Kuchyňa s ostrovom: 70 fotografických nápadov

Organizácia kuchynského priestoru je jednou zo základných úloh pri výbere dizajnu pre túto miestnosť. Je potrebné venovať veľkú pozornosť plánovaniu. Pohodlná poloha nábytku a vybavenia poskytne pohodlné podmienky na varenie, jedenie a len domácu zábavu. Z hľadiska ergonómie je najlepšou voľbou pre priestranné izby kuchyňa s ostrovom, to znamená s vysokým podstavcom, ktorý je najčastejšie inštalovaný v strede a môže vykonávať mnoho funkcií. Táto schéma sa bežne nachádza v vidieckych domoch, luxusných štúdiách, reštauráciách, ale ak chcete, môžete ju prispôsobiť a aplikovať aj v obyčajných malých apartmánoch.

Funkcie ostrova v kuchyni

\ t

V závislosti od dizajnu môže mať ostrov v kuchyni mnoho možností použitia. Niekedy dokonca pôsobí ako jeden z vrcholov tzv. "Pracovného trojuholníka", ktorý zahŕňa sporák, drez a chladničku. Inštalácia týchto prvkov v strede miestnosti však vyžaduje špeciálne zhrnutie komunikácie, čo nie je vždy možné, najmä vo výškových budovách.

Ostrov sa spravidla používa ako stolová doska - vďaka svojej výške je ľahko stojaci za ním. Okrem toho môže úplne alebo čiastočne nahradiť jedálenský kút. Aby sa zmestili ďalšie stoličky, mal by byť šatník bez bočných panelov. Často ostrov detail interiéru je vo forme baru, ktorý vám umožní ušetriť metrov štvorcových kuchyne avizuálne vymedziť priestor.

Voľné miesto pod stolom-ostrov, mnoho ženy v domácnosti používajú na skladovanie riadu, malé domáce spotrebiče, výrobky. V prípade potreby je možné do skrine zabudovať rúru, umývačku riadu, mrazničku.

Výhody a nevýhody plánovania ostrovnej kuchyne

Vysoký stôl v centrálnej časti kuchyne je nepochybne veľmi pohodlný. Toto usporiadanie je ideálne pre spoločné varenie, pretože prístup na pracovný povrch je zabezpečený na všetkých stranách. Počas vykonávania procesov môže hostiteľka komunikovať s domácnosťou alebo hosťami bez toho, aby sa k nim otočila chrbtom. Okrem toho, v porovnaní s inými typmi plánovania, je trajektória pohybu výrazne znížená, čo zase znižuje fyzickú námahu potrebnú na prípravu jedál.

Prítomnosť ostrova vám umožňuje vyplniť veľkú kuchynskú miestnosť, ale v malých miestnostiach môže byť ťažké umiestniť tento interiér. V každom prípade by mal byť aspoň jeden meter na každej strane ponechaný okolo samostatného stĺpika, aby sa pohodlne pohyboval. Pre kompaktnú varnú zónu, namiesto monumentálnych stolov, je lepšie zvoliť úzke mobilné alebo skladacie konštrukcie.

Odrody usporiadania kuchyne s ostrovom

\ t

Pri zmienke o ostrove, väčšina ľudí predstavuje ťažké a objemné patníky uprostred luxusnej 20-metrovej kuchyne v súkromnom dome. Samozrejme, toto je klasická možnosť pre chaty, ale moderný dizajnposkytuje iné druhy podobného nábytku. Takže ostrovný stôl nemusí byť nevyhnutne pravouhlý alebo štvorcový - oválny, polkruhový, hladko zakrivený, kľukatý, trojuholníkový tvar je celkom možný.

V súčasnosti sú viacúrovňové stavby, nazývané aj súostrovia, na vrchole módy. Rozdielna výška stolov umožňuje na jednej strane pohodlnú prácu, keď stojíte na druhej strane - na raňajky alebo večeru, sedí na obvyklých stoličkách. Niekedy môže byť nízka časť súostrovia prispôsobená na umývadlo alebo varnú dosku a vysoká časť v tomto prípade sa používa ako pracovný kuchynský stôl alebo barový pult.

Ďalším typom ostrovného plánovania je polostrov. Takýto stôl sa vyznačuje tým, že jedna zo strán susedí s náhlavnou súpravou, stenou alebo parapetom. Je to dobrý spôsob, ako ušetriť miesto v malej kuchyni, v ktorej vyčnievajúca časť zostáva harmonickou súčasťou celého súboru bez straty jeho funkčnosti.

Stylistické rozhodnutie interiéru

Vo väčšine prípadov sa snažia zladiť ostrov s tónom náhlavnej súpravy a dizajnom kuchyne ako celku. Opakované farby, materiály a dekor vyzerajú premyslene a vhodne, čo je obzvlášť dôležité pre malé priestory. Ak je priestor na varenie priestranný, tento kus nábytku môže byť zvýraznený jasnejším sfarbením alebo originálnou textúrou. V každom prípade by mal kabinet ostrova ako jeden z najvýraznejších detailov v interiéri kuchyne zodpovedaťzvolený smer návrhu.

Kuchyňa s ostrovom v klasickom štýle

Úspešné príklady kuchyne s ostrovom v klasickom štýle sa nachádzajú v zbierkach talianskych predajní nábytku. Spravidla ide o vynikajúce kombinácie lešteného dreva z drahých drevín a ľahkého slonovinového smaltu s dekoratívnym zlátením, panelmi, stĺpmi, vyrezávanými barokovými dekoráciami. Možné sú aj čierno-biele, čierne a sivé, olivové, ružovkasté varianty so strieborným kovaním.

Klasická doska ostrova môže byť drevená alebo mramorová s ušľachtilým lesklým vzorom. Obrubník je vhodný výhradne stacionárny, veľký a stabilný, obdĺžnikový tvar so symetricky zaoblenými rohmi. Nad ním môžete zavesiť buď kapotu (na varnú dosku), alebo krásny krištáľový luster.

Kuchyňa s ostrovom v modernom štýle

\ t

Charakteristickými znakmi kuchyne 21. storočia sú stručnosť, funkčnosť a špičková technológia, ktoré sú určené na urýchlenie procesu varenia. Ostrov v takomto interiéri je neoddeliteľnou súčasťou náhlavnej súpravy, takmer úplne opakuje jej dizajn.

Hladká jednofarebná stolová doska je vyrobená zo silného kompozitného materiálu - umelého kameňa, temperovaného tónovaného skla, nerezovej ocele. Do neho môže byť zabudovaný indukčný varič, umývadlo a teleso skrine je vyhradené pre domáce spotrebiče alebo priestranné skladovacie systémy.

Kuchyňa s ostrovom v štýle Provence

V kuchyni v štýle Provence ostrov vyzerá najlepšie. Tradične ide o jednoduchú drevenú konštrukciu v pastelových farbách. V palete dominuje mliečne biela, mäta, tyrkysová, sivá, modrá, levanduľa. Puzdro bez zbytočných ozdôb a dekorácie, ale jeho funkčnosť je zabezpečená veľkým množstvom skríň, zásuviek, políc, prútených košíkov.

Vzhľadom na to, že juhovýchod Francúzska je vinohradníckou oblasťou, v miestnom kuchynskom ostrove sa často nachádzajú diagonálne regálové bunky na uskladnenie fliaš vína v horizontálnej polohe. Materiál stola v štýle Provence je ľahký kameň, mramor alebo jeho umelé náprotivky bieleho alebo sivastého odtieňa, ale nemal by byť príliš lesklý.

Kuchyňa s ostrovom v štýle country

\ t

Vidiecky štýl je predovšetkým prírodný materiál a prírodné tóny. Stabilná, trochu hrubá skriňa z masívneho dreva, s veľkými fasádami skríň a zásuviek na skladovanie riadu, sa dobre hodí do takejto situácie. V ideálnom prípade by mal byť materiál bez povlaku, s výnimkou prípadnej ochrannej vrstvy laku alebo včelieho vosku. Nové výrobky z nábytku môžu byť umelo starnuté, čo im dáva stredoveký vzhľad.

Príslušenstvo by sa malo používať kované, pretože slúži ako hlavná dekorácia a najvýznamnejší štylistický nástroj vo vnútrozemí krajiny. Pokiaľ ide o pult, to môže byť z rovnakého dreva, neleštený kameň, alebo lemované matnýkeramické obklady (porcelánové dlaždice) terakotové odtiene.

Kuchyňa s loftovým ostrovom

Úmyselná jednoduchosť priemyselného interiéru netoleruje podrobnosti o podrobnostiach. V otvorenej kuchyni v tomto štýle, ostrov, okrem obvyklých funkcií, často zohráva úlohu jedinej priečky medzi varnou zónou a obytným priestorom podkrovia.

V porovnaní s inými oblasťami dizajnu tu samostatná tabuľka vyzerá najnepodrobenejším spôsobom. Namiesto obrubníka môže byť hrubá doska, oceľová alebo kamenná doska dokonca umiestnená na murivo alebo zvárané nohy zo starých kovových rúr. Nad takýmto improvizovaným ostrovom sú otvorené komunikácie s reflektormi alebo „továrenskými“ lampami v čiernych kazetách.

Malá kuchyňa s ostrovom: interiérový dizajn

\ t

Zdá sa, že v malej kuchyni sa ani nevie snívať o pohodlnom ostrove. Ale táto spoločná mylná predstava platí len pre objemné klasické palce. Moderné dizajnéri vyvinuli obrovské množstvo modelov v mini formáte, čo umožňuje hospodárne a efektívne využitie štvorcových metrov.

Okrem stacionárnych stolov, ktoré sa zmenšujú, existuje niekoľko pohyblivých konštrukcií. Tak, úzky kuchynský ostrov (polostrov) môže byť úplne alebo čiastočne rozšírený od headsetu; pripevnite k stene a v prípade potreby ich zložte; schovať sa v stene alebo pod parapetom. Na pravidelné používanie jeMá zmysel sa pozerať na mobilné produkty na kolesách, ktoré sa môžu voľne pohybovať po byte.

V úzkych otvorených kuchyniach je ostrov často reprezentovaný ako barový pult, ktorý slúži aj ako stôl a priečka. Zároveň je z obývacej izby doplnená o vysoké stoličky a vo varnej zóne môže byť dizajn doplnený o skladaciu dosku nižšiu úroveň pre pohodlnú prácu s výrobkami.

Kuchyňa s ostrovom - foto

\ t

Najlepší spôsob, ako nájsť prijateľnú možnosť dizajnu, je vidieť fotografiu, ako môže vyzerať ostrovná kuchyňa v rôznych typoch izieb. Na tento účel navrhujeme študovať fotogalériu na našich webových stránkach, kde sa zhromažďuje veľká kolekcia príkladov dizajnu varnej zóny. Medzi prezentovanými riešeniami určite nájdete dobré nápady vhodné pre priestranné súkromné ​​domy a byty s malými alebo stredne veľkými kuchyňami v rôznych štýlových smeroch.

Video: Kuchyne s ostrovom - Nápady na interiér