Ihličnaté stromy pre krajinný dizajn

Ihličnany majú krásnu a elegantnú podobu a tiež vytvárajú neuveriteľne sviežu a príjemnú arómu. To je dôvod, prečo mnohí dizajnéri a bežní záhradníci radi používajú tieto rastliny v súkromnej krajine. Odrody sú silne diferencované farbou, konfiguráciou a veľkosťou, a preto môžu byť kombinované s akýmkoľvek dizajnom záhrady. Zvážte ich najpozoruhodnejšie a najobľúbenejšie - čo uprednostniť a ako sa starať o vybrané rastliny.

Tvar a veľkosť ihličnatých stromov

\ t

Pokiaľ ide o ihličnany, vo fantázii sa spravidla objavuje krásny zelený kužeľ. Ako však viete, variácie štruktúry koruny sa na to neobmedzujú. Napríklad západná "Danika" thuja sa objavuje v tvare lopty a "Columna" - štíhly stĺpec. Tam sú tiež plač vzory, napríklad európsky modriak "Pendula".

Prirodzený vzhľad väčšiny ihličnatých stromov sa môže meniť vlastným spôsobom, pretože sú prístupné pre zovretie a rezanie. Všetko bude závisieť od zručností a myšlienok záhradníka: môžete nakrájať roztomilé zviera a môžete - špirálový stĺpec.

Pred nákupom stromu sa spýtajte na výšku dospelej rastliny. Ihličnany v tomto ohľade nie sú horšie ako ich listnatí bratia - môžete si vybrať vysokého alebo trpasličího zástupcu. Gymnosperms nerastú veľmi rýchlo, ale z dlhodobého hľadiska môže nevhodný rast viesť k ťažkostiam. Tento parameter bude určovať miesto pristátia.

Farby ihličnanov

Farebná paleta ihličnatej vegetácie je rôzna. Môžete si vybrať potrebné odrody v modrej, striebornej a dokonca žltej. V rovnakej dobe, tón rastlín sa líši nielen na základe vybranej odrody, ale aj na sezónu, rovnako ako miesto, v ktorom rastú.

Bližšie k zimnému obdobiu sa väčšina druhov stáva tmavšou. Na jar, ako v prípade listnatých, hvoyniky získajú jemný jasný príliv. Tento obraz je veľmi elegantný, a na jar bude záhrada obzvlášť krásna.

Gama žltej farby je podčiarknuté jasným slnkom. Zároveň sa na tienistom mieste takéto gymnospermy neprejavia tak atraktívne. Smrekovec získava na jeseň žltú farbu, podobne ako listnaté stromy.

Výber miesta pre ihličnan

Väčšina evergreenov uprednostňuje oblasti s veľkým množstvom svetla. Vo väčšej miere sa to týka niektorých druhov borievok, borovíc a smrekovcov. Penumbra je vhodná pre obyčajné jalovce, jedle, thuju a smrek. Získajte minimum svetla môže mikrobiota, hemlock a tis.

Je dôležité vedieť, že niektoré ihličnaté druhy sú spálené slnečnými lúčmi. Je to preto, že aktívne slnko stimuluje pohyb šťavy, a pretože pôda ešte nemá čas sa zahriať, koreňový systém nie je schopný nasýtiť rastlinu potrebnou vlhkosťou. Kvôli nedostatočnej tekutine ihly vysychajú a stávajú sa viacred. Takéto rastliny potrebujú svetlý odtieň.

Väčšina gymnastiek miluje mokrý povrch a dobre reaguje na vlhký vzduch. Pokúste sa zasadiť vegetáciu do blízkosti umelých alebo prírodných nádrží. Avšak, mokraď, vlhký terén, ktorý sa vyznačuje blízkosťou k podzemnej vode, tiež nevyhovuje týmto stromom alebo kríkom.

Najlepšie je pristáť na voľnej pôde s nízkou kyslosťou. V opačnom prípade stojí za to zabezpečiť efektívne odvodnenie. Viac ako iní, thuja potrebuje vlhkosť, zatiaľ čo smrek alebo borovica rastie dobre v suchom teréne, ale s dobrým zavlažovaním.

Vyberte si zariadenie na základe klimatických podmienok, v ktorých sa nachádza váš pozemok. Nasledujúce odrody sú v zime dobre tolerované: Sachalin a jedľa sibírska; Sibírsky céder, borovica obyčajná; pichľavý, kanadský smrek; Sibírsky smrekovec; západná thuja; Kozák, sibírsky, obyčajný jalovec; elfin cedr.

Takéto zariadenia nepotrebujú dôkladné prípravné postupy v predvečer zimnej sezóny. V prípade suchej jesene by však mali byť hojne napojené. Tiež, aby silné poryvy vetra a snehu nespôsobili poškodenie vetiev thuja, kravatu jeho korunu s povrázkom.

S ktorými rastliny na pestovanie ihličnanov

\ t

Pri plánovaní projektu je vhodné zvážiť možnosť koexistencie rôznych zariadení:

- Smrekovec sa musí vysádzať oddelene od iných ihličnanov;

- Lush Rosesobzvlášť atraktívne na pozadí stálezelenej vegetácie, ale pre krásne farby je takéto usporiadanie vysoko nežiaduce kvôli zvýšenej kyslosti pôdy okolo gymnosperiem;

- Tui nebude tolerovať jedľu vysadenú vedľa neho;

- Smrek, nerastie jedľa v blízkosti cédrového dreva alebo borovice;

- Ihličnany budú pomaly rásť, ak z nich urobíte čerešňových susedov alebo brezy.

Zostavujte stálezelenú vegetáciu s kvetmi, ktoré znášajú kyslú pôdu, obilniny a listnaté stromy a kríky. Malebný obraz lokality je možné získať vďaka ihličnanom na pozadí priehrady, najmä ak sa v blízkosti nachádzajú plačúce stromy.

Na vytvorenie výherného a harmonického zloženia sa opierajú o tieto ukazovatele:

- Správna geometria konfigurácií - dokonalé tvary budú krásne navzájom spojené. Napríklad umiestnite vysoký ihličnan v tvare pyramídy v blízkosti guľôčky thuja. Získate tak viacvrstvový kontrast.

- Gymnosperms, ktoré sú orientované na východnú alebo západnú časť sveta, budú pôsobiť obzvlášť impozantne;

- Upozorňujeme, že úplný prehľad o zložení ihličnanov sa dosiahne zo vzdialenosti, ktorá je dvakrát dlhšia ako dĺžka tejto krajinnej štruktúry;

- Určite nestratíte, ak si vyberiete kameň alebo čistý trávnik ako pozadie ihličnatých stromov.

Záhrada s ihličnatými stromami

\ t

Stálezelená vegetácia dokonale ladí s väčšinou dizajnérskych riešení:

- Japonská záhrada bude zdobená figurálnymi borovicami, doplnené o nedosiahnuteľné ihličnaté rastliny, kríky a kamene;

- Klasická pravidelná záhrada bude doplnená o topiarny, kužeľovité, stĺpcové ihličnany;

- V skalách alebo v štrkovej záhrade budú trpaslíci vyzerať krásne;

- Prírodné kompozície budú podporovať všetky druhy a druhy gymnosperiem;

- Malá kontajnerová záhrada môže premeniť trpasličí ihličnaté stromy;

- Dvor v štýle rustikálnej krajiny, so stavbami z krásneho stromu, kamene prírodnej formy budú vyzerať veľmi pekne, ak budú zdobené smaragdovými vetvami;

- Škandinávsky dom veľmi účinne vyrazil z kamennej záhrady s ihličnanmi rôznych odrôd;

- Územie, zdobené v modernom štýle, plné rovných línií, chrómovaných predmetov, bude klásť dôraz na čistú vegetáciu prísnych foriem.

Funkčné použitie ihličnanov

\ t

Okrem toho, že gymnospermy nasýtia vzduch príjemnou vôňou, pomáhajú pri vytváraní špecifického štýlového rozhodnutia, môžu tiež vykonávať rôzne funkčné úlohy.

Napríklad ihličnany sú skvelé na vytváranie pôvabných živých plotov. Môžu to byť vysoké rastliny, zasadené hneď vedľa hlavného plota, alebo malé kríky, ktoré obklopujú záhon. Skúste tiež označiť čiary.záhradné cesty, len závod kompaktné kríky po obvode a čalúnenie je pravidelne.

Farebné kríky dopĺňajú veľké kvety a dopĺňajú ihličnaté stromy a kríky rôznych tvarov a farieb. Môžu byť v strede kompozície alebo sa stať pre ňu akýmsi zázemím. Okrem toho sú stálezelení predstavitelia flóry sami o sebe atraktívni, a preto ich možno použiť oddelene od iných rastlín alebo ich doplniť nízko rastúcimi rastlinami, ktoré nepritiahnu veľkú pozornosť. Takéto riešenie je obzvlášť vhodné v otvorených priestoroch.

Je dôležité vziať do úvahy, že sprchované ihly spôsobia, že pôda bude kyslejšia v zložení a vysoký strom s hustou korunou vytvorí hustý tieň - nie každá rastlina bude mať také podmienky.

Ihličnaté stromy sú vynikajúcimi pomocníkmi pri rozdelení priestoru do samostatných zón. Určite rekreačnú oblasť s lavičkou alebo hojdačkou s kučeravými kríkmi alebo stromami - vyjde veľmi prirodzene a harmonicky.

Výber jalovca, jedle alebo borovice, nielenže viditeľne zmeníte lokalitu, ale aj poskytne teritóriu priaznivý zápach s užitočnými fytoncidmi, ktoré prispejú k silnejšiemu zdraviu vlastníkov a hostí vášho súkromného územia.

Ihličnaté stromy na krajinotvorbu - foto

Je ťažké pokryť všetky aspekty používania prekrásnych ihličnatých stromov na dvore. Ale, ako sa hovorí v jednom múdre, je lepšie vidieť razstokrát počuť. Prajeme Vám inšpiráciu a príjemné prezeranie!