Klietky pre králiky si to sami (70 fotografií)

Správne vybavené králiky sú jednou z najdôležitejších podmienok pre držanie týchto chlpatých hlodavcov. Domáce aj dekoratívne plemená potrebujú samostatný priestor - umožňuje vám poskytovať potrebnú starostlivosť a chrániť domáce zvieratá pred možnými problémami. Vďaka dostupnosti materiálov a minimálnym zručnostiam v manipulačných nástrojoch je veľmi jednoduché vyrobiť klietky pre králiky vlastnými rukami. Na tejto stránke nájdete užitočné odporúčania, príklady fotografií a malý sprievodca ich stavbou.

Vlastnosti výrobných buniek

Pred začatím práce na vytvorení bývania pre králiky je vhodné oboznámiť sa so zvykmi a fyziológiou budúcich obyvateľov. Najpohodlnejšia klíma pre tieto zvieratá počas celého roka je mierne teplo (+ 12 ... + 18C), priemerná vlhkosť vzduchu (60-75%), nedostatok vetra a prievanu. Zníženie teploty na -25 ° C, ako aj teplo nad + 30 ° C, nadmerná suchosť alebo vlhkosť sú kritické a môžu viesť k chorobám alebo dokonca k usmrteniu zvierat. Králiky sa najlepšie vyvíjajú na otvorenom priestranstve a výpary hnoja (čpavok) a prach, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v halách, nepriaznivo ovplyvňujú ich zdravie.

Pri stavbe klietok pre domestifikované zajace je veľmi dôležité poskytnúť spôsob čistenia povrchov pred kontamináciou. Podlahy v boxoch sú napríklad často odnímateľné z drevených lamiel alebo sietí, čo umožňuje zbierať odpad na palete umiestnenej nižšie arošty sa dajú v prípade potreby ľahko umyť a vysušiť. Pevné steny králikov chránia domáce zvieratá pred prievanmi, potkanmi a hmyzom, ale zo strany podávačov by ste mali vždy nechať jemnú sieťku na ventiláciu. Pri vonkajších a prenosných konštrukciách sa musíte postarať o strechu odolnú voči vlhkosti, ktorá sa zároveň zo slnka príliš nezohrieva. Dvere buniek by mali byť tesne uzavreté, bez medzier a zámky by mali byť upevnené tak, aby ich mohli otvoriť iba majitelia.

Druhy klietok pre králiky

\ t

Podmienečne klasifikujte klietky pre králiky podľa týchto kritérií:

- podľa druhu spoločenských zvierat (pre veľké alebo malé plemená, spoločné alebo jednoduché, bunky pre párenie, kráľovné bunky, bunky pre mladých);
- podľa spôsobu prevádzky (stacionárne a prenosné, vonkajšie, vnútorné, univerzálne);
- podľa počtu úrovní;
- podľa druhu použitého materiálu (drevo, drevotrieska /drevovláknitá doska /preglejka, kov, sieťovina, plast, kombinované).

Priemyselné klietky pre farmy králikov sa výrazne líšia od dekoratívnych „domov“ pre dekoratívne zvieratá. Tieto sa zvyčajne skladujú v škatuliach z hlbokej plastovej palety a sieťoviny. Dvere môžu byť plastové alebo Plexiglas, tam je miesto pre lôžkoviny vnútri, podávač, niekedy ďalšie uzavreté oddelenie tak, že zviera môže skrývať.

Jednotlivci chovaní na hospodárske účely sa často nachádzajú vo viacpodlažných štruktúrach s veľkým počtomsamostatné uzávery. Takáto bunka môže byť buď zakúpená ako hotový produkt, alebo môže byť postavená nezávisle pomocou dostupných prostriedkov.

Fázy budovania klietky pre králiky

\ t

Vytvorenie klietky pre králiky vlastnými rukami od nuly zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich krokov. Každá z nich je dosť významná, vyžaduje dôkladnosť a presnosť v práci, ale ak sa k tejto záležitosti pristupujete s plnou zodpovednosťou, produkt bude slúžiť mnoho rokov.

Merania a kresby

Optimálne rozmery sa volia v závislosti od plemena zvierat, ich veku a množstva. V priemere je pre samice s potomkami plánovaná klietka s dĺžkou 170 cm, výškou 60 - 70 cm a šírkou 100 cm, pričom mladé králiky z králika sú uložené vo veku 1,5 mesiaca v skupinách po 3 - 5. Dospelí (starší ako 3 mesiace) sú držaní na výkrm v jednotlivých boxoch s rozmermi približne 150x60x70 cm, plocha pre jedného králika musí byť najmenej 0,3 - 0,5 m2, výška stien - od 35 cm.

Výber materiálov a príslušenstva

Hlavnými kritériami pri výbere materiálov sú ich pevnosť, odolnosť voči mechanickému namáhaniu a osobitosti životného prostredia. Tiež nezabudnite, že králiky sú hlodavce a ľahko poškodiť jemné drevo. Všeobecne platí, že akékoľvek dosky sa pred použitím impregnujú antiseptikami a ešte lepšie - polyuretánovým lakom (tekutý plast). Biologický odpad týchto zvierat je veľmi žieravý, a to samostatneje potrebné dbať na pravidelné čistenie podlahy.

Je dôležité, aby všetky okolité povrchy neodparovali škodlivé látky a nezasahovali do prirodzenej cirkulácie vzduchu. Zdravé mikroklíma prispieva k správnemu rozvoju domácich zvierat a chráni ich pred všetkými druhmi chorôb. Rôzne spojovacie prvky, ako sú upevňovacie prvky, dverové závesy, vodidlá pre podávače a posuvné palety, musia mať vysokú kvalitu, s dobrou ochranou proti korózii - to umožní, aby boli kryty prevádzkované čo najdlhšie.

Stavebníctvo

Na výrobu klietok pre králiky sa najprv zhotoví rám z kovového profilu a /alebo tyčí. Potom je zváraná sieť, mriežka z dreva, drevotrieskovej dosky alebo preglejky. Zadné a často bočné steny vytvárajú pevnú látku, ale mikropóry v materiáli by mali ľahko prejsť vzduchom a vlhkosťou.

Jedným z najdôležitejších momentov je usporiadanie podlahy. Vymeniteľné stojanové konštrukcie, ktoré sa dajú zložiť a zložiť, odstrániť a ľahko sa čistia, sa osvedčili ako najlepšie zo všetkých. Plastové podvaly umiestnené v malom intervale možno použiť ako podlahu, dosky impregnované polyuretánovým lakom, bambusové lamely, sieťovinu. Veľkosť buniek by mala byť taká, aby sa labky zvierat nezachytili a tyčinky sa neohýbali pod svojou hmotnosťou. Kovová sieťovina je vhodná z hľadiska čistenia, ale vyvoláva dermatitídu u králikov, čo ich robí bolestivými na chodenie, pretoje žiaduce stále dávať prednosť plastu alebo drevu.

Veko králika je zároveň baldachýnom, ktorý chráni domáce zvieratá pred zrážkami a jasným slnkom, ako aj ďalšie dvere na otváranie a zatváranie krytu. Zvyčajne je fixovaný s miernym sklonom, takže je z tesne priliehajúcej fólie z preglejky alebo iného materiálu, ktorý nie je náchylný na zmršťovanie alebo deformáciu. Strecha nemôže byť vyrobená z kovu, inak v teplom bude ohrievať vzduch aj v článkoch. Takáto možnosť ako mäkké dlaždice, bridlice, a ondulin je docela vhodný pre ulicu.

Inštalácia a prevádzka

Pripravené klietky pre králiky sa odporúčajú inštalovať vo výške najmenej 0,3 - 0,5 m od podlahy, s výnimkou prenosných konštrukcií určených na chôdzu zvierat na tráve. V iných prípadoch zvýšená poloha základne chráni domáce zvieratá pred vlhkosťou. Vonkajšie priestory sú najlepšie umiestnené v tienených priestoroch s fasádami na východe alebo na západe.

V chladnom období sa musíte postarať o izoláciu rozvádzačov. Na tento účel nasaďte čalúnenie stien s priedušnými tesneniami (minerálna vlna, prepichovacie rohože, drevovláknité dosky, penový plast, balíky sena /slamy /ľanové stonky atď.). Aby bunky vydržali čo najdlhšie, mali by byť pravidelne čistené, chránené pred vlhkosťou a včasné drobné opravy.

Klietky pre králiky to robia sami - foto

VeľkéV tejto fotogalérii sa nachádza množstvo zaujímavých nápadov a príkladov výstavby klietok pre králiky vlastnými rukami. Ak si želáte, môžete zopakovať ktorúkoľvek z ponúkaných možností doma tým, že vytvoríte pohodlnú a trvanlivú voliéru pre nadýchané hlodavce na vlastnú päsť. Typ konštrukcie, materiály a rozmery v každom prípade sa odporúča zvoliť individuálne, so zameraním na počet, typ a plemeno zvierat, ako aj vlastnosti ich obsahu na konkrétnom farme.