Kombinácia farieb v interiéri kuchyne: 75 nápadov

Každá gazdinka sníva o útulnej a štýlovej kuchyni, takže by bolo pekné variť tam, spoločne s celou rodinou pri spoločnom stole, alebo jednoducho usporiadať priateľské stretnutia. Prvý krok k naplneniu tejto túžby - výber odtieňov, ktoré budú "maľované" povrchy a predmety. Úspešne zostavená paleta sa stane stálym zdrojom pozitívnych emócií a pomôže vytvoriť radostnú atmosféru v srdci domu.

Psychológia farieb

Vplyv farieb na ľudské podvedomie je prirodzený v samotnej prírode. Prijímaním až 80% informácií o svete prostredníctvom vízie sa ľudia naučili okamžite rozpoznať zvláštnosti vecí, nielen svojou veľkosťou a tvarom, ale aj farbou. A hoci v modernom svete nie je potrebné hľadať jedlé bobule alebo rozlišovať medzi listami krádeže zvierat, reakcie na farebné kombinácie zostali na úrovni inštinktov.

Popri genetickom dedičstve, náklonnosti a náklonnosti k určitým tónom sa vytvárajú individuálne, v závislosti od osobnej skúsenosti. Každá osoba má určité farby spojené s niektorými spomienkami a môže spôsobiť rôzne emócie. Preto je veľmi dôležité, aby ste si sami zvolili dizajn kuchyne alebo aspoň definovali svoje vlastné preferencie pri diskusii o projekte s dizajnérom.

Ako si vybrať odtiene do kuchyne?

Aby mohol hotový interiér vyzerať harmonicky a premyslene, mal by sa vizualizovať pred začiatkom renovácie. Najlepšie zo všetkéhona základe farby náhlavnej súpravy a okrem dekorácie stien, stropu a podlahy, ako podklad pre celkovú časť kompozície. Docela dôležitú úlohu zohráva aj nábytok v jedálenskom priestore, veľké spotrebiče (rúra, chladnička, mikrovlnná rúra), stolové povrchy, všetky druhy kovových prvkov a textílie.

Dávajte pozor na kompatibilitu textúr. Lesk je teda ideálny v tandeme s tmavým sklom a chrómovanou oceľou, ušľachtilosť dreva krásne zdôrazňuje surový kameň a bielenie bude vyzerať veľmi pekne vedľa malých kvetov kaliko a smaltu v pastelových farbách.

Farebný kruh

Už niekoľko storočí používali umelci a dizajnéri na celom svete tzv. Farebné kolo - viacfarebný kruh, rozdelený do 12 segmentov. Tri opačné farby - červená, modrá a žltá - sú umiestnené na opačných miestach a tvoria rovnoramenný trojuholník. Medzisklad je obsadený odtieňmi získanými zmiešaním susediacich farieb v rovnakom pomere.

Rovnaké jasnosti a sýtosti sú všetky 12 farieb dobre kombinované. Ak si vyberiete odtiene, ktoré sú umiestnené oproti sebe, získate doplnkový kontrast. Susediace segmenty sa nazývajú analógové segmenty - takéto hladké prechody sa bežne vyskytujú v prírode. Môžete tiež "kresliť" trojuholníky, štvorce a obdĺžniky na farebné koliesko - rohy obrázkov ukazujú najvyváženejšie kombinácie.

Paleta z obrázku

Vytvorenie kuchynského dizajnu od nuly, môžete použiť inú skôr nezvyčajnú metódu zladenia farieb - z fotografie alebo obrázku. To môže byť krajina, zátišie, kvety alebo akýkoľvek iný krásny obraz. Okamžitá analýza odtieňov v ich percentuálnom pomere pomôže špeciálny program alebo online službu - generátor farebných paliet.

Táto technika bude fungovať aj vtedy, keď potrebujete nájsť vhodný rámec pre už existujúce kuchynské fragmenty. Nikto nezakazuje fotografovať, napríklad náhlavné súpravy, a po presnom určení farebného kódu sa pozrite na doplnkové, kontrastné, triádové varianty pre najlepší dizajn zástery alebo stien.

Neutrálne kombinácie

Hlavným znakom achromatických farieb je ich všestrannosť. Čiernu, bielu alebo sivú možno použiť bez obmedzenia ako pozadie, tak aj akcenty. S ich pomocou je ľahké hrať s poltónmi, nastaviť jas a kontrast v interiéri, zosvetliť alebo stmaviť jednotlivé fragmenty.

Čiernobiela kuchyňa takmer vždy vyzerá moderne a premyslene. Vzhľadom k množstvu rôznych materiálov, textúr, vzorov, výzdoby, môže byť prispôsobený každému štýlu, či už je to elegantná klasika, zdržanlivý minimalizmus, pokojný Provence, elegantný high-tech alebo hrubý podkrovie.

Neutrálna paleta vo farbe zahŕňa aj béžovú, smotanovú a väčšinu odtieňov hnedej. ušľachtilýfarba dreva v kuchyni je vnímaná veľmi prirodzene, bez ohľadu na okolité textúry.

Kombinácie tepla

\ t

Intuitívne je možné určiť teplotu farby konkrétneho odtieňa bez toho, aby sme sa poradili s tabuľkami. Jasné slnečné farby spadajú do „teplej“ kategórie: svetlozelená, žltá, oranžová, šarlátová, červenohnedá. Všetky však musia byť čisté, bez nečistôt. Tmavé alebo bielené na pastely, tieto farby sú matné, studené.

Teplá paleta je ideálnou voľbou pre kuchyňu, pretože táto miestnosť je často spojená s domom, prvkom ohňa. Tu nemôžete vyzerať lepšie chutné ovocie a bobule tóny - pomaranč, citrón, banán, mango, kivi, jahody, šťavnaté listy šalátu, zrelé paradajky. Biele, svetlo zelené alebo pieskové pozadie vytvorí atmosféru svetlosti a sivé alebo hnedé pomôže mierne tlmiť letný jas.

Urobiť kuchyňu v teplých farbách, môžete sa inšpirovať krajinou zlatého jesene. Auburn, tekvica, slama tóny sú vynikajúcou voľbou pre krajiny-štýl interiéru. V takejto kuchyni bude vždy vládnuť útulná atmosféra a vzduch bude teraz naplnený arómami domáceho pečiva.

Ak znovu vytvoríte motívy kávy, získa sa neutrálny teplý dizajn. Ľahká mliečne-béžová paleta vám pripomenie vynikajúcu chuť latte a hlboké tmavé čokoládové odtiene určite zaujmú milovníkov espressa. Jas takýkuchyňa pridá škvrny oranžovej, tmavo červenej, zelenej.

Studené kombinácie

Dôvodom navrhovania kuchyne v studených farbách môže byť túžba mierne znížiť teplotu okolia alebo len lásku k tichým, nenápadným odtieňom. Fialovo-modrozelené spektrum patrí k vodnému prvku a zachováva si svoju čistotu, hĺbku a tajomstvo. Kým teplé tóny pristupujú k sebe, monochromatické chladné textúry vizuálne rozširujú priestor, akoby sa vzdialili od pozorovateľa.

Dokonale hladké povrchy v elektrickej, kozmickej modrej a purpurovej sú najaktuálnejšími možnosťami pre stručnú modernú kuchyňu alebo moderný štýl. Vyzerajú krásne v lesku a sú dokonale doplnené tónovaným sklom a leštenou oceľou.

Nevyhnutným atribútom štýlu Provence je klasický kuchynský nábytok natretý matnou farbou tyrkysovej, olivovej alebo levanduľovej farby. Dekorácie a ďalšie prvky interiéru sú zároveň mäkké, jemné pastelové farby, niekedy s rustikálnou potlačou alebo dedinské náčrty.

Kombinácia farieb v interiéri kuchyne - foto

Štúdium teórie kombinovania farieb v interiéri kuchyne je nemožné bez praktických skúseností. V skutočnosti, niekedy v praxi, paleta sa líši od počítačovej grafiky. Ak chcete zistiť, ako vyzerajú kombinácie rôznych odtieňov a textúrv skutočnosti stojí za to pozrieť sa na fotografie zhotovené v reálnych podmienkach. Pre tento účel je vo fotogalérii prezentovaný veľký výber možností, medzi ktorými môžete ľahko nájsť optimálne farebné riešenie vašej kuchyne!

Video: Farba kuchyne - farebná kombinácia