Interiér obývacej izby (75+ fotografií)

Tradične je salónik miestom na prijímanie hostí. Ale v moderných domoch v tejto miestnosti sa často stretávate so samotnými majiteľmi, ktorí odpočívajú po pracovnom dni pred televízorom, čítajú knihy z domácej knižnice alebo trávia čas s rodinou. Ak chcete vytvoriť priaznivé prostredie pre akýkoľvek typ činnosti, musíte vziať do úvahy mnoho aspektov dizajnu obývacej izby, ktorý bude uvedený v tomto článku.

Interiérový štýl

Po prvé, začnite výberom štýlu. Toto je mimoriadne dôležitá etapa: dizajn celého domu závisí od neho, ktorého centrum je spravodlivo považované za obývaciu izbu. Zvážte všetky výhody a nevýhody priestoru, priestoru, umiestnenia okien, výšky stropu, ako aj dispozície, aby ste zostali na ideálnej možnosti.

Klasický štýl obývacej izby

Moderný dizajn by mal zodpovedať potrebám času a ak štýl zaostáva za týmto pravidlom, bude upravený. Preto je klasika v podobe, v akej ju videli aristokrati z minulých storočí, zriedka nájdená dnes - je nepraktická, neprimerane nákladná a ťažko realizovateľná. V týchto interiéroch je potrebné zdôrazniť pohodlie, vysokokvalitné materiály, kvalitný nábytok, ušľachtilú výzdobu a pocit priestrannosti.

Odporúča sa zvoliť klasický štýl pre obývacie izby s veľkou plochou alebo alternatívne v kombinácii s kuchyňou. Predpokladom sú veľké okná, ktoré to umožňujúdostatok svetla na zdôraznenie prirodzených farieb, textúry textílií a ušľachtilej textúry dreva, ktorá slúži ako dôležitá zložka.

Nábytok by mal vytvoriť určitý druh integrity zloženia. V centre je zvyčajne pohovka a niekoľko stoličiek, ktoré sú usporiadané okolo konferenčného stolíka. Často v interiéri obývacej izby v klasickom štýle nájdete krb - skutočný alebo dekoratívny. Ale s technikou by mali byť opatrnejšie, ak je to možné, skrývanie za fasádou skrine.

Obývacia izba v štýle Provence

Tento štýl má spoločné s vlastnosťami klasiky, ale líši sa od neho v dekoratívnej jednoduchosti, pastelových farbách a ľahkom provinčnom šarme. Napriek tomu, že Provence k nám prišla z francúzskych dedín a je častejšie využívaná v interiéroch vidieckych domov, dnes sa stáva čoraz dôležitejším v priestore mestských bytov.

Štýl všetkého prirodzeného, ​​teda spolu so svetlom a priestorom, v dizajne obývačky je potrebné „splietať“ čo najviac prírodných materiálov. Drevený nábytok so starožitným kvetom, ktorý je natretý bielou farbou, a textílie z ľanu alebo bavlny vyzerajú najviac harmonicky. Malé čačky, ako sú keramické vázy, figúrky, rodinné fotografie, len zdôrazňujú útulnú atmosféru.

Dizajn obývacej izby v štýle minimalizmu

Byť presným opakom vyššie uvedených štýlov, minimalizmus obetuje dekoratívnosť praktickosti, vVýsledkom je vytvorenie „tichej“ estetiky tvarov a línií. Ak sa klasika nelíši v blahosklonnosti k nedostatkom vnútra, moderné tendencie ich túžia skryť alebo zmeniť.

Farebné spektrum pozostáva najmä z niekoľkých neutrálnych farieb v blízkosti prirodzenej palety: biela, čierna, sivá, hnedá. Častejšie ako v iných štýloch sa používa sklo a kov. Ale minimalistický interiér obývačky sa nedá nazvať nepríjemným alebo studeným, rovnako ako prostriedky expresivity slúžia geometrii objektov, textúre materiálov, svetlu a priestoru.

Loftový štýl obývacej izby

Je úžasné, ako sa neobývaný priestor stal obľúbeným miestom na život. Loft sa narodil v nehostinných múroch opustených priemyselných stavieb, ale dnes sa nachádza v moderných komfortných apartmánoch.

Pôvodné podmienky obývacej izby pre výzdobu interiéru v štýle podkrovia sú kľúčové. Je žiaduce, aby murivo stien, ktoré je privedené do popredia, vyzeralo elegantne, inak budete musieť vynaložiť energiu na vytvorenie požadovanej textúry. Nie poslednú úlohu hrá rozloženie, ktoré by malo byť čo najotvorenejšie. Skvelá možnosť, ak je obývacia izba kombinovaná s kuchyňou alebo spálňou.

V takejto miestnosti je nevyhnutné usporiadať veľký počet sedadiel: kožené sedacie súpravy a polo-starožitné kreslá, ktoré by boli usporiadané okolo konferenčného stolíka. Prioritou je modulárny nábytok s jednoduchým geometrickým tvaromdizajn, ako aj jedinečné dekoratívne predmety, ako sú plagáty, figúrky, umelecké predmety.

Obývacia izba v škandinávskom štýle

Funkčný minimalizmus s jemnými črtami tradičného švédskeho domu - možno to možno opísať ako škandinávsky štýl, ktorý dnes získava čoraz väčšiu popularitu. V miestnosti navrhnutej podľa jeho princípov bude v zime útulný, v lete chladný, ale vždy pohodlný.

Niektorým sa môže zdať, že interiér obývacej izby v škandinávskom štýle vyzerá sterilne - hlavne kvôli bielej farbe, ktorá, podobne ako sneh, "pokrýva" takmer celý priestor. Ale stojí za to pridať drevený nábytok, našuchorené koberce, obrazy alebo krb do miestnosti, pretože táto nehostinná belosť prichádza k životu, dávajúc cestu po čistote a priestrannosti.

Farebné riešenia pre obývaciu izbu

Nálada a charakter interiéru vždy závisí od farebnej škály. Ale aj pri jednom tieni je ťažké rozhodnúť, nehovoriac o harmonickej kombinácii. Zvážte najbežnejšie možnosti pre dizajn obývacej izby.

Biela farba

Niektoré ženy v domácnosti môžu vyhlásiť, že biela je veľmi nepraktická farba, na ktorej sú okamžite viditeľné prvé stopy nečistôt. Po prvé, tento ukazovateľ závisí od materiálu a po druhé, z hľadiska farby sa považuje za univerzálnu možnosť dizajnu.

Biela farba v obývacej miestnosti môže byť použitá ako hlavný motív alebo ako pozadie pre svetlédetaily. Okrem toho je kľúčovou farbou Provence, škandinávsky štýl, a často sa nachádza aj v minimalistických interiéroch.

Poltón

Štýlové riešenie, pri ktorom sa zhotovujú odtiene jednej farby. Obývacia izba s týmto prístupom nevyzerá nudne ani anonymne, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Môžeme len povedať, že jedna fialová má asi 50 odtieňov, pre použitie ktorých jedna miestnosť bude malá.

Kontrastné farby

Ak chcete vytvoriť akcenty v dizajne obývacej izby, môžete si zobrať jednu alebo viac jasných farieb, ktoré vyčnievajú z viac stlmených. Napríklad kontrast nábytku a stien, vankúšov a pohovky, niekoľko typov povrchových úprav.

Pastelové farby

Pastelové odtiene sú módnym prístupom v dizajne, ktorý umožňuje diverzifikovať farebné vlastnosti interiéru, pričom nie je ohromujúci jasnými farbami. Často sa používajú v proveniencii alebo v moderných riešeniach, vytvárajúc romantickú, uvoľnenú náladu.

Prírodné odtiene

Jedným z hlavných trendov tohto roku je návrat k prírode, čo znamená použitie prírodných materiálov v interiéri obývacej izby, a teda aj najprirodzenejší rozsah pre ľudí: zelená, piesková, drevené odtiene, sivá, modrá.

Dekorácia obývacej izby

Napriek tomu, že každý štýl poskytuje svoje požiadavky na výzdobu obývacej izby, pomôže niekoľko odporúčanírozhodnúť o výbere praktických a estetických možností.

Paul

Ako podlahová krytina je lepšie použiť odolné voči použitiu konečných materiálov, ktorých čistota sa dá ľahko sledovať. Najviac rozpočtové, univerzálne možnosti - parkety alebo linoleum. Ak je obývacia izba v kombinácii s kuchyňou, musíte premýšľať o riešení, ktoré je vhodné pre dve zóny naraz. V salóniku je však podlaha často pokrytá kobercom, ktorý skrýva dizajnové chyby.

Steny

Na obkladanie stien v obývacej miestnosti, okrem dekoratívnych, sa zriedkavo predkladajú osobitné požiadavky. Hladké steny sú dokonalým kulisou pre vyplnenie priestoru. Ak ju potrebujete diverzifikovať, tapeta má širokú škálu farieb, textúr a vzorov. Pomocou dekoratívnej omietky môžete napodobniť prírodné materiály a kryt panela je schopný „oživiť“ interiér. Ak nemôžete zostať na jednej verzii, môžu byť kombinované.

Strop

Veľa závisí od výšky stropu - ak je viac ako tri metre, môžete premýšľať o zavesených konštrukciách, ktoré sa používajú na osadenie zabudovaného osvetlenia, prekrytia povrchových nedostatkov, zónovania a vytvorenia jedinečného vzhľadu. V ostatných prípadoch to bude stačiť len hladké pokrytie svetlom.

Ako si vybrať nábytok?

Výber predmetu obývacej izby súvisí s jeho veľkosťou, počtom obyvateľov a ich počtompotrebuje. Ale tradične zahŕňa pohovku, jedno alebo viac stoličiek, konferenčný stolík, ako aj stenu. Tvoria kompozičné centrum priestoru a zvyšok nábytku je doplnený voliteľne.

Miestnosť často obsahuje skrinky alebo police s knihami - druh domácej knižnice. Ak je otvorený plán v obývacej izbe môže byť jedálenský stôl, ale patrí do jedálenského priestoru, oddelené, napríklad, pohovka.

Návrh objektov závisí od zvoleného štýlu. Klasiku charakterizujú sklenené fasády skríň alebo dverí s rámami, mäkké pohovky na zakrivených nohách s textilným čalúnením. Opačný minimalizmus dáva prednosť plochým, hladkým fasádam, ktoré často tvoria monolitickú konštrukciu, svetskejší nábytok, ako aj modulárne modely.

Pri zariaďovaní nábytku je potrebné venovať pozornosť geometrii miestnosti. So štvorcovým rozložením obývacej izby je v strede umiestnený hlavný nábytkový súbor a obdĺžnikové usporiadanie - pozdĺž stien, aby sa vytvoril priestor pre pohyb.

Dekor a textílie

Je ťažké poskytnúť konkrétne odporúčania týkajúce sa výzdoby, pretože, ako v prípade nábytku, veľa závisí od zvoleného štýlu. Uvádzame len niekoľko prvkov v interiéri, ktoré majú široké možnosti dekorácie.

Po prvé, záclony - tieto kúsky látky vás nielen skrývajú pred zvedavými očami, ale vytvárajú aj pohodlie obytného priestoru. Môžete zostať na priehľadnej opone, vyzdvihnúť masívnytextílie s lambrequinmi alebo kúpiť rímske rolety.

Svetlé vankúše vyzerajú štýlovo proti monochromatickému gamutu zvyšku priestoru alebo kobercu s geometrickými vzormi. Obývacia izba je ideálnym miestom pre krb, nie nevyhnutne skutočným - dnes si môžete kúpiť alebo vytvoriť si vlastné krásne napodobeniny.

Spolu s obrazmi by ste nemali zabúdať na police, ktoré môžu byť zdobené figúrkami, zarámovanými fotografiami alebo kvetmi. A nezabudnite, že čím viac rastlín, tým lepšie, najmä v podmienkach znečistených miest.

Obývacia izba: interiérový dizajn

Je nepravdepodobné, že by bolo možné pridať ďalšie štvorcové metre malej obývacej izby, ale každý môže situáciu zlepšiť pomocou malých trikov. Takže ak chcete zväčšiť priestor, mali by ste:

- Vyberte svetelnú mierku, ktorá nevytvára okraje, ale vyplní miestnosť svetlom;
- Zastavte sa pri svetelných závesoch alebo ich dokonca opustite.
- Vyberte si kompaktný nábytok a usporiadajte ho podľa geometrie miestnosti;
- Namiesto objemných skriniek používajte závesné police;
- Obmedziť sa na malý počet dekoratívnych prvkov a ponechať priestor pre vzduch.

Podľa týchto pokynov zmeníte vašu „malú“ obývačku na „kompaktnú“ a „pohodlnú“.

Obývacia izba - foto

Urobili sme výber fotografií z reálnych projektov, aby sme vám ukázali možnosti modernéhonavrhnúť obývacie izby a inšpirovať k premene vášho priestoru. Šťastné prezeranie!

Video: Obývacie izby - Nápady interiéru