Kombinácia farieb v interiéri: 70 najlepších nápadov

Väčšina informácií o okolitom svete je vizuálny dojem a farba hrá obrovskú úlohu vo vnímaní vizuálnych obrazov. Schopnosť pozorovať najmenšie odtiene vo veľkej miere prispela k prežitiu a vývoju ľudského druhu. Takmer všetci ľudia majú podvedomú reakciu na farbu: mäkké farby prírody upokojujú, zatiaľ čo neprirodzene svetlé farby spôsobujú alarm. Vzhľadom na túto skutočnosť, aby sme vytvorili pohodlný interiér, je dôležité pochopiť princípy vplyvu na psychiku jednotlivých farieb a ich kombinácií.

Vplyv farby v interiéri osoby

Fyzici hovoria, že farby v skutočnosti neexistujú - sú to len vlny svetla rôznych dĺžok, ktoré mozog interpretuje jedným alebo druhým spôsobom. V tejto diplomovej práci je dosť ťažké veriť, pretože určite môžeme určiť odtieň akéhokoľvek predmetu v hmotnom svete, a to bez ohľadu na miesto alebo čas. Každopádne každý človek cíti vplyv okolitej farebnej palety. Mechanizmus tohto vplyvu nie je úplne pochopený, ale psychológovia stále poznajú niektoré spoločné črty.

Pre pohodlie sú farby rozdelené do kategórií podľa hlavných charakteristík: tmavé a svetlé; pastel a nasýtený; svetlý a tlmený. V závislosti od teploty vyžarujú teplé, studené a neutrálne farby. Čierna, biela a šedá sa nazývajú achromatické, všetky ostatné sú chromatické. Posledne uvedené zahŕňajú trihlavné farby: červená, zelená a modrá, ako aj všetky možnosti vyplývajúce z ich vzájomného zmiešania alebo s čiernou a bielou paletou. Výsledok je úžasný - človek je schopný rozpoznať až desať miliónov odtieňov.

Vzhľadom na psychologický vplyv farby je potrebné poznamenať, že ide predovšetkým o čisté farby. Akákoľvek zmes mení kvalitu vnímania. Napríklad, mäkký korál bude pôsobiť upokojujúco, zatiaľ čo bohatý šarlát vzrušuje nervový systém.

Vo všeobecnosti sú teplé farby ako červená, žltá a oranžová považované za tonické: urýchľujú srdcový tep, zlepšujú chuť do jedla, zvyšujú pozornosť. Studené odtiene modrej, modrej, zelenej relaxovať, znížiť tlak a trochu spomaliť reakciu. Množstvo svetla (biele, pastelové farby) je podvedome vnímané telom ako slnečný deň, automaticky zvyšuje úroveň energie, zatiaľ čo šedá, čierna, tmavo modrá a tmavo fialová nastavujú osobu na ďalší sen.

Aby nedošlo k omylu pri výbere farby pre interiér, je potrebné vziať do úvahy ich vlastné optické vplyvy. Ak napríklad umiestnite dva identické objekty rôznych farieb vedľa seba, jasnejší sa vždy zobrazí väčší. Tmavé stlmené tóny vizuálne znižujú hlasitosť, svetlo a lesk - zvyšujú sa. Pomocou týchto funkcií môžete nastaviť šírku stien, výšku stropu, nastaviť akcenty a priestor.

Ako si vybrať "svoju farbu"?

Počas života každého človeka vytvára svoj vlastný postoj k palete farieb. Výber môže ovplyvniť osobné črty, individuálne skúsenosti, mentálne asociácie, nálada a dokonca aj zdravie.

Pri navrhovaní interiéru by ste mali starostlivo zvážiť pocity, ktoré vznikajú pri interakcii s určitými farbami. Napríklad sa odporúča pripomenúť si návrh najpohodlnejších miest pre vás: vašu obľúbenú reštauráciu, apartmán priateľov, dom babičky, konečne. Môžete si požičať paletu z prírody - môže to byť morské pobrežie, okraj lesa, kvitnúca záhrada alebo horská krajina.

Krásne fotografie z internetu môžu byť skvelým zdrojom inšpirácie. Nájdite si obrázok podľa svojich predstáv a pokúste sa ho zopakovať v interiéri - preneste pozadie na steny a strop, odrážajte jasné detaily v prvkoch nábytku, textilu a dekoru. Je žiaduce pozorovať proporcie farieb obsiahnutých v obraze, aby sa skončilo s rovnakou harmóniou. Nie je vôbec potrebné vybrať si fotografiu dizajnu - vezmite si čokoľvek: kyticu tulipánov v džbánku, rustikálnu krajinu, mušle na pobreží alebo čokoládový krém. Táto metóda umožňuje nezávisle vytvoriť veľmi prirodzené a príjemne vyzerajúce zloženie.

Tabuľka farebných kombinácií v interiéri

\ t

Kombinácia odtieňov je celá veda. Je potrebné pochopiť základné pravidlá, na ktoré sa farby, ktoré sa nachádzajú spoločne, navzájom dopĺňajú a zdôrazňujú, čím sa zvyšuje zmysel pre štýl. Najlepšie farebné kombinácie v interiérisa získajú použitím nasledujúcich metód:

1) Používajú sa monochrómne odtiene rovnakej farby, rôznej hĺbky a sýtosti. Napríklad červená - môže to byť pastelovo ružové pozadie s tehlovými a vínovými akcentmi. V modrej palete je možná kombinácia svetlomodrej, tyrkysovej a ultramarínovej. V zelenom pásme - farba vápna, olív a machu.

2) Súvisiace odtiene. Blízke tóny sa nachádzajú vedľa seba, v jednej štvrtine farebného kolieska. Príklady sú modrá, fialová, ružová; žltá, oranžová, červená; modrá, zelená, žltá.

3) Kontrastné farby. Tu je harmónia postavená na protikladoch - vo farebnom kolese sú odtiene priamo oproti sebe a ich odlišnosť vytvára dynamický a zreteľný pár.

4) Akin-kontrastná kombinácia. V tomto prípade sú odtiene kombinované kvôli nečistote v tretej farbe. Tak napríklad v žltej a oranžovej farbe je žltá, ktorá ich spája a tento trojuholník vyzerá spolu skvele.

Biela

V kombinácii s farbami:všetky pastelové a čisté svetlé farby, čierna, sivá, zlatá; s teplou je lepšie použiť krém, so studenou - snehovo-biela.

Nezodpovedá farbám:nie (kombinuje sa so všetkými).

Vplyv farby:vytvára pocit čistoty, priestrannosti a denného svetla. Lesklá biela miestnosť sa môže zdať príliš sterilná a tiež sa podobá laboratóriu.

Vhodné pre:interiér kúpeľne, spálne, haly.

Sivá

Zápasy s farbami:žltá, červená, oranžová, zelená, fialová, ružová, modrá, čierna, biela.

Nesúhlasí s farbami:zlatá, hnedá.

Vplyv farby:je psychologicky neutrálny, sám o sebe nespôsobuje emócie. V spojení s tieňom, daždivým počasím, v zime. Monochromatický sivý interiér môže spôsobiť depresiu.

Vhodné pre:štúdiové apartmány, spálňu, kuchyňu, domácu kanceláriu.

Čierna

Kombinované farby:biela, sivá, zlatá, červená, zelená, oranžová, fialová.

Nesúhlasí s farbami:všetky pastelové, rozmazané, tieňované; so žltým - nebezpečný znak (dopravné značenie, výstražné znamenia žiarenia a vysoké napätie siete).

Farebný efekt:stav vhodný na vytvorenie atmosféry luxusu. Pripomína hlbokú noc, vizuálne redukuje priestor.

Vhodné pre:štúdiové apartmány, veľké sály.

Červená

Zápasy s farbami:čierna, biela, sivá, zlatá, hnedá.

Nezodpovedá farbám:fialové, pastelové odtiene; s modrou a zelenou vyzerá extravagantne.

Farebný efekt:stimuluje nervový systém, zvyšuje aktivitu. U detí môže spôsobiť agresiu a úzkosť.

Vhodné pre: Interiér kuchyne, obývacia izba.

Orange

Kombinuje s farbami:hnedá, zelená, fialová, ružová, modrá.

Nezodpovedá farbám:nie (kombinuje sa so všetkými).

Farebný efekt:priateľská, otepľujúca farba. Pripomienky leta, slnka a pomarančov. Zvyšuje sociabilitu, vitalitu, vytvára dobrú náladu. Nepriaznivý pre relaxáciu, je kontraindikovaný v horúcom podnebí.

Vhodné pre:kuchyňa, detská izba, obývacia izba s oknami na sever.

Žltá

Zápasy s farbami:hnedá, oranžová, limetková, biela, sivá, fialová.

Nezodpovedá farbám:nie (kombinuje sa so všetkými).

Vplyv farby:teplý, otvorený, radostný. Sunny žltá jemne osvetľuje miestnosť, dáva živosť, podporuje koncentráciu, zvyšuje zvedavosť. Dlhodobé vystavenie nasýteným farbám môže prevýšiť.

Vhodné pre:kuchyňa, detská izba, kancelária.

Zelená

Zápasy s farbami:hnedá, sivá, biela, čierna, žltá, ružová.

Nezodpovedá farbám:červená.

Vplyv farby:najprirodzenejšia farba, harmonická a pokojná. Osviežuje, dáva odpočinok očiam,obnovuje silu. Bledé odtiene zelenej vo veľkých množstvách môžu spôsobiť melanchóliu.

Vhodné pre:interiér kúpeľne, detská izba.

Ružová

Zápasy s farbami:biela, béžová, sivá, pastelovo modrá.

Nezodpovedá farbám:červená.

Farba Vplyv:ženská ružová vytvára jemnú a pokojnú atmosféru, odstraňuje depresívne myšlienky. Pre aktívnych a príliš namáhaných ľudí môže byť táto farba nepríjemná.

Vhodné pre:obývacia izba, kúpeľňa, detská izba, spálňa.

Modrá

Zápasy s farbami:biela, oranžová, sivá.

Nezodpovedá farbám:čierna, fialová.

Vplyv farby:v prírode je to farba tmavnej oblohy, neskorý súmrak, búrka, more pred búrkou. Relatívne pokojný, je vnímaný v „morskom“ dizajne av iných prípadoch môže vyzerať pochmúrne, aj keď nie bežné.

Vhodné pre:kúpeľňový interiér, obývacia izba, spálňa.

Violet

Zápasy s farbami:biela, zelená, béžová, žltá, oranžová.

Nezodpovedá farbám:červená, hnedá.

Vplyv farby:nie je v interiéroch veľmi bežný. Túto záhadnú, iracionálnu farbu vyberajú seniori,milovníkov romantiky a fantasy. Purple znižuje chuť do jedla, a vo veľkých množstvách môže utláčať.

Vhodné pre:kúpeľňa, spálňa, obývacia izba.

Brown

Kombinované farby:béžová, žltá, zelená, oranžová, tyrkysová.

Nezodpovedá farbám:sivá, čierna.

Vplyv farby:označuje stabilitu, spoľahlivosť, spojenie s prírodou, ako aj udržiavanie rodinných tradícií. Neutrálne hnedá je podobná sivej, ale prímesou žltej je teplejšia a domáca.

Vhodné pre:interiér obývacia izba, kuchyňa, kúpeľňa.

Video: 15 dokonalých farebných kombinácií v interiéri