Guzmania (85 fotografií): typy a starostlivosť

Guzmania je očarujúca a živá bylinná trvalka, ktorú nemožno zamieňať s ničím iným. Je malý a elegantný, vyzerá skvele doma vo vázach. Pestovatelia kvetov milujú jeho dekoratívnosť, rozmanitosť a nezvyčajný vzhľad. Hoci ide o tropickú rastlinu, nepotrebuje komplexnú starostlivosť, ľahko sa prispôsobí takmer všetkým podmienkam a nespôsobuje problémy. Farebné kvetenstvo poteší takmer celú sezónu. Hoci potom, čo kvety zomrie, nové výhonky začnú aktívne rásť.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Veľkolepé nebezpečenstvo pochádza z lesov Strednej a Južnej Ameriky. Cíti sa dobre v trópoch a prospieva v Karibiku. Všade sú stovky stálezelených odrôd. V našej krajine, chovatelia už dávno priniesol špeciálne dekoratívne tvary miestnosti červené, biele, fialové, žlté a oranžové kvety.

Hučanie je svojou štruktúrou pružnou koreňovou ružicou, z ktorej vyrastá svetlé ihličkovité kvetenstvo s farebnými listami a malými svetložltými kvetmi.

V prírode žije guzmania v skalnatých štrbinách a často sa usadí na stromoch. Dokonca aj divá dospelá rastlina nepestuje viac ako 80 cm a priemerná veľkosť je 25 - 50 cm, dĺžka listov je 30 - 40 cm, môžu byť vzpriamené alebo oblúkovito tvarované, ale takmer vždy sú rovné tmavo zelené.

Mäkký stopka sa na jar vyplivne a rýchlo rastie. V prírode sa listy pohybujú od žltej po červenú. Toto kvetenstvo sa nazýva "sultán". Je to jehoštruktúra priťahuje pozornosť, keď kvety sú miniatúrne a nenápadné. Keď uschnú, rastlina úplne zomrie. V prírode je nahradený postrannými výhonkami. Preto sa samotná kvetina omladí.

Rhizome je málo rozvinutý. Rovnako ako u všetkých rastlín tejto rodiny, slúži hlavne len na zakotvenie kvetu. Toto by sa malo zvážiť pri odchode. Kvitnutie začína po 2 rokoch. Farebný exotický kvet oživuje akýkoľvek interiér.

Druhy Guzmanu

Hoci odrody Guzmania sú obrovské a rozmanité, len niektoré z nich sú aktívne kultivované v kultúre alebo domácnosti:

mozaika Guzman

Teraz považované za najobľúbenejšie a neobvyklé. Na hladkých zelených listoch - kolmé pruhy svetlého odtieňa. Dosky samotné rastú na dĺžku 80 cm. Karmínové lístky sa takmer nelíšia od listov, ale v krátkosti. Zhromažďujú sa na relatívne malých hrubých stopkách. Doba kvitnutia trvá až 3 mesiace a začína v polovici leta.

Gullmanova tvár

Jej listy sú tiež zdobené žltými pruhmi, horný tmavší ako spodný. Listy - krátke a tmavé, hnedé alebo hnedé. Kvetenstvo kvetenstvo - úzke, s malými kvetmi.

Guzman krvavočervený

Veľkolepé a svetlé plemeno s nezvyčajnou pohárovou ružicou. V prírode je táto forma nevyhnutná pre akumuláciu vlhkosti a živín. Štítnej žriedla nie je veľmi pozoruhodné, ale na sebalisty nemožno ignorovať.

Guzmania Minor Rondo

Miniatúrna odroda, najviac 20 - 25 cm vysoká. Kvetenstvo je jasné a kompaktné, ale výrazne sa tyčí nad tmavou ružicou.

Guzmania Zahn

Na rozdiel od predchádzajúcej odrody je to najväčší vnútorný výhľad. Listy Guzanian Zahn sú vysoké a dlhé, až 70 cm, nad nimi sa tyčí mohutné oranžové alebo červené kvetenstvo.

Guzmania Tempo

Hlavným rozdielom tejto odrody je ľahké listy. Kontrast ešte jasnejšie a zreteľnejšie kontrastuje s ohnivými listami.

Reed Guzman

Jedná sa o trávnatú miestnosť s jemnými a jasnými zelenými listami dlhými až 45 cm, ktoré sú ružové alebo červené, vzpriamené. Táto odroda môže kvitnúť v decembri alebo v marci.

Guzmania Donatelly Smithovej

Tento názor sa odlišuje štruktúrou zásuvky. Je široký a lievikovitý, s priemerom do 30 cm. Listy sú šťavnaté a mäsité. Odtieň listov sa pohybuje od žltej po oranžovú.

Starostlivosť o Guzman

Ak nezabudnete, že ide o tropickú rastlinu, starostlivosť o ňu je pomerne jednoduchá.

- Guzmania netoleruje náhle zmeny teploty, prievan, nedostatok slnečného svetla. Po odkvitnutí je dôležité starať sa o sadenice laterálnych výhonkov, aby sa rastliny zachovali.

- Ideálna pôda je sypký a priepustný substrát. Špeciálne zmesi, listová zemina, rašelina, uhlie, piesok, \ tdrvená kôra a ihly, mach, drevené uhlie. Pôdne zmesi sú vhodné pre orchidey, ale pri výsadbe sa vyžaduje dobrá drenáž.

- Hoci Guzmania miluje slnko, ale priame lúče sú nebezpečné pre jeho jemné listy. Ideálna teplota je okolo + 25 ° C. Najlepšie zo všetkého je, že kvetina sa cíti ako leto. Pred kvitnutím je potrebné ešte viac tepla. Minimálna zimná teplota pre životnosť je nad + 18 ° C.

- Tropické rastliny si vždy vyžadujú vlhkosť. Môžu a mali by byť striekané, najmä s aktívnym rastom, ale musíte vodu opatrne, inak slabý oddenok nebude schopný asimilovať taký objem a začne hniť.

- Počas kvitnutia sa odporúča, aby sa guzmania zavzdušňovala priamo do zásuvky. Tento mechanizmus bol koncipovaný samotnou prírodou. Ale ak je doma chladnejšie + 20 ° C, nestojí to za to. Ak je vyššie - voda vo výstupe by mala byť vždy. Nie je potrebné čakať, kým sa vyčerpá. Nakŕmte ho postupne a úplne raz za mesiac.

- Univerzálne komplexné hnojivá sa používajú na vrchné obväzy. Môžu byť zadané každé 3-4 týždne. Počas obdobia kvitnutia - raz za 10-14 dní. Je dôležité, aby ste zmes starostlivo zriedili tak, aby nedošlo k spáleniu kvetu. Slabé riešenie môže byť tiež naliate do zásuvky.

Reprodukcia a šľachtenie Guzmana

Ak bol guzmaniya kúpený okamžite v banku, môžete ho nechať tam. Ak je v prepravnom kontajneri, potom za pár týždňov je potrebný transplantát. Na reprodukcii bude musieť myslieť bližšie k kvitnutiu. Ak sa rastlina nekvitne, je transplantovaný každých pár rokov v teplej sezóne. ostatnéDôvody presadenia sú kvitnutie kvetov alebo kysnutie pôdy.

Kvetina sa šíri bazálnymi procesmi, ktoré sa v každodennom živote nazývali deti. Postupne sa objavujú s kvetmi, ale začínajú aktívne rásť, keď zomrie materská rastlina. Podobný životný cyklus pre celú rodinu. Hlavná vec - neoddeľujte mladé výhonky predčasne. Odstráňte ich, keď sú silné a dosahujú aspoň 10 cm, čo sa zvyčajne deje po približne 3-4 mesiacoch, v závislosti od podmienok. Výhonky už majú malé korene. Okamžite môžu sedieť v nádobách s normálnou pôdou.

Domy sa takmer nikdy nepestujú zo semien. Je to dlhé a ťažké. Najprv musíte kúpiť alebo zozbierať semená, spracovať s mangánovým roztokom, nechať ho odpočívať. Potom sa rozdelia na zmes piesku a rašeliny a niekoľko týždňov sa pri vysokej teplote dotiahnu filmom. Mesiac po výstupe na prvé výhonky sa môžu postupne presadiť.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Hlavné problémy s bzučaním vyplývajú z nadmernej vlhkosti alebo nadmernej vlhkosti. To je hlavná príčina mykotických ochorení, ktoré je takmer nemožné vyliečiť, okrem odstránenia poškodených oblastí. To môže viesť k smrti takejto malej dekoratívnej kvetiny. Preto je dôležité dodržiavať režim zavlažovania a monitorovať podmienky.

Na parazitoch na Guzmani sa môžu usadiť roztoče pavúkov, hmyz škvrnitý a múčnatky. Ak sa ich chcete zbaviť, potrebujeteošetrenie rastliny insekticídmi a postup zopakujte v priebehu jedného týždňa, aby ste zistili výsledok.

Guzmania - foto

Ak chcete získať nové nápady a inšpiráciu, pozrite si náš výber fotografií! Zhromaždili sme zaujímavé riešenia s guzmaniya, takže môžete pochopiť, ako to vyzerá a kde to vyzerá lepšie!