Krajinotvorba dacha: 85 fotografických nápadov

Pre väčšinu ľudí, chata prestala personifikovať miesto s nekonečnými lôžkami, na ktorých je potrebné pracovať neúnavne takmer celé leto. Teraz je krajina miesto pre relaxáciu a estetické potešenie. Krajinný dizajn pomôže zabezpečiť harmonickú jednotu človeka s prírodou. O skvelých nápadoch pre záhradu - v našom článku.

Vlastnosti krajinného dizajnu

Krajinotvorba sa nachádza na križovatke výstavby, architektúry a pestovania rastlín. Pre kompetentný krajinný dizajn je tiež potrebné mať určité informácie o smeroch štýlu a pravidlách harmónie foriem.

Krajinná výzdoba je skutočné umenie, do ktorého sa profesionáli zapájali v priebehu storočí. Ak však chcete samostatne transformovať územie vily, stačí sa oboznámiť so základmi plánovania a dokončených projektov, aby ste mohli realizovať myšlienky, ktoré sa vám páčia.

Pred začatím práce venujte pozornosť nasledujúcim ustanoveniam:

- pre premenu miesta sa používajú ako objekty živej a neživej prírody a objekty vytvorené človekom, pričom každý z nich musí zapadnúť do celkovej kompozície;
- musíte sa postarať o hotovú záhradu, takže ak na nej nemôžete pravidelne tráviť čas, zastavte sa pri jednoduchých riešeniach;
- zamyslieť sa nad hlavnou myšlienkou a pracovným plánom, vytvoriť systém a pridať k nemu dekoratívne prvky;
-nie každý projekt môže byť uvedený do praxe. Zvážte kvalitu pôdy a stupeň svetla - každá rastlina vyžaduje špeciálne podmienky pre normálny vývoj.

Štýly

Najjednoduchšie je pracovať v jednom predmete, ktorý určí geometriu miesta pristátia. Upozorňujeme, že jeho výber je ovplyvnený architektúrou budov.

Klasický štýl

Tradičná záhrada sa tiež nazýva pravidelná záhrada. V prvom rade je charakterizovaná trvalým poriadkom a symetriou. V ideálnom prípade je smer stelesnený v vidieckych statkoch s rozsiahlym územím, ale v malých priestoroch letných sídiel je realizácia takýchto projektov dosť realistická.

Kroviny a stromy s hustou korunou, ktoré sa neskôr dajú správne tvarovať. Postarajte sa o ne a včas ich upravte. Urobte cestu rovno a usporiadajte záhony, uličky, trávniky, rybníky a partery v geometrických konfiguráciách (polygóny, ovály a kruhy)

Klasika vyžaduje výber prírodných materiálov a realizáciu iných budov v podobnom smere. Farebná paleta je obmedzená, urobia sa základné odtiene. Dizajn môžete doplniť fontánkou v strede kompozície, topiatickými rastlinami, ako aj krásnymi sochami v antickom štýle.

Štýl krajiny

Jednoduchosť a pohodlie dedinských záhrad a záhrad vyzerá pekne a pohodlne. Toto smerovanie je ľudstvu známeod nepamäti, keď všetci členovia spoločnosti žili v nespoľahlivých domoch so skromnými, ale úhľadnými trávnikmi.

Pre krajinu sú charakteristické tieto prvky:

- ovocné stromy, zeleninové záhony;
- svieže postele bezplatnej registrácie;
- cesty z porezov z dreva, kameňa, štrku, bežných zemných odrôd;
- ozdobné detaily, vyrobené osobne;
- drevené tŕne a lavice, obklopené vegetáciou;
- malý rezervoár prírodnej formy;
- kombinácia prírodných kvetov s pestrými a veselými odtieňmi.

Ecostyle

Smer trendu zmierňuje rozpory medzi technogénnym prostredím a prírodnými motívmi. Cieľom eko-záhrady je obnoviť oblasť divočiny v súkromnom priestore. Preto je hlavným pravidlom prirodzenosť a ľahkosť, pokračujte:

- prírodné materiály;
- kultivary s poľom, lesné rastliny;
- prístrešky a chaty;
- drevené mosty, lavičky, konope a rezivo;
- kreatívne remeslá a lampy;
- záhradný nábytok z hrubých konfigurácií.

Japonský štýl

Trochu exotické pre naše otvorené priestory. Vyžaduje si zodpovedajúci minimalistický vzhľad pre budovy, ktoré nie sú vždy typické pre letné domy. Jednotlivé motívy sa však dokonale hodia na štandardný základ.

Zorganizovať záhradu s prvkami japonskej tradície:

- toky,misy s vodou, jazierka;
- kamenné záhrady s kamienkami;
- svetelné, asymetrické priestory, ktoré musia byť kontemplované;
- nízko ihličnaté rastliny, mach, piesok;
- bambusové ploty;
- kombinovaná dlažba;
- veková škála farieb (čierna, biela, piesčitá, zelená, hnedá, sivá);
- dôraz je kladený na harmóniu, prirodzenosť.

Minimalizmus

Minimalistický štýl pochádza z interiéru. Stojí na rovnakom základe - jednoduchosť a stručnosť vo všetkom. S obmedzeným súborom nástrojov musíte vykonať maximálne funkčné úlohy, vyjadriť základnú myšlienku, vytvoriť ľahkosť a priestrannosť.

Minimalistická krajina má tieto vlastnosti:

- miesto je ako štúdio
- trate majú hladké a rovné čiary;
- obdĺžnikové tvary;
- čierne, biele, sivé, béžové, terakotové a zelené odtiene;
- abstraktné sochy;
- zrkadlá, reflektory;
- nábytok z hliníka a plastu.

Zelené plochy

Na začatie terénnych úprav je potrebné vypracovať plán a rozhodnúť o odrodách rastlín na výsadbu a ich umiestnenie. V tejto situácii je najlepšie použiť tradičný algoritmus delenia zón:

- Vonkajšia strana je plot, ktorým môže byť plot alebo živý plot;
- Vnútorné - umiestnené priamo pri hlavnej budove;
- Stredne pokročilí - miesta na pobyta prístupné zrakovým oblastiam, ktoré potrebujú zušľachťovať.

Pokiaľ ide o exteriér, môže byť podľa potreby krajinovo upravený. Nainštalujte krásny plot a bránu, a potom pridajte plot s živým plotom cez celú rovinu alebo čiastočne. Vegetácia pre plot sa bude líšiť: ovocné stromy alebo kríky v jednej alebo dvoch líniách. Vysoké stromy sú vysadené v jednom rade, môže to byť: céder, jedľa, borovica, slivka, moruša alebo jablko.

V prípade dvojitej veslárskej rastliny vyberte kríky: ruže, ríbezle, šeřík. Môžete tiež vybaviť vertikálne záhradníctvo, zavesiť kvetináče na plot alebo rastliny mávajúcich rastlín v jeho blízkosti. Takáto vegetácia poskytne vynikajúci estetický vzhľad a neporovnateľnú vôňu.

Pre územie v blízkosti domu, závod nízko rastúce kríky alebo zariadiť úhľadný záhon. Na tejto ploche kvetinová záhrada-hranica, mono-kvetinová záhrada alebo miksborder organicky vyzerá. Označte hranice a pravidelne sa starajte o kvety - a vytvoríte veselý obraz vašej verandy.

Najdôležitejšia a najnáročnejšia je prechodná zóna. Po celej ploche umiestnite trávnik. Potom všetko závisí od vašich plánov. Napríklad, kombinovať svieža zelená tráva s alpskou šmýkačkou alebo skalné árie. Konštrukcie vo forme hojdačky, tŕňov, pergol možno premeniť na brečtan alebo svätojánsky. Všetky typy kvetinových záhonov budú vhodné pre túto zónu, je dôležité len správne ich kombinovať so zvyšnými detailmi dizajnu. Ozdobte miesto pôvodnými kvetinovými záhradami: viacrozmerné, vo forme potoka, na vyvýšeniach, v boxoch,koše, staré topánky, polená a tak ďalej.

Nádrže

Nádrže si zaslúžene sadli na jednu z hlavných pozícií v krajinnej výzdobe, zdôrazňujúc vlastnosti a vnímanie priestoru, ako aj jeho naplnenie funkčnosťou. Moderný dizajn ponúka mnoho rôznych variácií nádrží, na ktoré môžete obrátiť svoju pozornosť pri plánovaní: fontána, bazén, potok, rybník (klasická, krajina), záhradné akvárium, mini-zásobník v akejkoľvek kapacite (môžete to urobiť sami), viacúrovňový (vrátane vodopády).

Výber typu nádrže, stavanie na jej funkciách, ako aj všeobecná koncepcia vášho problému. Pred plánovaním by ste sa mali pozrieť na prírodné reliéfy terénu. Použite ich na vytvorenie umelých rybníkov - bude to vyzerať čo najprirodzenejšie a harmonicky.

Tvar a veľkosť môžu byť absolútne akékoľvek. Určenie týchto parametrov, musíte vziať do úvahy štýl celej záhrady, umiestnenie vodnej plochy a funkčný účel.

Skladby

Záhradné chodníky sú nevyhnutnou súčasťou moderného dizajnu nádvoria súkromného domu. Napriek tomu, že hlavnou funkciou chodníkov je vytvorenie bezpečných podmienok pre pohyb po vašej lokalite, zároveň vám dáva možnosť zónovať a ozdobiť priestor nádvoria. Záhradné cesty môžubyť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú veľké ploché kamene, rôzne tehly, malé štrkové alebo betónové dosky. Kombináciou materiálov, tienením s malými okrajmi alebo ich zdobením dodatočnými prvkami môžete dosiahnuť nielen želanú funkčnosť, ale aj oblasť.

V závislosti od želaní hostiteľa a všeobecného konceptu možno použiť určité geometrické tvary. Priame alebo kľukaté cesty v spoločnosti obdĺžnikových alebo oválnych záhonov vytvoria jedinečný obraz priestoru.

Niekedy súkromné ​​vlastníctvo nemá dokonale rovný povrch, ale kopce a jamy. Nemali by ste bojovať s prírodou a vyrovnávať sprisahanie, je najlepšie vzdať sa svojej vôle a skombinovať cesty s krokmi. Tým sa diverzifikujú cesty spájajúce zóny vášho majetku.

Dodatočné budovy

Návrh krajiny zahŕňa vytvorenie stavebných konštrukcií pre rekreáciu v prírode:

1. Pergoly vám umožňujú organizovať krásne oblúky kvetov, ochranu pred slnkom a vetrom pri bazéne a pri jedálenskom stole, ako aj priestor v priestore. Môžu to byť klenuté budovy, markízy v hlavnej budove, samostatne stojace budovy.

2. Každý je oboznámený s funkčným účelom tŕňa, pričom môže byť stelesnený v rôznych konfiguráciách: otvorených alebo uzavretých, tkaných cez vegetáciu, umiestnenýchsamostatne alebo susedia s domom. Altány sú vytvorené v klasickom, orientálnom, lesnom a vidieckom štýle. Tam sú tiež exkluzívne možnosti s hojdačkami, vo forme lode, obrovská kanvica, iglu s dierou v hornej časti dostať dym z ohňa a tak ďalej.

3. Výkyvy potešia veľmi mladých aj dospelých majiteľov súkromných domácností. Kreatívne a miesto hojdačky-pohovky, závesné postele, lavice, stoličky alebo okrúhle hojdačky s matracom v záhrade.

Osvetlenie

Osvetlenie stránky nie je náročná úloha, človek sa musí len usilovať a usilovne a trpezlivo. Správny prístup k inštalácii svietidiel zvýrazní potrebné oblasti a zakryje obscénne miesta. Osvetlenie dodá dizajnu úplne nový vzhľad, farbu štruktúry vášho domu a okolité prostredie oživí a zahreje s teplom a pohostinnosťou.

Všimnite si prosím - nepotrebujete vyplniť celú oblasť jasným svetlom, nedáva pohodlie, ale naopak ju znížite a zasiahnete váš rozpočet. Hlavné osvetlenie je vždy zamerané na konštrukciu a na hlavné prvky miesta. Podsvietenie je usporiadané zhora nadol, zdola nahor, cesty, nádrže sú zvýraznené, môže to byť podklad (na vytvorenie tieňov) a bod jeden.

Môžete si kúpiť lampy zo skla, plastu alebo kovu v železiarstve, ako aj vytvoriť exkluzívne možnosti na vlastnú päsť: plechovky aleboSvietidlá s LED diódami; Zariadenia na odevy na odevy, plechovky; fľaše s lampami vo vnútri; mini drevené plastiky so svetelnými štruktúrami; remeslá z malých guľatín; girlandy; závesné nádoby so sviečkami.

Video: Dacha dizajn