Japonské kdoule (90 fotografií): pestovanie a starostlivosť

Japonské kdoule, alebo henomely, je exotická rastlina, fascinujúca svojou krásou a vôňou. Japonsko je považované za miesto narodenia kultúry, ale vo voľnej prírode sa dá nájsť aj v Číne a Kórei. Má vysokú dekoratívnu charakteristiku, rastlina sa často používa v krajinnom dizajne na vytvorenie živých plotov, trávnatých kompozícií s trvalými kvetmi, hraníc. Za zmienku stojí aj veľký prínos dozrievania ovocia v polovici jesene. Obsahujú obrovský komplex vitamínov a biologicky aktívnych zložiek, vďaka ktorým majú liečivé účinky, priaznivo ovplyvňujú steny ciev, znižujú tlak a neutralizujú vírusy a huby.

Hlavné typy

\ t

Rôznorodosť chaenomelov predstavuje niekoľko hlavných druhov a množstvo hybridov, na základe ktorých sa vytvára mnoho odrôd (asi 500). Sú rozdelené podľa rôznych kritérií: veľkosť kríkov a plodov, tvar, farba púčikov atď. Nie všetky však môžu zakoreniť v našich klimatických podmienkach, preto zvažujeme hlavné typy a odrody, ktoré sú populárne.

Kdoule je krásne

Tento okrasný ker s tŕnistými výhonkami, rastúcimi do 3 m, má zaujímavú vlastnosť zeleň na zmenu farby. Spočiatku, zelené, časom, oni sa lesknú v červenom odtieni, a na jeseň sa fialová. Kvitnutie možno pozorovať asi tri týždne v májovom období. Kvety sú pomerne veľké, šarlátové, krásne pokrývajú vetvy. uzavretýmnoho druhov tohto druhu, ktoré sa líšia jednoduchými a dvojitými kvetmi rôznych farieb.

Kdoule Mauleya

Tento druh sa nazýva aj „nízke kdoule“. Maximálna výška tohto trnitého listnatého ker môže dosiahnuť 1,5 m. Mladé listy majú červeno-bronzovú farbu, a potom sa zafarbia. Jasné, oranžovo-červené kvety kvitnú hojne na jar s veľkými púčiky.

Henomeles (quince) Katayana

Chaenomeles Katayansky je pomerne dimenzionálny ker, ktorý v priebehu rokov rastie na 3 m. Jeho jarné fialové lístie sa v lete stáva brilantne zelenou. Tento kdoule kvitne ročne v máji s hlbokými ružovými alebo snehovo bielymi púčikmi.

Zubutlynské kdoule

Tento druh sa môže pochváliť svojou mrazuvzdornosťou a vysokou odolnosťou voči rôznym chorobám, ako aj pomerne veľkými plodmi, z ktorých sa vyrábajú šťavy a konzervy.

Lady Pink

Táto odroda kdoule je pomerne odolná voči chladu. Jeho narodenie je výsledkom starostlivej práce chovateľov. Jedná sa o veľmi účinný okrasný ker. Jeho originalita spočíva v krásnych svetlých ružových pukoch s jemnými tyčinkami žltého odtieňa, ktoré sú následne premenené na plody, ktoré vyzerajú ako jablká. Lady Pink často používajú krajinári na dekoráciu dekoratívnych kompozícií.

Karmínové a zlaté

Odroda sa považuje za jednu z najkrajších. Má úžasnédekoratívne šarlátové kvety so slnečnými žltými tyčinkami. Takíto záhradníci najčastejšie zasadili takú krásu ako živé hranice, pretože kríky nerastú a nevyžadujú prerezávanie.

Riadna starostlivosť o japonské kdoule

\ t

Pestovanie plodín je medzi záhradkármi veľmi populárne, pretože je úplne nenáročné a nevyžaduje si starostlivú údržbu. Aby sa však kdoule na dlhú dobu potešili sviežim svetlým kvetom, šťavnatým ovocím a neublížili, je potrebné dodržiavať určité pravidlá.

Osvetlenie

Závod je pôvodne z krajiny vychádzajúceho Slnka, skôr milujúci. V záhradách by sa kdoule mali vysádzať v dobre osvetlených priestoroch. Ak je terén kopcovitý, je lepšie zvoliť južné a juhozápadné svahy na výsadbu. Jeho umiestnenie v tmavých oblastiach určite ovplyvní nádheru kvitnutia a plodenia. Kultúra sa nebojí nasmerovať lúče slnka, čo uľahčuje výber miesta na pristátie.

Teplota

Japonské dule miluje teplo, nie menej ako osvetlenie, preto sa obzvlášť dobre rozvíja v oblastiach s miernym podnebím. Hoci rastlina je schopná tolerovať mrazy, zníženie teploty na -25 ° C v zime môže viesť k zamrznutiu pukov a ročných výhonkov, ktoré nebudú pokryté snehom.

Vlhkosť

Kdoule sa vzťahuje na plodiny odolné voči suchu, ale počas obdobia rastu, ako aj po transplantácii potrebuje miernu vlhkosť. Nemalo by byť povolenéstagnácia vody v zemi, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje koreňový systém.

Polievanie

Japonské kdoule vyžadujú mierne zalievanie, pretože jeho korene sú dosť dlhé, schopné dosiahnuť hĺbku 5 metrov v pôde a nezávisle zabezpečujúce vlhkosť kríka. Staršia starostlivosť o zavlažovanie bude potrebná pre mladé rastliny - potrebujú piť každé dva až tri týždne. Dospelé rastliny sú napojené raz za dva mesiace. Najmä zalievanie je potrebné v priebehu vegetačného obdobia, ako aj ovocný vaječník. Keď plody dozrievajú, zavlažovanie sa zastaví.

Hnojivá a obväzy

\ t

Keďže pri výsadbe rastliny v zemi je dostatok živín, v prvom roku nie je potrebné vykonať ďalšie kŕmenie. Naopak, hnojivá môžu spaľovať mladé korene, čo spôsobuje značné škody. Minerálne a organické prísady sa pridávajú do druhej po výsadbe. Top dressing japonského kdoule sa vykonáva skoro na jar s kompostom, ktorý je položený v kmeni stromu (stačí 1 vedro). Pridal sa aj superfosfát a 100 g potaše. Počas leta je rastlina kŕmená tekutými hnojivami vrátane vtáčieho trusu.

Choroby a škodcovia

Kdoule je choré dosť zriedka a vo väčšine prípadov ochorenia dobre reagujú na liečbu. Nebezpečenstvo pre rastliny sú vírusové infekcie a rôzne druhy húb, ktoré sa prejavujú listovým bodom, deformáciou, zmršťovaním a pádom. V tomto prípadeKríky sa musia ošetriť základom alebo tekutou meďou (10 litrov kvapaliny - 100 g vitriolu).

S nástupom jari môžu byť kdoule napadnuté útokom vošiek alebo iných škodcov, ktorí sa živia jeho šťavou. Na ich likvidáciu sa používajú chemikálie na spracovanie a vápno.

Ako preradiť japonského kdoule

V prvom rade stojí za povšimnutie, že je ťažké tolerovať transplantáciu kultúru, takže bez potreby rušiť kríky to nestojí za to. Počas počiatočného pristátia v zemi je žiaduce vybrať si trvalé miesto na južnej strane areálu. Na jednom mieste môže rásť až pol storočia.

Pri presadení, ktoré sa vykonáva na konci jari, okrem správnej voľby lokality, je potrebné postarať sa o pôdu. Je potrebné plevel na území, zbaviť sa burín úplne, pridajte list pôdy, piesku a rašeliny kompost do pôdy.

Kríky kdoule možno umiestniť jednotlivo, v malých skupinách, pozdĺž okrajov záhradných chodníkov. Ak sa predpokladá skupinové sedenie, vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 80 cm a pri umiestnení v rade aspoň pol metra. Nové vysadené kríky by mali byť hojne napojené a posypané trojcentimetrovou vrstvou mulča.

Reprodukcia

\ t

Japonské kdoule nie je ťažké propagovať samostatne. Ak chcete zvýšiť počet obľúbených odrôd, môžete použiť jednu zo štyroch metód používaných v záhradníctve. Každý z nich má svoje vlastnévýhody a nevýhody. Po preskúmaní rôznych technológií si môžete vybrať najvhodnejšiu možnosť.

Reprodukcia semien kdoule

\ t

Výsev semien možno nazvať najjednoduchším a najspoľahlivejším spôsobom. Materiál nie je ťažké zbierať samostatne. Pri príprave zrelých plodov na spracovanie sa semená musia odstrániť z jadra. Najpriaznivejším časom na siatie japonských kdoule je jeseň, takže semená môžu byť vysadené do pôdy bez akejkoľvek úpravy. Ak sa plánuje pristátie v inom čase, bude potrebné, aby boli podrobené stratifikácii, ktorá trvala tri mesiace v surovom piesku pri teplote + 3 ° C. Stojí za zmienku, že semená japonského kdoule majú veľmi vysokú rýchlosť klíčenia - až 85%.

Výsev sa vykonáva v nádobe s pripravenou pôdou. Pri výsadbe na jeseň, mladé výhonky sú presadené na jar v otvorenom teréne. Ak semená boli zasiate na jar, mladé rastliny sú zasadené v záhrade na jeseň, ale pokryté listy a smrekové listy pre zimovanie.

Reprodukcia kdoule odrezkami

Pomocou metódy rezania je možné čo najviac zachovať kvalitu odrody. Prerezávanie odrezkov by sa malo uskutočniť začiatkom júna, keď sa vytvorí suché chladné počasie. Každý segment by mal mať pár internód. Je lepšie, aby rezanie malo malý (až 1 cm) proces minuloročného dreva, čo zabezpečí spoľahlivosť zakorenenia. Pri rezaní je potrebné použiť rastový stimulátor, do ktorého sa predtým nasiaknutý materiál nasiakolpristátie. Podporuje rýchle a spoľahlivé zakorenenie.

Po ukončení predbežnej prípravy sa odrezky japonského kdoule nakláňajú pod svah do nádoby s pôdou pozostávajúcou z piesku a rašeliny. Zakorenenie nastáva za 5-6 týždňov. Je dôležité, aby teplota vzduchu nebola nižšia ako + 20 ° C, takže môžete usporiadať skleník, ktorý zakryje pristátie plastom alebo sklom. Po klíčení odrezkov (na začiatku jesene) sú zasadené v otvorenom teréne.

Reprodukcia kdoule vrstvením

Pri tejto metóde šľachtenia sa v dolnej časti kríka vyberajú dlhé výhonky, ktoré sa nakláňajú tesne k zemi a kolíkujú. Nad ňou je potrebné naliať malú vrstvu pôdy a zalejeme hojne. V priebehu leta musí byť miesto fixácie výhonkov starostlivo zalievané a ostré. Presádzanie klíčiacich rastlín sa vykonáva na jar budúceho roka.

Reprodukcia kdoule divíziou

Japonské kdoule dáva pomerne málo koreňových potomkov, preto sa Bush často „rozlieva“ sám v rôznych smeroch. Schopnosť koreňového systému pevne držať pôdu robí z kdoule najvhodnejší závod na výsadbu na svahoch.

Na rozmnožovanie možno použiť veľkolepý rast koreňov kríkov. Ale táto metóda má svoje nevýhody: často potomkovia nie sú dobre zakorenené a prvá úroda môže sklamať s malou veľkosťou ovocia. Ale napriek tomu, je rozdelenie Bush stále používa záhradníci. Oddelené časti musia byť vertikálne.rastlina v pripravených jamách, voda a mulčovanie s hoblinami na udržanie dostatočnej pôdnej vlhkosti.

Japonské kdoule - foto

Japonské kdoule sa široko používajú ako okrasná a plodná kultúra. Jeho popularita je vďaka jedinečnej kráse kvitnutia a bohatej úrody zdravých plodov. Pestovanie v jednorazových a skupinových výsadbách, na hraniciach a trávnatých plochách sa stáva skutočnou výzdobou akéhokoľvek záhradného pozemku. Pre viac informácií o rôznych druhoch a odrodách rastlín ponúkame v našom výbere fotografií. Možno, že tento krásny med rastlín bude čoskoro kvitnúť na vašich stránkach. Šťastné prezeranie!