Hippeastrum (55 fotografií): typy a starostlivosť

Gippeastrum - zástupca flóry Južnej Afriky z čeľade Amaryllis. Odroda rodu dosahuje 90 rôznych druhov. Je to veľmi populárna rastlina, ktorá je cenená pre mimoriadne krásne a veľké kvetenstvo. Ale dostať vysoko kvalitné kvitnutie je pomerne ťažké, pretože kvet pochádza z trópov, a preto je veľmi vyberavý a náročný na starostlivosť. Skúsme sa spoločne zistiť, ako sa starať o tieto krásne kvety.

Typy hippeastrumu

\ t

Chovatelia nám poskytli viac ako dva tisíce hybridov autentických rastlín. Najvýraznejší rozdiel medzi nimi spočíva vo farbe a tvare kvetov.

Palác Gippeastrum získal obrovské rozloženie medzi milovníkmi izbových rastlín. Má veľké šarlátové kvety, prezentované na mäsom stopke. To je zase rozdelené do niekoľkých hlavných odrôd:

1. Červená - vyznačuje sa úzkymi zelenými pruhmi na červených alebo ružových lístkoch;

2. Royal - má šarlátové kvety pripomínajúce hviezdu. Rastie do nezvyčajne veľkej výšky;

3. Stolbchaty - výhonky okolo šiestich citlivých kvetenstiev s neobvyklými tubulárnymi lievikmi. Spravidla maľované v lososovej farbe.

Existuje klasifikácia hippeastrumu na základe pôvodu, tvaru alebo veľkosti, načasovania kvitnúcich rastlín. Predstavuje ho niekoľko skupín hybridov: Amaryllis Belladonna; s orchideami; s dlhými rúrkovými kvetmi; hybridyLeopold a iné druhy.

Len skutoční odborníci budú schopní pochopiť takú obrovskú rozmanitosť. Zostavili sme malý zoznam tých farieb, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v interiéroch:

Harrison's View - priamo z Uruguaja, má nádherné biele kvety s červenou čiarou v strede. Vyžaduje vysokú vlhkosť a odpočinok v chladnom prostredí.

Hippteastrum Nelson - nájdený v prírode v Bolívii, skôr vzácny druh. Má úžasný tvar a farbu. Krásne krémové okvetné lístky s červeným okrajom okolo okrajov.

Doran - rastie na brehu rieky Orinoco. Má svetlé ružové okvetné lístky pokryté bielym pruhom.

Argentínsky hippeastrum - má biely vzhľad a odlišnú jemnú arómu. Má vlnité a špicaté kvety.

Toto je len malá časť všetkých existujúcich druhov, ale stojí za zmienku jeden dôležitý fakt - podľa toho, ktorý si vyberiete, táto rastlina vás bude každý deň potešovať šťavnatými listami a dodať jemnú vôňu aspoň jeden mesiac ročne.

Kvitnúce gippeaustruma

Kvetina gippeastrum je naozaj veľmi krásna, toľko žien v domácnosti sa snaží urobiť všetko, aby obdivovala kvitnutie tejto krásnej rastliny. Mladé exempláre kvitnú nie viac ako raz za rok, zatiaľ čo vyspelejšie exempláre kvitnú dvakrát.

Ak váš kvet dlho kvitne, je potrebné ho oplodniť. Na začiatku pádu nevyhnutnedohodnúť si dobu odpočinku. Presuňte hrniec na chladné miesto a zastavte zalievanie až do januára. Zalievanie by malo byť starostlivo obnovené, presúvanie zariadenia na svetlé miesto. Po týchto zákrokoch sa mladé púčiky objavia do 3 - 4 týždňov.

Rastlina dá 2-6 kvetov. Typicky, kvitnúci cyklus nastane do troch týždňov - od vzhľadu prvých púčikov po vädnutie. Množstvo času, ktorý gippeastrum uvoľní kvety na svetlo, závisí od teplotných podmienok. Napríklad, ak je situácia okolo je dosť horúca, potom sa všetko deje veľmi rýchlo. Ak má rastlina niekoľko stopiek, potom kvitnutie trvá dlhšie a môže trvať až 1,5 mesiaca.

Metódy chovu

\ t

Reprodukcia prebieha dvomi spôsobmi - osivo a vegetatívne. Ak chcete získať semená, musíte opeliť kvety štetcom. Keď sa tvorí boll, trvá asi 2 mesiace. Ale najprv musíte namočiť všetky semená v slabom roztoku kyseliny boritej. Upozorňujeme, že rastliny s bielym kvetenstvom sa nepovažujú za najpriaznivejšie pre silné semená.

V druhom prípade dochádza k reprodukcii takto. Keď sa prvé dva listy objavia na rastline, sú presadené do iných kvetináčov. Okrem toho, niekedy dospelé žiarovky produkujú deti, ktoré sú pripravené na transplantáciu o niekoľko mesiacov neskôr.

Transplantácia

Tento juhoafrický kvet dostávahlavné jedlo je z pôdy, takže dospelé rastliny vyžadujú transplantáciu každý rok. Aby sa kvety objavili čoskoro, musí byť hrniec stiesnený. Vzdialenosť od žiaroviek k okrajom nádoby by mala byť asi 3 cm, žiarovka by mala byť asi do polovice hlboká, postarať sa o to.

Transplantácia sa najlepšie vykonáva na jar, po 3 týždňoch od posledného dňa kvitnutia. Ak ste presvedčení, že korene rastliny sú zdravé, nemali by byť rezané. Odstráňte všetky prebytočné časti dosiahnutím hrubých a mäsitých bielych vrstiev. Potom umiestnite korene do slabého roztoku manganistanu draselného na pol hodiny a opatrne utrite žiarovky. Mimochodom, často sa stáva, že korene púšťajú deti, je tiež lepšie ich odstraňovať, aby následne nebrali energiu z materského kvetu.

Pôdu je možné kúpiť už pripravenú v špecializovanom obchode alebo zbierať z týchto zložiek: trávniková pôda; listový humus; riečny piesok; rašelina.

Dávajte pozor na keramické hrnce - umožňujú gippeastrum dýchať, najmä preto, že je nepravdepodobné, že by sa prevrátili pod vplyvom hmotnosti.

Domáca starostlivosť o hippeastrum

\ t

Denná starostlivosť o tento druh kvetov si nevyžaduje veľa úsilia. Pre väčšinu denného svetla potrebuje jasné osvetlenie. Preto je žiaduce umiestniť hrniec na južné parapety. Odrody zbavujúce listy, bez zlyhania, vyžadujú odpočinok na tmavom mieste.

Teplota miestnosti má pozitívny vplyv na trvaniea obdobia kvitnutia. V zime môže byť teplota znížená na + 11 ° C av lete položte kvet na ulicu a vyhnite sa priečnym rezom. Táto rastlina dáva prednosť stabilnému prostrediu, chladné uzávery vo večerných hodinách sú nežiaduce.

Vlhkosť nemá na tento kvet žiadny osobitný vplyv. Listy je možné utrieť vlhkou handričkou alebo postriekať vodou. Tento postup nie je potrebné pravidelne vykonávať.

Starostlivosť o hippeastrum v záhrade

\ t

Väčšina záhradkárov tvrdí, že v prírode sa kvetina cíti oveľa lepšie napriek svojmu pôvodu. V zemi sa žiarovka niekoľkokrát zvyšuje. Je potrebné pripomenúť, že je to viacročná rastlina, takže žiarovka musí byť starostlivo udržiavaná a udržiavať jej zdravie. To je jediná záruka krásneho a prosperujúceho hippeastrumu.

Hippeastrum je zasadený na jar, keď je zem už úplne zahriata, a žiarovky sú odstránené zo zeme na zimu, inak sa jednoducho zmrazia. Rastliny v zime bez listov a koreňov, takže je potrebné vyčistiť z týchto častí.

Vytvorte si postele v trochu tienistom priestore. Vykopať zem pred výsadbou, pridať nejaké popol, humus a rieky piesok na to. Závod tak, aby žiarovka vyzerala 1 - 2 cm nad zemou.

Zalejte závod 1 alebo 2 krát týždenne v závislosti od poveternostných podmienok. Ak rastlina dáva šíp veľmi skoro, potom stojí za to odrezať výstrel. Po takomto postupe sa objavia bujné a silné listy.

Sledujte rastliny - nie okolo nichhustá kôra by mala byť tvarovaná a burina by nemala rásť, zbaviť sa ich hneď, ako si to všimnete.

Najlepšie je odstrániť rastliny z pôdy na začiatku jesene a umiestniť cibuľu na chladnom mieste s teplotou vzduchu + 13 ... + 15 ° C.

Choroby a liečba hippeastrumu

\ t

Ak vaša kvetina spomalila alebo zastavila rast, naliehavo skontrolujte žiarovky. Môžu byť infikované hubami alebo poškodené rôznymi škodcami. Najlepší spôsob, ako zachrániť rastlinu, je liečiť ju špeciálnym činidlom a transplantovať ju do zdravej, oplodnenej pôdy.

Ak špičky listov čítajú hnedú farbu, znamená to suchý vzduch alebo nízke hladiny draslíka. Nainštalujte zvlhčovač miestnosti, oplodnite pôdu a váš hippeastrum sa zotaví.

Na zachovanie zdravia a krásy rastliny sa používajú kvapalné hnojivá. Prvý obväz by sa mal vykonať, keď stopka stopky presiahne 15 cm, tento postup je potrebné vykonať raz za dva týždne až do začiatku spiaceho obdobia.

Doba odpočinku

Keď listy vášho hippeastrum vädnú, začnú sa žltnúť a žiarovka sa zväčšuje, čo signalizuje prípravu na odpočinok. Je potrebné rezať listy, dokončiť zalievanie a kŕmenie. Potom sa nádoba prenesie na chladné a tmavé miesto. Prípustná teplota zariadenia počas tohto obdobia bude + 10 ... + 15C.

Celý proces trvá od začiatku septembra do konca decembra.Je veľmi dôležité zabrániť žiareniu vysychaniu. Ak to chcete urobiť, asi raz za mesiac je pridanie vody na panvicu. Čím lepšie prepadne obdobie, tým väčšie bude kvitnutie a vzhľad kvetu.

Hippeastrum - foto

Hippeastrum je často nútený na Silvestra a Štedrý deň. A to je nepochybne dobrý dôvod na zdobenie interiéru kvetmi na dovolenku. Na vrchole svojho kvitnutia, rastlina vyzerá veľmi svetlé a slávnostné, takže je najlepšie umiestniť ju do obývacej izby na nápadnom mieste - nech je to hlavná výzdoba novoročnej výzdoby!