Izba bambus (80 fotografií): typy a starostlivosť

Indoor bambus je bizarná skupina rastlín, ktoré prekvapujú svojimi tvarmi. Všeobecne platí, že je to holé stonky, preliate korunou výhonky a listy, ktoré má dekoratívne vlastnosti. Napriek svojmu tropickému pôvodu, rastlina je skvelá pre pestovanie doma a zdobenie interiérov. Nemá vynikajúce kvitnutie, ale láka svojou jedinečnou originalitou dutého stĺpcového lesklého stonku a kopijovitých listov.

Hlavné typy

\ t

Mimoriadne pôsobivé je bambus, ktorý sa pestuje v nádobách s vodou. Okrem toho, nielen v závode hrá osobitnú úlohu v kompozícii, ale aj štýlová transparentná váza plná krásnych kamienkov. V tomto prípade je potrebné vodu úplne vymeniť dvakrát za mesiac a pridať tekuté hnojivá.

Okrem vynikajúcich estetických ukazovateľov má vnútorný bambus aj fanúšikov vďaka svojej nenáročnej starostlivosti. Vyžaduje len to najnutnejšie - osvetlenie a zalievanie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou jeho životne dôležitej činnosti.

Rôzne typy bambusu vo vnútornom priestore sú klasifikované podľa výšky a sú rozdelené do troch hlavných skupín:

Nízka - zahŕňajú rastliny nie vyššie ako meter. Najzaujímavejšie odrody sú „Tsuba“ s bielymi pruhmi a „Zlatá bohyňa“ s listami pripomínajúcimi papraď;

Stredne odrody schopné rásť do 3 - 3,5 m. Svetlí zástupcovia sú veľmi krásnou odrodou."Shiroshima" so zelenými a bielymi listami, rovnako ako "mexický plač bambus" s úzkymi, pretiahnutými svetlo zelenými listami;

Vysoká - len zriedka sa nachádza v interiéroch, pretože sú ťahané do výšky 6 m. Príkladom tejto skupiny je tropický čierny bambus alebo kláštorný bambus, ktorý má nádherné tvary.

Vnútorný bambus, dradersen z Sander alebo, ako sa to tiež nazýva, „bambus šťastia“ sa často myslí. Tento názov bol závod pridelený Feng Shui výučbou, podľa ktorej kultúra priťahuje šťastie a peniaze. Často sa nachádza v interiéroch, ktoré žijú v kvetináčoch alebo v priehľadných vázach s vodou.

Správna starostlivosť o bambus

\ t

Tí, ktorí už túto nádhernú rastlinu vlastnia, tvrdia, že starostlivosť o ňu neprináša žiadne osobitné problémy. Musí si vybrať správne miesto bydliska a vytvoriť príjemné prostredie, ktoré nie je v byte ťažké. Včasné zavlažovanie a hnojenie bude dobré stimulanty v raste bambusu.

Osvetlenie

\ t

Vnútorný bambus potrebuje vysokokvalitné osvetlenie, ale zle toleruje priame ultrafialové žiarenie. Miesto v byte pre neho vyzdvihnúť svetlo, ale s zatemnením v poludňajšom horúčave. Úlohu takejto dočasnej ochrany ľahko zvládnu žalúzie, ktoré zostali v polovici uzavretej polohy alebo tylu. Keď sa deň zníži (v jesennom a zimnom období), bambus môže byť navyše zvýraznený špeciálnymi fyto-lampami, ale taká potrebavyskytuje veľmi zriedka. Vo väčšine prípadov, kultúra, ktorá je v stave zimovania je dosť toho, čo to je.

Teplota

Vnútorný bambus je teplomilná rastlina. Chladná atmosféra okamžite ovplyvňuje dekoratívne vlastnosti listov - stmavne a zvlní sa. Optimálny režim teploty je + 22 ... + 32С. Počas zimoviska sa môže znížiť, ale nie menej ako + 15 ° C. V lete by ste sa nemali báť priniesť bambus na čerstvý vzduch - to bude pre neho prospešné.

Vlhkosť

Kultúra potrebuje miernu vlhkosť, ale nie zamokrenie. Pri výsadbe do nového kontajnera, musíte sa postarať o odvodnenie, ktoré zabráni stagnácii vlhkosti v pôde a v dôsledku toho úpadok koreňa. V horúcom lete, okrem pravidelného zalievania, môžete postriekať listy oddelenou vodou zo spreja. So začiatkom vykurovacej sezóny sa elektráreň odkláňa od vykurovacích a žiarovkových spotrebičov, pretože suší vzduch.

Polievanie

V horúcich letných mesiacoch by sa mal často zavlažovať bambus v interiéri a uistiť sa, že pôda nevyschne. V zime, ako aj mimo sezóny (jeseň - skoro na jar) sa zavlažovanie znižuje. Porušenie režimu zavlažovania signalizuje zažltnuté špičky listov. Je potrebné poznamenať, že chlór v tečúcej vode môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zariadenia, preto sa zavlažovaná voda používa na zavlažovanie, najlepšou možnosťou je dažďová voda.

Hnojivá a obväzy

\ t

Pravidelné obväzy dávajú dobré výsledky pri pestovaní bambusu. Je potrebné hnojiť pôdu dvakrát mesačne. Môžu to byť kvapalné organické zlúčeniny, zmesi na báze rašeliny alebo získané komplexné zmesi minerálnych doplnkov. Bambus, žijúci vo vodnom prostredí, tiež musí byť kŕmený - kŕmenie ho spolieha raz štvrťročne.

Ako stočiť bambusovú stopku

Vnútorný bambus často priťahuje zakriveným, špirálovitým stonkom, ktorý mu dodáva osobitnú originalitu. Ak chcete vytvoriť to je celkom realistické doma, vybrať jeden z niekoľkých spôsobov.

Napríklad, keď vysadil mladého stonky do nádoby, je úplne pokrytý škatuľkou, ktorá v nej predtým vytvorila malé „okno“. Výhonok bude mať tendenciu rásť do svetelného toku prenikajúceho cez dieru a majitelia budú musieť pravidelne otáčať konštrukciu a meniť uhol prívodu svetla. Tento proces vytvárania skrúteného kmeňa však trvá dlhú dobu, pretože jeden obrat sa získa za rok.

Ďalším spôsobom je stočiť stonku okolo podpery, keď je mladý výhonok pripevnený k nemu drôtom. Keď sa stočený výhonok zosilní, štruktúra sa odstráni.

Choroby a škodcovia

Ak dodržiavate všetky vyššie uvedené podmienky starostlivosti, môžete sa vyhnúť väčšine ochorení, ktoré ovplyvňujú bambus v interiéri. Ak sa pozoruje skrútenie lístia, jeho oslabenie je signálom, že rastlina je zamrznutá a vyžaduje dodatočné ohrev. Stunting môže hovoriťnedostatok živín alebo osvetlenia. V tomto prípade môžete vytvoriť mierne hnojivé zmesi hnojív a posúvať nádobu bližšie k svetelnému zdroju.

Zafarbený výhonok označuje nadmerné nahromadenie pôdy a nebezpečenstvo hnilobného systému koreňového systému. Postihnutý segment sa odstráni a obnoví sa správna starostlivosť. Ak sú na listoch hrdzavé škvrny, potom je rastlina pravdepodobne ovplyvnená hubou. V tomto prípade potrebuje ošetrenie čerstvým vzduchom a fungicídom.

Okrem chorôb môže vnútorný bambus trpieť škodlivým hmyzom, z ktorého sú najnebezpečnejšie roztoče a vošky. Musíte sa s nimi vysporiadať pomocou špeciálnych riešení, ktoré ničia škodcov.

Ako transplantovať bambus

\ t

Mladé rastliny musia „zväčšovať životný priestor“ ročne a nahrádzať ich vo väčších nádržiach. Dospelí podstúpia tento postup oveľa menej často - stačí ich transplantovať raz za tri roky. Najpohodlnejšia transplantácia bambusového transplantátu a najlepšie zakorenenie v novom prostredí, ak sa proces vykonáva v apríli a máji. Je dôležité poznamenať, že v tomto čase nie je potrebné pridávať do pôdy hnojivá - po troch týždňoch sa vykonáva prvý vrchný obväz s minerálnym zložením. Hnojivá sa riedia pripravenou vodou na zavlažovanie.

Reprodukcia doma

Existujú tri základné spôsoby, ako šíriť bambus sami. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky a pravidlá, prísne dodržiavaniečasto vedie k úspešnému výsledku.

Rozmnožovanie semien bambusu

\ t

Zriedenie vnútorného bambusu so semenami sa považuje za pomerne zložitý proces, zriedkavo prinášajúci želaný výsledok, ale stále sa môžete pokúsiť. Pre začiatok musíte dobre nasiaknuť vo vlhkej gáze a čakať na ich rast. Malé sadenice sa presadia do nádoby s pripraveným substrátom a drenážnou vrstvou.

Je nevyhnutné vytvoriť skleníkové podmienky, vybavenie obloženia je dôležitou podmienkou úspešného výsledku, inak absencia mikroklímy so zvýšenou vlhkosťou a teplom povedie k strate klíčivosti. Záhrada je vetraná niekoľkokrát denne a zalievanie, presnejšie, striekanie sa vykonáva raz denne. Keď sadenice rastú na značku 5 cm, vyberú si najsilnejšie z nich a usporiadajú ich do samostatných kontajnerov, kde budú pokračovať vo svojom vývoji.

Reprodukcia bambusových odrezkov

\ t

Rezanie sa vykonáva v procese presadenia vnútorného bambusu. Materiál je oddelený a zasadený do pôdy, pričom každý výhonok sedí vo vlastnom samostatnom hrnci. Predpokladom pre prvé týždne zakorenenia je hojné zalievanie, ktoré sa potom redukuje a sadenice sa musia uchovávať pred veľkým množstvom slnečného svetla. Na vytvorenie priaznivých podmienok môžu byť odrezky pokryté plastovými nádobami. Niekedy sú jednoducho zasadené do vody.

Reprodukcia bambusu koreňovým delením

\ t

Táto metóda sa považuje za najjednoduchší a nový materiálbez problémov. Existujú dve možnosti - odrezať podzemok, alebo jednoducho vykopať trochu zeme, aby sa oddelila potrebná časť. V oboch prípadoch je potrebné vziať do úvahy, že na každom segmente oddelenom na výsadbu musí byť prítomných niekoľko púčikov alebo výhonkov. S jedným bambusom môžete získať niekoľko nových zástupcov. Takáto operácia sa často vykonáva počas transplantácie.

Bambusová izba - foto

Ak sa chcete dozvedieť viac o pôvodnom vnútornom bambusu, jeho odrodách a jeho úlohe v interiérových úpravách, odporúčame Vám navštíviť našu galériu. Zozbierala veľa kvalitných fotografií, ktoré nenechajú ľahostajní ani tí, ktorí nemajú záujem o domácu floristiku. Šťastné prezeranie!