Japonská Spirea (90 fotografií): typy a starostlivosť

Dekoratívne vlastnosti japonskej Spirea s jej rozmanitosťou umožňujú doplniť tieto kríky akýmkoľvek štýlom krajinného dizajnu. Názov rastliny v preklade z gréčtiny znamená "špirála" - jeho vetvy, vo väčšine prípadov, jemne ohnúť, tvoriť našuchorené formy. Nízko rastúce odrody sú často zdobené umelými alpskými šmýkačkami a skalnými áriami, jednotlivé exempláre dopĺňajú súbory s kvitnúcimi dráčmi, hortenziami alebo ihličnatými plodinami. Ďalej zistíme, ktoré druhy tejto slávnej kultúry sú najčastejšie vysadené majiteľmi pôdy, ako sa starať a propagovať rastlinu.

Hlavné druhy japonskej špirály

\ t

Všetky prírodné odrody japonských kríkov Spirea obsahujú asi sto druhov a mnoho odrôd, ktoré ohromujú svojou krásou. Každá z nich má rôznu výšku, tvar, farbu listov a púčikov. Tam sú jarné kvitnúce kultúry a letnese kvitnutia. Prvá produkujú bujnú bielu farbu v máji (Spirey Vangutta, Nipponskaya). Kríky, ktoré kvitnú počas letnej sezóny, sú častejšie zastúpené v palete ružovej farby (Shiroban, Little Princesses, atď.). Zvážte hlavné typy, ktoré záhradníci radšej pestujú na farme.

Zlaté princezny

Tento druh patrí do trpasličích kríkov, pretože jeho výška nepresahuje pol metra. Má vynikajúci vzhľad vďaka jasne žltohnedým listom a ružovým kvetom. Jeho zvláštnosť spočíva vschopnosť listov meniť odtiene v rôznych obdobiach roka, získavať mäkké, teplé alebo úplne studené tóny.

Malé princezny

Závod často vykonáva úlohu živého plota v domácich záhradách. Nízke kríky kompaktného okrúhleho tvaru priťahujú pozornosť tmavozelenými listami, proti ktorým sú bodkované bledoružové kvety. Táto odroda je považovaná za jednu z najkrajších - dokonca jedna jej kópia sa stane skutočnou výzdobou záhrady.

Zlatý plameň

Kultúra je pomerne silný, rýchlo rastúci ker do 1 m. Okrem dachových pozemkov sa dobre darí aj v podmienkach mesta. Nie je náladový voči klimatickým podmienkam. Listy menia svoju farbu od začiatku jari do konca leta - najprv sú červenooranžovej farby, so začiatkom kvitnutia sa stávajú tmavožltými a na jeseň získavajú kontrastný oranžový odtieň.

Spirey Shiroban

Je to naozaj úžasný ker. Počas kvitnutia sa oblieka do pestrých farieb, pretože jeho kvety majú rôzne odtiene - od svetloružovej po fialovú. Kvetenstvo v tvare srdca, ktoré tu často nájdeme, dáva osobitnú originalitu. Rozmery zaobleného krovia sú: 80 cm na výšku, do 1 m v priemere

.

Spirey Crisp

Ďalšou hodnou výzdobou záhrady bude elegantný sférický krík spiraeus Crisp. Má veľmi výraznú ružovú a fialovú farbu a originálne zúbkované listy.

Spirea Wangutta

Plyšový ker môže rásť až do výšky 2 m, čo predstavuje vynikajúci súbor s ihličnatými stromami na mieste. Má rozľahlý tvar stupňovitej koruny, vďaka čomu je často zasadený na vytvorenie tieňa, napríklad v blízkosti nádrže. Bush vzbudzuje záujem záhradkárov tým, že môže dvakrát kvitnúť - na začiatku leta a na konci, pokrytý luxusnými bielymi kvetmi.

Správna starostlivosť o japonskú spiraea

\ t

Starostlivosť o japonskú spirea nie je zložitá - je nenáročná a trvácna, dobre sa aklimatizuje v rôznych klimatických podmienkach. To, čo naozaj potrebuje, je prerezávanie, počas ktorého preberá krásny tvar. Vyzerá skvele Bush vo forme gule, pyramídy, trojuholníka a ďalších tvarov podľa uváženia majiteľa stránky a všeobecný koncept krajiny design. Aby sa dosiahol obzvlášť krásny svieži rozkvet a rast kultúry, je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania.

Osvetlenie

Kultúra je skôr milujúca a najlepším miestom na jej pristátie je slnečná strana. Byť v tieni, bude tiež cítiť dobre, ale kvitnúce stratí svoju hojnosť. Ak chcete ukázať svieži rast a bohaté kvitnutie, musí byť závod 3-4 hodiny denne na priamom slnečnom svetle.

Teplota

Spirea rastie v širokom rozsahu teplôt. Dokonale zachováva zimné mrazy a letné teplo. Dokonca aj v prípade, že Bush bude zmraziťsnehová pokrývka na jar opäť rastú svieži výhonky.

Vlhkosť

Spirea Japanese sa vzťahuje na rastliny odolné voči suchu. V prírode môže dlho tolerovať neprítomnosť dažďa. Majitelia, ktorí chcú dosiahnuť výnimočnú krásu svojho oddelenia, je potrebné vyrábať v suchom počasí, dodatočnú pôdnu vlhkosť. Dobre pomáha mulčovanie pôdy okolo ker, ktorý umožňuje udržať vlhkosť po dlhú dobu.

Nevystrašuje kultúru a zamokrovanie. Často, niektoré odrody zdobia brehy umelých rybníkov v pozemkoch, vytvára elegantný tieňový rošt.

Polievanie

Hoci kultúra nesúvisí s tými, ktoré vyžadujú osobitný zavlažovací systém, stále existujú určité odporúčania na zlepšenie podmienok jej životne dôležitej činnosti. Ak bola rastlina zasadená na jar, jej koreňový systém ešte nie je dostatočne silný, takže je potrebné pravidelné zvlhčovanie pôdy. V lete, kvitnúce odrody vyžadujú hojné zalievanie - dvakrát týždenne každý krík spolieha na najmenej 15 litrov vody. Tiež mladé rastliny, vysadené rezaním, potrebujú osobitnú starostlivosť, sú napojené až 4 krát denne.

Hnojivá a obväzy

\ t

Odporúća sa każdoroćne zriaďovai mulć z drvenej kôry, rašeliny alebo kompostu v pôdnom základe japonskej śpirály. Je tiež potrebné dodatočne kŕmiť kultúru minerálom aorganické hnojivá, ktoré sa zavádzajú striedavo.

Organická forma na základe vtáčieho trusu alebo hnoja. Zložka sa musí zmiešať s malým množstvom vody a nechať stáť 10 dní, potom sa výsledný koncentrát zriedi 10 litrami vody. Takéto hnojivá sa aplikujú po orezaní kríkov. Pred tým je potrebné uvoľniť dobre zem a naliať vodu hojne. Po niekoľkých hodinách sa do pôdy pridáva hnojivo. Na kompaktné puzdro bude potrebovať približne polovicu vedra, a na veľké - až 3 vedrá.

Minerálne kompozície sa zavádzajú pred kvitnutím kríka. Tieto komplexné zmesi musia byť zavedené do pôdy rýchlosťou 80 - 100 g na 1 m2. Plocha sa vypočíta podľa priemeru koruny kríka.

V polovici leta sa môže pridať ďalší superfosfát spolu s roztokom mulčice v množstve 10 g superfosfátu na 10 litrov infúzie.

Škodcovia a choroby

Japonská spirea je úplne odolná voči chorobám, čo je jedna z jej predností. Ale stále existujú určité hrozby. Nebezpečenstvá ako:

- Sivá pleseň, prejavujúca sa neestetickým kvitnutím. Najčastejšie je táto plesňová infekcia dôsledkom nadmernej vlhkosti a je aktivovaná vo vlhkom počasí. Ošetrenie sa uskutočňuje fungicídnymi liečivami;
- Škvrnitosť je tiež huba, ktorá sa bojuje pomocou zmesi "Fundazole" alebo Bordeaux.

Najnebezpečnejšími škodcami pre kultúru sú leták Rosana, ktorý doslova hýbe zelenými, voškami vošiek.šťava z mladých výhonkov a roztoče, tvoriace diery v kvetenstvách a poškodzujúce listy. V boji proti škodcom je potrebné zabezpečiť rastline kvalitnú starostlivosť: uvoľnenie pôdy, zvlhčenie, včasné kŕmenie. Ako sa zbaviť vošiek a letákov pomôže liek "Pirimor", ktorý dáva takmer 100% výsledok, a tick je odstránený pomocou "Karbofos" alebo "Akreksa".

Ako zlikvidovať japonskú spiraea

Transplantácia japonskej špirály sa odohráva na jeseň, keď lístie začína meniť farbu. Je lepšie vykonať postup v zatiahnutý deň. Prvá vec, ktorú treba urobiť s transplantovaným kerom je vykopať a orezať všetky sušené časti, staré vetvy, kostrové vetvy na púčiky na streľbe.

Pre nové „miesto bydliska“ sa vykopáva jama, ktorej rozmery závisia od veľkosti koreňového systému kríka (zvyčajne 50x50 cm). Okrem toho je žiaduce, aby sa to robilo vopred, takže jama má čas vyschnúť a vzduch. Bush zasadil a posypal zmesou pôdy s pridaním piesku, zeminy, rašeliny v pomere 1: 2: 1. Zem je pošliapaná a mulčovaná. Spirea, presadená v septembri a októbri, bude mať čas na posilnenie silnejším nástupom vážnych mrazov.

Reprodukcia doma

Japonskú špirálu možno jednoducho šíriť delením zrelého ker, opatrne odrezať koreňovú časť a presadiť ju do novej pôdy. Existujú aj ďalšie tri spôsoby - semená, vrstvenie a odrezky. S pomocou semien nie je vždy možné dosiahnuť požadovaný vzhľadzachovanie všetkých odrodových vlastností - to je vhodné pre druhy, ktoré nie sú hybridné. Ale siatie umožňuje získať nie jeden alebo niekoľko zástupcov spirea, ale mnoho naraz.

Rozmnožovanie japonskej špirály podľa semien

\ t

Semená sa vysievajú na jar s použitím krabíc s listovou pôdou. Najvyššia pôda potrebuje mulčovanie s rašelinou. Prvé výhonky sa objavia po 10 dňoch a po troch mesiacoch sa vytvorí silná sadenice, ktorá sa dá bezpečne presadiť do otvoreného terénu.

Propagácia japonskej spirály vrstvením

\ t

Tento proces sa musí začať skoro na jar, predtým ako prvé listy kvitnú na kríku. Najnižšie vetvy kríka je potrebné nakloniť a pritlačiť k zemi, pripnúť napríklad pomocou drôtu a posypať. Fixačné body by sa mali pravidelne zavlažovať. Už na jeseň sa tu vytvárajú nové kríky.

Reprodukcia japonskej špirály rezaním

Táto metóda sa uplatňuje na konci júna. Priamy únik by mal byť rozdelený do niekoľkých častí, z ktorých každý je zasadený v prostredí rašelinového a riečneho piesku, ktorý sa odoberá v rovnakom objeme. Je dôležité poznamenať, že pri takejto výsadbe je potrebná vysoká vlhkosť, preto je potrebné zavlažovanie aspoň štyrikrát denne, ako aj postrek. V predvečer zimného obdobia by mali byť mladé odrezky posypané listami a na jar presadené na trvalé miesto.

Japonská spirea - foto

Čítaťjasne s jasnými farbami a tvarmi rôznych druhov japonskej spirály, ktoré ponúkame v našej fotogalérii. Tu sú najlepšie snímky, ktoré ukazujú ohromujúce estetické údaje o rastlinách, ako aj príklady, ako môžu byť kríky rôznych veľkostí a tvarov použité na rôznych typoch plantáží. Po preskúmaní fotografie môžete jednoducho navrhnúť svoj luxusný dizajn krajiny.