Levanduľa (90 fotografií): typy a starostlivosť

Levanduľa je jednou z najobľúbenejších rastlín pestovateľov kvetov. Jej chlpaté kríky, oslňujúce rôznorodou paletou farieb, môžu premeniť akúkoľvek miestnu oblasť, ako aj ozdobiť interiérový dizajn. Okrem toho, že kultúra je ideálna pre záhradnícke záhrady, stojí za zmienku aj jej ďalšie kvality. Viac ako tisíc rokov bola rastlina považovaná za liek na rôzne ochorenia. Vzhľadom k bohatstvu chuti sa levanduľa široko používa pri výrobe parfumov, ako aj pri výrobe šampónov, mydiel, krémov a iných prostriedkov.

Hlavné typy

\ t

Veda dnes pozná asi 47 druhov tejto krásnej voňavej rastliny, ktorá rastie v jej pôvodnom stave v severovýchodnej Afrike, Indii a južnej Európe. Pestovanie pestovaných odrôd a odrôd levandule šíri po celom svete. Obzvlášť populárne sú štyri typy: angličtina, francúzština, hybrid a výbava.

Anglická levanduľa

Tento druh má úzke letáky a podlhovasté kvetenstvo kvetov, preto je druhé meno „úzkoprsé“. Rastlina dobre znáša nízke teploty a môže pokojne zimovať bez potreby kopania. Prvýkrát sa o nej objavujú v knihách o medicíne storočia XIII, ktorá opisuje vynikajúci liečivý účinok levanduľového éterického oleja.

Kultúra sa po stáročia pestovala na územiach kláštorov a kniežatstiev ako liečivá. Okrem toho má skôr vynikajúcu arómu,preto sa v našej dobe široko používa v parfumérii na výrobu drahých parfumov, kolín a mydiel. Kvitnúce jemné modré alebo fialové puky začína v júli a trvá do začiatku jesene. Populárne odrody: "Munsted", "Alba", "Dolphin" a tak ďalej.

Francúzska levanduľa

Na rozdiel od predchádzajúcich druhov je francúzska levanduľa rozmarnejšia a náročnejšia na starostlivosť. Podľa vonkajších znakov je hlavným rozdielom širšie listy, ktoré dávajú kultúre názov "broadleaf". Najčastejšie sa používa na pestovanie v kvetináčoch, pretože mierne mrazy môžu ľahko zničiť kultúru. Aj v stredoveku sa tento druh pestoval na južných územiach Francúzska s cieľom získať éterické oleje, ktoré sa neskôr používali v medicíne a voňavkárstve.

Kvety rastliny majú bohatú paletu - od bielej, ružovej až fialovej a vínovej farby. Kvitnutie začína oveľa skôr ako iné druhy, okolo polovice jari, a trvá do júla. S náležitou starostlivosťou môžu puky na konci leta kvitnúť. Populárne odrody: Tiara, Rocky Road, Helmsdale.

Hybridná levanduľa

Druhým názvom druhu je holandčina. Levanduľa sa pestuje v priemyselnom meradle. Má pomerne impozantnú veľkosť, ktorá niekedy môže dosiahnuť dva metre na výšku. Kvitnutie začína v júli, s radom odtieňov púčikov úplne rôznorodých v rôznych odrôd. Napríklad levanduľa "Richard Gray" má tmavo fialovú farbupúčiky, „Grosso“ - fialová a „Alba“ - biela.

Ozubená levanduľa

Rastlina tohto druhu vôbec neznáša pokles teploty, a preto sa môže pestovať len v teplom podnebí. Táto dekoratívna odroda je vhodná na vnútorné použitie. Malý krík má strieborné vzorované listy, kvitnúce s vynikajúcimi kvetmi rôznych odtieňov fialovej.

Riadna starostlivosť o levanduľu

\ t

Zvyčajne nie sú rôzne druhy levandule náročné na osobitné podmienky - sú úplne nezávislé a môžu rásť bez ľudského zásahu. Avšak, aby sa rastlina mohla tešiť na najviac svieži, dlhý kvitnúci a neporovnateľný aróma, stále sa o ňu musíte postarať.

Osvetlenie

Levanduľa patrí medzi rastliny, ktoré milujú svetlo. Najpriaznivejšie denné hodiny pre ňu sú 8 - 10 hodín. Je lepšie vystavovať vnútorné vzorky na balkóne od jari do začiatku jesene. Pri pestovaní plodín na záhradnom pozemku je potrebné zvoliť otvorené, nie tmavé plochy.

Teplota

Väčšina druhov odoláva teplu a chladu, takže môžu ľahko zimovať v otvorenom teréne. Výnimkou sú odrody francúzskej listnatej levandule - je lepšie presadiť svoje kríky na zimu v krytých kvetináčoch. Pri pestovaní v podmienkach bytu je optimálny teplotný rozsah + 16 ... + 20C.

Vlhkosť

Suchý vzduch doma vytvorí nepriaznivú atmosféru pre zariadenie, najmä v zime, keď začína vykurovacia sezóna. Ak sa nádoba nachádza v blízkosti vykurovacích zariadení, je potrebné inštalovať nádobu s vodou a kamienkami. Za prirodzených podmienok je levanduľa dosť atmosférickou vlhkosťou. Na ochranu koreňov pred hubovými chorobami, pri výsadbe rastliny v zemi alebo v hrnci, je potrebné organizovať odvodnenie z jemného štrku, úlomkov alebo kocky.

Polievanie

Dodržiavanie pravidelného zalievania je pre levanduľu veľmi dôležité. V teplej sezóne je frekvencia pitia pre rastliny 2-3 krát týždenne (od mája do septembra). S nástupom studenej snap, zalievanie by malo byť znížené na 1 krát týždenne. Je lepšie použiť mäkkú destilovanú vodu. Stojí za zmienku, že kultúra je oveľa ľahšie tolerovať sucho ako nadmerná vlhkosť, čo spôsobuje hnilobu koreňového systému.

Hnojivá a obväzy

\ t

Prvý rok života po výsadbe, ak sa na pôdu aplikujú hnojivá, levanduľa nepotrebuje ďalšie hnojenie. Potom by malo byť hnojené na jar a skoré kvitnutie. Na jar sa do pôdy pridávajú zlúčeniny obsahujúce dusík, napríklad roztok močoviny (1 polievková lyžica l /1 l vody). Pre jeden Bush bude potrebovať asi 5 litrov. takéto dobitie.

Organické doplnkové látky sú vhodné počas budovania. Môžete si kúpiť hotové riešenia v obchode alebo si ich vyrobiť sami zmiešaním tekutého divočiny s vodou (0,5.)l mulleín na 10 l vody).

Choroby a škodcovia

Tak ako každá záhradná alebo domáca rastlina, levanduľa podlieha určitým chorobám, ktoré môžu byť spôsobené nesprávnou starostlivosťou alebo vírusovou infekciou. Najťažšie je „šedá hniloba“, v dôsledku čoho môže kôra zomrieť, ak postihnuté oblasti nie sú časom odrezané.

Strieborné listy a nádherné kvetenstvo sa často stávajú pochúťkou pre malých škodcov, ktorí sa živia rastlinnou miazgou. Najnebezpečnejšími sú títo zástupcovia:

- roztoč. Príznaky jeho prítomnosti môžu byť identifikované prašným povlakom na zadnej strane listu (takto vyzerajú ich kolónie) a tenkou pavučinou;

- Cicada a jej larvy, ktoré vyžarujú tekutinu, ktorá odnáša kmeň. Krík sa začína strácať v miestach poškodenia a môže zomrieť.

Sprejovanie mydlovou vodou, použitie insekticídov účinne pomáha pri ničení škodcov. Niekedy hromadné pristátia spúšťajú najmä dravé roztoče, ktoré ničia slabšie - pavučiny.

Ako replantovať levanduľu

Transplantácia by sa mala vykonať v prípade potreby - nemali by ste sa nechať uniesť so zmenou umiestnenia zariadenia, pretože je ťažké prispôsobiť sa. Pre výsadbu je potrebné zvoliť slnečné, dobre osvetlené plochy s ľahkou pôdou. V pripravenom priestrannom otvore s priemerom cca 40 cm je potrebné zaviesť organické a minerálne hnojivá, ako aj vrstvu drenážnej vody. Po pristátíBush pôdy musí byť napojená a mulched, tak, že prvýkrát to bolo dosť dobre zachovala vlhkosť.

Reprodukcia doma

Existuje niekoľko spôsobov, ako šíriť druhy, ktoré sa vám páčia - semená, odrezky, vrstvenie a delenie kríka. Posledná možnosť je najrizikovejšia, pretože rastlina je dosť krehká a môže trpieť počas neopatrnej separácie. Ale vzhľadom na to, že kríky rastú veľmi rýchlo, niekedy je rozdelenie nevyhnutným opatrením.

Rozmnožovanie semien levandule

\ t

Semená možno nakupovať alebo zbierať samostatne - zostávajú životaschopné pomerne dlhú dobu (do 5 rokov). Pred výsadbou sa materiál musí podrobiť vrstveniu za studena najmenej 1,5 mesiaca. Výsev sa môže vykonávať priamo do zeme bližšie k zime - semená sú plytko odkvapkané a pôda je mulčovaná.

Na výsadbu sadeníc doma bude najlepším obdobím koniec zimy - začiatok jari. Je potrebné pripraviť plytkú nádobu, naplniť ju univerzálnou pôdnou zmesou pre izbové rastliny. Semená sa šíria zriedka, vo vzdialenosti 2 cm, ako sa vyvíjajú dlhé korene. Top je potrebné posypať posteľ s pôdou, vodou. Nádoba je pokrytá fóliou alebo sklom. Každý deň je potrebné nastriekať základný náter. Keď sa objavia prvé pravé listy, rastlina môže byť vyplavená.

Reprodukcia levanduľových rezov

\ t

Najrýchlejší spôsobpovažované za odrezky mladých zelených výhonkov. Procedúra sa vykonáva na jar av lete (najneskôr do konca júla). Je potrebné vybrať mladú vetvu s dvomi rastovými uzlinami na kríku a odrezať ostrie ostrým nožom s dĺžkou 12 - 13 cm, pričom všetky listy okrem vrcholu sú tiež odstránené. Ďalej by ste mali zvládnuť miesto cutoff stimulátor zakorenenie, ktoré možno zakúpiť v obchode. Výsadba sa vykonáva v malej nádobe s pripravenou pôdou, ktorá by mala obsahovať organický kompost a perlit.

Po vylodení je potrebné hojné zalievanie, ktorého frekvencia sa časom znižuje. Doba zakorenenia trvá 4 - 5 týždňov, po ktorých môže byť rastlina presadená do veľkej nádoby.

Rozmnožovanie levandule vrstvením

\ t

Pestovanie nových kríkov s vrstvením potrvá viac času - obdobie vzniku nových koreňových systémov môže trvať približne 3 mesiace. Je potrebné vybrať spodnú vetvu puzdra a umiestniť strednú časť do malého vykopaného otvoru (asi 10 cm). V tomto prípade musí byť kvitnúci alebo listový koniec na povrchu. Vetva musí byť upevnená kameňom alebo konzolou a vyplniť otvor. Umiestnite priehlbiny pravidelne. Po niekoľkých mesiacoch môže byť nový kôš oddelený od materského a transplantovaný.

Rozmnožovanie levandule delením

Ako už bolo spomenuté, levanduľa je dosť ťažké tolerovať rozdelenie, takže táto metóda je vhodná ako posledná možnosť. Separácia sa vykonáva skoro na jar. Každý grafmusí obsahovať najmenej 3 - 5 živých stoniek a primeraný podiel koreňov. Pre výsadbu sú jamy vykopané až do hĺbky 30 cm, pričom dno je vybavené výživnými obväzmi, kompostom a borovicovou kôrou. Po ponorení do puzdra je potrebné ho posypať pôdou, mierne navlhčiť a naliať.

Levanduľa - foto

Levanduľa je neuveriteľne krásna rastlina, ktorá vyzerá rovnako atraktívne ako v interiéri, tak v záhrade. Používa sa na vytváranie živých plotov, mixborderov, designových skál a alpských šmýkačiek. V našej fotogalérii sa môžete zoznámiť s rozmanitosťou druhov tejto kultúry, jej luxusným kvitnutím, ako aj s metódami zdobenia území na vidieku. Šťastné prezeranie!