dvere a dekorácie.

Čo je MDF?

Skratka MDF je prepis anglického výrazu drevovláknitá doska so strednou hustotou, čo znamená „vláknitá doska so strednou hustotou“.

Tento materiál pozostáva z lisovaných drvených pilín zmiešaných so spojivami. Vyrába sa v plechoch hrúbky 3 mm až 6 cm, nábytok, stavebné a dokončovacie prvky, obaly a iné veci sú vyrobené zo drevovláknitých dosiek. V skutočnosti je to lacná náhrada dreva vyrobeného z odpadu lesného hospodárstva.

Je oveľa ľahšie spracovať MDF ako prírodné dosky, okrem toho nevyschne, nepraská, dokonale si zachováva teplo a má dobré zvukotesné vlastnosti. V porovnaní s drevotrieskovými doskami je tento materiál šetrnejší k životnému prostrediu, pretože obsahuje omnoho menej formaldehydových živíc.

Medzi nevýhody MDF patrí nestabilitavlhkosť a mechanické namáhanie, ako aj rýchla horľavosť. Životnosť výrobkov z MDF za normálnych podmienok je asi 10 rokov.

Ako vyrobiť MDF panely

Niekedy sa MDF dekóduje ako „jemná drevná frakcia“ a to vôbec nie je chyba.

Faktom je, že na výrobu tohto materiálu sú suroviny (triesky, hobliny, piliny) dôkladne rozdrvené, pričom sa stávajú takmer prachovými. Na tento účel sa najprv zahrejú parou na 100 ° C a nastavia sa na vlhkosť 80%, potom sa umiestnia do defibrátora a zeme. K buničine sa pridávajú karbamid-formaldehydové živice modifikované melamínom a parafín. Potom sa všetko suší niekoľko sekúnd horúcim vzduchom pri priemernej teplote 200 ° C a vstupuje do bunkra na zhutňovanie.

Výsledná zmes sa vyrovnáva valčekom pozdĺž dopravného pásu, čím sa vytvára súvislá doska. Potom sa lis zníži zhora pri tlaku 350 MPa a materiál sa zahreje na 230 ° C. Pod týmto vplyvom sa taví, zhutňuje a získava silu. Následne sa tlak zníži asi trikrát a hrúbka plechu sa nastaví bez ohrevu.

Ochladený pás je mletý a narezaný pílou na dosky. V poslednom stupni sa aplikuje dekoratívny náter.

Typy MDF dosiek

\ t

Vláknité dosky so strednou hustotou, ktoré sa používajú na výrobu nábytku a dekorácie tváre, sa podľa typu dekoračného náteru delia na laminované, natreté a dyhované.

Laminované

Laminácia zahŕňa lepenie na povrchu MDF dekoratívneho materiálu. Môže to byť dechtový papier, melamín a častejšie PVC fólia. Lícna hmota pevne prilieha k podkladu pod lisom, čo zaručuje vysokú estetiku dosiek po celú dobu používania. Existuje obrovské množstvo laminátových textúr - pod kameňom, kožou, slonovinou, rôznymi tkaninami, ale najobľúbenejšie sú imitácie dreva.

Maľované

Použitie moderných náterových hmôt a náterových hmôt na vyrovnávaciu vrstvu základného náteru umožňuje vyrobiť trblietavé zrkadlovo lesklé alebo ušľachtilé matné dosky zo šedavých MDF plátov. Takéto spracovanie sa často používa pre kuchynský nábytok (ktorý je dôležitý pre ochranu pred vlhkosťou), ako aj pre iné interiérové ​​prvky v štýle moderného, ​​hi-tech a minimalizmu.

Dýhované

Dyha je tenký, krásny rez prírodného dreva. Je prilepený k doske, čo jej dáva úplnú vonkajšiu podobnosť s originálom. Dýhované panely MDF sa používajú na výrobu dverí, stien, komôr a veľkého množstva ďalších vecí.

Vo všeobecnosti ide pravdepodobne o najdrahší typ povrchovej úpravy, hoci náklady závisia od kvality samotného náteru. Vzhľad a dotyk je skutočné drevo, niekedy aj vzácne, nezvyčajné plemená.

Vlastnosti a vlastnosti panelov MDF

\ t

Vláknité dosky sú v modernom svete o nič menej populárne ako prírodné dosky. Za týmto účelomExistuje niekoľko dôvodov, a to:

- pevnosť - medzi vláknami lisovaných plechov nie je vzduch, takže materiál nepraskne ani sa nerozpadne, dlhodobo si zachováva svoj tvar;
- jednoduchosť spracovania, vrátane dekoratívnych - je ľahké vyrezať akékoľvek tvary z MDF, vystrihnúť trojrozmerné šperky a dokonca použiť špeciálnu technológiu, ktorá mu dodá mäkké krivky;
- veľký výber náterov na tvár, ktorý vám umožní nájsť perfektnú voľbu pre každý interiér.

Po impregnácii špeciálnymi látkami, laminovaním filmom alebo povlakom latexovou vodou odpudzujúcou farbou, sa môže MDF použiť aj vo vlhkých priestoroch, ako je kúpeľňa a kuchyňa. Výrobky označené E1 sú povolené na použitie v obývacích izbách (to znamená, že 100 gramov dosky vyžaruje najviac 10 mg formaldehydu, čo je norma povolená hygienickými predpismi). V každom prípade, drevotrieskové dosky škodlivých výparov niekoľkokrát viac.

Panely MDF sú triedy I (bez vád) a II (možné sú malé estetické vady, nerovnosti alebo mierne väčšie škvrny).

Použitie MDF

\ t

Nábytok

\ t

Výrobky zo drevovláknitých dosiek so strednou hustotou sú skutočným nálezom pre každého, kto chce zariadiť svoj dom, kanceláriu alebo verejnú inštitúciu krásnym a kvalitným nábytkom za relatívne nízku cenu.

MDF sa spravidla používa pre varianty skriniek - skrine, náhlavné súpravy, regály, stoly, nočné stolíky, komody tohto materiálu vyzerajú veľmi moderne a dokonale plnia svoje funkcie.

Často je však základom pohoviek, kresiel, postelí. Pokryté laminátom alebo dyhou, s reliéfnymi vzormi alebo zaujímavo maľovanými, nábytok z MDF pomôže vytvoriť útulnú a príjemnú atmosféru kdekoľvek.

Výstavba a opravy

\ t

MDF dokonale zvláda úlohu univerzálnej náhrady dreva a usporiadania budov. Nosníky, priečky sú vyrobené z týchto dosiek, stropy sú opláštené, izolujú steny, vyrábajú soklové lišty, rohy, zárubne, dvere, schody, zábradlia a parapety.

Ale kde použiť tieto panely nestojí za to, je to na podlahe (sú pomerne mäkké a môžu byť deformované), rovnako ako v exteriéri a v miestnostiach s veľmi vysokou vlhkosťou.

Rezanie akéhokoľvek tvaru alebo rezanie vzoru z MDF nie je ťažké ani pre tých, ktorí nikdy nepracovali s drevom a nemajú špeciálne stroje. Toto povolanie je trochu podobné spracovaniu sadrokartónu.

Pri manipulácii s MDF je vhodné pripomenúť, že neumožňuje viacnásobné použitie skrutiek a klincov. Ak potrebujete urobiť podobný držiak, najprv vyvŕtajte otvory v materiáli a potom spojte prvky skrutkami a maticami.