Kosatec (90 fotografií): typy, pestovanie a starostlivosť

Iris sú roztrúsené po celom svete a sú ľudstvu známe už dlho. Získali uznanie v rôznych krajinách, získali mnoho nových mien: kohúty, dúhovky, atď. Predpokladá sa, že kvety sú obdarené magickými schopnosťami, sú symbolom dôvery, nazývajú sa staroveká grécka bohyňa Iris. Rastliny majú ohromujúce dekoratívne vlastnosti, ktoré majú rôzne farby, ktoré zahŕňajú celú paletu dúhy. Sú to častí obyvatelia usadlostí a usadlostí. Ako rast a ako sa starať o kosatcov, bude diskutované v tomto článku!

Hlavné typy

\ t

Rod rastliny je veľmi početný a zahŕňa približne 700 druhov. Ich klasifikácia je teda pomerne zložitá, viacúrovňová. Iris sa líšia veľkosťou, farbou, tvarom a inými vlastnosťami. Avšak pre nezávislú kultiváciu sa používajú hlavné dve skupiny kvetov - vousatých a nesrodených, ktoré zase majú mnoho odrôd.

Kosatec vousatý

Táto skupina je tak pomenovaná, pretože na okvetných lístkoch púčikov sú drobné chĺpky. Zahŕňa mnoho typov a odrôd rôznych veľkostí, farieb a tvarov, ako napríklad:

- „Baltské more“ - kvety príjemnej modrej farby sa vyznačujú vlnitými lístkami a originálnym vzorom bohatých modrých drážok;
- „Bewilderbest“ - má krásnu bielu alebo žltkastú farbu a okvetné lístky sú doslova škvrnité fialovými pruhmi;
- "Acoma" - má kvetenstvo smotanového tónu (slonoviny) sokvetné lístky, lemované levanduľovou hranicou.

Vousatých kosatcov vyzerajú skvele v kytice, oslňujúci svojimi farbami a tvarmi. Aby sa záhradný pozemok dlhú dobu naplnil krásou ich kvitnutia, je možné si vybrať odrody na pestovanie, ktoré sa líšia v období kvitnúcich púčikov.

kosatce nevysoké

\ t

Skupina nepokrývaných zahŕňa oveľa viac odrôd kosatcov, ktoré sú rozdelené do skupín. Z nich tri sú najobľúbenejšie, ako napríklad:

- Sibírsky - rastie do 80 cm za dobrých podmienok, má kvety s priemerom asi 10 cm so širokou škálou farieb od svetlomodrej po tmavofialovú. Zvláštnosťou je nedostatok zápachu;

- Japonci - nazývajú sa tiež „xiphoid“, majú svieže púčiky, ktoré pri otvorení dosahujú priemer 25 cm. Paleta farieb je plná rôznorodosti. Napríklad odroda „Nessa-No-Mai“ je snehovo-biele kvety s čiernymi žilami, „Solveig“ sa vyznačuje fialovými tónmi a odroda „Spuria“ zahŕňa kosatce širokej škály farieb: citrón, tmavo fialová, modrá a ďalšie;

- Marsh - líšia sa v ich pôdnych požiadavkách, preferujú vysokú vlhkosť, majú bohatú žltú alebo citrónovú farbu. Tento vzhľad je ideálny pre zdobenie umelých domácich jazier. Takéto odrody ako „Zlatá kráľovná“, „Umkirch“ a iní získali veľkú sympatiu.

Tieto duhovky sa vyznačujú vynikajúcou sofistikovanosťou, ktorá očarí obyčajné očimuž na ulici. Ich environmentálne požiadavky sú plne v súlade s našou klímou, takže starostlivosť o tieto odrody je oveľa jednoduchšia.

Riadna starostlivosť o kosatce

\ t

Farebné a elegantné kosatce určite potešia ich jedinečné kvitnutie len vtedy, ak im budú poskytnuté vhodné podmienky. Týka sa to včasného odburávania, zavádzania obväzov, dodržiavania vhodných mikroklimatických podmienok.

Osvetlenie

\ t

Mierne osvetlenie sa bude vyžadovať od kosatcov počas obdobia rastu, doma sú mladé výhonky vybavené doplnkovým osvetlením. Počas kvitnutia musí byť zabezpečené najväčšie množstvo svetla. Kosatec sa bojí priameho slnečného žiarenia, ktoré môže spôsobiť popáleniny listov, takže aj pri výsadbe do zeme musíte vybrať oblasť, kde okolité rastliny vytvoria kultúru penumbry.

Teplota

Irisy nemajú radi teplo. Rastliny sa cítia pohodlnejšie pri + 20 ... + 25C. Počas kvitnutia je potrebná nižšia teplota - nie viac ako + 16 ° C.

Vlhkosť

Pre väčšinu druhov sú výhodné podmienky s nízkou vlhkosťou. Iris nevyžadujú dodatočný postrek ani v suchom čase, postačuje pravidelné zavlažovanie. Nadmerné zvlhčovanie pôdy môže viesť k vážnym následkom, v dôsledku čoho sa môžu vyvinúť hubové ochorenia rizómov.

Polievanie

Vodné dúhovky podľa potreby, keď pôda zaschne v blízkosti koreňov. V suchom počasí sa zavlažovanie vykonáva raz denne a pri normálnej vlhkosti môžete robiť 2-3 postupy týždenne. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať rastliny v štádiu pučania - počas tohto obdobia by mala byť zavlažovanie dostatočnejšia a pravidelnejšia.

Hnojivá a hnojenie

\ t

Hlavný súbor hnojív sa aplikuje na pôdu počas výsadby. Zahŕňa spravidla organické zložky (humus, popol) a minerálne doplnky s vysokým obsahom dusíka. Vrchný obväz sa privádza do pôdy, ktorá sa musí uvoľniť a vybagrovať, pričom sa pripravuje miesto na pristátie. Vo väčšine prípadov to stačí. Podľa uváženia vlastníkov je možné zariadenie počas jeho rastu kŕmiť roztokom hnojív na báze fosforečnanu draselného. Silne sa neodporúča kŕmiť kosatce počas kvitnutia, môžete pridávať obväzy iba pri tvorbe pukov, ktoré sa skladajú z draslíka, fosforu a dusíka v pomere 1: 1: 2. Je veľmi dôležité, aby sme neprekrývali trpasličí druhy doma, pretože tam bude veľa potomkov, ale neviete vidieť kvety.

Choroby a škodcovia

Kvety sú náchylné na rôzne choroby a odrody s pestrými kvetmi sú k nim najviac umiestnené. Často postihujú rastliny v dôsledku nesprávnej starostlivosti. Jednou z najzávažnejších chorôb je fusárium, druh hniloby, ktorý môže zničiťv krátkom čase. Ak čas neodstráni infikovanú dúhovku zo záhrady, choroba sa šíri do susedných kvetov, ktoré sa musia ďalej spracovať nadáciou, zalievať koreň. Aby sa zabránilo všetkým druhom bodiek dúhovky, musia byť striekané roztokom Bordeaux kvapaliny.

Popri chorobách môže byť rastlina napadnutá škodcami, z ktorých sú obzvlášť nebezpečné výkyvy (jedia mimo základne stopky), strapce (porušujú fotosyntézu v listoch), slimáky (prenášajú infekciu). Môžete sa zbaviť lopatky a thrips pomocou liečby rastliny s korbofos. Pre slimáky, aby pasce z mokré handry alebo lopúcha listy, ktorým sa na mieste. Keď sa naň nalepia slimáci, ktorí používajú materiál ako kryt, musia sa zachytávať a spaľovať.

Ako replikovať kosatec

Kultúru je možné v ktoromkoľvek ročnom období opätovne nasadiť. Najpriaznivejšie obdobie je niekoľko týždňov po ukončení kvitnutia. Miesto je vyberané individuálne pre rôzne skupiny, napríklad, močiare dúhovky cítiť pohodlnejšie v nížinách, kde sa hromadí vlhkosť, a bradaté vybrať slnečné miesto. Pri skupinovej výsadbe je dôležité pozorovať vzdialenosť medzi rastlinami - pre vysoké odrody by mala byť vzdialenosť najmenej 40 cm a pre trpaslíkov - približne 15 cm.

Po rozhodnutí o budúcom mieste pobytu kosatcov je potrebné hnojiť, vykopať dieru a vytvoriť v nej malú kopu pôdy. Bush sedí v diere takým spôsobom, že korene súnarovnal okolo kopca. Ďalej je potrebné ju posypať pôdou, saponátom a zalejeme, po ktorej sa pozoruje obvyklá starostlivosť.

Reprodukcia doma

Existuje niekoľko spôsobov chovu dúhovky. Najčastejšie, jednoduché a spoľahlivé uznanie rozdelenie Bush, aj keď môžete tiež použiť rozdelenie obličky alebo semená rastlín pre sadenice.

Množenie kosatcov semenami

\ t

Semená sa môžu vysiať v septembri s použitím čerstvo zozbieraného materiálu. Existuje však riziko, že chladenie bude oneskorené, a výhonky budú mať čas stúpať, čo čoskoro jednoducho zomrie. Najlepší čas na siatie kosatcov je preto jar, teda mesiac marec.

Predbežný materiál sa podrobí špeciálnemu ošetreniu: semená sú zabalené vo vlhkej handričke, ktorá je umiestnená v nádobe s vekom a umiestnená na 1 mesiac do chladničky. Po tejto dobe je potrebné pripraviť novú nádobu už so zemou. Semená sú zasiate, mierne práškované, zvlhčujú pôdu. Posteľ musí byť inštalovaná na teplom mieste, akonáhle sa objavia prvé výhonky, zabezpečte dodatočné osvetlenie. Vyzdvihnutie sa uskutoční v máji.

Reprodukcia dúhovky obličkami

\ t

Ak starostlivo zvážite čistý koreň dúhovky, môžete nájsť na každej z jeho častí obličiek. Môžu byť opatrne rezané ostrým odrezkom ostrým nožom. Tento proces sa uskutočňuje na konci kvitnutia. Pripravené segmenty musia držať asi pol hodiny v roztokumanganistanu draselného a potom sa suší dva dni. Výsledný materiál je zasadený do kvetináčov alebo krabíc s pripravenou pôdou a vložený do tmavých oblastí skleníkov. Keď je zakorenenie dokončené, kosatce sa dajú presadiť do skleníkov, kde trávia zimu. Transplantácia v otvorenom teréne sa neodporúča skôr ako jeden rok. Týmto spôsobom sa šíria obzvlášť cenné zberné odrody.

Šírenie dúhovky delením

Dospelý krík (vo veku 4–5 rokov) sa musí starostlivo vykopať, aby nedošlo k vážnemu poškodeniu koreňového systému. Potom sa rozreže na segmenty tak, aby každý z nich mal aspoň jeden prepojený článok. Korene budú potrebovať ďalšie spracovanie pred výsadbou - sú sušené, odrezať odumreté korene a posypať orezané miesta s drveným uhlím. Niekedy sa rez odreže zo strany, bez toho, aby sa kopal celý krík. Aby sa zabránilo možnej bakterióze, je lepšie držať kríky niekoľko hodín v roztoku manganistanu draselného pred výsadbou. Listy a korene sa musia mierne skrátiť, pričom ich dĺžka je 10–12 cm.

Získaný nový výsadbový materiál sa pestuje na vopred pripravenej, oplodnenej ploche. Bude potrebné opatrne zalievať korene, aby voda nespadla na listy.

Kosatec - foto

Irisky sú tak populárne, že ich možno nájsť takmer všade - zdobia záhradné parcely, robia z nich kvetinové záhony rôznych farieb, sú výborným materiálom na zdobenie iridárií ahlavnou alebo komplementárnou zložkou buketových kompozícií. Viac o kráse kvitnúcej dúhovky sa môžete dozvedieť z fotografií fotogalérie. Šťastné prezeranie!