Hibiscus (80 fotografií): typy a starostlivosť

Hibiscus pochádza z subtropických a tropických oblastí juhovýchodnej Ázie a tichomorských ostrovov. Táto očarujúca rastlina má stovky odrôd, ktoré nielen potešia sviežim kvitnutím, ale používajú sa aj v potravinárskom priemysle, kozmetológii, napríklad, čierne farbivá na vlasy sa vyrábajú z kvetov niektorých druhov. Každý vie, čaj "Karkade" - to je rovnaký ibištek, a všetky časti tejto rastliny sa používajú v medicíne. Kultúra má dosť dlhý čas kvitnúť. Niektoré odrody (napríklad čínska ruža), s náležitou starostlivosťou, môžu potešiť svojich majiteľov až 20 rokov s kvitnutím.

Hlavné typy

\ t

V prírode sa nachádza približne tristo druhov ibišteka, ktoré predstavujú stálezelené byliny, kríky a stromy. Pre domácu kultiváciu sa používa oveľa menej jej zástupcov, ale každá z nich je odlišná veľkosťou listov a kvetov, ich farbou, vzorom a trvaním kvitnutia. Tam sú pomerne nezvyčajné zástupcovia, okvetné lístky, ktoré sú orámované svetlé hrany, posiaty ťahmi alebo zdobené očkom, čo robí kvitnutie neporovnateľne krásne. Ďalej zvažujeme hlavné druhy domáceho ibišteka pestovaného pestovateľmi.

Hibiscus je trifoliate

Rastlina dosahuje výšku 80 cm, jej kvety do priemeru 4 cm majú svetložltú farbu s pôvodným purpurovým stredom. Kultúra poteší svojou farbou len v rannom období a popoludní púčiky „zaspia“.Trvanie kvitnutia - o niečo viac ako mesiac, potom sa v pazuchách listov objavia nové púčiky.

Stromy ibišteka

\ t

Je to mrazuvzdorný a nenáročný druh ibišteka s veľkými kvetmi s priemerom do 12 cm, ktoré majú jasnú farbu rôznych odtieňov (v závislosti od odrody). Hoci kvet žije len jeden deň, Bush nie je prázdny - každý deň na ňom kvitnú nové púčiky. Vyzerá skvele vo forme živého plota. S náležitou starostlivosťou dosahuje puzdro výšku tri metre a šírku jeden a pol metra. Kvitne s nástupom leta až do neskorej jesene.

Sýrska ruža

Okrasná rastlina s veľkou paletou odtieňov - od snehovo bielych až po karmínové, niekedy dvojfarebné odrody. Má veľké púčiky, ktoré pri otvorení dosahujú priemer 10 cm. Kvety môžu byť jednoduché alebo froté. Ak chcete vidieť kvitnutie, musíte byť trpezliví, pretože kultúra rastie pomerne pomaly a kvitne nie skôr ako vo veku troch, možno neskôr. Je tiež možné pestovať rastlinu v otvorenom teréne - v oblastiach so špeciálnymi klimatickými podmienkami, teplými zimami.

Ibištek je premenlivý

\ t

Tento druh je listnatý ker s vzpriameným stonkom dosahujúcim výšku 3 m. Meno dostal svoj názov vďaka variabilite farby púčikov, ktoré majú najprv bielu farbu a potom ružovú. Súčasne jednoduché alebo dvojité kvety dosahujú priemer 10 cm, laločnaté listy,dosť veľké.

Čínska ruža

Zástupcovia tohto druhu sú stálezelené kríky s dlhými lesklými listami (do 15 cm) a hnedastou kôrou. Existuje mnoho odrôd, ktoré sa od seba líšia veľkosťou froté farieb, ich farbou, ktorá je reprezentovaná bielou, žltou, ružovou, červenou, fialovou paletou s mnohými odtieňmi. Kvety kvitnú len pár dní, ale od jari do jesene sú nové príklady.

Správna starostlivosť o ibištek

\ t

Pestovanie ibišteka doma nemožno nazvať jednoduchým procesom. Rastlina si vyžaduje vytvorenie vhodnej mikroklímy, ako aj nepretržité kŕmenie. Prudké výkyvy teploty, nadmerné zalievanie, nedostatok svetla a dokonca zmena uhla osvetlenia sú faktory, ktoré môžu viesť k uvoľneniu pukov. Správna starostlivosť poskytne kultúre nádheru farieb a dlhú životnosť.

Osvetlenie

Hibiscus kategoricky nepáči prskavé slnečné svetlo, takže majú jasné miesto, ale chránené, zatmené pred slnkom v poludnie. Pre kvetináče rastúce na parapety, môžete vytvoriť bariéru z tkaniny alebo priesvitného papiera.

V záhradných oblastiach je zasadená na juhu, západe, východe a sever je kontraindikovaný. V zimnom období nemajú predstavitelia apartmánov prirodzené svetlo - potrebujú osvetliť denné osvetlenie 8 - 9 hodín pomocou žiariviek. S týmtoosvetľovacie zariadenie by malo byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej pol metra.

Teplota

Na jar av lete je najvhodnejšou teplotou pre normálny vývoj ibišteka + 22 ... + 25 ° C. Od začiatku jesene sa musí znížiť na + 16 ° C av zime na +14 ° C, čo pozitívne ovplyvní jeho výzdobu, ako aj najlepšiu kvalitu pukov. Nižšie teploty spôsobia kvapky lístia. Počas obdobia kvitnutia je možné poskytnúť kvet s vyššou teplotou, dosahujúcou + 30 ° C.

Vlhkosť

Hibiscus sa cíti najlepšie pri vysokej vlhkosti, čo prispieva k bujnému a dlhodobému kvitnutiu. Postrekovanie v lete je dôležitou súčasťou náležitej starostlivosti. Procedúra sa vykonáva dvakrát denne - ráno a večer. Na jar a na jeseň, striekané každé dva dni.

Treba dbať aj na zástupcov bytov. V zime, keď začína vykurovacia sezóna a teplota v miestnosti môže dosiahnuť + 20 ° C, je často potrebné striekať jej listy. Listy rastliny strácajú svoj tvar a zmenšujú sa v suchých podmienkach. Hibiscus netoleruje stojatú vodu, preto jej vysadenie do hrnca, je potrebné usporiadať dobrú drenáž, vrstva 1,5-2 cm.Ak voda zostane v panvici po zalievaní kvetu, musí byť vyliata.

Polievanie

Hibiscus miluje vlhkú pôdu, takže v lete je hojne napojená 2-3 krát natýždeň, pretože suché oblasti môžu spôsobiť vädnutie a pád listov. Zalievanie môže mať tiež nepríjemné následky vo forme tvorby húb na koreňoch, čo môže viesť k smrti. V zime, keď je oveľa chladnejšie, je domáci ibištek napojený menej často. Je lepšie používať oddelenú vodu, pretože zavlažovanie vodovodnou vodou obsahujúcou chlór môže viesť k zožltnutiu listov.

Hnojivá a obväzy

\ t

Všetky druhy tejto rastliny potrebujú bohatú výživnú pôdu, pravidelné hnojenie s komplexnými hnojivami, najmä na jar av lete (v zime sa nemôžete kŕmiť vôbec). Ďalšie jedlá sa konajú každý jeden až dva týždne. Je možné striedať minerálne hnojivá s organickými, napríklad pomocou roztoku mulleínu, ktorý sa riedi vodou v pomere 1:10.

Škodcovia a choroby

Medzi hlavné choroby, ktoré spôsobujú veľké škody na hibisku patria:

- Neinfekčná chloróza spôsobená nedostatkom základných živín (draslík, železo, horčík atď.). Môže sa prejaviť ako nedostatok kvitnutia, zožltnutia a pádu listov. V tomto prípade pomáha pravidelné hnojenie s hnojivami;

- Infekčná chloróza je ochorenie spôsobené hubami a choroboplodnými zárodkami, ktoré vedie k všeobecnej slabosti rastliny. Musí sa umyť v sprche, zakryť pôdu vreckom a vytvoriť karanténne podmienky;

- Úpal, ktorého výsledkom sú biele škvrny na listoch;

- Vädnutie ciev,vedúce k smrti. Vyskytuje sa v dôsledku infekcie plesňami, vývoja ochorenia Fusarium. Cure ochorenie je dosť ťažké. Všetky sušené plochy je potrebné odstrániť, ošetrené hibiscus antifungálne lieky ("Dezavid", "Appin").

Medzi škodcami sú najnebezpečnejšie vošky a roztoče. Vošky sú malé, neaktívne hmyz do veľkosti 5 mm, ktorý nasáva miazga z rastliny, čo spôsobuje, že listy sú pokryté žltými škvrnami a zmenšujú sa.

Roztoč pavúka je ešte menší - do 0,3 mm - a nie je viditeľný voľným okom. Na hibiscus, jeho kolónie usadiť na spodných stranách lístia, ktoré majú vzhľad prachu. Listy sú pokryté tenkými pavučinami a odpadávajú. Ako preventívne opatrenie je potrebné miestnosť pravidelne vetrať a postriekať kultúru. Keď je rastlina chorá, môže sa ošetriť roztokom "Aktellik" (15 kvapiek koncentrátu na 1 l vody). Liečba sa musí opakovať po dvoch týždňoch.

Ako replikovať ibištek

\ t

Každoročne transplantujte mladé rastliny a dospelých podľa potreby. Postup môžete vykonať kedykoľvek počas roka. Pôda na transplantáciu by mala obsahovať ďalší piesok a humus. V spodnej časti drenáže musí byť položená napríklad expandovaná hlina. Pobočky ibišteka musia byť narezané na tretiu dĺžku - to urýchli rast mladých výhonkov. Ak chcete poskytnúť potrebnú dekoratívnu formu, je tiež rez. Po transplantácii potrebuje kultúra veľa nápoja.

Reprodukcia

\ t

Zväčšiťpočet ibištekov doma, použite dve hlavné metódy - osivo a štepenie. S pomocou semien, pestovatelia propagujú kultúru - pre milovníkov, táto metóda je pomerne pracná a kvitnutie je možné vidieť až po niekoľkých rokoch. Hybridný ibištek môže byť usadený rozdelením materského kríka.

Reprodukcia semien ibišteka

Ak sa stále rozhodnete pestovať rastlinu zo semien, malo by sa to robiť od polovice zimného slnka do marca. Bezprostredne pred výsadbou sa materiál nasiakne do tmavo ružového roztoku manganistanu draselného na pol hodiny a potom na ďalší deň v roztoku epínu.

Ďalším krokom je výsev v nádobe, ktorá je naplnená priaznivou pôdou so zmesou piesku a rašeliny. Posteľ je pokrytá sklom alebo filmom, vytvára druh skleníka a umiestni sa na teplé miesto (optimálna teplota + 25 ° C). Môžete tiež vybaviť spodné kúrenie. Skleník musí byť pravidelne vetraný, odstrániť kondenzát a zvlhčiť pôdu.

S príchodom prvých plnokrvných listov možno ibištek presadiť do samostatných nádob. Ak sú výhonky silne vysunuté - to znamená, že nemajú dostatok osvetlenia, je potrebné zabezpečiť osvetlenie.

Reprodukcia ibišteka rezaním

\ t

Táto metóda zahŕňa oddelenie odrezkov rastlín niekoľkými internódiami. Tento proces sa vykonáva v lete. Zozbieraný materiál (spodné časti) sa môže ďalej spracovať rastovým stimulátorom. Sadené odrezky v skleníkoch s rašelinovým substrátom.do jedného mesiaca začnú zakoreniť, po čom môžete začať presádzať do samostatných nádob. Pôda by sa mala skladať z listov a zeminy, piesku, rašeliny, ktoré sa berú v rovnakom pomere. V tomto štádiu je potrebné pravidelné zavlažovanie. Keď sú výhonky silnejšie a rastú, môžu byť v prípade potreby presadené do otvoreného terénu. Prvý kvitne príde v prvom roku.

Hibiscus - foto

Pozývame vás pozrieť sa na výber fotografií rôznych druhov a odrôd ibišteka, aby ste skutočne ocenili jeho krásu a sofistikovanosť. Tu sú prezentované ako záhradné plodiny a najobľúbenejšie domáce exempláre. Šťastné prezeranie!