Kanna (90 fotografií): typy a starostlivosť

Canna je jedinečná okrasná rastlina, ktorá vyzerá luxusne ešte pred kvitnutím vzhľadom na originalitu farby veľkých lesklých listov. S dosahom 80 cm majú bohatú paletu farieb od zelenej po fialovú. Asymetrické kvety, podobné exotickým orchideám a pyšným gladiolom, sa vyznačujú ešte väčšou pestrosťou farieb. Biela, ružová, žltá, červená, s okrajom alebo viacfarebnými postriekaním - všetky vyzerajú rovnako pôsobivo v skupinových výsadbách a jednorazové. Rôzne druhy cannes sú zdobené kvetinové záhony, rabatki, mixborders, balkóny a lodžie, a veľké vzorky sú použité na vytvorenie živých plotov.

Hlavné typy

\ t

V súčasnosti existuje približne 50 druhov kultúry a viac ako 1000 druhov. Tam sú tiež pomerne veľa klasifikácií: odrôd a typov sa môže líšiť v stonke výšky, farby listov, púčiky, kvitnutia a ďalšie znaky. Považujeme za najobľúbenejšie druhy a odrody, ktoré sa pestujú na parcelách a v bytoch.

Záhrada Canna

Tento názov sa neuvádza pre jednotlivé rastliny, ale pre skupinu rôznych záhradných hybridov veľkých a malých kvetov, ktoré sa široko používajú v kvetinárstve. Obzvlášť populárne sú odrody ako:

- "Amerika" s fialovými kvetmi s priemerom 12 cm, kvitnúce v lete;
- „prezident“ - má veľké kvetenstvo až 30 cm dlhé, nie viac ako 1 m;
- "Solárnekrásna "- s hustými zelenými listami a luxusnými kvetmi žltej smotany. Jeho výška dosahuje 1 m;
- "Clara Buisson" - má krásne oranžové kvety s strakatými lístkami a fialovými listami.

Často je tiež možné stretnúť sa so zástupcami nemeckej odrody Titov v záhradných oblastiach, ktoré sa vyznačujú purpurovo zelenými listami a ružovými kvetmi. Kultúra je schopná prinášať ovocie.

Canna Indian

Západná India je vlastnou krajinou tejto kultúry, hoci je dobre rozšírená v Strednej a Južnej Amerike. Závod je pomerne vysoký - dospelí predstavitelia dosahujú výšku dvoch metrov. Listy sú svetlozelené, niekedy s červeným pruhom. Kvety majú ružové a červené odtiene, zhromaždené v kefke. Tento typ cannes má dlhú dobu kvitnutia, ktorá začína v júni a trvá až do neskorej jesene.

Canna visí

Bažiny a plytké vody morského pobrežia sa považujú za jeho prirodzený biotop. Druhy rastú obzvlášť dobre na pôdach nasýtených humusom. Patrí k ihličnatým rastlinám a dosahuje výšku 1,2 m. Listy sú pomerne veľké - asi 12 cm široké a až 60 cm dlhé, v porovnaní s nimi sú kvety oveľa menšie, majú žltošedý odtieň. Pohľad je často používaný pre terénne miestnosti, rovnako ako sedenie okolo bazénov.

Canna Low

Tento typ cann má predĺžené polmetrové oválne listy jasne zelenej farby. Červená oranžovákvety, až do priemeru 10 cm, sa zbierajú v úhľadných kvetenstvách.

Kanna Wyoming

Veľmi originálna odroda, ktorej zvláštnosťou je zachovanie dekoratívnych bronzových listov počas celej sezóny. Canna Wyoming má stonky až 1,5 m vysoké s jasne oranžovými kvetmi. Dĺžka kvetenstva je 10 - 12 cm, kvitnutie je pomerne dlhé a bohaté.

Canna Confetti

Odroda má strednú veľkosť, ale môže sa pochváliť krásou žltých krémových kvetov s hnedastými a červenými škvrnami. Taký originálny pestrý vzhľad púčikov plne vysvetľuje názov kultúry.

Kanna Richard Wallace

Rastlina môže rásť do 1 m. Veľmi oceňujú pestovatelia kvetov a krajinári na atraktívne žlté kvety s červenými škvrnami a ťahmi, ako by boli náhodne roztrúsené po celom povrchu lístkov. Dĺžka kvetenstvo dosahuje 25 cm, obdobie kvitnutia je začiatkom júla.

Správna starostlivosť o kánonu

Ako každá kvitnúca rastlina aj canna potrebuje starostlivosť. O tom, aká kvalitná bude, závisí od zdravia, obdobia životne dôležitej činnosti a od krásy kvitnutia kultúry.

Osvetlenie

Miesto pobytu do Gangnamu sa vyberá na slnečných plochách, pretože kvet potrebuje dobré osvetlenie. V polostrove sa bude rozvíjať aj kultúra, najmä aktívne rásť, ale kvitnutie sa môže stať vzácnymi alebo úplne zmiznúť. Mladé sadenice predpristátie v otvorenom teréne musí organizovať dodatočné osvetlenie.

Teplota

Kanna sa cíti skvele pri priemerných teplotách, takže optimálny rozsah jej života bude od +15 do + 18C. Ale počas klíčenia, keď sa objavia prvé výhonky, je lepšie, aby teplota bola o niečo vyššia v rámci normálnej teploty miestnosti. Dôležitý bod - canna miluje chlad, ale netoleruje návrhy, ktoré prispievajú k jeho chorobe.

Vlhkosť

Kultúra uprednostňuje miernu vlhkosť, preto sa v období sucha musí postriekať kanva a vázy do domácnosti sa musia čistiť vlhkou handričkou. Ak sa po zalievaní v sklenenej panvici extra voda, musí sa naliať, aby sa zabránilo zamokreniu pôdy. V spodnej časti hrnca alebo jamy, musíte vydať odvodnenie piesku alebo expandovaného ílu. Sušenie pôdy by nemalo byť povolené, pretože sa začne intenzívne odparovanie cez široké listy. Niektoré odrody preferujú vlhšie pôdy v blízkosti vodných útvarov.

Polievanie

Canna potrebuje pravidelné a mierne zalievanie, kým sa neobjavia výhonky. V období kvitnutia je nutná väčšia pitná rastlina, ale je dôležité zabrániť zamokreniu a stagnácii vody, čo povedie k rozvoju plesňových ochorení rizómov. Vnútorné druhy sa podľa potreby zavlažujú usadenou vodou. Na zavlažovanie cannes na pozemku je tiež lepšie použiť usadenú ohrievanú vodu, ktorá sa môže zachytiťvopred.

Hnojivá a obväzy

\ t

Je potrebné hnojenie a pravidelné kŕmenie pôdy. Na tento účel striedavo používajte organické a minerálne zlúčeniny. Prvý vrchný obväz by sa mal spravidla vykonávať s kompozíciou obsahujúcou dusík a druhý s fosforom draselným. Vnútorné exempláre sú hnojené komplexnými obväzmi pre rastliny kvitnúce v interiéri.

Škodcovia a choroby

Kanna je odolná voči škodcom a chorobám, ale vyskytujú sa určité riziká. V prvom rade hovoríme o hubových ochoreniach, ktoré sa často nevyliečia, a rastlina zomrie. Pri zvýšenej vlhkosti pri súčasnom znížení teploty sa môže vyvinúť huba, ktorá provokuje ochorenie „sivá pleseň“. Hnedé segmenty sa objavujú na rastline, ktoré sú rýchlo pokryté spórami, ktoré môžu byť prenesené do susedných kultúr. Aby ste sa vyhli chorobe, musíte dodržiavať pravidlá starostlivosti, výsadby, načasovania a dávky výživových doplnkov.

Nemenej nebezpečné je „hrdzavé huby“, ktoré sa aktivujú vo veľmi vlhkej pôde. Najprv sa na listoch cannes objavia hnedé škvrny, potom lístie úplne schne a padá. Ako prevencia je dôležité dodržiavať mierne zalievanie.

Vírus „uhorkovej mozaiky“ možno rozpoznať vláknitými vzormi na listoch. Nakazené lístie je schopné vylučovať látky, ktoré priťahujú škodcov, takže chorá rastlina musí byť okamžite odstránená.

Ohrozenékultúra nie sú len choroby, ale aj škodcovia, z ktorých sú obzvlášť nebezpečné tieto druhy:

Vošky - vyberá mladé výhonky ako rezidenciu, kŕmenie ich vlastnej šťavy. Môžete sa ho zbaviť pomocou sanitácie mydlovým roztokom;

Spider mite - spôsobuje veľké škody na procese fotosyntézy, je tiež nebezpečný, pretože môže niesť infekcie. Suchý vzduch prispieva k jeho vzhľadu, preto je potrebné zvyšovať vlhkosť vzduchu, umývať a rozprašovať kultúru;

Klapka - je nebezpečná, pretože je schopná produkovať látku, ktorá vyvoláva vývoj špecifickej huby (sadze). Usadí sa na chrbte listových dosiek. Môžete sa ho zbaviť obrábaním;

Nematódy - korene kanvy sú poškodené. Na zachovanie kultúry bude potrebné ošetrenie pôdy insekticídmi.

Veľa škôd pochádza zo slimákov, ktoré nesú infekcie. Vykopávanie pôdy a zber burín pomáha výrazne znížiť ich počet. Môžete tiež mulčovanie pôdy okolo rastliny s ihličie, piliny - to vytvorí spoľahlivú bariéru.

Ako transplantovať cannu

\ t

Cannes sa presúvajú do otvorenej pôdy v druhej polovici mája, bližšie k letnému obdobiu, keď nebezpečenstvo mrazu zmizne. Pestovatelia kvetov majú jedno tajomstvo, ktoré umožňuje dosiahnuť lepšiu adaptáciu rastliny a divokého kvitnutia: je potrebné vytvoriť akýsi "vrh" čerstvého hnoja.

Na začiatku je z pol metra vykopaná dosť hlboká jama, ktorej dnoVrstva hnoja asi 20 cm je položená, čo dáva korene teplo. Potom je potrebné vyplniť vrstvu pôdy rovnakej hrúbky a potom pristáť kanón. Pri výsadbe vyžaduje hojné zalievanie. Bush kvapká v hĺbke asi 10 cm, je dôležité pozorovať vzdialenosť medzi kríkmi a lôžkami - mala by byť aspoň 50 cm, prvé kvitnutie možno pozorovať za pol alebo dva mesiace.

Niekedy je kultúra presadená na jeseň, mení svoj biotop zo záhradného pozemku do hrnca. V tomto prípade, pred presadením do priestranného hrnca, pol metra v priemere, je potrebné liečiť pôdu insekticídom, aby sa zabránilo záhradným škodcom.

Reprodukcia doma

Môžete rásť canna dvomi spôsobmi sami - siatím semien alebo rozdelením existujúceho kríka s koreňom. Pestovanie sadeníc zo semien prináša určité riziko, pretože sadenice často dávajú viditeľné odchýlky od pôvodnej odrody. Ak je potrebné získať určitú odrodu s identickou paletou farieb, je lepšie použiť metódu rozdelenia rizómov.

Rozmnožovanie semien kanabisu

\ t

Vo februári sa kanabis vyseje na sadenice. Tomuto procesu však predchádza povinné „tvrdé“ ošetrenie semien - najprv sa musia niekoľko hodín držať v chlade a potom sa opláchnuť vriacou vodou. Pripravené semená sa prehĺbia v nádobe s pôdou a umiestnia sa na svetlé teplé miesto. Po mesiaci môžete očakávať prvé výhonky. Na konci marca sa prvý zber do malýchhrnce do priemeru 15 cm. Na záhradnom pozemku môžu byť umiestnené na konci jari, pri výbere pozemku, ktorý je chránený pred vetrom a ťahom.

Propagácia Cannes vydelením odnoží

\ t

Ide o pomerne jednoduchý a účinný spôsob, ako získať nových zástupcov milovanej odrody cann. V septembri je potrebné starostlivo odstrániť podzemok a presunúť ho do chladnej miestnosti (pivnice). Na konci marca je koreň rozdelený tak, že každá oddelená časť má aspoň dva púčiky. Rezy musia byť ošetrené uhlím. Výsledné polotovary musia byť poslané do skleníka, posypané zeminou hore. S príchodom plnohodnotných listov sa musia kríky najprv umiestniť do kvetináčov a až v júni ich možno presunúť na zem.

Kanna - foto

Canna bola pestovateľmi kvetov hodnotená po stáročia a široko sa používa v krajinnom dizajne. Jeho svetlé kvety na pozadí svieža zeleň dať elegantný pohľad na túto rastlinu, ktorá vďaka svojmu dekoratívnemu efektu, sa môže pochváliť miesto v centre každej aranžovanie kvetov, stať sa ozdobou na balkón, terasu a interiér bytu. V našej fotogalérii sa môžete zoznámiť s rôznymi typmi cannes, oceniť ich pôvabnú krásu a originalitu. Šťastné prezeranie!