Kalanchoe (50 fotografií): domáca starostlivosť

Mnohí sú oboznámení s Kalanchoe od detstva, a niektorí dokonca dať svoje listy počas prechladnutia z dôvodu nedostatku liekov alebo zvýšenej dôvery v tradičnej medicíne. V každom prípade, krásna rastlina nie je márne zamilovaný do pani a ani dnes nestráca popularitu. Náš článok je pre tých, ktorí uvažujú o pestovaní Kalanchoe, ale nevedia o pravidlách starostlivosti.

Vlastnosti Kalanchoe

Kalanchoe je šťavnatá rastlina pochádzajúca z tropických zemepisných šírok, zvyknutá na vlhké podnebie.

Vzhľadom k tomu, že Kalanchoe akumuluje vodu v stonkách a listoch, tieto časti vyzerajú dosť masívne. Rastlina sa dá rozlíšiť malými púčikmi umiestnenými na okrajoch listov, ktoré sa tiež nazývajú vzduchom prenášané deti. Akonáhle v krajine, ľahko klíčiť, takže aj nováčik kvetinárstvo môže urobiť taký "zelený priateľ" doma.

Liečivé účinky Kalanchoe sú známe už dlhú dobu, vďaka čomu dostal meno "strom života", rovnako ako Tolstyanka, ktorý sa bežne nazýva "strom peňazí".

Kvety okrasných druhov sú dosť veľké a pochádzajú z rôznych odrôd: červená, ružová, biela, fialová a tak ďalej. Kalanchoe môže byť skutočnou výzdobou pre domácnosť, prínos niektorých z jeho odrôd dosahuje výšku až niekoľko metrov.

Druhy Kalanchoe

Celkovo je v prírode viac ako 200 druhov, ale iba približne desať druhov sa vyskytuje v domácom prostredípodmienky. V tomto prípade sú Kalanchoe dekoratívne alebo liečivé. Ale o všetkom v poriadku.

Kalanchoe Blossfeld

Rastlina rastie do 30 cm, vyznačuje sa rovnomernými, pretiahnutými listami a malými červenými kvetmi. Kvitnutie trvá počas celého jari. V tomto čase by sa mal skladovať na slnku, ale po skončení obdobia sa schovať na odľahlom mieste, pravidelne rezať púčiky.

Kalanchoe Bent

Ide o veľký ker, ktorého výška môže dosiahnuť až jeden meter. Na rozdiel od predchádzajúcich druhov, jeho listy rastú do dĺžky 40 cm a striedajú sa v šiestich pároch. Kvitnutie začína v polovici jari, keď je Kalanchoe pokrytý malými kvetenstvami s predĺženými okvetnými lístkami.

Degremont Briophyllum

Na stonke rastliny sú veľké ploché listy, ktoré sa mierne stočia smerom k stredu. Ich farba plynule prechádza zo sivozeleného vrcholu na svetlozelené dno, ktoré je zdobené fialovými bodkami. Maximálna výška, do ktorej táto kalanchoe narastá, je 50 cm.

Kalanchoe pinnate

Patrí do trávnatých rastlín a nevyzerá tak pôsobivo. Cirrusové listy nakoniec menia farbu na červený odtieň, ktorý vytvára zuby na okrajoch, odkiaľ vznikajú púčiky.

Považuje sa nielen za najsilnejší druh, ale aj za zdravie - šťava Cirrus Kalanchoe sa nachádza v lekárni.

Kalanchoe Mangina

Pre hostiteľov, ktorí si nemôžu dovoliť pestovať veľké rastliny, sa odporúča venovať pozornosť tejto kvetine, ktorá má malú veľkosť - iba 15 cm.

Kalanchoe rozrezaný (laločnatý)

U ľudí sa tiež nazýva „rohy jeleňov“ kvôli charakteristickému tvaru listov, ktoré majú hlboké rozrezanie pozdĺž okrajov. Na ňom rastú trubicovité malé kvety žltej farby. Lobulárny kalanchoe vyzerá veľmi pôsobivo, rýchlo rastie a môže dosiahnuť výšku viac ako jeden meter, čo si vyžaduje neustálu starostlivosť.

Flame Kalanchoe

Pre svoju krásu sa mnohí ľudia zamilovali do tohto druhu, ktorého kvety, jasne ohnivé, vyrastali do troch milimetrov. Výška dospelej rastliny sa pohybuje od 30 do 40 cm, krásne čisté listy oválneho tvaru sú na základni tenšie. Flaming Kalanchoe, na rozdiel od iných druhov, je viac náladový, vyžaduje podmienky s mierne chladnými teplotami.

Kvitnúce kalanchoe

Zriedkavá rastlina, ktorá sa často nenachádza ani v zbierkach kvetinárov. Trvalka, bylinná, dosahuje výšku asi 60 cm. S vekom, široké dlhé listy sa červenej farby pozdĺž okrajov, čo robí kvet viac exotické. V polovici jari sa objavujú kvetenstvo vo forme latiek. Najobľúbenejšie odrody, ktoré možno pestovať domapodmienky - Chelsea.

Kalanchoe Behar

Malá polorućná rastlina, ktorá sa prirodzene nachádza na Madagaskare. S pravidelnou starostlivosťou doma rastie až na 45 cm.

Postupom času sa objavujú trojuholníkové svetlozelené listy s vlnitými okrajmi. Bohužiaľ, Behara Kalanchoe kvitne pomerne zriedka a vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Vlastnosti lieku

\ t

Chcel by som povedať osobitne o liečivých vlastnostiach Kalanchoe. Aj keď nie ste zástancom tradičnej medicíny, nebude zbytočné dozvedieť sa o priaznivých účinkoch pestovania rastlín vo vašej domácnosti.

Dva druhy sa považujú za liečivé - Briofillum Degremona a Cirrus Kalanchoe. Všetky druhy však majú pozitívny účinok vo väčšom alebo menšom rozsahu.

Okrem toho je závod schopný vyčistiť vzduch od škodlivých mikróbov, čím ho dezinfikuje. A niektorí floristi tvrdia, že šíri pozitívnu energiu, ktorá môže zlepšiť náladu.

Listy, ktorých šťava sa vyrovná s prechladnutím, hojí rany, majú tiež liečivú silu. Všetko vďaka bohatej kompozícii, ktorá obsahuje biologicky aktívne látky: organické kyseliny, polysacharidy, vitamíny, minerálne soli a ďalšie užitočné prvky.

Ale aj keď nemusíte vyskúšať kúzla tradičnej medicíny na sebe a zlepšiť atmosféru v dome, dekoratívne funkcie Kalanchoe urobia rovnako dobre.

Ako zasadiť Kalanchoe?

„Make“ takého zeleného domáceho maznáčika nie je ťažké, či už ide o únik alebo o pestovanú rastlinu. Kalanchoe sa šíri vegetatívne a semená.

V každom prípade sa od začiatku vyžaduje príprava pôdy. K tomu budete potrebovať prísady v nasledovných pomeroch: štyri časti tvrdého dreva, dve časti sódy, jednu časť kompostu a jednu časť piesku. V hrnci pre budúcnosť kvetu musíte pridať drenáž.

Pri nákupe hotových pozemkov si vyberte výrobok pre sukulenty, ktorý nemá vodu.

Zvážte tri možné metódy pristátia:

Odrezky prvej výsadby. Na to je potrebné odrezať malý stonku z dospelého kvetu a umiestniť ho do vody pred objavením sa koreňov. Keď dosiahnu 1-1,5 cm, proces je zasadený do pôdy. Takýto „teľací“ Kalanchoe vyžaduje častejšie zalievanie ako dospelí.

Druhým je vysadenie samostatného hárku, ktorý je umiestnený vo vlhkom piesku, pokrytý priehľadnou nádobou. Pred objavením sa prvých koreňov nie je možné navlhčiť piesok - iba hornú časť rastliny. Keď je trochu zakorenené, presadí sa do pripravenej pôdy.

Tretia metóda je výsadba semien. Po čakaní na jar tlačíme semená Kalanchoe do zeme, zakryjeme balíkom a umiestnime na slnečné miesto. Po objavení sa dvoch listov sedia v malých kvetináčoch, a keď sa objavia 4 výhonky, znovu ich odrežú - teraz sú pripravené na plný rast. S náležitou starostlivosťou, Kalanchoe, zasadil takým spôsobomkvitne rýchlejšie ako ktokoľvek iný.

Starostlivosť o Kalanchoe doma

Dobrá správa pre zaneprázdnených alebo zabúdajúcich ľudí - Kalanchoe je veľmi nenáročný, odolný voči chorobám a škodcom. Výber správneho miesta a dodržiavanie jednoduchých pravidiel starostlivosti vám poskytne viac ako jeden rok spoľahlivého "zeleného priateľa".

Osvetlenie

Ideálnym miestom pre Kalanchoe je západné alebo východné okno, kde padajú rozptýlené slnečné lúče. Pri intenzívnom svetle rastlina rastie o niečo horšie, ale nezmizne. Pochopiť, že mu chýba slnečná energia môže byť vo vzhľade: stonky sa natiahnu a zoslabia a listy sa stanú otupenejšie.

Teplota

A tu Kalanchoe nie je vyberavý. Optimálna teplota sa pohybuje od 10 do 25 stupňov, ale v teplejšom období je lepšie zvýšiť frekvenciu zavlažovania.

Polievanie

Kalanchoe akumuluje vodu v stonkách a listoch, takže môže prežiť dlhú neprítomnosť vody. Nemôžete povedať o prebytočnej vlhkosti - rastlina začne hniť korene, huby alebo hniloby.

V zime by frekvencia zalievania nemala byť viac ako raz za 10-14 dní. V lete sa toto číslo môže zvýšiť. Ale množstvo nie je hlavnou podmienkou. Je dôležité správne nasýtiť Kalanchoe vodou. Na tento účel je nádoba úplne naplnená kvapalinou a keď sa absorbuje do pôdy, zvyšok sa vypustí. Ukázalo sa teda, že je to v súladerovnováha.

Orezávanie

Majitelia okrasných druhov Kalanchoe to budú musieť starostlivo robiť, pretože kvitnutie im prináša veľa energie. Je nakrájaná tak nízko, ako je to možné, ako sú zhnité časti. Nemali by ste sa starať o krásu rastliny - rastie veľmi rýchlo.

Kŕmenie

Raz za mesiac musí byť rastlina „kŕmená“ komplexnými hnojivami, ktoré sú vhodné pre sukulenty. Inak to nebude kvitnúť. Týka sa to letného obdobia, ale v zime je lepšie to nerobiť. Okrem toho prebytok hnojív negatívne ovplyvní Kalanchoe, takže vždy merajte menší podiel.

Transplantácia

Približne raz za rok by sa mal závod vyslať do nového „domu“, ktorý je o niekoľko centimetrov, pretože rastie veľmi rýchlo. Dospelý kvet môže byť posypaný zeminou, len ak korene neprekračujú hranice kontajnera.

Video: Kalanchoe je o odvykaní