Korková podlaha (65 fotografií): typy a funkcie

V zozname podlahových krytín sa objavil pomerne nedávno, pretože to, čo tento materiál ešte nie je veľmi populárny. Napriek tomu nie je možné ignorovať početné výhody takejto úpravy. Maximálna šetrnosť k životnému prostrediu, vynikajúca tepelná a zvuková izolácia, odolnosť a elasticita robia z korkovej podlahy ideálnu voľbu pre detské izby, spálne, obývacie izby. Niektoré z jeho odrôd možno prevádzkovať v oblastiach, ako je kúpeľňa, kuchyňa, chodba. Estetika moderných korkových krytín uspokojí aj tie najnáročnejšie chute a dokonale doplní interiér každého domova.

Výhody a nevýhody korkovej podlahy

Pri porovnávaní korkovej kôry s obyčajným drevom treba poznamenať, že má pórovitú, hubovitú štruktúru, ktorá určuje mnohé fyzikálne vlastnosti tohto materiálu. Drvené a lisované granule sa často používajú ako surovina a na dekoratívne účely rezané dyhy s tenkou vrstvou. Prírodné vlastnosti korku pozitívne ovplyvňujú vnútornú klímu, vďaka čomu sú teplejšie a pohodlnejšie pre život. Medzi výhody tohto náteru patria:

Environmentálna prijateľnosť.Prírodné zloženie korkových podláh z neho robí jeden z najbezpečnejších typov povrchových úprav, porovnateľný len s parketami alebo drevenými podlahami. Na výrobu technického (stavebného) korku sa používa strúhanka, ale spojivom v ňom nie je syntetické lepidlo (napr. V drevotrieskových doskách),prírodná látka suberín obsiahnutá v kôre. Plechy sa lisujú pôsobením vysokej teploty a pary, potom sa narezávajú na bloky požadovanej veľkosti a používajú sa na určený účel.

Teplo.Jedinečnosť korku leží v jeho štruktúre - pod mikroskopom v jednom kubickom centimetri môžete počítať až 40 miliónov buniek, podobných objemovým bunkám včiel. Každá bunka má 14 tvárí a prázdna časť je naplnená vzduchom. Takáto konštrukcia robí korok najteplejším, najľahším a zároveň trvanlivým materiálom. Nenecháva v zime prichádzať z nižších vrstiev podlahy, a udržuje podmienky v miestnosti príjemné pre ľudí.

Zvuková izolácia.Porézna textúra dáva korku ďalšiu významnú výhodu - schopnosť absorbovať akékoľvek zvuky. Pri chôdzi na takomto poschodí budú kroky tak tiché, ako je to len možné - žiadne vrzanie alebo klepanie, ktoré niekedy dráždi susedov a prebudí malé deti. V tomto prípade pracuje redukcia hluku v oboch smeroch, čo je obzvlášť dôležité vo výškových budovách.

Pohodlie.Ďalším významným plusom je ortopedický efekt korkových krytov. Pružný materiál absorbuje pohyb, znižuje zaťaženie chrbtice a chodidla. Pri páde na takú podlahu, sklo, keramika, mobilné telefóny a iné hodnotné veci budú pravdepodobne bezpečné a zdravé. Aj pružnosť korku pomáha predchádzať zraneniam detí, ktoré sa len učia chodiť sami.

Hypoalergénne.Na rozdiel od laminátu, plastu, koberca, korku vôbec nie jeakumuluje elektrostatické napätie, a preto nepriťahuje prach. Aj keď sa materiál zahrieva, zostáva neutrálny, bez odparovania pachov alebo škodlivých látok.

Odolnosť voči plesniam, hubám, škodcom.Na svete nie je takmer žiadny iný organický materiál, ktorý by sa dal porovnať s mikrobiologickou odolnosťou s kôrou korkového dubu. Niet divu, že je to z jej vyrezaných zástrčiek pre najdrahšie vína, ktoré sa v tejto forme dajú skladovať viac ako jedno storočie. Antiseptické vlastnosti korku umožňujú navždy zabudnúť na hnilobu a plesne, ktoré sa niekedy nachádzajú v nadmerne vlhkých priestoroch a rýchlo ovplyvňujú bežné drevené podlahy. Okrem toho sa tento povlak absolútne nebojí hmyzu a hlodavcov.

Odolnosť proti vlhkosti.Najmenšie vzduchové bubliny vo vnútri korku a membránový povrch buniek chránia materiál pred prenikaním vody tak dobre, že sa dokonca používa pri stavbe plavidiel - lodí, jácht a lodí. V životných podmienkach majú valcované korkové podlahy lepené špeciálnym gumovým lepidlom najlepšiu vodotesnosť, pretože nemajú drevený komponent a majú minimum spojov, v ktorých by sa mohla hromadiť vlhkosť.

Medzi nevýhody korkovej podlahy patrí pomerne vysoká cena za meter štvorcový, ako aj náchylnosť k mechanickému oderu, prepichnutiu a poškrabaniu. Tento povlak môže poškodiť špičaté päty, kovové nábytkové nohy, pazúry pre domáce zvieratá. preochrana pred negatívnymi účinkami podlahy korku je zvyčajne pokrytá niekoľkými vrstvami laku, ale v tomto prípade sa strácajú niektoré výhody prírodného materiálu.

Typy korkových náterov

\ t

V závislosti od typu inštalácie je korková podlaha rozdelená do dvoch kategórií - lepidlo, ktoré sa jednoducho nalepí na pripravený rovný povrch a hrad (plávajúci), položený ako laminát podľa princípu tŕňového otvoru. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ako aj svoj vlastný rozsah pôsobnosti.

Lepená korková podlaha je pravidelná vrstva z lisovaného korku, nad ktorou sa môže pre väčšie dekoratívne pôsobenie použiť drevená dyha alebo tlač fotografií. Vyrába sa ako vo zvitkoch, tak aj vo forme jednotlivých prvkov pravouhlého alebo štvorcového tvaru. Tento náter je položený na dokonale rovný, suchý a čistý podklad z betónu, samo tvrdnúcich polymérov, preglejky.

Na lepenie sa môže použiť lepidlo na báze vody, gumy alebo syntetickej živice. Najlepšie je vybrať kompozíciu s prírodným kaučukom - je drahšia, ale nepúšťa vlhkosť a neznečisťuje vzduch toxickými výparmi. Lepidlo na vodnej báze je vhodné len pre suché miestnosti. Krájané dosky sa niekedy predávajú s už nanesenou lepivou vrstvou a na ich lepenie jednoducho odstráňte ochranný film.

Podlaha z kaštieľa /plávajúceho korku pozostáva z masívnej základne - dosky z preglejky, sololitu, hydraulických dosiek (vodotesná zmes PVC a kremeňa), nadktorá je lepená korkovou farbou, zdobená dyhou alebo fotografickou potlačou a pokrytá ochranným lakom. Vonkajšia dekoračná vrstva môže mať akúkoľvek textúru - imitujúcu drevo, kameň, betón, s ľubovoľnými výkresmi alebo odtlačkami akéhokoľvek druhu. Farebné vzory nie sú súčasne prilepené na PVC fóliu, ale aplikujú sa priamo na korok, ktorý bol predtým natretý potrebnou farbou pozadia (zvyčajne biela).

Plávajúca podlaha je inštalovaná rovnakým spôsobom ako laminátová alebo parketová doska - prvky sú napojené na tupo pomocou dokonale upevnených úchytiek na pero a drážku vyrezaných do pevnej základne dosiek. Na zvýšenie tepelnej a zvukovej izolácie, ako aj dodatočného vyrovnania od dna, sa niekedy položí vrstva rolkového korku alebo iného substrátu, ale spravidla bez lepidla.

Korkové podlahy v interiéri

\ t

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené výhody môže byť korok veľmi vhodnou voľbou pri výbere podlahy pre každú miestnosť. Ak niekto nemá rád jemnozrnný povrch v prírodných béžovo-hnedých odtieňoch, vždy si môžete vybrať dýhované alebo potlačené výrobky. Takáto podlaha sa nedá odlíšiť od skutočných parkiet, ale zároveň si zachováva užitočné vlastnosti korkového materiálu.

Korková podlaha v detskej izbe

Je ťažké nájsť lepší typ povlaku pre detskú izbu ako korok. Tichý, teplý, pružný, ekologicky šetrný, nealergénny, ľahko sa čistí, táto podlaha je najlepším riešením, keď vytvárate škôlku. Poskytne deťommaximálny komfort počas hier a robí pohyb oveľa bezpečnejším, čo značne zmäkčuje údery z pádu. Súčasne, zvukovoizolačné vlastnosti korku ušetrí citlivý spánok detí a zníži podráždenie ich susedov zospodu, sťažujúc sa na tramp alebo rastúce deti.

Korková podlaha v spálni

V miestnosti na spanie korkové krytie vždy vytvára dodatočný komfort. Okrem toho, že jeho teplá prírodná štruktúra ukľudňuje a upokojuje, je príjemné chodiť boso na takomto poschodí. Kroky na ňom sú úplne nepočuteľné, takže ak niekto potrebuje vstať v noci alebo skoro ráno, spánok druhej osoby nebude narušený vŕzganím podlahových dosiek. Okrem toho, na rozdiel od iných typov povrchových úprav, korok neakumuluje prach, udržuje zdravé mikroklímu v interiéri.

Korková podlaha v obývacej izbe

Prirodzená štruktúra korku bude harmonicky zapadať do stredomorského, afrického, tropického dizajnu haly. Môžu sa tiež zaujímať o doplnenie moderného minimalizmu alebo podkrovia. Pre klasický dizajn vhodnejšie podlahy z korku, dyhované pod stromom, alebo s fotografickou tlačou v neutrálnych farbách.

Korková podlaha v kuchyni

V prípade kuchyne sa odporúča zvoliť vodoodpudivú lepiacu korkovú podlahu alebo uzamknúť na základni hydraulickej dosky. Textúrou môže byť obyčajná zrnitá, so vzorom la keramických dosiek, pod kameňom, prírodnou doskou, atď. Korok v danej miestnosti sa často používa akoalternatíva k teplej podlahe, pretože je sama o sebe teplá a nevyžaduje dodatočné náklady na vykurovanie. Ďalšia príjemná kvalita - riad, padajúci na taký elastický povrch, s vysokou pravdepodobnosťou zostane nedotknutá.

Korková podlaha na chodbe

V koridore vytvára korkové obloženie mäkké, nenápadné prostredie. Zmäkčuje jej kroky a vytvára pokojnú domácu náladu z prahu. Aby sa však zabránilo mechanickému oderu a poškodeniu päty, odporúča sa zakryť korok v tejto oblasti bytu ochranným lakom v niekoľkých vrstvách.

Korková podlaha v kúpeľni

Adhezívny korok v kúpeľni je veľmi praktická, teplá a pohodlná podlaha. Je schopný nahradiť všetky druhy podlahových rohoží a kúrenia, pretože nekĺzne, je na dotyk teplý (môžete sa stať naboso) a navyše má vynikajúce vlastnosti odpudzujúce vlhkosť. Aby sa zabránilo tomu, aby sa voda dostala pod takú podlahu, musí byť základňa vyrobená z betónu s polymérnou vyrovnávacou maltou, lepidlo musí mať vysokú kvalitu a švy a spoje musia byť úplne vzduchotesné.

Korkové podlahy - foto

Ak stále pochybujete, či stojí za to použiť korok na dokončenie podlahy v byte, dome alebo kancelárii, pozrite si príklady v fotogalérii na tejto stránke. Tu je veľký výber možností použitia tohto materiálu v rôznych miestnostiach a interiéri. Prezentované obrázky pomôžu určiť, či je korková podlaha vhodná na určité účely aako dobre zapadá do konkrétneho typu dizajnu.