Lobelia (75 fotografií): typy a starostlivosť

Modré, modré, biele oblaky krásnych kríkov dokážu ozdobiť akúkoľvek kvetinovú záhradu, balkón alebo lodžiu svojou sviežou farbou. Zrieďte vlny tohto jemného koberca a vytvorte tak jedinečnú kombináciu, ktorá umožní červené a ružové kaskády. To je presne to, čo sa lobelia môže objaviť v celej svojej kráse s náležitou starostlivosťou a údržbou. Rastlina dostala svoje meno podľa mena známeho botanika z Holandska, riaditeľa kráľovskej botanickej záhrady Mattis de Lobel. Kríky v prírode rastú takmer vo všetkých častiach sveta, ale rastú masívnejšie v subtropickom a miernom podnebí. Ak chcete pestovať takú krásu doma alebo na mieste, musíte vedieť, ako si vybrať odrodu a ako sa o ňu správne starať.

Hlavné typy lobeliek

\ t

V prírode existuje viac ako 300 druhov tejto krásnej kvetiny a mnohých odrôd. Približne 20 druhov sa pestuje v kultúre, medzi ktorými sa rozšíril oveľa menší počet. Ale to je celkom dosť vytvoriť krásne svieže kvetinové aranžmá v záhradách, záhony, lodžie, a visí domáce kvetináče.

Počiatočná klasifikácia je založená na rozdelení kultúry na ročné a viacročné. Tá je oveľa menej bežná, pretože je nižšia ako jej estetické ukazovatele. Milovníci tohto typu sú však k dispozícii.

Ročná Lobelia

V našich klimatických podmienkach dominuje ročný ročný Lobelia erinus, ktorý má druhé meno, ejechnid. totokultúra s tenkými stopkami umožňuje mnoho výhonkov, ktoré ju v dospelosti premenia na listovú guľu s množstvom kvetov. Sú pomerne malé, nie viac ako 2 cm, ale rastú vo veľkých množstvách. Jeden ker môže pozostávať zo sto kvetov modrej, bielej, fialovej alebo fialovej.

Zástupcovia lobelie erinus sú zase rozdelení do dvoch skupín:

1. Kríky sú vynikajúcou voľbou na vytvorenie okrajov kvetov. Ich vetvy rastú smerom nahor, vytvárajú svieže kríky rôznych tvarov: kompaktné, šíriace sa, trpasličí (asi 10 cm vysoké), vzpriamené. Táto skupina zahŕňa také odrody ako: "Crystal Palace", predstavujúci hustý krík s fialovo-modrými kvetmi, "cisár Willy", ktorý má tvar mraku s jasne modrými kvetmi, "Miss Clibran", tvoriaci kvitnúcu guľu do priemeru 30 cm , "Biely palác" - malý krík až 12 cm s bielymi kvetmi, atď.

2. Ampelnye - skvelá voľba pre pestovanie v závesných košov, hrncov na území balkónov a lodžií. Zástupcovia tejto skupiny pestujú konáre do 35 cm, ktoré visia dole, čím vytvárajú luxusné kaskádové vodopády. Táto skupina zahŕňa nasledujúce, najbežnejšie odrody: "Sapphire" s výhonky až 35 cm a jasne modré kvety s bielymi škvrnami, "Blue Fountain" s bledomodrými kvetmi s bielym okom, "Red Cascade" s rôznymi dlhými výhonkami škvrny fialovo-karmínová farba.

Trvalka Lobelia

Tento druhlobelia sa môže pochváliť schopnosťou odolať silným mrazom aj bez prístrešia a nenáročnosti na životné prostredie. Jediná vec, ktorú naozaj potrebuje, je vysoká vlhkosť, preto sú vytrvalé odrody často vysadené v bažinatých oblastiach, pobrežných oblastiach rybníkov. Táto skupina zahŕňa dve hlavné, najbežnejšie, odrody - "kardinál" s jasne červenými kvetmi a "oheň", čo je vlastnosť, ktorá je vínová listy. Jeho kríky môžu dosiahnuť výšku 1,5 m.

Správna starostlivosť o lobeliu

Nie je ťažké starať sa o lobeliu, hlavná vec je postarať sa o dostatočnú vlhkosť pôdy, najmä v horúcom počasí, ako aj o potrebné množstvo užitočných látok, aby sa zabezpečilo pestré kvitnutie v záhrade alebo na balkóne.

Osvetlenie

\ t

Lobelia je dostatočne ľahká, ale mladé výhonky sa obávajú otvoreného slnečného svetla. Preto pri presadení do kvetináčov by mali byť umiestnené v blízkosti severných stien alebo v miestach s premenlivým tieňom, za priestorom tylu záclon. Nesmie dôjsť k nedostatku osvetlenia, takže mladé výhonky neoslabujú. Počas obdobia kvitnutia by malo byť osvetlenie obzvlášť bohaté.

Teplota

V zime bude optimálna teplota + 8 ... + 12C av letnom období - izbová teplota. Kvitnutie lobelie nastáva pri teplej teplote od + 21 ° C. V lete sa izbová rastlina bude cítiť lepšie vonku, ale nie pod rovnými čiarami.slnečné lúče av čiastočnom tieni.

Vlhkosť

Okrem zavlažovania sa plodiny môžu zavlažovať raz týždenne a najmä v suchých podmienkach každý deň po západe slnka. Všeobecne platí, že lobelia nepotrebuje špeciálne podmienky vlhkosti. To platí najmä pre viacročné druhy, pre ktoré je nevyhnutné zvýšiť ich množstvo.

Polievanie

Lobelia musí byť pravidelne a mierne napájaná. Je potrebné zabezpečiť, aby horná vrstva pôdy pred zalievaním bola tvrdá. Počas obdobia kvitnutia bude potrebných viac vody, pretože sucho prispeje k jeho zastaveniu. V skorých štádiách dozrievania sa semenáčiky zavlažujú výlučne z postrekovača, ale nie s kanva, pretože mladé výhonky sú stále veľmi krehké a môžu byť ovplyvnené prúdom vody.

Je lepšie, aby sa jantárová lobelia zavlažovala dvakrát denne. To platí aj pre viacročné odrody vyžadujúce obzvlášť vlhkú pôdu.

Hnojivá a obväzy

\ t

Je nevyhnutné hnojiť nadýchané kríky. Po prvý raz sa vrchný obväz vykonáva pol mesiaca po výsadbe vo forme organických hnojív. K tomu môžete použiť tinktúru žihľavy alebo mullein v pomere 1:10. Ďalšie takéto kŕmenie bude nasledovať počas obdobia kvitnutia a posledného - v septembri. Špeciálne plodiny vyžadujú plodiny, ktoré rastú v závesných kvetináčoch alebo kvetináčoch - sú hnojené raz týždenne. V tomto prípade to nebolí pridanie hydrogélu na udržanie optimálnej úrovne vlhkosti.

Škodcovia a choroby

Nie je možné povedať, že lobelia je veľmi náchylná na rôzne druhy chorôb, ale stále sa vyskytujú. Ich vzhľad je často spojený s nesprávnou starostlivosťou. Existujú tri hlavné ochorenia, a to:

1. "Čierna noha" - často poškodzuje rastlinu, ktorá je v štádiu sadenice. Prejavuje sa stmavnutím a rednutím radikálového krku, v dôsledku čoho rastlina zomiera. Ak chcete prekonať ochorenie liečbou s drogami "Provikur." Potom by mal byť posypaný pieskom, aby sa vytvorili nové korene;

2. Tracheomykotické vädnutie - príčinou je kontaminovaná pôda alebo semená. Pri chorom kríči sa vyskytuje stmavnutie ciev, vädnutie spodných listov s možnou následnou smrťou. V tomto prípade by sa mal závod odstrániť a otvor prekrytý kriedou alebo vápnom;

3. Sivá hniloba - vyskytuje sa v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Zvýšená vlhkosť v kombinácii s nízkou teplotou a nedostatkom svetla vedie k tvorbe plesní. Ochorenie sa prejavuje prachom rozkvitnutým kvetom a výskytom hnedých škvŕn na miestach porážky. Infikované oblasti musia byť odstránené a rastliny ošetrené fungicídom.

Lobelia môže byť ovplyvnená aj rôznymi škodcami. Mimoriadnou hrozbou sú strapce a slimáky. Svetlé škvrny na listoch sú znakom toho, že strapce tu „pracovali“. Súčasne sa zastaví kvitnutie puzdra a listy sa menia. V tomto prípade liečba pomôže liek "Fitoverm", "Tsvetolyuks." Stopy slimákov sú hlienom pokryté cesty a diery v listoch.Na ich odstránenie pestovatelia používajú strešnú krytinu. Je potrebné ju položiť vedľa kríka, a keď sa k nemu budú škůdci pohybovať pri hľadaní prenocovania, zbierajte ich. Mulčovanie bude prekážkou pre požitie slimákov na zariadení.

Ako replantovať Lobelia

Rastlina sa musí vysádzať každé tri roky, ak si vyžaduje obnovenú nasýtenú pôdu a zmenu podmienok. Tento proces prebieha v lete alebo na jar. Prirodzene, transplantovaný ker musí byť umiestnený vo vysoko úrodnej, piesočnatej pôde s prídavkom listov a zeminy.

Hĺbka otvorov na výsadbu je 20 - 30 cm a vzdialenosť medzi dierami je 15 - 20 cm.

Reprodukcia

\ t

Lobelia sa dá ľahko množiť osivom alebo odrezkami. Treba poznamenať, že sa šíri aj samosiatím, ale takéto výhonky sa vyvíjajú oveľa pomalšie a majú neskoré obdobia kvitnutia.

Reprodukcia lobelie so semenami

\ t

Semená osiva lobelia dodajú prvú farbu asi za štyri mesiace, takže doba kvitnutia sa dá ľahko odhadnúť. Ak by to malo byť na začiatku leta - semená sú zasiate vo februári, ale potom bude potrebné vybudovať ďalšie osvetlenie s halogénovými LED lampami.

Pred výsevom je lepšie zaobchádzať s hotovou sypkou pôdou s fungicídnym roztokom, aby sa rastliny chránili pred možnými chorobami. Vyberte si malé malé nádoby. Potrebná vrstva pôdytop mierne kondenzuje. Semená plodiny sú veľmi malé, ako peľ, takže sú buď prenesené do pôdy na zvlhčenom hrote zápalky (špáradlá), alebo jednoducho rozptýlené na zemi. Na stimuláciu rastu ich môžete naliať špeciálnym riešením "Zircon". Kapacita s výsadbou musí byť pokrytá fóliou (sklo) a uchovávaná na teplom mieste pri teplote + 18 ... + 20 ° C.

Po niekoľkých týždňoch sa objavia prvé výhonky - potom sa odstráni ochranný povlak. Použité závlahové zavlažovanie alebo zavlažovanie. Picks produkujú po vzhľadu plnohodnotných listov, výsadbu rastlín v niekoľkých kusoch v jednom hrnci. Sadenice by mali byť na jasnom a chladnom mieste pri teplote najviac 18 ° C.

Reprodukcia lobelie odrezkami

Na začiatku jari lobelia začína aktívne pestovať čerstvé výhonky, z ktorých sa potom odrezávajú odrezky. Počas tohto obdobia je potrebné do pôdy pridávať čerstvú zmes a mierne odtrhnúť vetvy od seba, aby sa urýchlil vzhľad koreňov v spodnej časti stonky. Pripravené stonky sa opatrne narezávajú a presádzajú do samostatných nádob. Niekedy sa jednoducho položia na zem a zastrčia. Zakorenené odrezky možno bezpečne presadiť do otvoreného terénu.

Lobelia - fotografia

Mnohé fotografie, ktoré sa dajú nájsť ďalej, budú demonštrovať celý vzostup farieb kvetov lobelie, schopnosť vytvárať s pomocou najkrajšie zákutia vašej záhrady. Vyzerá to skvele pri zdobení lodžií a balkónov, ktoré si môžete tiež zabezpečiťčítanie fotogalérie. Šťastné prezeranie!