Hosta: typy a starostlivosť (+55 fotografií)

Dekoratívne listnaté rastliny vykonávajú dôležitú funkciu v krajinnom dizajne, čo vám umožňuje vytvárať zaujímavé kompozície v kvetinových záhonoch, rastlinných alpských záhradách, obrubníkoch záhradných chodníkov, oblastiach okolo rybníkov, stromoch, budovách. Pre toto všetko je hostiteľ ideálny - vytrvalý trávnatý ker s krásnymi, viditeľnými listami, ktoré dobre rastú aj v tieni a nevyžadujú si komplexnú starostlivosť. Zelené hemisféry hostiteľov si zachovávajú elegantný vzhľad počas celej sezóny, vydržia mrazy a okrem toho sú to pravé dlhotrvajúce pečene, ktoré rastú na jednom mieste 20-25 rokov.

Typy hostiteľov

Prirodzený biotop hostiteľov, ktorý bol predtým nazývaný aj funky - Ďaleký východ, Kórea, Čína, Japonsko. Existuje 23 voľne rastúcich a kultivovaných druhov tejto bylinnej trvalky na svete a existuje viac ako 600 registrovaných odrôd, takže záhradníkom je poskytnutý veľký výber rastlín a kombináciou ich rôznych typov môžete získať jedinečnú kresbu živého dizajnu.

V závislosti od výšky kríkov a súvisiacich aplikácií je hostiteľ rozdelený na tieto poddruhy:

Odrody Groundcover(do 20 cm) sa používajú na vyplnenie jednotlivých pozemkov namiesto trávnatej trávy alebo machu. Silný listový kryt zabraňuje vzniku burín, čím poskytuje kvetinovým záhonom elegantný vzhľad. Takéto nízke rastliny vhodne vyzerajú ako na kamenistých kopcoch, tak v blízkosti umelých nádrží, fontán.

CurbHostitelia(20-30 cm) - najlepšia voľba pre rámovanie ciest a usporiadanie mini figúrky v architektúre kvetinových záhrad. Pomerne často sa pestujú v kontajneroch na terénne úpravy letných terás, balkónov, parapetov.

Druhy Sredneroslye(30 - 45 cm) vytvárajú vynikajúce zázemie pre kvitnúce záhradné rastliny - delfínium, ľalia, mečík, astry. Harmonická kombinácia sa získava z ihličnatých stromov a jasných kríkov.

Vysoké hostiteľské kríky(45 - 80 cm) pôsobia na veľkých miestach pozdĺž brehov riek a jazier najpôsobivejšie. Okrem toho sa môžu použiť vo viacvrstvových kompozíciách, pričom sa zvislý priestor zdobí v blízkosti stien, plotov, širokých chodníkov.

Dekoratívna hodnota hostiteľa je najviac závislá od tvaru a farby listov. Môžu byť v tvare srdca, oválne alebo podlhovasté, s ostrým hrotom, hladkými alebo vyvýšenými hranami. Existuje aj veľké množstvo textúr - hladké a drážkované, s výraznými drážkami, stlačené, pokrčené. Niektoré odrody majú lesklý povrch, iné sú pokryté voskovým kvetom a ďalšie sú matné. Farby môžu byť jednofarebné alebo dvojfarebné, s farebnými odtieňmi, kontrastnými okrajmi okolo okrajov, tmavozeleným alebo zlatým stredom. Paleta listov hosta zahŕňa celé žlto-zelené spektrum od krémovo bielej, citrónovej až po hlbokú celadon a dokonca sivočervenú.

Ako pestovať hostiteľa

Hostitelia sa množia niekoľkými spôsobmi - semenami, sadenicami a rozdelením materských rastlín.

S cieľom získať mladé výhonky sa semená v apríli až máji zasejú do hĺbky 5 - 7 mm v nádobách naplnených rašelinovou zmesou. Potom, pravidelne, zalievanie, nechajte ich pri teplote 18-25 ° C. Optimálna výška nádrže je 10 cm, zatiaľ čo v spodnej časti by mala byť drenáž a otvory na odtok prebytočnej vody. Za optimálnych podmienok sa semenáčiky objavia asi za 3 týždne a na urýchlenie procesu môžu byť semená vopred ošetrené rastovými stimulátormi. Je veľmi nežiaduce, aby teplota klesla pod + 18 ° C, inak sa rast spomalí alebo úplne zastaví.

Prvý rok pre sadenice sa bude musieť starať, ako obyčajné kvety v interiéri, bez toho, aby sa zasadili do otvoreného terénu. Rastlina zo semien sa vyvíja extrémne pomaly, uvoľňuje len jeden list za sezónu. Vhodný čas na presídlenie hostiteľov na trvalé miesto je začiatkom júna, ale jeho dekoratívne vlastnosti budú plne odhalené najskôr za 4-5 rokov, keď sa koreňový systém stáva silnejším a rastie dostatok zelenej hmoty.

Vzhľadom na zložitosť pestovania sadeníc väčšina záhradkárov uprednostňuje nákup hotového sadiva. Mal by byť zasadený po zahriatí pôdy na + 15 ° C. Pre hostiteľov je vhodná mierne kyslá, sypká pôda s prídavkom humusovej špachtle, rašeliny a hnilobných listov do hĺbky bajonetu. Je žiaduce, aby miesto bolo chránené pred vetrom a priamym slnečným svetlom.

Odrody sžltozelené listy potrebujú viac svetla ako tmavo zelená a modrošedá. Tá sa bude dobre vyvíjať v tieni, ale nemali by byť nadmerne zavlažované, zaplavené a voda stagnujúca v zemi. Je zmysluplné ukryť hostiteľa na zimu len v oblastiach, kde pred snehom nie je dostatok snehovej pokrývky.

Pravidlá hostiteľskej starostlivosti

V porovnaní s inými záhradnými plodinami si starostlivosť o hostiteľa vyžaduje minimum - stačí, ak pôdu pravidelne zvlhčujete a zabraňuje jej vysychaniu. To sa týka predovšetkým mladých rastlín, pretože trvalky už dokonale zachovávajú dažďovú vodu pod sviežimi čiapočkami listov. Uskutočňuje sa iba prvý rok alebo dva a plení - v budúcnosti burina jednoducho nemá šancu prežiť kvôli tieňu.

Ak sa organická hmota zaviedla do pôdy pri výsadbe sadeníc, ďalšie hnojenie sa vykonáva o niekoľko rokov neskôr. Odporúča sa mulčovať pôdu s rašelinou, nie kopať a hučať to, aby nedošlo k poškodeniu dospelých rastlín. Počas obdobia aktívneho rastu (apríl - september) stojí za to zalievanie hostiteľa minerálnymi hnojivami (superfosfát, dusičnan amónny, síran draselný) podľa inštrukcií na obale vybraného lieku.

Vzhľadom na odolnosť rastliny voči väčšine chorôb a škodcov sa nemôžete obávať, ako im zabrániť. Zníženie estetických vlastností hostiteľa, napríklad sušenie listov - znak nesprávnej starostlivosti. V takýchto prípadoch je to nevyhnutnéna nastavenie osvetlenia, vlhkosti a pôdneho zloženia je možné presadiť trávu do inej, pohodlnejšej oblasti.

Khosta v krajinnom dizajne a kvetinárstve

V záhradnom záhradnom súbore môže hostiteľ vykonávať rôzne úlohy, od nenápadného pozadia až po sólo. V prvom variante je veľmi dôležitá krycia schopnosť listov, medzi ktorými sú najmä veľké, svetlé kvety a malé kobercové placky. Kontrastné okolie priaznivo zdôrazňuje krásu každej rastliny individuálne a zanecháva príjemný dojem z obrazu ako celku. Samotný zhluk hostiteľov môže tiež vyzerať veľmi harmonicky: séria rovnakých kríkov sa bude podobať na čistý živý plot a zmes rôznych textúr a odtieňov vytvorí jedinečnú chuť s realistickou hrou slnečného žiarenia.

Okrem krajinotvorby sa pri zbere kytíc široko využívajú pôvodné listy hostiteľa. Sú skvelou základňou pre akúkoľvek dovolenku zloženie, čo im svieži, prirodzený vzhľad a zvýraznenie sýtosti farieb.

Khost - foto

Trávny krík hostiteľa priťahuje záhradkárov svojou neokázalosťou, ľahkosťou údržby a trvanlivosťou. Okrem toho, rastlina pomôže vytvoriť zaujímavé zelené kompozície v kvetinových záhonoch, vďaka unikátnemu vzhľadu zelených listov, rôznych obrazovktoré sme zhromaždili v našom výbere fotografií. Šťastné prezeranie!