Malý kuchynský dizajn (+75 fotografií)

Malé kuchyne - spoločný problém sovietskych bytov. Platí však pre všetky typy rozpočtového bývania, a to aj v európskych krajinách av Spojených štátoch. Ale sám o sebe, prítomnosť jednotlivých varenie a stravovanie je už dosť málo, a byť v takejto kuchyni bolo príjemné, stačí správne usporiadať interiér. Prečítajte si, ako to urobiť v článku!

Časté chyby v dizajne malej kuchyne

Predpokladá sa, že na ploche 5-6 m2 M. absolútne nič nezmestí a pohodlie takejto kuchyne necháva veľa na želanie. To vedie k množstvu chýb.

Prvým dôvodom pre blízkosť je príliš veľký nábytok a spotrebiče, ktoré zaberajú veľa miesta a nezapadajú do architektúry miestnosti.

Pocit zmätku vzniká aj vďaka veľkému množstvu farieb a textúr, keď sú riady alebo nádoby na potraviny uložené na otvorených policiach. Farebný nesúlad medzi stenami, stropom a súpravou tiež porušuje harmóniu priestoru.

Nepridávajte pohodlie a nechávajte vidieť potrubné vodovody a plynovody, a vzhľadom na nedostatok výfukových plynov a normálnu ventiláciu neovplyvňuje len zdravie hostesky, ale aj čistotu povrchov varnej zóny.

Výber správneho rozloženia

Komfort kuchyne je vo veľkej miere závislý od umiestnenia náhlavnej súpravy a tzv. „Trojuholníka“ - chladničky, sporáka a umývadla. Trojuholníková geometria bola vynájdená presne pre malé priestory s cieľom zjednodušiťproces varenia, aby bol ergonomickejší.

Hlavné body činnosti by sa mali vzťahovať na rohy obrázku, medzi ktorými sa hosteska môže voľne pohybovať. Rovnaké usporiadanie je určené dĺžkou stien, umiestnením dverí, okien a komunikácií. V uzavretých uzavretých priestoroch je najlepšie použiť konštrukcie pripomínajúce tvar písmen P a G. Pre otvorené štúdiá môže byť vhodný lineárny, kruhový alebo ostrovný variant. A ak máte kuchyňu typu koridoru (napríklad kontrolný bod), potom je najlepšie použiť paralelné usporiadanie.

Usporiadanie štvorcovej malej kuchyne

Pre kuchyne, v ktorých majú všetky steny rovnakú dĺžku, je ideálny dizajn v tvare písmena U. V tomto prípade bude jeden z rohov pracovného trojuholníka rovný Sedadlo by malo byť ponechané na umývanie a sporák a chladnička by mali byť umiestnené symetricky, bližšie k stredu prázdnych stien. To umožní rýchly prístup k trom hlavným predmetom.

Ak chcete ponechať voľný kútik pre jedálenský kút, môžete vybrať rozloženie v tvare písmena L. V tomto prípade je umývadlo inštalované v rohu a zvyšok - na opačných stranách.

Usporiadanie úzkej (obdĺžnikovej) kuchyne

Ak je kuchyňa úzka, potom pre ňu najlepšou voľbou by bolo lineárne alebo paralelné umiestnenie. V prvej verzii je súprava spolu s pracovnými plochami umiestnená pozdĺž jednej dlhej steny, v druhej je na jednej strane lepšie umiestniť umývadlo a sporák a na opačnej strane chladničku a skriňu svýrobky.

Usporiadanie malej kuchyne nepravidelného tvaru

\ t

Otvorená kuchyňa, typická pre štúdiové apartmány, umožňuje použitie akéhokoľvek vhodného systému plánovania. Napríklad, ak je varná zóna oddelená od obývacej izby protizahrádkou so vstavanou varnou doskou a umývadlom, vypne sa typ ostrova; ak má táto priehradka tvar polkruhu - oválu.

Zaujímavé možnosti dizajnu môžu byť urobené, ak sú v architektúre miestnosti výklenky, priehlbiny alebo výčnelky. K tomu potrebujete nábytok vyrobený podľa individuálneho náčrtu.

Interiérový štýl

Dodržiavanie geometrie a farieb jedného z nižšie uvedených štýlov umožňuje, aby bol kuchynský interiér čo najkrajší a najfunkčnejší.

Malá kuchyňa v štýle Provence

\ t

Charakteristickými znakmi štýlu Provence sú pastelové odtiene, elegantné kvetinové ozdoby a vintage smaltovaný nábytok. Všeobecne platí, že tento dizajn zanecháva dojem jemnosti a ľahkosti.

Malá kuchyňa v modernom štýle

Inovatívne materiály, multitaskingové zariadenia, zrkadlové povrchy a čisté čiary určite dodajú chýbajúcemu objemu do malej kuchyne a tiež proces varenia nielen rýchlo, ale aj príjemne. Toto je univerzálne riešenie pre ľudí, ktorí žijú v rytme 21. storočia.

Malá podkrovná kuchyňa

Prvky podkrovia sú tehlové steny bez povrchovej úpravy, \ totvorená komunikácia, hrubý nábytok a veľa priestoru. Kuchyňa, zariadená v tomto štýle, osloví kreatívnych jednotlivcov, ktorí milujú slobodu.

Kuchyňa pre malú krajinu

Rustikálny štýl pripomína letnú dovolenku, prázdniny a letné domy. Má veľa prírodných materiálov - použitý nábytok z poľa, dlažba pod kameňom, drevená podlaha. Rúra môže byť štylizovaná v duchu skutočných kachlí na drevo a kapota by mala byť uzavretá simuláciou komína.

Malá vyspelá kuchyňa

High-tech dizajn kuchyne zahŕňa prevažne hladké povrchy, množstvo pochrómovaných prvkov, zrkadlové vložky a tónované sklo. Farbám dominuje lesklá biela a sivá, možné sú aj škvrny čiernej alebo modrej.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Móda Severnej Európy sa objavila spolu s obchodmi v Ikea. Škandinávsky štýl je skvelý pre malé izby - to všetko vďaka jasným zimným farbám v kombinácii s prírodnými textúrami žuly a bieleného dreva.

Malá kuchynka v klasickom štýle

Symetrické línie, mäkká žiara a teplé odtiene so zlatými akcentmi urobia z kuchyne v klasickom štýle príklad skutočnej harmónie. Takéto prostredie by bolo celkom vhodné v malom priestore, vizuálne zväčšiť a skrášliť.

Malá kuchyňa v minimálnom štýle

Mottominimalizmus - čím jemnejšie, tým lepšie. Hladké povrchy kuchynského nábytku a spotrebičov sa spájajú so zvyškom cieľa. Žiadne jasné detaily, dekor alebo otvorené police - len dokonalá čistota a správne línie.

Farebné riešenia pre malú kuchyňu

Každý odtieň nesie určité informácie, ktoré osoba podvedome vníma. Napríklad biele a pastelové farby pripomínajú jasné slnečné dni; nasýtené - priťahujú pozornosť; tmavé - ako by skrývali obrysy objektov v tme. Po dôkladnom preskúmaní spektra odborníci odvodili určité pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať pri navrhovaní malých miestností. Hlavnými z nich je použitie hlavne svetlej palety a súčasne použitie najviac 3 farieb.

Biela kuchyňa

Úplne biela kuchyňa bude vždy vyzerať čistá a uprataná. Ak chcete, aby bol v domácom štýle, môžete pridať drevené textúry a sivé doplnky vám uľahčia proces čistenia.

Šedá kuchyňa

Neutrálny odtieň kameňov a ocele je ideálnym riešením pre nenápadný dizajn malej kuchyne. Je ľahké vyzdvihnúť akékoľvek moderné vybavenie. Ak je to žiaduce, sivá farba sa úspešne zriedi viac nasýtenými škvrnami palety dúhy.

Béžová kuchyňa

Mnoho ľudí miluje cappuccino odtieň pre jeho praktickosť. Je pomerne mäkká a teplá farba, na ktorej sú škvrny takmer nepostrehnuteľné. V béžovom prostredí dobrevyzerajú biele a hnedé prvky.

Žltá kuchyňa

Malá kuchyňa v žltých tónoch má každú šancu stať sa najobľúbenejším miestom v dome. Mierne svetlá, táto farba vytvára dobrú náladu a zahrieva sa aj pri zamračených dňoch. Žltá kombinuje dokonale biele, svetlosivé, zelené a najviac pastelové farby.

Zelená kuchyňa

Veselé odtiene jarného lístia vytvoria v kuchyni útulnú a pokojnú atmosféru. Zelenú farbu dokonale dopĺňajú hnedé a sivé a najmä vzor prírodného dreva.

Zdobenie kuchynky

Úlohu dekorácie v interiéri kuchyne je ťažké preceňovať. Kvalita materiálov určuje, aká odolná bude oprava a ich vzhľad priamo ovplyvňuje estetiku a pohodlie miestnosti.

Paul

Vzhľadom na intenzitu prevádzky by podlaha v zóne varenia mala byť taká trvanlivá, odolná voči vlhkosti, ľahko sa čistí a pokiaľ možno nie klzká. Najlepšie je, ak tieto kritériá spĺňa linoleum, porcelánová kamenina, keramická dlažba, ako aj samonivelačná podlaha na báze polymérnych živíc.

Aby nedošlo k „rozbitiu už tak úzkeho priestoru na ešte menšie úseky“, mal by byť povlak jednotný a prvky by mali byť veľké a lesklé.

Steny

Ak chcete dokončiť steny v malej kuchynke, môžete použiť náter vlhkosťou odolných kompozícií (latex a akrylvody disperzie farby s prídavkom látok proti plesni, sklolaminát, umývateľné vinylové tapety, plastové panely.

Je žiaduce chrániť priestor nad umývadlom, varnou doskou a pultom keramickým povlakom (dlažba, hladký umelý kameň) alebo temperovaným tónovaným sklom.

Strop

Najlepší spôsob, ako navrhnúť strop v malej kuchyni, je ľahká strečová fólia alebo jednoduché sfarbenie. Na vyrovnanie povrchu, ako aj na zabránenie vzniku mikrotrhlín na omietke pomôže sklolaminát.

Použitie sadrokartónových dosiek (aj tých, ktoré sú najviac odolné voči vlhkosti) a plastových panelov so závesom je nežiaduce - tým sa zníži výška miestnosti.

Textílie

Záclony v kuchyni by sa mali používať šetrne, pretože nie sú len rýchlo kontaminované, absorbujú pachy, ale sú tiež považované za nebezpečné pre požiar. Ak je okno orientované na južnú stranu, krátkym priesvitným závesom (tylu) alebo úzkym pásom hustého materiálu, zaveseného podľa princípu priezoru, sa pomôže chrániť pred jasnými lúčmi.

Dostatočne všestranné možnosti pre malú kuchyňu sú žalúzie a výrobky z valcovaného bambusu. Ďalším praktickým riešením sú akordeonové skladacie rímske rolety.

Namiesto ťažko opracovateľných prírodných tkanín je lepšie uprednostniť syntetické textílie (polyester, nylon, polyester) s impregnáciou odolnou voči vode a ohňu.

Nábytok do malej kuchyne

Výber nábytku pre vašemalá kuchynka, mali by ste venovať pozornosť nielen estetike dizajnu, ale aj kvalite stavby, ergonómii a typu použitých materiálov. To všetko následne ovplyvní nielen funkčnosť, ale aj zdravie obyvateľov domu. Rozmery musia byť prispôsobené normám miestnosti a pracovné plochy by mali byť výškovo zvýšené na úroveň vhodnú pre hostesku.

Kuchynská súprava

Ako najobtiažnejší a najzreteľnejší prvok náhlavnej súpravy má obrovský vplyv na interiér ako celok. V malej kuchynke musí byť upravená, s uzavretými policami, bez výrazných reliéfov a trhlín. Obyčajné fasády bez rúčok vytvoria dojem, že to nie je vôbec nábytok, ale len stena, čím sa uľahčí návrh miestnosti. Za dverami je žiaduce skryť kapotu, rúry alebo rozmerové zariadenie.

Jednoduchý dizajn kuchynskej súpravy možno diverzifikovať pomocou zaujímavej zástery, napríklad umiestnením úzkych fotografických tapiet s panoramatickým výhľadom za sklom alebo vytvorením farebnej mozaiky pixelových dlaždíc. Byť vo výklenku, táto oblasť nebude zrejmá, ale dá pracovnému priestoru svoju vlastnú chuť.

Stravovanie

Veľa šťastia, ak má kuchyňa dostatok priestoru pre plnohodnotný jedálenský kút. Bohužiaľ, ale malé izby sa nemôžu pochváliť takýmto dodatkom. V tomto prípade musíte hľadať alternatívu!

Úzkopásmový počítadlo s vysokoustoličky, skladacie a skladacie vzory. Úlohu jedálenského stola môže splniť aj parapet, ak ho zdvihnete pomocou kovových konzol do požadovanej výšky.

Vybavenie kútika pre rodinné jedlá je možné aj na vykurovanej lodžii alebo v zálivovej dutine.

Skladovacie systémy

Vstavané zásuvky, posuvné police, háčiky a magnety na dverách, otočné rohové karusely - to všetko vám umožní pohodlne umiestniť všetky kuchynské potreby.

Nádoby, šálky, taniere a príbory je lepšie umiestniť bližšie k umývadlu; Panvice, podnosy a formy, ktoré sa majú schovávať v blízkosti rúry, a sypkých produktov, je žiaduce skladovať v suchých horných skrinkách.

Pre najkrajšie predmety si môžete vybrať jednu alebo dve sekcie, ktoré sú pokryté priehľadnými priečkami - veci, ktoré zostali na otvorených policiach, rýchlo padnú s prachom, kondenzáciou a kvapkami tuku, ktoré sa na nich usadí.

Nápady na umiestnenie chladničky

Aby chladnička nezabrala veľa miesta vo vašej malej kuchyni, stojí za to vyzdvihnúť vysoký úzky model s plochými dverami. Jeho snehobiely povrch dokonale zapadá do rovnakej nábytkovej steny a je pochrómovaný alebo má farbu leštenej ocele - dokonale dopĺňa interiér v štýle high-tech, ktorý je spoločný s inými veľkými spotrebičmi.

Kompaktná vstavaná kamera je vhodná aj pre malé priestory. Dá sa umiestniť pod stolovú dosku alebo zdvihnúť do pohodlnej výšky a ukryť za kuchynskou fasádou.Headset.

Správne osvetlenie v kuchyni

\ t

Dokonca aj v malej varnej zóne je vhodnejšie použiť mnoho svetelných zdrojov. Na tento účel sa najlepšie hodia diódy bodových dier - spotrebujú málo elektrickej energie, vydržia dlhú dobu a vydržia vysokú vlhkosť. Vzhľadom k malému výkonu a požiarnej bezpečnosti je možné do náhlavnej súpravy namontovať LED-lampy (hlavná vec je spoľahlivá izolácia vedenia).

Závesné lustre v malej kuchynke môžu narúšať, ale ak sa ich rozhodnete použiť, napríklad nad jedálenským kútom, je lepšie zostať v tých najjednoduchších stropných svietidlách, ktoré potom ľahko odstránia prach. V strede miestnosti je vhodné zavesiť stropné svietidlo s hladkým povrchom.

Združenie s inými priestormi

Rozšírenie malej kuchyne na úkor susedných izieb je skvelý spôsob, ako efektívne využiť každý centimeter voľného miesta. Plne alebo čiastočne odstrániť vnútornú priečku, môže byť stiesnená miestnosť ľahko premeniť v krásne a moderné štúdio.

Kombinácia malej kuchyne s obývacou izbou

Ak stena medzi kuchyňou a obývacou izbou nie je uložená, mala by byť odstránená. Takto získate veľmi pohodlnú varnú zónu. Je dôležité nainštalovať výkonnú kapotu, aby sa zápach a para z kachlí nerozšírili po celom dome.

Vizuálne zónovaniu miestnosti bude pomáhať vysoký barový pult, ktorý môže byť súčasne použitý ako stôl a pracovnýdosky.

Kombinácia malej kuchyne s balkónom alebo lodžiou

Malá kuchyňa s prístupom na lodžiu je skutočným úspechom, pretože má najmenej 2 m2. priestor na zálohovanie. Zostáva len vyhodiť staré veci odtiaľ, rozobrať spodnú priehradku, odstrániť sklo a izolovať stranu smerujúcu do ulice - a dostanete ďalšie voľné miesto pre jedálenský kút, dokonca aj pre skrinky alebo chladničku.

Dizajn malej kuchyne - foto

Náš výber fotografií vám pomôže inšpirovať sa novými nápadmi na transformáciu vašej malej kuchyne. Tu sú najzaujímavejšie možnosti dizajnu, inovatívne riešenia a užitočné zistenia. Šťastné prezeranie!

Video: Malá kuchyňa - interiérové ​​nápady