Kuchynská mozaika zástera: 70 fotografických nápadov

Pracovná oblasť si zaslúži osobitnú pozornosť pri navrhovaní kuchyne, pretože je najviac vystavená negatívnemu vplyvu. Tu vládnu najkomplexnejšie kuchynské procesy, ktoré sú sprevádzané zvýšenou teplotou vyžarovanou povrchom varenia, vlhkosťou a znečistením nielen pultu, ale aj priľahlej steny. Je dôležité vybrať si hodný praktický materiál, ktorý nielen ochráni steny, ale aj plní úlohu veľkolepej výzdoby. Mozaika - jeden z najobľúbenejších typov zásterových dekorácií, ktorý zvláda svoje funkcie. V našom článku sa budeme zaoberať rôznymi typmi mozaík, ako aj nápadmi na dizajn pracovného priestoru v moderných štýlových interiéroch.

Mozaika: výhody a nevýhody

Mozaikové plátno je vyrobené z častíc rôznych materiálov, ktoré sa potom nanášajú na špeciálny podklad. K najobľúbenejším dnes patrí sklenená a keramická mozaika, je možné použiť aj viacfarebné kamene, smalt, drevo. Ktorýkoľvek z týchto materiálov vám umožňuje vytvoriť jedinečné panely, ktoré majú mnoho výhod, napríklad:

- Mnoho farebných riešení, vďaka ktorým si môžete vybrať mozaikovú zásteru pre akúkoľvek farbu kuchyne, urobí prechod z nižšej vrstvy na vrchol v dvojfarebnej náhlavnej súprave alebo vytvorí jasný akcent v interiéri;

- Odolnosť voči vonkajším vplyvom - mozaika má vysokú odolnosť voči vlhkosti a teplu, schopnosť odolávať akejkoľvekchemikálie, kyseliny, čo vedie k ľahšiemu čisteniu;

- možnosť ľahkej obnovy v prípade poškodenia postavy;

- Vysoké umelecké možnosti - prítomnosť v zložení malých fragmentov vám umožňuje vytvoriť rôzne dekoratívne kresby od jednoduchého vzoru alebo ornamentu ku komplexnej zložitej kompozícii;

- Dlhá životnosť - mozaika sa považuje za jeden z najodolnejších materiálov, ktorý nestráca svoje vlastnosti roky a niekedy aj desaťročia;

- Vhodnosť materiálu pre návrh architektonických prvkov: malé výčnelky, zauzlenia, rohy, drobné detaily.

Napriek bohatstvu svojich zásluh má mozaika stále určité nedostatky. V prvom rade ide o viac spojov, ktoré vyžadujú opatrnú injektáž. Nepretržitá starostlivosť o švy môže byť pre niekoho dosť náročnou úlohou. Urobiť zásteru z mozaiky bude stáť podstatne viac ako dlaždice, a to nie je o cene materiálu, ale náklady na prácu špecialistov, bez ktorých nemôžete robiť túto tvrdú prácu. Práca s mozaikovými matricami, ktorými sú panely s rozmermi 30x30 cm, na ktoré je nanesená vrstva materiálu, je oveľa jednoduchšia.

Treba poznamenať, že mozaika je položená na dokonale hladkých stenách, čo si vyžaduje aj ďalšie úsilie a finančné náklady. Ak sa týchto ťažkostí nebojí, zvážte, aké typy mozaiky môžete použiť na čelenie zástery v kuchyni.

Mozaikový dizajn

Jednou z výhod tohto materiálu je jeho rôznorodosť. V prvom rade ide o veľkosť častíc - tessera, ktoré tvoria plátno. Najmenšie majú rozmery 1x1 cm a najväčšie - 10x10 cm je možné porovnať s keramickou dlažbou. Okrem štvorcových tvarov, tessers môžu byť vo forme kosoštvorcov, trojuholníkov, kruhov alebo zlomených prvkov. Pomocou rôznych kombinácií môžete vytvoriť širokú škálu majstrovských diel na pracovisku.

Vyberte farbu

Tak ako každý moderný dokončovací materiál, aj mozaika má veľa farieb. V niektorých prípadoch dokonca predčí iné typy obkladu pracovného priestoru svojimi farebnými kombináciami a vzormi. Medzi najbežnejšie typy farebných interpretácií patria:

1. Monocolor. V tomto prípade je mozaikové plátno vyložené z prvkov, ktoré majú rovnakú veľkosť a farbu. Tento dizajn je ideálny pre moderné interiéry v duchu minimalizmu, ako aj presýtené jasnými farbami.

2. Gradient. Charakteristickým rysom - obdĺžnikové tessera, ktoré sa zdajú natiahnuť pozdĺž pracovnej plochy. Tekuté odtiene vytvárajú originálne vizuálne efekty, rozširujú alebo zvyšujú rovinu zástery.

3. Zmiešajte. Pre návrh zástery je zvolená jedna vedúca farba a niekoľko jej stredných tónov, prítomnosť neutrálnych bielych a čiernych škvŕn je možné vytvoriť vzor. Kuchynská zástera v tomto dizajne bude výrazným interiérom miestnostiak vyberiete správnu tonalitu. Prinesie určitú dynamiku a "rozruší" znudenú stručnosť interiéru.

4. Panel. Skvelá možnosť pre znalcov obrazov a vzorov. Mozaika je hotová množina matíc, ktoré tvoria určitý obraz. Tento typ povrchovej úpravy si vyžaduje pomalú montáž, ale táto nevýhoda je plne odôvodnená vynikajúcim vzhľadom.

Treba poznamenať, že náklady často závisia od voľby množstva a jasnosti farieb matríc mozaiky. Najekonomickejšou možnosťou je monokolor, ktorého výrobná technológia nie je taká zložitá ako v iných variantoch, napríklad v prípade panelov.

Typy mozaikových matríc

\ t

Ak chcete zjednodušiť proces vytvárania mozaiky, netrápiť sa starostlivou inštaláciou každého jednotlivého prvku, môžete si vybrať najvhodnejší typ mozaikovej matice. Existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia v princípe spájania tessera a upevnenia na povrch.Najvhodnejší spôsob pokládky má panely na báze polymérnej sieťoviny. Podľa času stráveného prácou a spotrebou lepidla - to je najekonomickejšia možnosť. Okrem toho, mriežka je druh výstuže, ktorá neumožňuje rozpad prvkov.

Existujú matrice na papierovej báze, na ktorých je lepidlo nalepené na prednej strane. Po nalepení mozaiky na zásteru sa papier jednoducho odstráni.

Samolepiace panely sú podobné obojstrannýmlepiaca páska, pre inštaláciu nevyžaduje ďalšie adhézne zloženie. Takéto plátna sú dokonale pripevnené k plastovým a skleneným povrchom zástery, ale úplne nevhodné na omietnuté povrchy.

Existujú aj matrice s polymérnymi prepojkami, ktoré sú odstránené počas procesu kladenia. Takéto zlúčeniny sa však považujú za nespoľahlivé, takže tieto matrice nie sú veľmi žiadané.

Nápady na dizajn pre mozaikovú kuchynskú zásteru

Do dnešného dňa sú suroviny na výrobu mozaík rôzne materiály, ale musíte vziať do úvahy osobitné podmienky v kuchyni, kde je vysoká vlhkosť a extrémne teploty. Okrem toho, zatiaľ čo v pracovnej oblasti, bude povrch bude neustále vystavený kontaminácii, takže je potrebné zvoliť povlak, ktorý sa dobre umyje. Okrem praktických vlastností by ste mali brať do úvahy aj štýl interiéru - pretože obloženie zástery je jednou zo súčastí kuchynského dizajnu, ktorý by mal vyzerať harmonicky.

Keramika v dizajne zástery

\ t

Tento názor je miniatúrnou podobnosťou so všetkými známymi dlaždicami, ale cena sa výrazne líši. Toto je nepostrádateľný typ pre kuchyne orientálneho štýlu, hoci, ak si vyberiete tú správnu paletu a typ podlahy, môžete si vybrať keramickú mozaiku pre akýkoľvek iný štýl. Pre škandinávske a vidiecke oblasti bude vyhovovať pracovná stena z matných mozaikových dlaždíc, ktoré napodobňujú dlaždice z mozaikyminimalistický interiér sa stane gradientovou mozaikou sivobéžových odtieňov.

Mozaika zo skla a zrkadiel

\ t

Sklo je najžiadanejším materiálom v moderných interiéroch. Napriek identite kompozície sa mozaika líši od sklenenej dlažby vo vyššej sile vďaka malým rozmerom tessery. Existuje niekoľko hlavných typov, ako napríklad:

Mozaika homogénneho (benátskeho) skla, ktoré sa skladá z jednotlivých malých blokov. Fragmenty môžu byť monofónne alebo pestré, majú trblietky, fragmenty fólie a iné dekoratívne inklúzie;

Smalt - lisované sklo, ktoré v procese spracovania má formu homogénnej farebnej zmesi. Skladá sa z oxidov rôznych kovov (meď, železo, striebro), vďaka čomu má mozaika neuveriteľne krásny vzhľad, trblietajúci sa s odtieňmi s vnútorným svetlom. Je to skvelá voľba pre luxusné klasické interiéry. Pevnosť materiálu je taká veľká, že sa môže použiť na navrhovanie povrchu podlahy;

Zrkadlová mozaika - vyzerá veľmi atraktívne a dynamická, ideálna pre ultramoderný high-tech štýl. Okrem vytvorenia špeciálneho reflexného efektu sa často podieľa na nastavovaní priestoru, čím sa stáva vizuálne širším. Kombinácia zrkadla a perleťovej mozaiky vyzerá nádherne.

Vyrábame zásteru s kamennou mozaikou

Prírodný kameň má jedinečný jedinečný vzhľad a najvyššie výkonové charakteristiky. Rôzne farby, tvary a textúry kamenné mozaiky vám umožňujú vybrať si ho pre akýkoľvek štýl interiéru. V procese výroby, minerálne a kamenné triesky, vrátane mramoru a onyx fragmenty, sú pridané do štruktúry, preto táto úprava tvrdí, že je elita a má značnú hodnotu.

Povlak môže byť úplne hladký alebo môže mať v procese pieskovania „úmyselné“ známky starnutia. Drobné tehly posharpannymi na zástere zdôrazňujú prirodzenosť podkrovnej kuchyne a mozaika z lešteného mramoru primerane ozdobí akýkoľvek slušný interiér.

Zástera do kuchyne z mozaiky - foto

V súhrne ponúkame našim čitateľom návštevu fotogalérie, kde nájdete mnoho príkladov krásnych mozaikových záster do kuchyne. Tu môžete vidieť, ako atraktívny a uvoľnený je elegantný dizajn malých dlaždíc pracovného priestoru a nakresliť veľa zaujímavých nápadov. Šťastné prezeranie!