Krokusy (šafran): 90 fotografií, typov a starostlivosti

Crocus je trávnatá rastlina pre otvorenú pôdu, jeden z najkrajších petrklíčov. Patrí k množstvu krátko rastúcich rastlín, pretože výška zriedka presahuje 10 cm a priemer jednotlivých pohárikovitých kvetov sa pohybuje od 20 do 50 mm. Vytvorenie prvého kultivátora siaha do konca 19. storočia a odvtedy sa na pestovaní nových hybridov, ktoré každý rok potešia amatérskych záhradkárov a krajinných dizajnérov, vykonáva neúnavná práca. Šafran bol známy a široko používaný pred mnohými storočiami. Starovekí egyptskí lekári o ňom písali, v Rímskej ríši pôsobil ako liek na liečbu šedého zákalu, ako aj surovina na získavanie voňavého oleja. V Španielsku sú celé polia, kde sa pestujú krokusy na korenie.

Hlavné druhy krokusov

Na svete je asi 80 druhov šafranov a 300 odrôd. Medzi nimi sú plodiny, ktoré kvitnú skoro na jar, rovnako ako tie, ktoré kvitnú na jeseň. Kultúra má pomerne veľké farebné spektrum - biele, modré, fialové, žlté, purpurovo-červené kvety sú jednofarebné alebo pestrofarebné.

Šafran

\ t

Typ siatia - jeden z najviac kultivovaných na svete. Pestuje sa v priemyselnom meradle, pretože sú to jeho kvety, ktoré sú známe všetkým ako korenie „saffron“ používané pri príprave rôznych jedál. India je považovaná za svoju vlasť a tá, ktorá sa teraz pestuje, je hybridným variantom, ktorý vznikol v dôsledku kríženia niekoľkých odrôd.Táto poddimenzovaná rastlina má biele alebo svetlo fialové kvety s príjemnou vôňou fialovej. Listy sa objavujú spolu s kvetmi, a všetky krásy kvetu možno pozorovať po dobu dvoch týždňov. Okrem toho každý kvet žije najviac tri dni.

Jarný šafran

Tento šafran môže byť skutočne nazývaný predchodcom mnohých druhov, ktoré dnes existujú. Je to najobľúbenejší materiál na vytváranie mnohých hybridných odrôd, ktoré sa pestujú na celom svete. Jeho prirodzené podmienky rastu sú vysokohorské alpské lúky, kde je rastlina posiata fialovými alebo purpurovými kvetmi s priemerom do 5 cm.

Zlatý šafran

Jeden z botanických druhov rastlín. Možno ju právom nazvať najvyššou, pretože výška dosahuje 20 cm a objavujú sa kvety žlto-zlatého odtieňa spolu s úzkymi listami. Obdobie rýchleho kvitnutia je v apríli a jeho trvanie je približne tri týždne. Dnes, v procese kríženia s inými druhmi, má zlatý šafran mnoho ďalších interpretácií, najmä dvojfarebnú.

Crocus Pallas

Šafran s nižšou veľkosťou má výšku najviac 50 mm. Jeho jednotlivé kvety, zdanlivo outlandish hviezdy, majú jemné fialovo-ružové odtiene s fialovým základom, a priemer budu dosahuje 5 cm.Septembra. Tento kontrastný pohľad na miniatúrne kvety na pozadí uschnutej záhrady možno pozorovať po celý mesiac.

Crocus Tomasini

Tento druh sa vyznačuje neokázalosťou, a preto je veľmi populárny najmä medzi lenivými záhradkármi, ktorí chcú mať krásny osobný pozemok bez akýchkoľvek ťažkostí. Rastlina sa cíti skvele na tmavých plochách, rýchlo sa prispôsobuje podmienkam a nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Vo voľnej prírode sa Tomaziniho šafran nachádza na Balkáne, v Bulharsku a Maďarsku. Kvety majú ružovo-fialové odtiene s bielym srdcom.

Počas divokého rozkvetu tvorí kultúra vynikajúci pevný koberec, ktorý vyzerá skvele v popredí trávnika, ako aj pod baldachýnom stromov, ktoré sú stále nefúknuté. Túto kultúru možno pestovať v bytovom prostredí v kvetináčoch. Niekoľko kvetináčov s rôznymi druhmi šafranov vytvorí doma zaujímavú dekoratívnu kompozíciu. Často sú vysadené na akúkoľvek dovolenku - 8. marca, Valentína, atď. Z tohto dôvodu si vyberajú hybridné holandské odrody, ktoré sa vyznačujú nenáročnosťou a majú veľký počet pukov s veľkými kvetmi. Patrí sem šafran "Jeanne d'Arc" s bielymi kvetmi, "Stripe Beauty" pestrých farieb, žiarivo žltá "Ladjest Yellow".

Správna starostlivosť o šafran

Hoci šafran z väčšej časti nie je náladový voči podmienkam, stále potrebuje určitú starostlivosť. Obdivovať svieži kvet jasných veľkých kvetov,musíte ho „usadiť“ v optimálnych prírodných podmienkach a ak sa rastlina pestuje v plochom kvetináče, podmienky by mali byť čo najbližšie k ulici.

Osvetlenie

Táto kultúra má rada dobré svetlo, preto by mal byť šafran zasadený na južnej strane domu alebo môže byť použitý na umiestnenie vázy. Musíte však zvážiť, že nemá rád priame spálenie slnečného svetla - je lepšie organizovať čiastočný tieň, ktorý vytvorí kríky. V podmienkach miestnosti, ak nie je možné umiestniť hrnce s kvetmi na otvorenom balkóne, môžete postaviť umelé osvetlenie s elektrickými žiarovkami. V tomto prípade je potrebné monitorovať teplotný režim.

Teplota

Optimálna teplota pre luxusné kvitnutie bude v rozsahu od +14 do + 18C. Rastliny môžu kvitnúť aj pri vyššej teplote, ale kvitnú veľmi rýchlo - púčiky kvitnú skoro a vädnú veľmi rýchlo. V prírode, ako sme už povedali, krokusy kvitnú v apríli alebo septembri, takže nie je potrebné vytvárať špeciálne podmienky pre kvety trávnika. S umelým osvetlením v podmienkach bytu je potrebné sledovať teplotu.

Vlhkosť

Saffron miluje vlhkú pôdu, ale zároveň netoleruje stojatú vodu, ako všetky cibuľovité rastliny. Najlepšie je usporiadať drenážny systém v pôde pred výsadbou, pridaním piesku a rašeliny.

Polievanie

Na otvorených trávnatých plochách sú kvety zavlažované v horúcom počasí - vysokoteploty alebo pri vytváraní sucha. To je dosť vody raz týždenne, výdavky v rovnakom čase o vedre vody na 1 m2. Saffron zalievanie sa zastaví, keď listy žltnú a odpadnú.

V prípade, že horná časť pôdy vyschne, nalejte hrniec do nádoby. Ak sa v procese zalievanie časť vody v sklenenej panvici - musíte sa ho zbaviť. Odporúča sa do vody na začiatku vegetačného obdobia 1 krát za dva dni po odkvitnutí 1 krát týždenne.

Hnojivá a obväzy

\ t

Šafran uprednostňuje úrodnú pôdu, voľnú a hnojenú organickou hmotou. Pred výsadbou, musíte "kŕmiť" pôdu, pridaním 1 sq. M. trávnik 50 g hnojiva s mikroelementmi, 20 kg humusu, 80 g kostnej múčky. Treba vziať do úvahy, že ak sa použijú kultivované substráty, nemôže sa pridať humus, pretože pôda bude presýtená dusíkom a inými prvkami. V tomto prípade je lepšie použiť špeciálnu rašelinu.

Zariadenie sa môže občas napájať. Prvý vrchný obväz nastane mesiac po výsadbe - do pôdy sa pridá 50 g dusičnanu vápenatého na 1 meter štvorcový, pred kvitnutím sa dodáva dusičnanom draselným (40 g na 1 meter štvorcový) a po ňom - ​​hnojivom fosforu v rovnakom pomere.

Škodcovia a choroba šafranov

Na otvorenom priestranstve predstavujú hlodavce v teréne pre túto rastlinu značné nebezpečenstvo. Nejedú len hľuzy, ale tiež prispievajú k šíreniu rôznych vírusov a chorôb. Známky ich sabotáže možno identifikovať podľastlačené puky, sivé škvrny na okvetných lístkoch. Takáto kvetina musí byť okamžite odstránená z plantáže, pretože šťava, ktorú produkujú, vstupuje do susedných rastlín a nevyhnutne vedie k ich smrti.

Nebezpečné a plesňové ochorenia, ktoré spôsobujú hnilobu. Ak sú kvety zasadené blízko seba, potom koreňový systém, ktorý nemal čas, aby sa posilnil, povedie k smrti rastliny. V dôsledku toho bude žiarovka hniť, a rastúce v blízkosti plodín môže trpieť. Prispieva najmä k procesu rozkladu vlhkých, teplých klimatických podmienok. Doma nie je ťažké vytvoriť potrebnú mikroklímu pre rastliny.

Ďalším problémom, ktorému môžu záhradníci čeliť, sú larvy hmyzu, ktoré žijú približne tri roky. Doslova „vŕtajú“ žiarovky, čo spôsobuje, že rastlina zomrie. Aby ste sa ich zbavili, musíte do malých drážok, zvlhčiť a prikryť doskami. Keď sa chyby dostanú do novej návnady, sú spálené.

Ako replikovať krokusy

Kvety môžu rásť na jednom mieste viac ako 5 rokov, ale je lepšie ich zasadiť za 3-4 roky. Keď šafran vybledol a listy vybledli, kôra sa odstráni, vysuší a uloží na chladnom mieste. Je žiaduce, aby teplota nebola vyššia ako + 10 ° C.

Doba výsadby závisí od odrody - ak ide o jarné kvety, cibule budú vysadené na zemi na jeseň (september - október) a na jeseň v druhej polovici leta.

V podmienkach miestnosti môžete rastliny kedykoľvek zasadiť, dokonca aj vtedy, keď sa zhodujú s ich kvitnutím do požadovaného dátumu,na to je potrebné pristáť 4 mesiace vopred. Hľuzy sú usadené v zemi a ponechané na tmavom chladnom mieste (môžete využiť pivnicu). Ak sa zistí, že sa do 10. týždňa objavili výhonky, mala by sa teplota v miestnosti znížiť. 15 dní pred požadovaným dátumom kvitnúceho hrnca vloženého do miestnosti. Teplota by sa mala postupne zvyšovať, takže pôvodne sa nádoba ponechá na chodbe, kde je chladnejšie, potom sa prenesie do najchladnejšej miestnosti a nakoniec sa nasadí na parapet, bližšie k svetlu. Čoskoro sa objavia kvety.

Domáca reprodukcia

Rozmnožovanie krokusov nie je ťažké. Tu sú dva spôsoby - používať semená alebo cibule. Najbežnejšie použitie je reprodukcia bulbotónu, pretože proces je oveľa rýchlejší.

Šírenie krokusov semenami

Pri množení semenami sa zberajú a dôkladne sušia 7 - 10 dní. Výsev sa vykonáva v hĺbke nepresahujúcej 1 cm pri rešpektovaní vzdialenosti medzi semenami asi 5 cm, pričom plodiny budú kvitnúť až v treťom roku, takže pestovateľ túto metódu veľmi nepozná.

Množiteľské krokusy s cibuľkami

Najjednoduchšou, najrýchlejšou a najspoľahlivejšou metódou je reprodukcia žiarovkami. V zemi, na šupinách hlavného kormu, sa objavujú malé cibule. Po smrti hlavnej žiarovky tvoria novú kolóniu. Na zabezpečenie živobytia každého z nich je potrebné, aby sedeli. Po šafránekvitnú, cibule vykopali, poslali do skladu pred výsadbou na chladnom vetranom mieste.

Pred výsadbou je potrebné dôkladne skontrolovať materiál tak, aby neboli žiadne známky plesne a hniloby. Treba poznamenať, že hlboká výsadba trochu spomalí vegetatívne rozmnožovanie, ale zrnká budú väčšie. V kvetináčoch je možné žiarovky umiestniť blízko seba - potom dostanete skutočnú živú kyticu.

Krokusy - foto

Podľa jednoduchých pokynov môžete získať farebné kvetináče a záhony, ktoré potešia vaše oko. Medzitým Vám ponúkame možnosť obdivovať našu zbierku fotografií týchto úžasných rastlín!