Impatiens (90 fotografií): typy a starostlivosť

Balzam, on je tiež nedotknuteľný, prišiel k nám z trópov a subtropov. V prírode rastie v Afrike a Ázii, ale ostrov Zanzibar je najznámejší. Jeho prezývka "Roly wet." Je to spôsobené tým, že na okrajoch listov sa objavujú škvrny s hustou sladkou tekutinou. „Dotyková“ je spôsobená vlastnosťami jej zrelých toboliek, hádzaním semien aj náhodným dotykom. Balsam aktívne rastie v bytoch, slúži na výzdobu interiérov domov, pri terénnych terasách a balkónoch, pri príprave sviatočných kytíc.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Balzam - bylinná trvalka, menej často - jednoročná rastlina. Jeho výhonky sú rovné, stojace a šťavnaté, listy - svetlé, mäsité, zubaté, oválne alebo kopijovité, môžu obsadzovať bronz. Jemné kvety sú skryté v listnatých sinusoch a môžu byť úplne akejkoľvek farby, od ružovej po modrú alebo žltú. V kombinácii s jednoduchou starostlivosťou a jednoduchou reprodukciou sa tento balzam stal prekvapivo obľúbeným medzi záhradníkmi po celom svete.

Balzam bol privedený do Európy koncom XVI. Storočia a rýchlo získal svoje miesto v srdciach krajinárov. Obdobie intenzívneho kvitnutia trvá od jari do neskorej jesene. Ak majú podmienky, balzam môže kvitnúť aj celý rok.

Farebný a farebný balzam dobre ladí s rôznymi letničkami v záhrade.

Druhy balzamu

V prírode existujú stovky odrôd a poddruhov čeľade Balsamine. Nie jeiba trávnaté odrody, ale aj kríky. V apartmánoch v stredných zemepisných šírkach sa používa niekoľko špecifických odrôd a starostlivo chovaných hybridov chovu. Sú jasnejšie, krajšie, kompaktnejšie, kvitnú dlhšie a intenzívnejšie.

Wallerov balzam

Jeden z najznámejších a najobľúbenejších druhov. Je nízka, do 20 a maximálne - do 50 cm, hustá, guľatá. Svetlé listy - široký ovál. Môžu byť nielen zelené, ale aj červenkasté alebo hnedasté. Jednotlivé kvety - svetlé, ale malé. V niektorých odrodách sa zbierajú v malých asymetrických kvetenstvách na vysokých stonkách. To je na základe Waller odvodiť hlavné typy hybridov, ktoré sú teraz bežné v kultúre a poľnohospodárstve.

Záhradný balzam

Ročný balzam so stredne starým balzamom vyrastá do výšky 70 cm, jeho hladké stonky sa aktívne rozvetvujú, ale na úrovni uzlov sa dajú ľahko rozbiť. Vyzerá to zaujímavo, pretože má nepravidelný tvar, veľké, špičaté listy. Rovnaký veľký v záhrade odrôd a kvetov. Môžu byť pravidelné a froté a rozsah odtieňov sa líši od bielej po fialovú.

Balsam Balsam

Tento druh je obzvlášť cenený pre svoje dekoratívne vlastnosti. Kvitne intenzívne a hojne. V rovnakej dobe malé, ale svetlé kvety posypeme celý Bush. Balzam Balsam - okrasná záhrada, ktorá sa aktívne rodí a ľahko sa množí.

Balsam obyčajný

\ t

Ide o najbežnejší balzam v prírode, \ tktoré rastú v tieni potokov a prameňov v lesoch. Vysoká jednoročná rastlina sa vyznačuje nezvyčajným tvarom žiarivo žltého kvetu: je asymetrická a akoby akoby klesala. Bežné húsenice tvoria súvislé húštiny. V ľudovej medicíne sa používa ako protizápalová zložka.

Plazmový balzam

Zaujímavá trávnatá odroda pochádza z vlhkej Srí Lanky. Má dve odlišné funkcie: načervenalý odtieň a dlhé výhonky, ktoré sa tečú a rýchlo vyplnia priestor. Listy v tvare srdca sú tiež ohromené. Osamelé rastúce kvety - malé, svetlé slnečné farby. Plíživý balzam sa cíti skvele v domoch a apartmánoch.

Balzam malých kvetov

\ t

Od obyčajného balzamu sa líši kvetmi malej veľkosti. Je miniatúrny a svetlý. Podľa rýchlosti rastu a reprodukcie - je to skôr agresívna burina ako dekoratívne sadenice. Okrem obvyklých farieb má tiež malé gluestogamické, oveľa menej náročné na vonkajšie podmienky.

Balzamové ložisko

\ t

Jednoročná vysoká dvojmetrová balzam so stonkami z rozvetvených uzlov. Veľké listy rastú do 15 cm a zbierajú sa v zásuvkách na niekoľko kusov. Názov tohto druhu pochádza z ich formy: na základni sú dva zreteľné kúsky železa. Dáždnikové kvetenstvo zhromaždené z veľkých jednoduchých kvetov. Je to záhradná odroda, ktorá kvitne v polovici leta a poteší výrazné mrazy.

Nový guinejský balzam

Ide o rozsiahlu kategóriu hybridov založených na Hawker balsam. V podstate sa jedná o vysoké huňaté trvalky, ale existujú aj miniatúrne odrody. Takýto balzam je špecificky odvodený ako dekoratívny. Farebné kvety potešia takmer celý rok, zatiaľ čo sú väčšie ako tradičné druhy. Listy sú viacfarebné, mäsité, tiež veľmi dekoratívne. Nové guinejské hybridy perfektne zapadajú do terás a zdobia bezvetriace, slnkom zaliate záhrady.

Starostlivosť o balzam

Domáce balzam je skutočne všestranný a nenáročný. Miluje slnko a svetlo, ale nie prehriatie. Neváhajte ho nechať na parapete, ale nezabudnite na ochranu pred priamym slnečným svetlom počas vrcholu horúcej sezóny. Ideálne miesto v záhrade - ľahký čiastočný tieň pod stromami.

Trváca rastlina toleruje zimu, ale musíte sa o ňu postarať správne: udržujte teplotu nad +15 ° C a znižujte zalievanie. Optimálna letná teplota je +20 ... + 22C. Minimálny limit pre vitálnu aktivitu je + 13 ° C. V lete si vezmite vázy na čerstvý vzduch, aby dýchali. Môžu byť dokonca presadení do otvoreného terénu až do konca sezóny.

Ideálna pôda je mierne voľná a ľahká. V slabých pôdach, kvetina nemôže stabilne koreň. Výživa - mierna. Nadbytok potravy vedie k tomu, že listy začínajú intenzívne rásť na úkor kvitnutia. Z prísad sa používa trávnik, kompost, humus, expandovaná hlina alebo perlit.

V horúčave neustále zvlhčujte zem. Pri teplote + 20 ° C, striekať balzam niekoľkokrát denne, aleKvety sami nekypte. Koreň nie je zhnitý, okamžite vypustite prebytočnú vodu z panvice.

Voda na zavlažovanie - ideálne oddelená a nevyhnutne mäkká. Príliš tvrdé vedie k zvýšeniu alkality pôdy. Na vrchole sa objaví nájazd a rastlina je chorá.

Pravidelne jemne uvoľňujte zem, aby sa získal kyslík. Komplexné hnojivá sa aplikujú od jari asi 2 krát mesačne. Počas kvitnutia zadajte fosfor a draslík. Na konci augusta dokončiť pridávanie doplnkov. Po transplantácii, prvé kŕmenie - najmenej 3 týždne.

Na jar nezabudnite prerušiť zarastený balzam asi o polovicu. Vrcholky dlhých zdravých výhonkov môžu byť zovreté pre vývoj nových. Slabé, bolestivé a nesprávne rastúce vetvy sa pravidelne odstraňujú počas celej sezóny.

73. Transplantácia a rozmnožovanie
\ t

Je lepšie kúpiť hotové zdravé sadenice v kvetináčoch. Domy z balzamu semien takmer nepestovali. Je to dlhý čas a pre jednotlivé odrody je tiež problematické zachovať druhové charakteristiky. Pri nákupe môžete dokonca nájsť kvety s púčikmi, čím sa vopred určí nádych kvitnutia.

Kvôli intenzívnemu rastu by sa mal závod pravidelne presádzať. Striedavý hrniec je bežnou príčinou padajúcich listov, a vo veľkom a veľkom množstve zdrojov idú k rozvoju koreňového systému, čo je dôvod, prečo sa časť pôdy sotva rastie a nekvitne.

Na rozmnožovanie sa používa metóda rezania. Odrezať zdravé výhonky na začiatkupád, potom ich okamžite ponorte do mokrého substrátu, alebo jednoducho do vody, až kým nezapadnú. Po tomto - vyberá. Ďalší postup je jednoduchý: v zime, v teple a na jar, na pevnom mieste.

Ak by som však chcel začať sadiť semená, mali by byť zasiate na začiatku jari. Pre krabice vytvára skleníkový efekt. Korenie je možné presadiť cez sezónu. Aby kvasil balzam do mája, budú sa semenáčiky musieť zapojiť od polovice zimy.

Balzam presadený na jar alebo v lete. Je žiaduce, aby bol stiesnený v novom hrnci - potom kvitne najintenzívnejšie. Pri presádzaní sa tiež zapojte do prerezávania, aby sa stimuloval rast nových výhonkov. Mladé rastliny sa presádzajú a prepravujú ročne. Pre trojročných a starších ľudí stačí ich pravidelne aktualizovať zakorenením apikálnych rezov.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Hlavnými problémami sú vošky, mušky a roztoče. Toto je obyčajné nešťastie a záhrada a domáci balzam. Pamätajte tiež, že pri nesprávnej teplote a vlhkosti sa vyvíjajú všetky druhy hubových lézií.

Ak sa listy dotýkajú impatiénov, kvetine s najväčšou pravdepodobnosťou chýba teplo a systematická starostlivosť. Ak rastlina vybledne - dávajte pozor na frekvenciu zalievania. Slabé kvitnutie naznačuje nesprávne kŕmenie alebo pôdu. Kvôli nedostatku svetla, balzam sotva kvitne, ale je intenzívne vytiahnutý.

Balzam sa obáva ponoru. Tiež netolerujekyslej pôdy. Pretože sa vyvíja bakterióza. Ak sa objavia čierne škvrny, ošetrite pôdu antibiotikami.

Zaujímavosťou je, že odrody s tmavými kvetmi sú húževnatejšie a nenáročnejšie ako tie ľahké.

Balzam - foto

Takže sa nerozhodli, kam dať balzam, aby vyrastal zdravý a užíval si jeho krásu? Najmä pre vás sme zozbierali výber fotografií so zaujímavými a kreatívnymi nápadmi pre inšpiráciu.