Kvety pre záhradu: funkcie, typy, nápady pre kvetinovú záhradu

Pre mnohých občanov je dacha obľúbenou letnou dovolenkovou destináciou, kde si môžete vychutnať socializáciu s prírodou. Je obzvlášť príjemné tráviť čas na mieste, ktoré vyniká okrem iného aj svetlými farbami. Jednoduchý a rýchly spôsob, ako diverzifikovať krajinu, je zasadiť kvitnúce rastliny. Môžu byť zaujímavé kombinovať, vzhľadom na odtiene, tvar a veľkosť púčikov, čas kvitnutia, výška. Kvetinové záhony, alpské šmýkačky, chodníky a len jednotlivé kríky oživia a ozdobia priestor, a to aj tým najnápadnejším domom v raji.

Vlastnosti farieb pre krajinu

Ak sa dedinčania a majitelia chaty môžu neustále starať o záhradu, väčšina obyvateľov má len krátky víkend. To znamená, že rastliny na mieste by mali byť odolné voči nepriaznivému počasiu, burinám a škodcom. Samozrejme, že aj tie najnáročnejšie plodiny čas od času potrebujú hnojivá, pleť, prerezávanie, presádzanie: to všetko je kľúčom k ich dobrému vývoju. Ale napriek tomu je vhodné pôvodne vybrať odrody prispôsobené podmienkam konkrétneho regiónu.

Vhodná klíma a doba kvitnutia nie sú jedinými dôležitými faktormi pri zariaďovaní záhonov na dachu. Je tiež potrebné rozhodnúť, či sa jeho dizajn stane trvanlivým alebo sa bude každoročne aktualizovať. Pre prvú možnosť vhodné trvalky - rôzne kríky, cibuľovité, hľuzovité, niektoré druhy rhizomatóznych bylín. Tolerujú mrazivú zimu aprvé výhonky a púčiky sa objavia okamžite po roztopení snehu. Jednoročné a dvojročné druhy sú rozmarnejšie: obyčajne sa vysádzajú v otvorenom teréne zo sadeníc a každý rok sa musí postup opakovať. Zo semien sa pestujú hlavne jesenné kvety, ktoré potešia oko od augusta do novembra.

Druhy kvetov na poskytovanie

V závislosti od obdobia kvitnutia sú kvety rozdelené do kategórií podľa teplých ročných období. Sezónu otvárajú prvosienky, ktoré sa objavujú zospodu na jar: krokusy, pushkinia, čemeřice, muscari, potom známe narcisy a tulipány. Miniatúrni obyvatelia lesných hrán - snežienky, lesy, petržleny, fialky - na vidieckych závesoch nepoznajú menej elegantne. V tieni stromov alebo budov sa brčká rozprestierajú nebesky modrými hviezdami.

Máj (v chladných oblastiach - jún) kvety - kvintesencia jari luxusu. Púčiky ruží, pivonky, dúhovky otvorené regally, farebné zvony z aquilegia a lieskových orieškov, ružové srdce a dycentres objaví. Vzduch je naplnený vôňou konvaliniek - mimochodom, cítia sa najlepšie v chladnom polostrove, ako sú sedmokrásky a macešky.

V lete kvitnú ruže, ruže, ľalie, delfínia, astilbe, harmančeka, plamienok, hortenzie, karafiáty. Pre príjemné večery, niekde v blízkosti verandy alebo altánku, stojí za to zasiatie nočného fialovo-mattiolu - nenápadného vzhľadu, napĺňa vzduch lahodnou vôňou, ako je lila,jasmín alebo arabská guma.

Na jeseň sa do popredia dostávajú chryzantémy, astry, juřiny, zinnia (majoriki), žeruchy, nechtík lekársky, nechtík lekársky, gelénium, nesmrteľnosť. „Nižšia“ vrstva kvetinového záhonu patrí tlieskajúcim petúniám a oranžovým lucernám Physalis. Od augusta, až do konca októbra, je nádvorie zdobené mallows (kmeň-ruže), a froté odrôd môže dobre súťažiť v ich okázalosť s reálnymi Bush ruží. Ale zlaté slnká jeruzalemských artičokov vydržia až do prvého mrazu a táto trvalka na výšku môže dosiahnuť 2 metre alebo viac.

Podľa vonkajších parametrov sú rastliny na záhony klasifikované ako nízko, stredné a vysoko pestované; kvitnúce, aromatické kvitnúce, dekoratívne a listnaté, rastliny s ozdobnými plodmi. V závislosti od typu stonky, tam sú Bush, vzpriamené, kučeravé, ampelous (padajúce), hraníc a koberce kvety.

Kde používať rôzne druhy farieb?

V krajinnom dizajne prímestskej oblasti nemôže robiť bez jasných kvetinových dojednaní. Okrasné rastliny môžu rám chodníky, zdôrazniť krásu budov a plotov, tieň domu z južného slnka, alebo pridať jas do severných rohov. Pri dachách je priestor úplne otvorený pre experimenty a nezvyčajné rozhodnutia, a ak je to potrebné, jedna alebo iné kvety môžu byť vždy presadené na iné miesto.

Rastliny s vysokým vzostupom

\ t

Slnečnica, sléz, dahlia, delphinium, gladioly - sú ideálne na pestovanie v rade pozdĺž stien a stien plotov. podOkná budú vyzerať vhodnejšie svieži kríky až 1 meter vysoký - jeden ruže, pivonky, chryzantémy.

Trvalé kríky

Sú veľmi zaujímavým doplnkom do záhrady. Majú výhodnú polohu v blízkosti lavičiek a altánkov, v blízkosti plota, ako aj v hĺbke lokality. Je len potrebné zabezpečiť správne osvetlenie a zalievanie: buddleya, spirea, hortenzie, kalina, jasmínu rastú dobre pod otvoreným slnkom, ale rododendron, dráč, forsythia, magónia a bezu čierny tolerujú tieň dobre.

Trpaslíci ihličnanov

tis, javor, jalovec - sú široko používané v mixborders a skalky, ktoré napodobňujú horské krajiny. Takéto stálezelené prvky si zachovávajú estetický vzhľad kompozícií aj v chladnom období, a mráz odolný mech pomáha dopĺňať kamenné kopce.

Popolky konvolvula

Lianas je to, čo potrebujete, aby ste rýchlo zastihli letnú chatu pred slnkom a vytvorili pohodlie. Musia nevyhnutne potrebovať podporu - sieťovinu siete, pergolu, rebrík alebo akúkoľvek inú konštrukciu, pozdĺž ktorej sa budú odvíjať vetvy závodu. Táto skupina zahŕňa plamienok, ipomoea, dekoratívny hrášok, žerucha, trvalka hortenzie. Z dekoratívnych a listnatých stromov stojí za zmienku chmeľ, brečtan, kliešte a čínska magnólia.

Závody na koberce

Nevyhnutné pre vytváranie farebných rabatok avzorované kompozície. Pomocou nich môžete „kresliť“ skutočný obraz na trávniku a jasná kombinácia miliónov okvetných lístkov na diaľku bude vyzerať ako drahý nadýchaný koberec. Ak chcete vytvoriť takú krásu, budete potrebovať helihrizum, antennaria, stellaria, feverfew, hostiteľ, coleus, mesembryantemum, pelargonium, begonia, cineraria, alternanthera, santolina, stonecrop, mladý, stachis, echeveria.

Nápady na kvetinovú záhradu v krajine

Záhradníctvo prímestskej oblasti je tvorivý proces a akékoľvek prejavy fantázie v nej sú vítané. Môžete pestovať kvety kdekoľvek - to dokazujú mnohé originálne príklady zozbierané nižšie.

V pneumatikách

Opotrebovaná guma z automobilových kolies je mimoriadne obľúbenou kapacitou pre malé lôžka. Často sú pneumatiky prelakované v jasných farbách - to je, ako kompozícia vyzerá elegantnejšie a priťahuje viac pozornosti. Väčšie objekty sa niekedy používajú ako kvetináč - autá, vozíky, vagóny a dokonca aj lode, ktoré boli vyradené na šrot.

S použitím starých vecí

Odpadové koše, kufre, riady, dáždniky, nábytok, vodovodné batérie, bicykle, holené topánky a iné veci, ktoré sa nahromadili v krajine už celé desaťročia, sa dajú ľahko prispôsobiť exkluzívnym krajinám. Zároveň je dôležité zachovať zmysel pre proporcie, aby sa v dôsledku toho lokalita nezmenila na opustenú skládku.

Vertikálne zloženia

Ideálne pre malé oblasti, hoci z nich bude profitovať priestranná záhrada. Môžu to byť pyramídové štruktúry z oddelených kvetináčov, stĺpy s ampelous kvetmi, stohované boxy, jeden nad druhým na nejakej stene alebo plote, rebríky s rôznymi uhlami sklonu a mnoho ďalších vecí. Ako dekor pre lucerny, štandard a drop-down odrôd bude dobrým riešením.