Kuchynský dizajn v štýle Provence (90 fotografií)

Na svete, možno, neexistuje žiadna taká hosteska, ktorá by nechcela vidieť svoju kuchyňu krásnu, pohodlnú, funkčnú a rozprávkovo útulnú. V takejto miestnosti je totiž oveľa zaujímavejšie a príjemnejšie variť obľúbené jedlá pre celú rodinu, privítať hostí a dokonca stráviť romantické večery. Ak plánujete rekonštrukciu kuchyne a chcete ju vidieť takýmto spôsobom, odporúčame vám venovať pozornosť dizajnu v štýle Provence, ktorý vás určite fascinuje svojou vynikajúcou estetikou, racionálnosťou usporiadania a úžasným francúzskym šarmom.

Vlastnosti štýlu Provence

V provensálskom štýle v interiéri sa vytvára neuveriteľný pocit pokoja, pohodlia domova, odtrhnutia od ruchu mesta a každodenného života. Smer vznikol v rozsiahlej južnej provincii Francúzska, a preto dokonale kombinuje noty rustikálnej elegancie a francúzskej milosti. Štýl má svoje vlastné vlastnosti, ktoré ho dramaticky odlišujú od mnohých moderných dizajnov, a to:

- Použitie prírodných materiálov, matných povrchov a pastelových farieb;

- Nábytok je vyrobený z dreva, má prvky starnutia, v kombinácii s dekoratívnymi detailmi, najmä rezbou;

- Prítomnosť prvkov "dediny" v interiéri - prútia, nábytku z tepaného železa a dekoru, kvetinových výtlačkov a živých kytíc;

- Bohaté vyplnenie interiéru textilom. V kuchyni v štýle Provence môžete často nájsť závesné závesy, obrusy, kryty na stoličkách,rôzne obrúsky a uteráky.

Dekorácia v štýle Provence dokonale padne: ručne vyrobené bábiky, koše, vázy, podnosy zdobené technikou decoupage.

Najlepšou možnosťou na usporiadanie kuchyne v štýle Provence bude súkromný dom, kde priestranná izba vám umožní vybaviť krbovú plochu mäkkou pohovkou, ozdobiť strop drevenými trámami, vyplniť interiér masívnymi bufetmi a rôznymi dekoráciami. Atmosféru romantického južného pobrežia je možné obnoviť v malom mestskom byte, ak využijete kľúčové údaje.

Farebné riešenia

Každá izba v štýle Provence je vyrobená vo svetlých pastelových farbách, spojených s nekonečnými kvetinovými lúkami, levanduľovými plantážami a nekonečnou hladinou azúrového mora. Mierne "vyblednutý" dizajn nesie odtlačok staroveku, zatiaľ čo kvetinové vzory sú prezentované v upokojujúcich lakonických odtieňoch. Živé škvrny zo žltej, hnedej a modrej farby dodajú interiéru výnimočný charakter.

Biela kuchyňa v provensálskom štýle

Biela je výhra pre akúkoľvek kuchyňu. Kohler je schopný výrazne rozšíriť hranice priestoru, aby mu dodal ďalšie svetlo. Nezabudnite, že biela paleta má rôzne odtiene, ktoré možno kombinovať vo výzdobe stien a fasád kuchynského setu. Aby sa neskončilo s príliš sterilným prostredím, stojí za to „riediť“ ho svetlými dekoratívnymi prvkami.

Beige Provence Kitchen

Béžové farby sú v provensálskom interiéri spojené s náznakmi trávy, ktorá vybledla pod lúčmi horúceho slnka. Rôzne odtiene palety sú ideálnym pozadím, ktoré prináša tóny tepla a pokoja. Pieskové tóny dokonale ladia s hnedou farbou, takže masívny drevený nábytok, tmavá podlaha a hnedé rámovanie fasád bude vyzerať skvele na ich pozadí.

Kuchynská linka Pink Provence

Je známe, že ružová farba zlepšuje emocionálny stav, upokojuje a zlepšuje chuť do jedla a obsahuje aj poznámky o určitej nezrelosti, ktorá je skvelá pre hravý provensálsky interiér. Kohler má schopnosť dodať objektom ľahkosť, preto je ideálny pre miestnosti všetkých veľkostí, najmä ak sú riedené bielou, svetlosivou alebo krémovou paletou.

Zelená kuchyňa v štýle Provence

Zelená je jednou z hlavných farieb v štýle Provence, pretože je najviac spojená s prírodnými motívmi. Výrazne osviežuje interiér, vytvára pocit prítomnosti leta, a to aj v tých najnepriaznivejších poveternostných podmienkach. V kuchyni v štýle Provence sa uprednostňujú olivové a pistáciové tóny, ktoré dokážu uvoľniť priestor ľahko, nenápadne a zároveň spríjemniť miestnosť.

Kuchyňa Provence Blue

Modrá paleta sa nachádza v tomto smere pomerne často. A nie jePrekvapivo, štýl zrodený z morského pobrežia nemôže odrážať odtiene vodnej hladiny a bezoblačnú oblohu. Svetlomodré tóny vám umožnia trochu „chladiť“ interiér a zároveň zachovať autentický komfort situácie.

Povrchová úprava a materiály

\ t

Pri výbere dokončovacích materiálov pre kuchyňu v štýle Provence je vhodné pripomenúť, že by sa mali uprednostniť jednoduché matné povrchy a väčšinou prírodné materiály. Venujte tiež pozornosť kvalite náterov, ktoré musia spĺňať požiadavky mikroklímy v kuchyni.

Pohlavie

V interiéri kuchyne v štýle Provence sú vhodnejšie drevené podlahy, ale v byte môžu byť nahradené materiálmi ako je vodotesný laminát alebo linoleum, ktoré napodobňuje vzor dreva. Dobrá voľba by tiež bola dlažba pod stromom alebo kameň, rovnako ako biela, krémová dlažba. Vo veľkých miestnostiach sa dajú materiály kombinovať, čím sa definujú funkčné zóny.

Steny

Osobitným znakom štýlu Provence je absencia potreby dokonalého vyrovnania stien. Naopak, niektoré zakrivenie a drsnosť spracovania len podčiarkne starosť interiéru. Ako materiály sa aktívne používajú jednoduché a textúrované omietky, farby a umelý kameň. Nie poslednú úlohu hrá tapeta, ktorá často tvorí útulný jedálenský kút. Najobľúbenejšie plátno "v klietke" alebo s malou kvetinovou potlačou.

Strop

Najlepšou možnosťou pre strop v Provence je obaľovanie, ale vzhľadom na to, že v kuchyni sa neustále pripravujú potraviny, a preto sa tvoria sadze, je lepšie natrieť povrch kompozíciou na báze akrylu alebo vody, ktorá sa nebojí vlhkosti a ľahko sa čistí. Jednou z moderných možností je povrch sadrokartónu a strečovej rohože. Ak to umožňuje výška stien, môžete strop ozdobiť drevenými trámami.

Nábytok do kuchyne v provensálskom štýle

\ t

Na usporiadanie kuchyne je potrebné zvoliť drevený nábytok alebo vyrobený z MDF, ale iste so starožitným dizajnom, s ozdobnými vyrezávanými prvkami, odieraním, sklenenými vložkami. Tu stojí za to úplne opustiť jasné geometrické tvary v prospech neštandardných návrhov. Vitajte na otvorených policiach s krásnymi riadmi a dekorom, viacúrovňovými skrinkami, štýlovými príborníkmi.

Jedáleň je zdobená masívnym dreveným stolom, ktorý možno v malej kuchynke nahradiť sklopnou konštrukciou. Stoličky by tiež mali byť vyrobené pod stromom, a aby poskytovali pohodlie, môžu byť vybavené malými vankúšikmi alebo látkovými plášťami.

Jedným z hlavných problémov v dizajne kuchyne v štýle Provence sú moderné zariadenia, ktoré nezodpovedajú duchu minulých storočí. Odporúča sa, aby ste ho skryli za čelo náhlavnej súpravy alebo si kúpili komerčne dostupné zariadenie s retro stylingom.

Osvetlenie a dekorácia

Kuchyňa by mala byť čo najviac osvetlená, takže ak nemá veľké panoramatické okná, mali by ste sa postarať o usporiadanie umelého osvetlenia na rôznych úrovniach. Docela bežným prvkom sú pomerne masívne lustre so sklenenými alebo textilnými odtieňmi. Spolu s nimi môžu stropné svetlá poskytnúť reflektory rovnomerne rozložené tak, aby osvetľovali každý zatemnený kút priestoru. Oddelene môžete osvetliť jedálenský kút a pracovný povrch.

Kuchyňa v štýle Provence ponúka mnoho možností na výzdobu. Hlavnými „dekoráciami“ sú elegantné záclony, starožitné obrusy, kuchynské potreby z bronzu alebo medi, poháre korenia, staré kuchárky. Na parapete môžete umiestniť kvetináče alebo zariadiť mini záhradku s korenistými bylinkami, usporiadať maľované hlinené taniere na otvorené police, ozdobiť nábytok technikou decoupage.

Malá kuchyňa v štýle Provence: interiérový dizajn

V malej kuchyni v provensálskom štýle nemôžete robiť bez bielej palety, ktorá urobí miestnosť čo najjasnejšou a najpriestrannejšou. Môžete úplne usporiadať dizajn v bielom, pridať nejaké svetlé akcenty alebo vložiť ďalšie cool farby v dizajne.

Tvar kuchynskej súpravy sa volí v závislosti od geometrie priestoru - môže byť lineárny alebo uhlový, ale bez prebytkov - musíte vybrať len tie najnutnejšieprvky a vložiť spotrebiče na fasády.

Centrálny stropný luster bude vhodný na osvetlenie, ako aj na miestne osvetlenie pracovného priestoru. V malej kuchynke nie je veľa priestoru na výzdobu, takže dekorácie môžu byť prvky nástennej dekorácie a zástery, napríklad - tapeta s kvetinovou potlačou, expresívna dlažba pracovnej plochy. Môžete tiež nainštalovať pár kvetináčov, ovocný tanier, pridať prázdne fotografie s obrázkami, obrázky alebo starožitné hodiny.

Dizajn kuchyne v štýle Provence - foto

Ďalšie príklady kuchyne v štýle Provence si môžete pozrieť v našej fotogalérii. Tu je veľa nápadov, ktoré vás určite inšpirujú k zariadeniu vlastnej kuchyne v duchu luxusu francúzskeho vidieckeho života. Šťastné prezeranie!