Kuchynská doska (105 fotografií): typy, ako si vybrať

Ak sa stretávate s otázkou, aký materiál a farba stola bude najlepšie vyhovovať vašej kuchyni, potom je náš článok pre vás. Aké výhody a nevýhody skrývajú rôzne povrchy pracovnej plochy? Poďme na to prísť!

Dosky do drevotrieskových dosiek

\ t

Chipboardy sú jedným z najpopulárnejších materiálov na súčasnom trhu. Dosky vyrobené z takejto základne sú pokryté laminátom alebo plastom. Pracovné plochy z drevotrieskových dosiek boli uznané pre svoju nízku cenu spolu s dobrým výkonom.

Moderné technológie umožňujú vytvárať trvanlivé, vlhkosť odolné a tepelne odolné dosky. Takéto charakteristiky sa dosahujú lisovaním laminátu papiera pri vysokom tlaku a teplote.

Tento materiál môže byť použitý v rôznych štýloch interiéru, pretože výrobcovia ponúkajú dosky, ktoré napodobňujú akúkoľvek textúru - kameň, drevo, kov a dokonca aj kožu.

Pros:

+ Veľmi lacné veci;
+ Jednoduché a spoľahlivé;
+ Povrch sa vyrovná s rôznymi detergentmi a nevybledne;
+ Obrovská paleta farieb a imitácií materiálov.

Nevýhody:

- Spoje stola alebo miesta mechanického poškodenia sú ovplyvnené vlhkosťou, čo môže viesť k napučaniu alebo uvoľneniu plastu;
- Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam to nie je veľmi ekologický materiál. Môže uvoľňovať formaldehydvzduchu, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje zdravie.

Dosky MDF

Hlavné vlastnosti pracovných dosiek MDF sú veľmi podobné predchádzajúcej verzii z drevotrieskovej dosky. Hlavným a najdôležitejším rozdielom je šetrnosť k životnému prostrediu. V dôsledku nahradenia formaldehydu parafínom alebo lignínom sú úplne bezpečné pre ľudské zdravie, ale to vedie k zvýšeniu nákladov v porovnaní s drevotrieskovými doskami.

Plusy:

+ Stále možnosť rozpočtu;
+ Silný povlak - takmer nezmazaný a odolný voči mechanickému poškodeniu;
+ Odolnosť voči vlhkosti a teplu (do 95 ° C);
+ Odolný a absolútne neškodný materiál.

Nevýhody:

- Je potrebné aplikovať dodatočnú ochranu spojov.

Pracovné dosky z umelého kameňa

\ t

Na to, aby vaša kuchyňa bola skutočne úctyhodná, pomôžu dosky z umelého kameňa. Sú veľmi odolné a spoľahlivé, zatiaľ čo lacnejšie ako prírodný kameň, čo je nepochybne plus.

Ako základ sa poużívajú materiály vyrobené zo śpeciálnych lepiacich materiálov a pigmentov a kamenné alebo minerálne triesky. V podstate výrobcovia ponúkajú dva typy dosiek - akrylové a spekané.

Aglomerát obsahuje omnoho viac minerálneho alebo kamenného prášku, preto je tento druhUmelý kameň je oveľa silnejší ako akrylová verzia.

Plusy:

+ Dobrá odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
+ Môžete vytvoriť rôzne formy;
+ Nie je ťažké sa o ne starať;
+ Odolná voči vode.

Nevýhody:

- Je takmer nemožné ich obnoviť;
- Príliš vysoké teploty poškodzujú materiál;
- Odraz môže viesť k trhlinám.

Pracovné dosky z ocele

Veľmi populárny pohľad na moderný trh. Takéto pracovné plochy dokonale zapadajú do moderného dizajnu v kombinácii s chrómovými kuchynskými prvkami - chladničkou, odsávačom pár alebo umývadlom.

Často sa používa v malých kuchyniach, pretože kovové zrkadlové plochy opticky rozširujú kuchynský priestor.

Plusy:

+ Neoxidujte a nekorodujte;
+ Nepraskajte, skôr trvanlivé;
+ Ekologické;
+ Odolné voči vysokým teplotám.

Nevýhody:

- Môže spôsobovať hluk;
- Viditeľné sú škrabance a odtlačky prstov.
- Pri absencii silnej základne sa môžu objaviť zárezy.

Pracovné dosky zo skla

Nepochybnou výhodou je ich sila, ako aj antialergické vlastnosti. Sklo po celú dobu prevádzky nebude absorbovať žiadne pachy. naje to oveľa drahšie ako predchádzajúce možnosti.

Vyrába dosky vyrobené z priehľadných, farebných, tónovaných, matných a mnohých iných druhov skla. To umožní vybrať pracovný povrch v interiéri, zdobené v každom predmete.

Plusy:

+ Používa sa tvrdené sklo - zaručuje vysokú pevnosť;
+ Starostlivosť je jednoduchá - stačí utrieť vlhkou handričkou;
+ Bezpečné - ekologický materiál, nie je možné strihať hrany.

Nevýhody:

- Oveľa drahšie ako predchádzajúce možnosti;
- Pevnosť je nižšia ako pevnosť prírodného kameňa;
- Ak neodstránite žiadne vlhké škvrny, sklo sa môže stlmiť.

Pracovné dosky z prírodného kameňa

Elite a trvanlivý materiál. Zmienka o kameňoch sa objavila v dňoch starovekého Ríma. Najdrahšie z uvedených variantov, ktoré sú spôsobené vysokou pevnosťou a trvanlivosťou. Luxusný vzhľad je ťažké opísať slovami.

Od prirodzených a teplých odtieňov až po veľmi zriedkavé a originálne vzory sa prezentuje široká škála farieb. Dosky vyrobené z takéhoto materiálu môžu dať kuchyni atmosféru luxusu.

Hlavne vyrobené z mramoru alebo žuly.

Plusy:

+ Majú úžasný vzhľad;
+ Dokonale zvládajú vlhkosť, vysoké teploty a mechanické namáhanieúčinky;
+ Hygienické a ekologické.

Nevýhody:

- Veľmi drahý materiál;
- má veľkú váhu;
- Mramor podlieha plytkým škrabancom.

Betónový stôl

Betón je pevný a dostatočne pevný materiál, ktorý odoláva vysokým teplotám. Je to takmer rovnako dobré ako žula a mramor, aj keď to stojí oveľa menej a je oveľa cenovo dostupnejšie.

Na tomto povrchu však existuje jedna vlastnosť, ktorá sa musí zohľadniť pri výbere. V póroch betónu môže byť upchaté rôzne organické hmoty, takže starostlivosť o kuchyňu je komplikovaná. Tento materiál môže byť zničený rôznymi kyselinami, pretože odstraňujú vápnik, ktorý je spojivom v betóne.

Plusy:

+ Krásny vzhľad;
+ Mnoho rôznych variácií;
+ skôr silný;
+ Môžete to urobiť sami.

Nevýhody:

- Vystavené kyslým látkam;
- Je potrebná úplná a pravidelná starostlivosť, inak budú póry kontaminované.

Pracovná doska

Obkladanie pracovnej plochy s dlažbou je vynikajúcou a hospodárnou možnosťou. Vďaka tomuto jednoduchému materiálu s veľkým výberom rôznych odtieňov a textúr môžete vytvoriť jedinečnú pracovnú dosku. Keramika mádostatočne silný povrch, takže je ideálny pre kuchyňu.

Plusy:

+ Správne nainštalovaný povrch je úplne utesnený - to neumožní jeho napučanie;
+ Ľahko sa čistí a čistí akýmikoľvek prostriedkami;
+ Jednoduchá a cenovo dostupná oprava - stačí vymeniť poškodené dlaždice.

Nevýhody:

- Toto obloženie nemôže byť úplne hladké, v každom prípade budú švy;
- Náročnosť správnej inštalácie.

Farebná paleta pre stolovú dosku

Moderné dokončovacie technológie umožňujú dosiahnuť všetky druhy farieb a textúr, takže spotrebitelia nemajú žiadne osobitné problémy s výberom farieb. To vám umožní zvoliť si farebné riešenie pre akýkoľvek absolútny dizajn a smer.

Biela pracovná doska do kuchyne

Škandinávske, klasické štýly, high-tech a moderné sú v dokonalej harmónii s bielou pracovnou doskou, vďaka čomu sú veľmi rafinované. Toto riešenie je kombinované so zrkadlami, pastelovými odtieňmi stien alebo tmavými fasádami nábytku. Biela dáva miestnosti svetlo, čistotu a pokoj, ktoré mnohí hostesky majú radi.

Šedá doska do kuchyne

Sivá pracovná doska je vhodná do interiéru s bielymi a drevenými detailmi. Ak chcete vykonávať túto pracovnú plochu v tejto farbe, pravdepodobne sa vám bude páčiť riešenie z betónu, kameňa alebo kovu.

Pracovná doska z čiernej kuchyne

Kuchyňa s stolom tejto farby je praktická a pohodlná na jednej strane, ako aj štýlový a šľachtický vzhľad na strane druhej. Preto profesionálni dekoratéri často uprednostňujú pracovné pokrytie v tejto konkrétnej farbe. Podporuje mnoho moderných technologických trendov a zameriava sa na seba. V malej miestnosti vytvorí čierna vizuálnu hĺbku a zväčší priestor.

Navyše, obklopený leskom kovu a odtieňmi bielej, taký povrch vyzerá obzvlášť slušne.

Béžová doska do kuchyne

Je to veľmi mäkká a neutrálna farba, ktorá je kombinovaná s doplnkami farby tmavého dreva alebo čokolády. Je žiaduce, aby stolová doska bola v súlade so stenami, ktoré by mali byť usporiadané v úzkych krémových farbách. Takto získate jemnú a elegantnú kuchyňu.

Hnedá kuchynská pracovná doska

Pracovná doska z tmavého alebo hnedého dreva vhodná na ľahké, krémové a béžové kuchyne. Biela-hnedá dueta, ktorá láka svojou univerzálnosťou a charakterom, je veľmi obľúbená. Táto kombinácia sa používa v podkroví, modernej klasike av anglickom štýle.