Kuchynská dlažba na podlahe: typy, ako si vybrať

Kuchyňa by mala byť rovnako útulná pre príjem hostí, romantické večery s blízkymi a rodinné večere s príbuznými. Veľkou úlohou pri vytváraní pohodlia je podlaha. Dlaždice do kuchyne na podlahe sú ideálnou voľbou, ktorá spĺňa tieto dôležité kritériá: odolnosť voči mechanickému poškodeniu, zvuková izolácia, odolnosť, estetický vzhľad. Každá z týchto funkcií je pre kuchyňu naozaj dôležitá.

Druhy kuchynských obkladačiek

Aby ste si vybrali správnu podlahu, mali by ste vždy brať do úvahy užitočné informácie a pred nákupom, a nie po nej. Potom môžete byť pokojný a istý v úspešnej oprave. Existujú nasledujúce typy keramických obkladačiek:

Lisované dlaždice

\ t

Skladá sa zo špeciálnych ílových materiálov. Zmes prechádza transformáciou pomocou zhutňovania a tvorby s použitím vysokého tlaku. Lisovaná dlažba je obzvlášť odolná a hladká.

Obklady bez smaltu

\ t

Tento názor predpokladá jednoduchú konštrukciu a absenciu dekoratívnych prvkov vo forme vzoru. Táto dlažba vyzerá celkom esteticky, vďaka svojej rovnomernosti a rovnomernej hrúbke.

Glazované dlaždice

Táto možnosť osloví milovníkov brilancie a farby, ktorá je jasne viditeľná na zasklenom povrchu. Okrem toho sa tento typ dlaždíc vyznačuje pevnosťou pórov, tvrdosťou ahustota.

Obkladačky

\ t

Pozostáva z rôznych druhov ílu, špeciálnych farbív a taviva. Má vysokú odolnosť voči chemickému a mechanickému namáhaniu.

Dlažba Metlah

Jediné vypaľovanie, absencia preskleného povrchu a vysoký lisovací proces sú hlavnými charakteristikami obkladu Metlakh. Je veľmi obľúbený nielen vďaka svojim technickým vlastnostiam, ale aj vďaka svojmu elegantnému vzhľadu.

Porcelánová dlažba

Je vyrobený zo špeciálnych nosníkov, kaolínu, kremeňa a lisovaného cesta. Táto kombinácia vytvára rovnomernú hmotu, dobrú trvanlivosť a vzhľad, ktorý sa podobá povlaku zo skla.

Základ pre pokládku obkladačiek

\ t

Je to nevyhnutná podmienka, ktorá musí byť splnená, aby sa zabránilo chybám vo forme nerovností a rôznorodosti štruktúry dlaždíc v kuchyni.

Jeden z najspoľahlivejších a najjednoduchších variantov je považovaný za sadrokartón. Nevyžaduje špeciálne zarovnanie a pevne pripevnené k podlahe. Rovnako dobrá a častá alternatíva môže byť stará dlažba (pokládka sa vykonáva pomocou špeciálneho lepidla), preglejky (vyžaduje špeciálne spracovanie) a omietky (dá sa spoľahnúť, ak drsnosť nepresiahne 3 mm).

Výhody a nevýhody dlaždíc

\ t

Keramická dlažba, podobne ako každá iná podlaha, má svoje prednosti anevýhody, ktoré potrebujete vedieť pred nákupom.

Výhody kuchynských obkladačiek:

- Požiarna odolnosť. Vďaka špeciálnej žiaruvzdornosti je možné zaistiť dodatočnú ochranu proti požiaru v miestnosti, kde dochádza k neustálemu kontaktu s ohňom.

- Odolnosť proti chemickému útoku. Túto vlastnosť možno rozdeliť do niekoľkých samostatných skupín. Napríklad hodnota A je maximálna ochrana pred rôznymi látkami a D je absencia tejto záruky.

- Nízka vodivosť prúdu.

- Absorpcia vody. Najčastejšie nie je vyššia ako 3-4%.

- Sila. Komponenty sú schopné odolať rôznym pokusom o zmenu tvaru dlaždice. To je mimoriadne dôležité v kuchyni, kde nie je možné prestrčiť tanier alebo vázu na účel.

- Odolnosť voči mrazu.

- Štýlový dizajn a rôzne farby /vzory.

Hlavnými, ale minimálnymi nevýhodami dlaždíc v kuchyni sú vyššie náklady (v porovnaní s inými druhmi podláh), chlad a starostlivý proces inštalácie. Napriek tomu sa môžete ľahko zbaviť studenej podlahy pomocou zabudovaného vykurovacieho systému a zveriť inštaláciu dôveryhodným odborníkom.

Ako si vybrať tú správnu dlaždicu do kuchyne

Odborníci odporúčajú, aby boli obzvlášť pozorní niektorí z nuancií, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri výbere dlaždice:

1. Obraz na obale. Musí existovať značka nôh - to znamená, že obklad je určený špeciálne pre podlahu.

2.Povrch dlaždice. Musí byť úplne homogénny. Prítomnosť prasklín a nezrovnalostí poukazuje na manželstvo s tovarom.

3. Typ oderu. Tento indikátor je označený latinskými písmenami. Vysoká trieda je zodpovedná za dobrú odolnosť voči opotrebeniu.

4. Výpočet s rezervou. Počet dlaždíc by mal byť o 10-15% väčší.

5. Harmonická kombinácia s celkovým dizajnom. Doska môže dokonale dopĺňať štýl miestnosti alebo vytvárať zaujímavé kontrasty na pozadí kuchynského setu.

6. Textúra. Matný povrch je skvelý pre malú kuchyňu a presklený je pre celú miestnosť.

7. Hrúbka. Optimálne rozmery hrúbky sú 9 - 12 mm. Tenšia verzia nebude tak odolná a hustá dlažba nad 12 mm je ideálna pre technické miestnosti, ale nie pre kuchyňu.

8. Označovanie kolónky. Označuje typ dlažby v súlade s medzinárodnými normami. Najvyššia kvalita - 1 stupeň, najnižšia - 3.

9. Za mrazuvzdornosť je zodpovedná jednoduchá značka vločiek.

10. Pätka, ktorá je na tienenom pozadí, znamená vysokú odolnosť materiálu voči opotrebeniu.

Ako si vybrať farbu injektážnej malty pre dlaždice

Toto je jedna z najdôležitejších otázok pri výbere podlahy. Farebná schéma dokáže pridať celkový dojem alebo pridať k nemu. Jednou z najobľúbenejších a osvedčených možností je mozaika. Je schopná vytvárať abstraktné prvky, jasné vzory alebo kresby. Farba fugy a injektážnej zmesi sa môže zlúčiť a môže kontrastovať, zvýrazniť alebo zatieniť niektoréiné položky. Ak chcete získať účinok pevného povlaku, stačí vytvoriť injektáž, ktorá bude zodpovedať odtieňu dlaždíc (alebo 1-2 tóny ľahšie), pre tých, ktorí majú radi extravaganciu a jas, povrchové zónovanie možnosti s dvoma alebo viacerými farbami sú perfektné. V prípade potreby zvýraznenia každej dlaždice sa musíte pozrieť na tmavšie odtiene. Kritériá výberu by mali závisieť od typu dlaždice, jej veľkosti, ako aj od požadovaného efektu.

Kuchynská dlažba na podlahe - foto

Zozbierali sme zbierku zaujímavých fotografií dlaždíc v dizajne kuchyne, ktorá ukáže, ako harmonicky, spoľahlivo a štýlovo môže táto osvedčená podlahová krytina vyzerať. Šťastné prezeranie!