Kombinácia farieb v interiéri obývačky: 80 nápadov

Bez ohľadu na počet izieb v byte alebo dome, centrum - kde sa zvyčajne stretávajú rodina a priatelia - vždy zostáva v obývacej izbe. V modernom rytme života sú krátke hodiny odpočinku a komunikácie skutočným luxusom, a preto je tak dôležité stráviť ich v príjemnej atmosfére medzi blízkymi. Kombinácia farieb v interiéri obývačky má veľký vplyv na atmosféru ako celok, určuje náladu a dokonca do určitej miery odráža charakter majiteľov. A aby sa naplnila sála s jasnými farbami, niekedy to nie je vôbec potrebné, aby opravy - nové čalúnenie pohovky, iné záclony alebo pár obrázkov ľahko diverzifikovať obvyklý dizajn, aby bolo pohodlnejšie a zaujímavejšie.

Techniky a pravidlá vytvárania palety

Pri výbere povrchovej úpravy, nábytku a výzdoby obývacej izby sa mnohé riadia hlavne praktickými alebo intuitívnymi úvahami. Takýto prístup je plne odôvodnený, ale skutočne harmonický interiér vyžaduje dodržiavanie proporcií a zákonov farieb. Jedným zo základných je pravidlo troch farieb, podľa ktorého v jednej miestnosti môžete použiť najviac tri farebné odtiene. Čo sa týka ich kombinácie, na tento účel je veľmi užitočné použiť farebné koliesko a generátory palety v obraze.

Farebné koleso

Nepostrádateľný nástroj pre dizajnérov, fotografov a umelcov. Bol vytvorený na princípe dúhového spektra, kde sa farby plynulo premieňajú na druhú, ale zároveň sú rozdelené na segmenty.

Existujúniekoľko kombinácií výberu technológií. Takže odtiene, ktoré sa nachádzajú v protiľahlých oblastiach, sa nazývajú komplementárne - sú aktívnym kontrastom a vzájomne posilňujú sýtosť. Farby označené vrcholom rovnoramenného trojuholníka vpísaného do kruhu sú harmonické, ale vždy veľmi jasné, triády.

Tichšie variácie sa získajú kombináciou podobných odtieňov v susedstve (až 5 segmentov v rade). V zložitých konfiguráciách sa používajú akcentačné kombinácie štyroch farieb, umiestnené v extrémnych bodoch obdĺžnika alebo štvorca.

Paletový generátor

Ide o zaujímavý program analyzátora, do ktorého môžete nahrať ľubovoľný obľúbený obrázok a získať tabuľku farieb v ňom, niekedy s uvedením kódu RGB, percentuálneho pomeru, zoznamu doplnkových a triádových odtieňov.

Táto technológia uľahčuje opakovanie kúzla krásneho obrazu (či už ide o zimnú krajinu, šálku kávy alebo kyticu ruží) v interiéri, čím sa eliminuje potreba starostlivo vyberať farby každého detailu. Nebolo by zbytočné používať generátor, aj keby napríklad boli problémy pri nákupe tapiet alebo záclon vhodných pre nábytok - stačí len fotografovať objekt a analyzátor okamžite zobrazí dokonalý doplnok.

Neutrálne odtiene v interiéri obývacej izby

Neutrálna gama je najlepšou voľbou pre pokojný a mierny dizajn. bezbezpochyby sú achromatické tóny vhodné v takmer ľubovoľných farebných kombináciách, ale bez diskrétnych inklúzií vyzerajú ako diskrétne. Tak, že v tom istom čase sa interiér nezdá byť kancelársky, mali by ste hrať s textúrami, pridávať ďalšie textílie, dekoratívne prvky, zrkadlá. Osobitná pozornosť sa odporúča venovať svietidlám a všetkým druhom kovových kovaní.

Čistá biela farba, aj keď je kombinovaná s absolútnou väčšinou odtieňov, nie je veľmi vhodná pre obývaciu miestnosť kvôli „studeným“ združeniam. Výnimkou je možno minimalistický alebo škandinávsky dizajn. Ak farba snehu stále prevláda vo vnútri haly, nasýtené červené, oranžové, žlté, neónové modré, fialové akcenty, ako aj textúra prírodného dreva pomôžu zbaviť sa vzhľadu laboratória.

Teplejšie varianty bielej premenia obývaciu izbu na oázu nehy a elegancie. Ušľachtilosť mlieka, smotany, vanilkových odtieňov zvýrazňuje detaily zlaté a čokoládovo hnedé.

Šedá vo všetkých variantoch je ideálnym základom na experimentovanie s farbami. Je to skvelé zázemie pre svetlé i tlmené skladby, ale v moderných štúdiových apartmánoch a loftoch často vystupuje ako sólo. Najatraktívnejšie kombinácie sivej sú získané s červenou, svetlo zelenou, žltou a tyrkysovou. Ale červenohnedé jesenné farby v tomto tandeme sú trochu stratené.

Čierna sa zriedka používa na výzdobu obývacej izby. Sám to stačíťažké pochopiť, ale veľa závisí od textúr a dizajnu ako celku. Lesklé povrchy, koža, luxusné tkaniny dávajú interiéru drahý, elitný vzhľad. Biele, šarlátové, zlaté škvrny, rovnako ako krištáľ, tónované sklo, elektrické modré svetlá, napodobňovanie horiaceho ohňa, zelené rastliny sa stanú elegantným doplnkom čiernej farby.

Béžová sa dokonale hodí k kávovej palete, od farby horúceho espressa až po dotyk šľahačky. Urobte dekoráciu jasnejšiu pomocou oranžovej, zelenej, broskyňovej, fialovej detailov. Zvyčajne sa na tento účel používajú vankúše, podlahové koberce, záclony.

Teplé farby v obývacej izbe

Salónik v teplých farbách je zárukou, že bude obľúbeným miestom pre domácu zábavu pre celú rodinu. Veselé farby sa naplnia pozitívnou energiou, optimizmom, disponujú priateľskou komunikáciou. Jasné kombinácie farieb vám pomôžu uniknúť a relaxovať, a počas dlhej zimy vám pripomenie, že nie sú len sivé motívy, ale aj radostné pekné dni. Paleta pre návrh takejto haly bude vyvolaná samotnou prírodou, pretože je ťažké prísť s niečím harmonickejším ako je jej úžasná krajina.

Napríklad, zvážte rozsah jari: ružové kvety sa objavujú na svetle zelenom pozadí, žlté púpavy pokrývajú zem, tulipány a kosatce otvorené a slnečné lúče prenikajú vzduchom. To všetkosa môže odrážať v interiéri, čím sa zabezpečí nerušený tok svetla z okien alebo lámp, s použitím citrónov, trávnatých tónov na dekoráciu a výber nábytku z bohatých kvetinových odtieňov

Letné farby sú už hrubšie, bližšie k neutrálnej a studenej palete, ale často obsahujú aj prímes žltej farby. Môže to byť kombinácia bylinných zelených, olivových, jemných javorových listov, dreva teplých odtieňov. Dizajn vo farbách oblohy pri západe slnka vyzerá veľmi krásne, s hladkými prechodmi od šarlátovej, ohnivej oranžovej až fialovej a bledoružovej. Nemôžete ignorovať kombinácie ovocia a bobuľovín - takýto dizajn nemôže nechať nikoho ľahostajného.

Najteplejší, ale zároveň pokojný, interiér obývačky v jesenných farbách. Centrálne miesto v ňom je obsadené pomarančom, ktorý má schopnosť jemne zvýrazniť priestor okolo. Najlepšie je, ak ho rámujete s predmetmi z červenohnedého spektra, žlté a zelené so zamatovou textúrou možno použiť ako akcenty.

Studená gama v interiéri obývacej izby

Hlavnou výhodou studených farieb - modrá, svetlo zelená, modrá a fialová - je ich schopnosť osviežiť a upokojiť. To nie je prekvapujúce, pretože všetky tieto tóny patria k tajomnému prvku vody a niektoré z nich sa môžu podobať pokojnej oblohe. Tieto odtiene sú dobre kombinované, hlavná vec -Vyberte si správne textúry a držte sa v rovnakom štýle v každom detaile.

Najviac prirodzene studená paleta vyzerá v neutrálnom prostredí bielej, šedej, čiernej, béžovej. Mliečny dub, ľahký jaseň, buk a breza sú vhodné na drevo. Nasýtené tyrkysové a morské odtiene môžu byť doplnené tmavšími farbami nábytku wenge, mahagón, gaštan.

Malé škvrny citrónovej žltej farby vo forme pohovkových vankúšov, sošiek, pohoviek budú len zdôrazňovať sofistikovanosť chladnej škály. V niektorých prípadoch sú vhodné aj zelené alebo ružové akcenty. Pokiaľ ide o kovy, potom do studeného interiéru by mali vybrať strieborné alebo oceľové prvky. Doplnky z bielej smaltovanej keramiky a historických kovaných detailov (rámy na obrazy, svietniky, nohy na konferenčný stolík) doplnia country štýl alebo Provence v zelených a modrých odtieňoch.

Kombinácia farieb v obývacej izbe - foto

V interiéri obývačky v našej fotogalérii nájdete ešte viac farebných kombinácií. Prezentovaný výber s mnohými dizajnovými metódami vám umožní vybrať si optimálne riešenie pre priestrannú halu, ako aj pre útulnú malú miestnosť. Experimentovanie s farbami, miešanie rôznych odtieňov a textúr, môžete úplne zmeniť obývacia izba, takže chcete stráviť čo najviac času a pozvať priateľov častejšie!