Lezecké izbové rastliny (75+ fotografií)

Prostriedky zo živých horolezcov sa čoraz viac nachádzajú v usporiadaní obytných priestorov, čo je plne odôvodnené ich dekoratívnymi vlastnosťami a schopnosťou dokonale očistiť vzduch, prispieť trochu pohodlia a tiež sa zúčastniť na územnom zonovaní. Phyto-steny a podpery s viničom môžu označovať rekreačnú oblasť v obývacej izbe, rozlišovať medzi jedálenským a kuchynským priestorom, ako aj zdobiť prázdne steny. Rôzne lezenie viniča je skvelé - môžu byť malé a gigantické, kvitnúce jasné farby alebo majú ohromujúci dekoratívne zeleň. Pozrime sa, aké druhy lezeckých izbových rastlín sú najobľúbenejšie a ako sa o ne starať v našom článku.

Základné typy a starostlivosť

\ t

Z celej škály obyvateľov lezeckej zelene je niekoľko hlavných skupín s vlastnými vlastnosťami. Zástupcovia niektorých skupín majú vynikajúce okrasné listy, iní - krásne kvitnutie. Tam sú tiež rastliny, ktoré sa nelíšia v špeciálnych požiadaviek na starostlivosť, ale tam sú viac náročných tých, nad ktorými budete musieť potiť trochu. Ktorý z nich si vybrať pre interiérové ​​úpravy je na majiteľoch, zvážime najobľúbenejšie typy lezeckých izbových rastlín rôznych kategórií a pravidlá starostlivosti o ne.

Ozdobné drobnoplodé

Zástupcovia tejto skupiny sa vyznačujú vynikajúcimi estetickými vlastnosťami listov s jasnými farbami a tvarom. Paleta márôznych odtieňov, od bohatej zelenej až mierne fialovej. V tomto prípade existujú druhy s farebným "oblečením" alebo monofónnym. Tvary listov môžu byť vyrezávané, špičaté, oválne. Medzi najbežnejšie rastliny tejto skupiny patria:

Cissusje príbuzný vinič, ktorý má jasne zelené listy s striebristými vtrúseninami. Niekedy je list dosky z morskej strany maľoval ružová. Táto húževnatá rastlina je schopná pevne sa držať svojich dlhých výhonkov a opletenia. Starostlivosť o cissus nie je ťažká - stačí zabezpečiť dlhú dodávku jasného, ​​ale rozptýleného svetla a pravidelného postreku v horúcom počasí.

Sanitárny priestorje jedinečný exemplár, ktorý môže rásť v akomkoľvek domácom prostredí, a to ako pri samotnom okne, tak aj vo vnútri miestnosti. Jeho pôvodné listy v tvare srdca sú natreté nasýteným zeleným tónom, zriedeným svetlými škvrnami. Rastlina rastie pomerne rýchlo, ale aby sa výhonky viac svieži, musí byť kvetina pravidelne štipka. Tiež nezabudnite na hnojivá a vytvorenie chladných podmienok v zime.

Ivyje vynikajúcim záhradníkom okien a rôznych podpier s ozdobnými listami neobvyklej formy oslnivej alebo monofónnej farby. Výsledkom starostlivej práce chovateľov sú poddruhy s krásnymi lesklými listami špicatých alebo hviezdovitých foriem. Ivy je úplne nenáročná -potrebuje kvalitné zavlažovanie počas rastu, ako aj pravidelné kŕmenie v jarnej a letnej sezóne (raz za dva týždne).

Dekoratívne a listnaté

\ t

Do tejto skupiny patria rastliny s veľkými listovými doskami, ktoré poskytujú osobitnú výnimočnosť. Pre interiérový fyto-dizajn sa takéto kultúry často používajú ako:

Monstera- má ohromujúce lesklé platne tmavozelených listov s výraznými rezmi, ktoré zasahujú do centrálnej žily. Schopnosť lianas vyvinúť až tri metre dĺžky je spôsobená prítomnosťou koreňov vzduchu, vďaka čomu stúpa na podporu. Treba poznamenať, že potrubie obalené machom sa stane najlepším základom pre balenie viniča. Monstera preferuje byť v neustále osvetlených priestoroch, ale bojí sa spálenia slnkom.

Syngonium- má veľké množstvo odrôd, môže sa pochváliť svojím zeleným, bielym alebo pestrým lístím. Maximálna výška rastliny je 1,5 m. Listy mladej vzorky sú lancety, ale časom sa stávajú širokými lopatkami. Keď sa staráte o rastlinu, je potrebné poskytnúť mu pravidelné zavlažovanie a umiestniť ho na osvetlenú plochu. Postrekovanie je tiež vhodné na zabránenie vysychania lístia.

Lezenie Philodendronje nádherným lianskym záhradníkom v miestnosti, ktorého listy môžu byť dlhé viac ako desať centimetrov. Rastlina má rafinované stonky, na ktorých sú listy zasadené striedavo. Poskytnúťokázalosť, musíte štípať vrcholy a vetvy, aby sa upevnili na nosnú konštrukciu. Zvyšok starostlivosti je redukovaný na pravidelné zavlažovanie (aby pôda vždy zostala mokrá) a zabezpečila pokrytie miesta bydliska.

Kučeravé izbové rastliny, ktoré kvitnú

\ t

Schopnosť sekavcov ohromiť nielen veľkolepými listami, ale aj farbami púčikov ich robí obzvlášť obľúbenými pre fyto-design. Rastliny sú široko používané na dekoráciu parapetov, rôznych políc a čo nie. Najlepšie v interiéri sú také názory ako:

Stephanotisje pomerne veľký druh lianas, dospelý exemplár dosahuje 5 m. Druhým názvom rastliny je „Madagaskarský jazmín“. To je zamietnuté kvety koruny zhromaždené strapce v kvetenstvách. Ich farba je veľmi rôznorodá: od bielej a smotanovej až po svetlo lila. Stephanotis rýchlo rastie a hojne sa rozvetvuje, takže potrebuje prideliť priestranné miesto s dobrým osvetlením. V zime bude potrebná ďalšia svetelná expozícia, pretože rastlina potrebuje dlhý svetelný deň.

Diplomaticje stálezelená tropická krása, ktorá láka svojou bohatosťou zeleného krytu a krásnymi kvetmi rôznorodej palety. Otvorené púčiky s priemerom väčším ako 10 cm žijú približne dva týždne a vyžarujú mäkkú arómu. Kultúra sa vyvíja lepšie v podmienkach otvoreného priestoru - v teplých letných dňoch je lepšie vziať ju na čerstvý vzduch.

Hoyaje pomerne dimenzionálna kultúra,so stredným názvom "brečtanový vosk". K špeciálnym funkciám patria originálne listy a stelátové kvety. Hoya môže rásť až tri metre a kvitnúť niekoľko mesiacov. Aby sa zachovala pružnosť a jasnosť listov, je potrebné umiestniť ju bližšie k východnej alebo západnej strane, aby sa pravidelne zavlažovala, zatiaľ čo rastlina rastie. Keď sa puky otvoria, neodporúča sa premiestňovať hrniec - môže zastaviť proces kvitnutia. Ako krmivo sa používajú zlúčeniny obsahujúce fosfor.

Ipomoea tricolor- tento druh sa môže pestovať nielen ako trvalka, ale aj ako ročný záhradník. Vyznačuje sa bujnou zelenou korunou s mnohými listami, ale hlavnou výhodou sú krásne kvety modrej palety. Pri odchode by pôda nemala vyschnúť a byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Tradescantiasa považuje za najbežnejšiu výzdobu interiérov, pretože ju možno nájsť takmer v každej domácnosti. Vyniká ostro pre svoje mierne dospievajúce listy s striebristým odtieňom. Počas kvitnutia, rastlina je zdobená malými bielymi púčikmi, ktoré, bohužiaľ, sú krátkodobé. Tradescantia miluje hojné zalievanie, ale netoleruje nadmerné zvlhčovanie pôdy, rastie v osvetlených oblastiach.

Obzvlášť náročné miestnosti tečie

Medzi rozmanitosťou bičujúcich predstaviteľov flóry sú nádherné exempláre, ale skôrrozmarná. S cieľom vychutnať si nádhernú sviežu zeleň a svetlé farby kvitnutia, ich majitelia musia dať veľa úsilia do príjemného prostredia. Medzi najnáročnejšie patria tieto typy:

Ampelnaya begonia- je správne uznaná ako najatraktívnejšia horolezecká rastlina s jemnými listami, s rôznymi púčikmi. Doba kvitnutia je pomerne dlhá - od jari do polovice jesene. Kultúra vyžaduje jasné slnečné svetlo ráno a po 15 hodinách. V poludňajšom teple je potrebné stmavnúť, aby listy nedostali spálenie slnkom. Ampella begonia uprednostňuje vysokú vlhkosť, ale nadmerné zahusťovanie pôdy nie je prijateľné. Berie sprej dobre, a pred začatím kvitnutia, môžete zariadiť teplú sprchu pre ňu. Na začiatku rastu musia byť rastliny kŕmené hnojivami s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Tiež raz alebo dvakrát do roka si môžete pripraviť organické doplnky;

Passiflora- ihličnatá rastlina má vo svojej štruktúre pôvodné kvety, vďaka ktorým získala druhé meno "Cavalier Star". Doba kvitnutia začína v júli a trvá do októbra, sprevádzaná príjemnou vôňou. Doma je najlepšie umiestniť zariadenie na južné parapety, aby poskytlo dobré osvetlenie. Kultúra nie je tolerantná, takže počas letných dní musí byť prestavaná na čerstvý vzduch (balkón, terasa). Stojí za zmienku, že mučenka nievníma teplo, je kontraindikovaný pre teplotu vzduchu nad + 30 ° C v lete av zime - nad + 15 ° C. Denné spreje a sprchy každý týždeň pomáhajú vyrovnať sa so suchým prostredím. Každoročne sa rastlina prerezáva, aby stimulovala intenzívny rast a vetvenie.

Okrem vyššie uvedených skutočností možno kategóriu obzvlášť náročných kvitnúcich viníc pripisovaťBougainvillea, Clerodendrona ďalším, pričom všetky majú vynikajúce estetické ukazovatele, ktoré možno dosiahnuť s náležitou starostlivosťou. Tieto rastliny milujú mierne teploty, vlhký vzduch, rozptýlené svetlo, a absolútne nemôže tolerovať sucho a agresívne slnečné svetlo.

Tvárnenie domácich lezcov

\ t

Jedným z dôležitých bodov pre údržbu vnútorných viníc je ich správne vytvorenie a umiestnenie. Hoci väčšina zariadení je schopná samostatne opletať sa v blízkosti podpier, rušenie tohto procesu nezabráni osobe zasahovať. Aby bolo možné získať dlhú centrálnu vetvu, je potrebné, ako to rastie, otočiť ju okolo kruhového stĺpca a opraviť. Lianu je možné chmýriť ​​tak, že sa stáva oveľa väčšou, je možné pomocou štipky vetiev v oblasti apikálnej streľby - potom vzniknú nové laterálne procesy.

Kučeravé izbové rastliny - foto

\ t

Lezecké rastliny pre domácnosť sú vynikajúcim materiálom na vytvorenie nielen jednotlivých fyto-kompozícií, ale aj luxusných vertikálnych fyto-stien, ktorých dizajnnedávno sa stala veľmi populárnou. Stojí za povšimnutie, že pri zostavovaní viacvrstvových kompozícií sa môžu podieľať tak ampelous rastliny s padajúcimi stonkami a rôzne vinice, ktoré sa navzájom prelínajú a prepletajú, najmä preto, že všetky majú spravidla rovnaké požiadavky na mikroklímu. Viac o odrodách lezeckých rastlín a ich umiestnení v interiéri fyto-dizajnu nájdete v našej galérii. Šťastné prezeranie!